Často kladené otázky

faqPři psaní blogu dostávám spousty otázek. Některé potěší, jiné pobaví, z dalších mívám husí kůži nebo osypky Mrkající veselý obličej. Pojďme si nyní projít ty nejčastější a já se na ně pokusím odpovědět podle známé zásady: “Ptejte se mě na co chcete, já na co chci odpovím”. Pokusím se, abyste se při čtení odpovědí bavili stejně dobře, jako já při jejich sepisování.

Kdo za tebou stojí?

Nikdo, fakt. Tohle je jen soukromý blog reálného tradera, který ale není napojen na žádný provizní systém ani na nic jiného. Není tady jediná reklama. Z publikování článků nemám žádnou odměnu ani jiný prospěch.

Co děláš “v civilu”?

Tradera, přece. A taky aplikačního programátora, když je potřeba.

Lze tě vidět na nějakých školeních a podobně?

Nelze, můj výskyt na takových akcích se limitně blíží nule. Asi nejlíp bych shrnul situaci odkazem na jeden ze svých dřívějších článků.

Co bude z blogem do budoucna?

Já píšu “občasník” proto, že mě to momentálně ještě stále baví, a taky proto, že si psaním utřídím myšlenky. Pokud budu dostatečně utříděný nebo pokud mě psaní přestane bavit, tak s tím přestanu klidně ze dne na den. Další důvod, který by mě asi přesvědčil to tady zavřít, by byla srážka s mimořádně talentovaným blbcem. Pár už jich v diskuzi bylo, naštěstí žádný nebyl tak talentovaný, abych to fakt položil.

Proč jsi strategii “90% úspěšnost” zveřejnil?

… a proč ne? Peněz je přece dost pro všechny! Ne, předchozí věta byl vtip, peněz je dost pro všechny, kteří jsou disciplinovaní, tvrdě jdou za svým, chtějí se vzdělávat, makají na sobě a jsou schopni něco obětovat. A to je tak 5% populace. Těm rád pomůžu a ostatním stejně není pomoci.

Nepřijdeš zveřejněním strategie o výhodu, edge?

Matematicky vzato samozřejmě ano. Pokud by tuhle (či jakoukoliv jinou) strategii používali všichni. Jak ale asi správně tušíte, to se nestane. Včera například bylo volume u MCD 5600000 a jsem přesvědčen, že těch pár set či tisíc akcií cenou příliš nepohne.

Proč tu strategii neprodáš nebo nepronajmeš?

Strategie prodávají či pronajímají pouze lamy nebo podvodníci. Opravdoví machři dobré strategie sami obchodují. Já nejsem lama a podvodník už vůbec ne.

Kolik lidí to obchoduje naživo?

To je složité, protože spousta lidí na internetu lže. Co vím, tak asi 10 lidí to tvrdí a zároveň jsou ze skupiny “dalo by se jim věřit”. 100%ně vím asi o pěti lidech.

Děláš jenom tuto strategii?

Ale jistě že ne. Mám tu seriál o opcích, a řadu strategií a postupů s mnohem lepšími parametry; ty nejlepší strategie pochopitelně jako správný obchodník nikomu neprozrazuji.

Fakt si myslíš, že účty pod 100 000 USD nemají šanci na zhodnocení?

To ne, já si pouze myslím, že se tím nedá uživit. Zhodnotit lze libovolně malý účet. Pokud jde o uživení se, počítejte prosím se mnou: Zde zveřejněná strategie má letos zhodnocení celkem za leden – červen 32%, což je dost. 32% z 50000 USD (s nimiž to obchoduji) je cca 16000 USD za 6 měsíců. To je průměrně 2666 USD za měsíc, po zdanění 15% daní pak 2266 USD, což je na české 45 300 Kč. Po odečtení sociálního (6600 Kč) a zdravotního (3000 Kč) pojištění by to mohlo dát nějakých 35700 Kč “čistého” měsíčně. Pro lidi bez rodiny, hypotéky, leasingu a dluhů by to mohl být argument; při finanční zátěži to ale zkrátka nemůže stačit.

