Humor je kořením života

humorJachachá. Zavedl jsem na blog sekci “humor”. Dnes se budeme smrtelně vážně zabývat vlivem pověr na akciové indexy. Konkrétně se pokusíme ověřit či vyvrátit teorii o smůle v pátek třináctého. Jako proxy si zvolíme index SPY a zanalyzujeme jeho prodejní mínus nákupní ceny v uplynulých čtyřiadvaceti pátkotřináctkovitých dnech. Abychom vyloučili vliv náhody, srovnáme výsledky s těmi pátky, které připadají na čtrnáctého Mrkající veselý obličej.

Problém

Největším úskalím je samozřejmě detekovat, kdy je pátek třináctého. Zatímco pátek ze zkušenosti poznám tak, že zítra nejdu do práce, s třináctkou mám neustálé problémy. A protože jsem nechtěl riskovat zkreslení výsledků, napsal jsem na to velice komplikovaný mnohasetstránkový algoritmus ve VB.NET, který přikládám

Code Snippet
Imports xlqCom
Module Module1
Sub Main()
Dim Vysledek As Double = 0
Dim objXLQ As IxlqCom = CreateObject(„xlqCom.xlqAPI“)
While objXLQ.IsDataReady() <> 1 : End While
For i = -5000 To 0
Dim myDatum As Date = DateAdd(DateInterval.Day, i, Today())
If myDatum.DayOfWeek = DayOfWeek.Friday And myDatum.Day = 13 Then
Dim Open As Decimal, close As Decimal
objXLQ.xlqHistValue(„xlqHOpen“, „SPY“, myDatum.ToOADate, „“, Open)
objXLQ.xlqHistValue(„xlqHClose“, „SPY“, myDatum.ToOADate, „“, Close)
If Open * Close <> 0 Then Vysledek += Close – Open
Debug.Print(„{0:dd.MM.yyyy}: {1:0.00} {2:0.00}“, myDatum, Close – Open, Vysledek)
End If
Next
End Sub
End Module

Pevně věřím, že čtenář ocení zejména první podmínku , zabývající se detekcí pátkotřináctkovitosti, kterou jsem vtěsnal do jediného řádku (!)

Výsledky

Výsledky byly opravdu děsivé, protože se zjistilo, že v některých pátcích třináctého byste na burze skutečně prodělali. Vyzdvihl bych především pátek 13. 4. 2012, kdy byste prodělali 1.33 USD na akcii a pátek 13.6.2014, kdy byste prodělali rýmu (pokud byste si nedali pozor na klimatizaci).

Moji radost kalí pouze fakt, že celkově byste v 24 posledních pátcích třináctého vydělali 3.68 USD na akcii, čímž se pověra pro predikci chování akciového indexu stává poměrně nespolehlivou.

Pátek čtrnáctého

Vtipnou změnou výše uvedeného kódu (kterou si nechám pro sebe, strávil jsem s tím spoustu času a je to moje know-haf) můžeme testovat pátky čtrnáctého. V takovém případě dojdeme k překvapivému výsledku, a sice že celkově byste v 24 posledních pátcích čtrnáctého prodělali –0.25 USD na akcii.

a pak že ty pátky třináctého nosí smůlu …

Příspěvek byl publikován v rubrice Humor. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: Humor je kořením života

  1. foglik napsal:

    Rád bych upozornil admina, že je potřeba věnovat pozornost kontrole „Schedule“ modulu pro zveřejňování článků, protože článek byl zveřejněn cca o 3 měsíce a 2 dny později…

  2. foglik napsal:

    To nevadí, podívej se kolikátého bylo o 3 měsíce a 2 dny dříve…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.