Dividendové investování – fakt je to tak těžké?

dividendDostal jsem poměrně záludnou otázku od kolegy – týká se dividendových strategií. Kolega má nezanedbatelný balík peněz z prodeje jakéhosi domu po rodičích a je přesvědčený, že by chtěl investovat do dividendových titulů s vidinou relativně pravidelného pasivního příjmu, s trochou štěstí mu umožňujícímu opustit bídně placené místo a trochu si užít života. Otázku, zda dividendové příjmy pokryjí jeho životní náklady teď ponechme stranou a položme si otázku, jak vybrat ty „správné“ komponenty pro dividendové portfolio.

Je to těžké!

Na dividendových strategiích je cosi opravdu těžkého. Máme-li zodpovědně investovat balík peněz, a pak se o něj „přestat starat“, vyžaduje to zodpovědnost a trpělivost. Dvě vlastnosti, které zhusta chybí většině začínajících investorů. Dvě vlastnosti, které by se měly u investora vyvažovat zlatem, a často také zlato opravdu přinášejí. Proč tyhle dvě?

Zodpovědnost – výběr titulů bude kritický, protože s akciemi chceme „žít“, ne se každý měsíc nebo týden vrtat ve skladbě portfolia. Ideální investiční horizont je tedy „navždy“; cena samotné akcie na momentálním trhu nás až tak „nezajímá“, co nás ale velice zajímá je stabilita dané firmy; chceme totiž, aby tu za pár let ta firma nejen byla, ale aby také ještě vyplácela ty dividendy. Ideálně alespoň stejné nebo větší než dneska.

Trpělivost – trochu jasno v tom, zda jsme se „trefili“ bude u dividendového investování za rok nebo za dva, měsíc nehraje v tomto ohledu žádnou roli. Navíc teprve za pár let bude zřejmé, zda nám tahle forma investování přinese kýženou finanční svobodu, nebo zda půjde jen o přilepšení k současným příjmům. A ze začátku to nejspíš bude půl na půl.

Co je třeba rozhodnout

Frekvence výplaty dividend – akcie typicky vyplácejí dividendy měsíčně nebo kvartálně. Měsíční frekvence může vypadat přitažlivěji pro člověka, který chce z dividend žít. Na druhou stranu samozřejmě není žádný problém postavit portfolio z titulů, které vyplácejí kvartální dividendy v různých měsících a tak mít příjem každý měsíc z jiné akcie.

Nástroj pro investování – třebaže investice přímo do jednotlivých firem se jeví jako nejlogičtější, vyžaduje správný výběr těch dividendových akcií přece jen dost zručnosti, znalosti fundamentální analýzy a něco málo štěstí. Na trhu existuje celá řada ETF fondů, které se na dividendové strategie specializují, čili lze vybírat i z nich. Výhodou je diverzifikace, nevýhodou pak samozřejmě relativně nižší zisky než při investici do těch „několika správných“ akcií.

Kolik času věnovat tvorbě portfolia – budu-li ekonom s dvacetiletou praxí a budu mít mezinárodní účetní standardy v malíčku, pak mohu strávit dlouhé zimní večery procházením účetních závěrek jednotlivých společností a podle ukazatelů vybírat firmy do svého dividendového portfolia. Lze tím strávit klidně rok, a může to být správně investovaný čas. Na druhou stranu jestliže tomu vůbec nerozumím, bude asi nejlepší se podívat, jak to dělají ostatní a pak od nich strategii opsat, nebo převzít nápady a přizpůsobit si je k obrazu svému.

Reinvestice dividend – kolega samozřejmě nechce dividendy reinvestovat, chce z nich žít. Zcela správné je ale i rozhodnutí dividendy investovat – buď zpátky formou přikoupení akcií firmy, která nám dividendu zaplatila, nebo formou nákupu jiné společnosti. Jde o obdobu složeného úrokování a efekt může po pár letech být opravdu významný.

Konkrétní příklady ETF

Následující příklady prosím neberte jako investiční doporučení, ale jako ilustraci toho, že vybrat vhodné akcie či ETF do dividendového portfolia opravdu není nic složitého.