Chtěl bych strategii „90%“ modifikovat

To samozřejmě můžeš, čas od času dávám tipy, jak by se něco takového dalo udělat. Nepočítej ale s tím, že Ti budu s modifikacemi pomáhat, nebo Ti dokonce budu počítat parametry. Něco jsem zveřenil, to by mělo stačit minimálně pro inspiraci.

Jak se počítá RSI2?

Ta otázka není tak hloupá, jak hloupě vypadá, protože v oblasti RSI dochází k matení pojmů. Existuje několik způsobů výpočtu RSI, nejznámější jsou dva:

 • Prosté RSI
 • Vyhlazované RSI

Aby to nebylo tak jednoduché, tak některé platformy používají jeden indikátor, některé oba a některé jeden, ale nazvou jej zmatečně. Například můj oblíbený kreslič grafů www.freestockcharts.com používá

 • RSI pro „prosté“ RSI
 • Wilder’s RSI pro „vyhlazované“ RSI

My v aplikaci používáme vždy Wildersovo vyhlazování, a hodnoty RSI2 jsou tytéž, jaké používá platforma www.freestockcharts, tester RightEdge nebo třeba Google finance. Praktický důsledek je ten, že když cena aktiva 2 dny stoupá, RSI2 není nikdy 100 a když cena aktiva 2 dny klesá, RSI2 není nikdy 0. Zbytek je matematika, kterou je třeba nastudovat. Začít lze třeba tady.

Jaké reálné zhodnocení tak máš za rok?

Pokud započítám všechny instrumenty (akcie, opce) tak průměrně nějakých 80%.

Proč nemáš u strategie “XY” ukazatel “ABC”?

Primárně proto, že mě to nebaví počítat a zveřejňovat. Nejsem poradenský servis. Čili pokud někoho zajímá profit factor, calmar ratio, sortino ratio, shape ratio nebo něco podobného, tak vezměte do ruky kalkulačku a spočtěte si to sami.

Jak vysoký máš obchodní účet?

Šestimístný v USD.

Ty výpisy jsou skutečné nebo ze simu nebo fake?

Jsou skutečné z reálného účtu. Občas smažu obchod, který se strategií nesouvisí, ale jinak pouze zkopíruji údaje z výpisu na stránkách Interactive Brokers a vložím do Excelu pro pohodlnější zpracování.

Zajímala by mě jak začala Vaše dráha tradera. Co Vám dalo prvotní impuls? Jaké byly první obchody a strategie. Jak dlouho trvalo, než jste začal být konzistentně profitabliní? Kolik let už obchodujete? Můžete zveřejnit meziroční výsledky za toto období, třeba i s malým komentářem ke každému roku?

Prvotní impuls mi daly zřejmě volné peníze na účtu a to, že jsem se o dovolené strašně nudil – opravdu moc – a tak jsem sáhl po první knížce, co tam měli v takové mini knihovně. Byla to tenkrát Kyosakovina „Bohatý táta – chudý táta“ (http://cs.wikipedia.org/wiki/Bohatý_táta,_chudý_táta) a já jsem z toho pochopil, že podnikáním v jednom člověku se do budoucna nezajistím. A tak jsem začal přemýšlet co s tím.

První obchod jsem udělal někdy zkraje roku 2009 a účet jsem otevřel u Patria Finance. Stále ho tam ještě mám, ale už ho nepoužívám.

Strategie? Vyzkoušel jsem „kup a drž“, jako snad každý a prakticky od té doby používám ono swingové obchodování do trednu, o kterém je i tento AOS systém.

Přemýšlím nad otázkou ohledně „konzistentní profitability“: Na roční bázi jsem konzistentně profitabilní od roku 2009 až do roku 2014, pokud tedy beru rok 2014 jako by končil včera. Obchoduji tedy již cca 6 let. Ztrátové měsíce pochopitelně jsou. Koukám, že to docela letí, když to teď zpětně píšu.

