ETF–výhody a nevýhody

etfTakže, nejprve povinný odkaz na článek z Wikipedie, který o burzovně obchodovaných fondech pojednává – ten je zde. A když už je povinnosti učiněno zadost, pojďme si rozebrat hlavní výhody a nevýhody těch “exchange traded funds” v praxi. Nějaké být určitě musí, jinak by se tyto finanční instrumenty ani zdaleka netěšily takové oblibě, jakou zažívají v posledních několika letech.

Výhody

Největší výhodou ETF je pochopitelně to, že ETF nabízí investorovi obrovskou šanci na diverzifikaci rizika. Pokud by chtěl obchodník s například 10000 USD rozdělit investici na 30 největších amerických firem, může do každé z nich investovat pouze asi 330 USD, a poplatky za takovou transakci budou zcela určitě likvidační. Dopovídající ETF fond (DIA) umí totéž na jediný nákup a s jedinými poplatky.

Samozřejmě, že podobnou věc nabízejí podílové fondy už několik desetiletí. Hlavním rozdílem – a tedy  i výhodou ETF – je však to, že ETF se obchodují jako akcie. Můžete je tedy narozdíl od podílových fondů například:

  • obchodovat i několikrát denně v rámci obchodních hodin burzy
  • obchodovat s použitím páky
  • shortovat (koupit nakrátko)

Další obrovskou výhodou těch velkých ETF je jejich brutální likvidita. Díky tomu máte jistotu, že ETF půjdou kdykoliv koupit nebo prodat. (Všechny ETF nemají takovou vlastnost, ale např. SPY, DIA, QQQ, FAS apod. se pravidelně umisťují na prvních místech mezi volume leaders).

Nevýhody

Nic se nemá přehánět. Na americkém trhu se obchoduje s cca 6000-7000 akciemi (z čehož dejme tomu 3000 jsou opravdu ty denně obchodované), ale přitom v době psaní tohoto článku existovalo celkem 1457 ETF (které, samozřejmě, v sobě “obsahují” ony akcie nebo jejich deriváty). Tudíž, vyznat se někdy na trhu ETF je podobně složité, jako vyznat se na trhu samotných akcií.

Dále, ETF v sobě mají nějaký poplatek za správu (malý, ale mají), který rok za rokem užírá něco málo z profitů.

A konečně, některé ETF jsou poměrně rizikové, i když původně byly tato instrumenty vytvořený právě proto, aby rizikové nebyly Mrkající veselý obličej. Mohou v sobě totiž obsahovat páku, nebo mohou být reverzní vůči podkladovému aktivu. Na takové věci je třeba při investování dávat dobrý pozor.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dlouhodobé investování se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: ETF–výhody a nevýhody

  1. Pingback: Správa velkého investičního portfolia | Akcie

  2. Pingback: Tři nejjednodušší akciové strategie | Akcie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.