Nejjednodušší příklad: VIG (Vanguard Dividend Appreciation) – fond vyplání kvartální dividendu; jeho cílem je replikovat „NASDAQ US Dividend Achievers Select Index“, pět akcií s největším zastoupením v tomto fondu jsou Microsoft, Coca-Cola, Johnson & Johnson, PepsiCo a CVS Health.

Alternativa: DVY (iShares Select Dividend) – dividenda je opět kvartální, fond replikuje „The Dow Jones U.S. Select Dividend Index“, mezi pět akcií s největším zastoupením v tomto fondu patří Lockheed Martin, CME, Chevron, Philip Morris a McDonalds.

ETF s měsíční výplatou dividend: překvapivě DIA, ovšem ten není primárně na dividendy zaměřen. Dále SPLV, ovšem ten je zaměřen na nízkou volatilitu. Zbývá nám tedy SDIV nebo DIV, ty sledují „Solactive Global SuperDividend Index“, zahrnují tedy i akcie mimo USA.

Nesmíme zapomenout ani na velice zajímavý ETF s tickerem SDY, fond je zajímavý tím, že vybírá akcie 50 společností z indexu SP1500, které mají pravidelně navyšované dividendy po dobu nejméně 25 let („S&P High Yield Dividend Aristocrats Index“). Asi chápeme, že tady už je stabilita léty opravdu prověřena, mezi TOP 5 tohoto fondu patří akcie AT&T, Catepillar, Chevron, Questar a HCP.

A konečně kdyby nám ani to nestačilo, lze se inspirovat nějakým žebříčkem nejčastěji nakupovaných ETF a z nich vybrat ty, které se zaměřují na dividendový růst. Prostě jít s davem.

Konkrétní příklady jednotlivých akcií

Kromě investice do ETF samozřejmě není žádná chyba, když se pokusíme sestavit dividendové portfolio sami, zejména pokud máme k proinvestování větší částku a nezruinují nás poplatky. Investopedia doporučuje až 25-30 akcií v portfoliu, podle mě to je trochu přehnané a dobré portfolio se dá postavit i z 10-15 titulů.

Internet nabízí opravdu nepřeberné množství příkladů, jak takové investiční dividendové portfolio může vypadat (třeba takhle). Pokud projdete vcelku velké množství modelových portfolií, všimnete si pravděpodobně, že se v nich neustále opakuje stejných několik desítek akcií. To není náhoda, skutečně existuje několik desítek těch „nejlepších“ dividendových titulů a z nich se dá vybrat pro portfolio vlastní.

Mám-li si zahrát na proroka a doporučit dividendové tituly z těch nejčastěji používaných akcií, pak by to byly následující (bez nějakého smysluplného pořadí): KO, XOM, CVX, PEP, CL, GE, DIS, PG, JNJ, MSFT, MCD, LMT, PM, T, CAT, IBM, VOD, TGT, WMT, MMM. Je jich dvacet, nějakým rozumným rozdělením vah mezi tituly, segmenty trhu a velikostmi firem by se z toho mělo dát postavit relativně příčetné dividendové portfolio na následujících 20-30 let.

Závěr

Dividendové investování je jednoduché. Koupím, čekám, obdržím dividendu, utratím ji (nebo reinvestuji). Jediná opravdu těžká věc na tom všem tedy je ta zodpovědnost při výběru titulů a ta trpělivost při čekání na peníze z dividend. Nic víc.

A co Vy, používáte dividendové strategie jako součást politiky pasivních příjmů? Pochlubte se v diskusi!

Příspěvek byl publikován v rubrice Dlouhodobé investování se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

90 komentářů: Dividendové investování – fakt je to tak těžké?

 1. Pixel napsal:

  Můžu se zeptat – kde dividendy (nebo další položky do portfolia) kupuješ?

  Dřív jsem přemýšlel o FIO broker, ale co vidím výnosy u lidí, kteří tam investovali (pouze na internetu, nikdo známý), pak docela zaplakali. Ať už z pohledu poplatků nebo i s portfoliem.