Meziroční výsledky zveřejnit samozřejmě můžu, ale neudělám to. Proč taky? K čemu by to bylo člověku, který neví, jak jsem oněch x% ročně dosáhl? A proč zveřejňovat všechny svoje úspěchy a neúspěchy? Toto je blog, nikoliv zpovědnice. Nicméně, viz výše, průměrné roční zhodnocení mám kolem 80%. Zde zveřejněná strategie má v období od 1.1.2014 do 26.7.2014 (kdy doplňuji článek) zhodnocení 41.5% za cca 7 měsíců (tohle byste mi věřit měli, protože výsledky zveřejňuji ON-LINE). Plus je zde 910 USD ze zveřejňované strategie ohledně akcie Pfizer, resp. opcí na tuto akcii. Čili, jenom to co jsem zveřejnil dělá nějakých 43.3% od začátku roku za necelých 7 měsíců. A to nereinvestuji zisky. Suma sumárum, těm 80% ročně věřte.

Jaký byl Tvůj nejhorší obchod?

Můj nejhorší obchod byl nákup zlata (konkrétně IAU) za 15.71 USD (datum nákupu se mi teď nechce hledat, ale už to pár měsíců či spíš let bude). Stále jej držím a jsem v otevřené ztrátě 19.4% počítáno k 26.7.2014. Zlato ale do portfolia patří a pozici proto nechávám otevřenou.

Proč propaguješ obchodování na konci dne, tedy za zavírací ceny?

To je tak, že jsem dělal testy – spoustu testů – a obchodování 1 x za den při konci seance mi statisticky přišlo jako nejefektivnější. Chápu, že tento přístup bude mít odpůrce i zastánce, ale to asi každý přístup ;-).

Nepoužíváš stop-loss a přesto ještě žiješ?

Přesně tak, tato strategie NEpoužívá stop-loss a já stále ještě žiju. Jakékoliv pokusy zahrnout stop-loss do mého stylu obchodování skončily stop-lossem, a tak jsem ho vynechal. Chápu, že to může někoho iritovat.

Jaké jsou Tvoje další strategie a přístupy k obchodování?

Fakt ne, nezlobte se. Sice chápu, že Vás to asi zajímá, ale moje ostatní strategeie – tedy strategie LEPŠÍ než ty zveřejněné – jsou jen a pouze pro mne samotného. Už dosti na tom, že zveřejňuji to, co zveřejňuji.

Obchoduješ akciové páry?

Ne, rozhodně ne v té podobě, v níž jsou většinou prezentovány (jako je vychýlení od normálu a sázka na návrat k normálu u poměru cen akcií a podobné věci). Tohle samozřejmě může fungovat, ale pro mě to v současné době není cesta. Jinak situace, kdy nějakou pozici „jistím“ jinou pozicí či opcí je u mě samozřejmě na denním pořádku, ale to bych nepovažoval za pairtrading.

Mohu se zeptat, v čem programujete ty „své“ části pro live obchod? Je to ve formě skriptů nebo jsou to klasické aplikace s GUI? V čem jsem kdysi něco dělal bylo Visual Studio, tak nevím jestli je toto na to vhodné (i když by to asi taky mělo jít).

Své části AOS pro live obchodování programuji právě ve Visual Studiu. Já jsem odkojený Visual Basicem, nyní používám VB.NET pro většinu svých programování a protože existují i „můstky“ mezi .NET světem a TWS API (nakolik jsou strašné), mohu z VB.NET přímo obchodovat. Java by možná byla lepší, multiplatformní, ale v Javě zase až tolik nepracuji.

Závěr

Pokud máte nějakou další otázku, tak šup s ní do diskuse pod článkem…

Příspěvek byl publikován v rubrice AOS se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

42 komentářů: Často kladené otázky

 1. Trader napsal:

  Musím s tebou souhlasit – dělat trading na full time s kapitálem pod 100k USD je nesmysl. Osobně si myslím, že i těch 100k je skoro nesmysl. Ono to 80% zhodnocení co píšeš je super, ale dlouhodobě je to neudržitelný zisk. Nejlepší trader dělal 30% 25 let po sobě a postavili mu za to sochu na Wall Street. Já osobně beru jako realistické zhodnocení v dlouhodobém horizontu 20% a tam si každý snadno spočítá, jak moc kapitálu potřebuje :).

  A pokud jde o školení, je tu ještě jedna skupina lidí, co školí a v trzích se velmi dobře vyznají. Pokud potřebuješ alespoň 100k USD, musíš je nejdřív nějak vydělat. Sám jsi asi nezačal s 5k USD a nevypracoval se na 100k :). Znám plno lidí co mají opravdu špičkové strategie, ale bojují s kapitálem. Tito pak často učí ostatní.

  Mimochodem, nepřemýšlel jsi nad prací portfolio managera? To ti za měsíc vydělá víc než kolik si vyděláš ze svých peněz a děláš to samé jako na svém účtě, takže tě to nestojí vlastně žádný čas.

  • admin napsal:

   Tak práce portfolio managera mi ještě nebyla nabídnuta, hehe … Ale asi bych to nevzal, je to ztráta kusu svobody …

   20% ročně je super, já cílím na 30% a uvidíme, jak se bude dařit v dalších letech …

   Na lektory co nedají do kupy prachy na vlastní účet 100 000 USD mám svůj názor ;-)

   • Trader napsal:

    Tak mi schválně řekni. Jak bys vydělal 100k USD, když máš práci za řekněme 40 tisíc měsíčně, nejseš typ člověka co chce budovat vlastní firmy, ale máš účet 10k USD a děláš 20% ročně už třeba tři roky za sebou, máš systém, vlastní soft atd.

    K těm penězům se někde přijít musí… Buď je jednorázově rychle vyděláš při nějaký fofr akci a nebo je našetříš v průběhu let. A nebo děláš portfolio managera, mentora atd a ty peníze vyděláš takhle. Osobně znám několik špičkových traderů co si kapitál vydělali právě jako portfolio manageři. A jsou to opravdu špičky v tradingu.

    • admin napsal:

     Mít příjem 40000 Kč, tak nelezu na burzu ;-) Ale s vlastním systémem s 20% ročně se pochopitelně přežít dá i s malým účtem. Za 5 let je to doma, ne?

 2. krysa9 napsal:

  Ahoj našel jsem tento web a zajímá mě na jaké platformě obchoduješ myslím software.
  Já obchoduju jako koníček forex i akciové indexi na MT4.Chtěl bych poprosit o blišší informace co vše je potřeba k obchodování tvé strategie 90%.Mám namysli software atd…
  děkuji za odpověď.

 3. Labros napsal:

  Dobrý den. Děkuji za pěkné stránky, které už nějaký čas pravidelně sleduji. Zajímala by mě jak začala Vaše dráha tradera. Co Vám dalo prvotní impuls? Jaké byly první obchody a strategie. Jak dlouho trvalo, než jste začal být konzistentně profitabliní? Kolik let už obchodujete? Můžete zveřejnit meziroční výsledky za toto období, třeba i s malým komentářem ke každému roku?

  • admin napsal:

   Možná napíšu o tom někdy článek, když to bude zajímat dostatečný počet lidí ;-)
   EDIT: Přidal jsem to do článku.