  Dále jsem se díval třeba na dluhopisy u J & T banky, kde je poměrně zajímavé zhodnocení 6%, ale moc o tom nevím.

  • admin napsal:

   Já mám investiční účet u firmy InteractiveBrokers a tam jsou poplatky na nákup 100 ks akcií 1 USD. Patří (ty poplatky) mezi nejnižší na světě. Takže tam.

   • glader napsal:

    Ano to je pravda, moje zkusenost je ale takova, ze si IB vezme cca 20 USD/mesicne za ruzne dalsi poplatky. Napriklad prapodivny poplatek minimum fee (10USD), poplatek za data (cca 2-5 USD) a dalsi poplatky. Plus mi uctuji i interest za margin nakupy. A to jsem velmi pasivni na IB…

    mozna mam spatne nastaven ucet…

    • admin napsal:

     Tak interest za margin nákupy je asi nejlogičtější poplatek vůbec. Vždyť ti proboha půjčujou peníze ;-)) (https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=interest&p=schedule2) Poplatek „minimum fee“ není vůbec prapodivný, správně se mu říká „Minimum Monthly Activity Fee“ a je to jak uvádíš 10 USD (http://ibkb.interactivebrokers.com/node/1287), ohledně dat netuším.

     Poradit mohu dvě věci:

     1) NEpotřebuješ margin account, pokud jen jedeš dividendové akcie a nenakupuješ na páku. Stačí Cash Account, nebo jak se to jmenuje. Když si nebudeš od brokera půjčovat peníze na obchodování, nebudou za to po Tobě chtít úrok.

     2) NEpotřebuješ žádná data, pokud jedeš jen dividendové tituly. Stačí veřejně dostupná data zdarma, desetinky USD na vstupních cenách nahrají při dividendovém investování roli.

     Minimum Monthly Activity Fee samozřejmě zůstává, je to 10 USD a je akademická otázka, jestli se to vyplatí platit, když držíš jen dividendové tituly. Rozhodoval bych se podle toho, zda mi těch 10 USD měsíčně vyjde dráž než poplatky za nákup / prodej akcií u jiných brokerů. Většinou i tak zvítězí IB, ale pochopitelně jde hlavně o frekvenci obchodů. Když budu kupovat 1 x ročně, tak se mi asi vyplatí spíš jiný broker.

 2. Tomkins napsal:

  Jen je mi líto, že dividendy se u vyjmenovaných ETF nereinvestují, ale vyplácí, a tím pádem se i musí zdanit. Z dlouhodobého hlediska je to velký finanční rozdíl.

  • admin napsal:

   Mlhavě tuším, že jsou zdaněné srážkou u zdroje, krk bych na to ale nedal. Tak či tak daň samozřejmě výnosy srazí, to je fakt.

 3. Ales napsal:

  Ano, dividendy se obvykle daní u zdroje. U dividend ze zahraničí je třeba také ověřit zda je s příslušným státem uzavřena dohoda o zamezení dvojího zdanění a následně našemu FÚ doložit, že opravdu byla daň v zahraničí stržena.

 4. Sprite napsal:

  Osobně jsem si už do nějakých akcií v ČR i USA zainvestoval a přiznám se, že dividendy jsou na tom to nejlepší :)
  Aktuálně přemýšlím nad strategií investice pouze do dividendových titulů z dlouhodobého hlediska (10 a více let). Pro pročtení mnoha blogů (anglických) a hledání informací o firmách, jsem došel k názoru, že nejlepší je si sestavit portfolio ze silných firem – tzv. divedendových aristokratů (jak píšeš i ty) či blue chips. Protože pokud budu sázet na menší firmy, které nemají za sebou mezinárodní expanzi, jméno, technologie, vývoj, trh a peníze, tak taková firma tady nemusí za pár let být a já budu bez dividend i bez peněz, za které jsem akcie nakoupil.
  Aktuálně řeším dilema, jestli investovat přímo do akcií nebo jít směrem nějakého pasivního indexu.

  • admin napsal:

   Tak to řešíš přesně věc, o které je ten článek. Já bych při rozhodování vzal v úvahu hlavně výši kapitálu: pokud bych měl destíky tisíc USD a více, zkusil bych to vlastní portfolio, pokud bych měl méně než 10000 USD, šel bych asi do ETF, kvůli těm poplatkům.