 4. admin napsal:

  Trader, já zkusím Tvoje příspěvky trochu rozebrat, neber si to ve zlém a klidně odpovídej, pokud chceš. Cílem je to tady trochu upřesnit. Takže:

  1) Píšeš: “ Znám plno lidí co mají opravdu špičkové strategie, ale bojují s kapitálem. Tito pak často učí ostatní.“

  Tohle je úplně typické pro diskuse na některých serverech, kde každý zná „plno“ různých lidí ;-) Takže co to je „plno“? Znáš dva, tři, deset takových lidí? Velice by mě zajíalo, jak někdo může mít špičkové strategie a zároveň bojovat s kapitálem. To se trochu vylučuje, ne? A že učí ostatní by mi na klidu moc nepřidalo, protože pak to znamená, že „já jsem sice chudý učitel, ale Ty budeš bohatý žák“ a to mi opravdu nějak nesedí. Mají Ti lidé, co jich znáš „plno“ nějaký společný důvod proč si ještě na svých špičkových strategiích nevydělali a „bojují s kapitálem“? Fakt mě to zajímá…

  2) Píšeš: „Tak mi schválně řekni. Jak bys vydělal 100k USD, když máš práci za řekněme 40 tisíc měsíčně, nejseš typ člověka co chce budovat vlastní firmy, ale máš účet 10k USD a děláš 20% ročně už třeba tři roky za sebou, máš systém, vlastní soft atd“

  Řeknu ;-) 20% ročně je při složeném úrokování cca 1.5% měsíčně. Sestavil jsem tabulku v Excelu, kde začínáš s 10000 USD, měsíčně zhodnotíš o 1.5% a vložíš 800 USD, což si z platu 40 kKč snad dovolíš. A po 5 letech máš 101404 USD účet. To je typ člověka, od kterého bych se rád učil, ale ono jich je opravdu málo. (Pozn.: po 10 letech by tento člověk měl na účtu 324 000 USD).

  Já osobně cílím na 3% měsíčně, a tam by mi v tomto modelu stačilo mít úložku 500 USD měsíčně, a za 50 měsíců jsem na 100 000 USD. Jsou to kupecké počty.

  3) Píšeš: „Osobně znám několik špičkových traderů co si kapitál vydělali právě jako portfolio manageři. A jsou to opravdu špičky v tradingu.“ – můžeš uvést tři jména? Spravovali fondy, jejichž statistiky jsou veřejné? Můžeš uvést název těch fondů? Jsou to Češi, nebo cizinci? Jinak o portfolio managerech já mám taky svoje mínění, ale to už je trochu lepší než mínění o sortě „lektor, mentor, prodavač snů“. Portfolio manager mít výsledky prostě musí a obyčejně se někomu zodpovídá ;-) takže tam je případný úspěch či neúspěch mnohem měřitelnější než u školitelů.

  Aby to celé nevyznělo ode mne negativisticky: neříkám, že všichni musí být bohatší než já, pokud mě mají učit. Například jsem dělal software pro psychology a znám řadu psychologů v ČR, kteří jsou poměrně chudí a poměrně dobří. Čili k těm bych možná pro radu šel. Ale aby mě učil vydělávat peníze v tradingu člověk, který je (z jakéhokoliv důvodu) sám ještě v tradingu nevydělal, to bych fakt nedal…

 5. radim2 napsal:

  V článku zmíněnou Kyosakovinu „Bohatý táta – chudý táta doporučuju, zajímavé čtení.

  • rorschach napsal:

   Bohaty tata je fajn knizka akorat:
   – je to smysleny pribeh
   – autor sam se stal bohatym prodejem knih ne podnikanim (stala se bibli MLM)
   – vsechny ostatni knizky, seminare, prednasky mlati furt tu samou slamu s cilem vytahnout z lidi vic penez

   Kazdopadne to nic nemeni na tom ze to je dobra motivacni kniha a stoji za precteni. Ale precist, prepnout mozek do jineho kvadrantu, ale pak uz to chce vyhrnout rukavy a zabrat, jinak to nejde :)

   • admin napsal:

    Moje řeč, ta knížka je spíš na nakopnutí, jinak je k ničemu … John T. Reed řekl, že „Bohatý táta, chudý táta obsahuje mnoho nesprávných rad, mnoho špatných rad, některé nebezpečné rady a naprosto žádné dobré rady“. Také řekl: „Bohatý táta, chudý táta je jedna z nejhloupějších knih na téma „jak zbohatnout“, kterou jsem kdy četl“

    • radim2 napsal:

     to rorschach: souhlas, vidím to taky tak, nechat se nakopnout a pak makat, i kdyby to byla čirá fikce, účelu to posloužilo

     to admin:
     Možná to Reed nedočetl, možná to nepochopil, já ano a pochopil.
     Nevím co je špatného na nápadu/radě:
     1. brát své dítě na jednání do banky, autobazaru, s prodejcem pojištění, …a vysvětlit mu co a proč na mě ti lidi zkoušejí a jak se tomu bránit
     2. vyučovat děti základům byznysu
     3. radit kupovat byt tak, aby se dal pronajmout se ziskem a ne naopak
     4. nechat peníze pracovat pro mě (investovat, tradovat)
     5. ještě něco tam bylo, ale četl jsem to už dříve, takže z hlavy to nedám :)

  • Tom napsal:

   Troufám si tvrdit, že to už je lepší „Jak se stát intradenním finančníkem“ od TN a PP :-D
   Já preferuju reálné věci jako série The Market Wizards, Pit Bull: Lessons from Wall Street’s Champion Tradet Marty Schwarz a jiné … :-)

   • radim2 napsal:

    To jsem nečetl, takže nevím :)

    Něco reálného tedy, pro dlouhodobé investory do akcií je výborná kniha bez zbytečných keců okolo:
    Naučte se investovat – Gladiš, Daniel
    „Grahamovsko-Buffetovská škola“ :)

   • admin napsal:

    Pokud jde o knížky, tak k těm mám mnohem smířlivější postoj než k lektorům. Protože z knížky si téměř vždy lze aspoň něco odnést. Tak například strategie „90%“ je zhusta inspirována „High probability ETF trading“ a podobně.

    • radim2 napsal:

     „High probability ETF trading“ se mi taky někde doma válí. Takže další kniha do ToDo read seznamu :)

 6. Nobody napsal:

  EDIT: komentář byl smazán

 7. Nobody napsal:

  to admin: :( proc si mi smazal koment? Nebyl hruby, vulgarni. A navic jen souhlasil s Tvym komentem nicku „trader“. „Hloupe“ otazky byly v uvozovkach a mysleno to bylo tak, ze na ne nedostanes samozrejme odpoved.

  viz: Tohle je úplně typické pro diskuse na některých serverech, kde každý zná „plno“ různých lidí ;-) Takže co to je „plno“? Znáš dva, tři, deset takových lidí? Velice by mě zajíalo, jak někdo může mít špičkové strategie a zároveň bojovat s kapitálem. To se trochu vylučuje, ne? A že učí ostatní by mi na klidu moc nepřidalo, protože pak to znamená, že „já jsem sice chudý učitel, ale Ty budeš bohatý žák“ a to mi opravdu nějak nesedí. Mají Ti lidé, co jich znáš „plno“ nějaký společný důvod proč si ještě na svých špičkových strategiích nevydělali a „bojují s kapitálem“? Fakt mě to zajímá…

  Pekny vecer.

  • admin napsal:

   ten koment byl chaotickej. Tenhle je rozumnější, proto ho tu nechám. Nechci mít zaplevelenou diskusi, neber si to osobně ;-)

   „trader“ se stejně už asi neozve ;-)

 8. Honza napsal:

  Zdarec.. nejsem trader, ale uz nejakou dobu o tom celkem dost premyslim (shodou okolnosti mnohem vice od doby co jsem take cetl Kiyosakiho), sbiram informace a vymyslim ruzne strategie, ktere bych pak chtel otestovat. Zrovna dneska me jedna napadla a zajimalo by me, jestli jsi to nekdy zkousel.

  Jde o to, ze v prubehu jednoho roku se vse meni vzhledem k aktualni situaci. Napriklad takove Vanoce jsou toho jasnym prikladem, kdy obchody delaji velke % sveho rocniho obratu a tak predpokladam, ze i ceny techto spolecnosti musi take letet nahoru.