   A pokud půjdeš do jednotlivých akcií, vůbec bych se nedivil, kdybys měl v portfoliu řadu těch titulů, co zmiňuji výše, jsou to opravdu „dobré“ firmy a jistě se z nich dá leccos postavit.

 5. Bohemia napsal:

  Dividendové portfolio je dobrý základ (u mě ca.40% portfolia) , pro další studium přikládám zajímavé WEBy:
  https://www.dividata.com
  http://www.dividenddiplomats.com
  http://www.zacks.com
  http://www.dividend-growth-stocks.com
  http://www.dividend.com
  https://www.dividendchannel.com
  https://www.briefing.com

  Moje strategie – trpělivost, čekám na krizi a kupuji „na relativním dně“ předem vyhlednuté tituly – výplata dividend min. 20 let. Npř. začátkem roku ropné společnosti = dividendy dobrý + navíc po třech měsících nárůst hodnoty portfolia o vice jak 35% to jsou dividendy za 2,5 roku. Je třeba čekat, ale je lepší vidět akcie v plusu :-). Už se pár let těším na další období 2008-2009 …. s jistotou přijde. Zatím si krátím čekání obchody s futures spready a opcemi (earnings a dividend obchody + zde ve vlákně popisované covered call/nacked put) ….dobré obchody.
  Pavel

  • admin napsal:

   Trpělivost je vždy dobrá strategie ;-) A pokud máš vyhlédnuté tituly, tak tuplem. Ať se vede!

  • Michal napsal:

   Mám stejnou taktiku, prostě čekám na pokles (třeba jako byl letos po Novém roce) a nakupuji firmy, kterým věřím, že tu za 30 letou budou a nadále budou lídry ve svém oboru.

   • admin napsal:

    Pokud Ti není 85 let, tak super ;-). Ne, vážně, tohle je léty osvědčená taktika, co nikdy neomrzí. A myslím, že hodně lidí si úplně zbytečně to investování komplikuje. Držím Ti palce a jen tak dál!

 6. glader napsal:

  Koukám na SDY. Chápu to správně, že na konci roku vždycky vyplácí mimořádnou divi 4x vetší než kvartální divi? Díky.

 7. Lukáš.N napsal:

  Dobrý den, chci se zepta kde si mam nechat v česku zalozit investiční účet. Chci zkusit to Dividendové investování po mesici kupovat akcie kde nebudu moc platit za poplatky atd dekuji.

  • admin napsal:

   Říkají že LYNX a/nebo DEGIRO mají v ČR nízké poplatky. Ale pozor, osobní zkušenost nemám, chce to se pozeptat. Každopádně gratuluju k rozhodnutí začít investovat do dividendových titulů. To je správná věc.

   • Lukáš.N napsal:

    No chci se ješte zeptat nebude to zbytečný budu moct investovat 2000 kč mesíčne víc zatim nemam :D rad se i poučim co a jak.

    • admin napsal:

     Když nadeš vhodného brokera, u kterého Tě nezruinují poplatky, tak to samozřejmě nebude zbytečné. Osaháš si trh, zjistíš co a jak a časem se uvidí co dál.

 8. Lukáš.N napsal:

  no u kdyz si udelam u fio ucet ? to de taky sice trochu draší ale nava

  • admin napsal:

   Určitě. Já mám u FIO běžný účet a jsem s nimi spokojený. Investiční účet u nich ale nemám, třeba někdo ano a poradí Ti.

  • Glader napsal:

   Dobry den Lukáši, osobně bych s touto částkou zkusil DEGIRO. Mám účet u obou (FIO, DEGIRO) a Fio je prostě s ohledem na Vaše finanční možnosti drahé a uživatelsky nepřehledné. Naproti tomu DEGIRO má teď (nevím jak dlouho bude ještě platit) akce na obchodování 1 ETF titulu měsíčně zdarma. A pokud se bavíme o pár tisících CZK, tak je dobrý prostě zkoušet ETF (SPY, SPLV a další)…

  • Libor.S napsal:

   U takto malých částkách (2000,- měsíčně) je nejlevější Degiro. Jak už tady zaznělo, má vybrané ETF zdarma, ostaní za cca 55,-Kč, a US akcie za 14,-. To samé by u Lynxbroker stálo cca 140,-, u Fio 190,- a u IB 240,-.