  Napadlo me tedy, jestli neni dobre si vytipovat takoveto spolecnosti, provest na nich analyzu na par let zpatky a pote vzdy v nejvhodnejsi dobu v roce je koupit a prodat.

  Jeste jednou – nejsem trader, takze pokud jsem neco odhadl spatne, tak se predem omlouvam.

  • admin napsal:

   Ahoj. Tomuto přístupu se říká „seasonal pattern“ a samozřejmě to funguje. Tyto sezónní trendy se dají vypozorovat i například na zlatě, nebo na jednotlivých sektorech v rámci americké ekonomiky, nebo na jednotlivých firmách, jak píšeš. Sám to neobchoduji, ale je to velmi zdravý a seriózní přístup, tudíž si sežeň data a otestuj to. Jistě to nebude ztracený čas…

   • Honza napsal:

    Super .. tva odpoved me potesila .. a co vic, tak ted koukam, ze teh verejnych patternu je mnohem vice – viz google „stock pattern“.

    Takze se vzhuru do studia..

 9. Pingback: Trápím se, trápím | Akcie

 10. Pingback: Bulvár–kolik tedy vydělávám na burze? | Akcie

 11. MA value napsal:

  Prosím Vás, môžete mi pomôcť s výpočtom RSI? Idem podľa vzorca:

  Wilders RSI = Previous MA value + (1/n periods * (Close – Previous MA))

  Ako presne je počítané „Previous MA value“ ? To totiž na tej uvedenej stránke neviem nájsť. Pomôžete mi, prosím, niekto? Ďakujem

 12. MA value napsal:

  Honza, díky, ale ja to z tohto taktiež nerozumiem. Ja nie som programátor. To RSI si chcem v exceli vypočítať, kde mám časový rad close cien. Takže vieš mi poradiť jednoduchším spôsobom?

 13. Kolous napsal:

  Na něco lakovýho je nejlepší lék gůůůgl…schválně, první a druhá odpověď (shodná) co mi během deseti sekund vyjela:

  1) RSIt(n)=100-[100/(1+U(n)/D(n))]
  U(n) součet kladných cenových změn za období délky n
  D(n) součet záporných cenových změn za období délky n

  2) RSI = 100 – (100 / (1 + RS))
  RS = průměrný zisk / průměrná ztráta

 14. MA value napsal:

  Kolus ty si ale poskytol vzorec na „klasické“ RSI, ale v stratégií 90% sa používa Wilders RSI, rozumieme si? Podľa googla je jeho vzorec nasledovný:

  Wilders RSI = Previous MA value + (1/n periods * (Close – Previous MA))

  ale samozrejme pri tomto vzorci autor zabudol napísať čo je to MA value. No čo to je? Asi moving average…. ale čoho? Vieš mi pomôcť?

 15. Jellyman napsal:

  dobrý den, prosím Vás nemohli byste mě nakopnout? Snažim se vypočítat RSI W a tak jsem začal u „klasického“ RSI, problém je v tom, že když počítám periodu 2 a v prvních třech dnech zavřela cena, vždy oproti předešlému dni, ve ztrátě. Takže mám 3X loss, nojo ale jak mám vypočítat klasické RSI, resp. pouze ze vzorce RS(= n period average of up closes / n period average of down closes) když vlastně nemám průměr za poslední 2 kdy trh zavřel v plusu bohužel nevím co dál. nevíte někdo prosím co s tím?

 16. Jelimán napsal:

  já jsme si to hledal, strávil jsme nad tím pár dní.vážně!už asi vím v čem je problém. :) díky moc

 17. Shaim napsal:

  Dotaz, jake blogy/weby sledujes?
  Napriklad zpravodajstvi z CR, namatkou investicniweb.cz, patria.cz, fio.cz, finlord.cz, jeste neco? :)

 18. Jorge napsal:

  CZ blogy treba fintechcowboys, dobretrejdy, finlord a investicni a jeste schickelgruber.blog.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.