 9. Vojta napsal:

  Předpokládám že tato metoda lze aplikovat jen přes IB brokera, poněvadž všichni místní brokeři Vás oholí na poplatcích – Degiro,Fio, Lynx, Patria,apod. Nebo se pletu či to jde nějak obejít?

  • Honza napsal:

   IB si bere 10 USD mesicne za vedeni uctu.. U Fia je to tusim mene, ale zase ma vetsi poplatky za obchod, takze zalezi, jak casto a na jak dlouhe obdobi chces investovat..

   • Vojta napsal:

    Jedná se mi o dlouhodobou investici, 10let+
    Mám broker účet i FIA i u Degira, ale ani jeden není na časté točení ETF. Z každého obchodu si vezmou pár €. Proto mě zajímá jestli to jde takhle třeba i natáhnout na třeba 6měsíční interval a točit to takhle po 6 měsícíh, nebo třeba i po roce?

 10. Vojta napsal:

  Jak nejjednodušei poznat zda dividendové ETF zisky reinvestuje nebo vyplácí? Založil jsem si účet i Degira, ale jejich šíleny holandský systém daní dividendy 35%, nemají smlouvu z ČR. Proto bych rád nějak zjistil(jeslti je to např. skryto v ISINU), které dividendové ETF vyplácí dividendu a které ji reinvestuje(tzv. akumulační a distribuční třída)

  • Michal napsal:

   To se, ale týká jen českých akcií. Ty americké jsou daněny tuším 15% , u německých( podle propočtu co mi strhli za BMW) 25%.

 11. heechee napsal:

  DRIP – zajímavou možností jak navyšovat dividendové portfolio je Dividend Reinvestment Plan (DRIP).(http://www.investopedia.com/terms/d/dividendreinvestmentplan.asp).
  Neznáte někdo vhodného brokera pro tento postup. Našel jsem jen takové, kteří neotvírají účty pro non U.S. klienty. IB sice píše, že DRIP nabízí, ale není to skutečný DRIP, neboť postrádá základní výhody – investování částky před zdaněním, bez poplatků a využívání zlomků akcií.

  • admin napsal:

   Neznám takového brokera. Člověk si klade otázku, kolik miliónů UDS musíš mít, aby se Ti vyplatil DRIP účet oproti klasickému ;-)

   • heechee napsal:

    Není potřeba nějaký speciální DRIP účet. Jde jenom o to, zda tuto službu broker umožňuje nebo ne.
    Myslím, že je rozdíl, když dostaneš akcie v hodnotě 100 USD nebo 75 USD v dividendách (po zdanění). A vzhledem k tomu, že nemohu každý měsíc investovat řádově tisíce USD, zdá se mi skvělá možnost připisování zlomků akcií. Třeba místo divi dostaneš 1,75 akcie.

    • admin napsal:

     Já v tom právě moc veliký rozdíl nevidím. Spíš asi jde o tu bezstarostnost, že nemusíš dividendy řešit ručně; a pak jde samozřejmě taky o daně. Přiznám se ale, že můj názor není úplně objektivní, protože já dost často dividendy utrácím / investuju do jiného aktiva atd., čili mám jiné preference.

     Jinak u IB by to údajně mělo jít: https://www.interactivebrokers.com/en/software/am/am/manageaccount/dividendreinvestment.htm

     ale naúčtujou si poplatek za nákup – „We will charge our customary commission for the purchase“ čímž to pro většinu lidí postrádá smysl řešit ;-(

     • Martin napsal:

      Proc to postrada smysl? Prijde mi lepsi zaplatit 1$ jako komisi za dokup akcii, nez zaplatit 15% z prijmu dividendy a potom reinvestovat. Tohle mi prijde porad lepsi varianta pro lidi, kteri chteji akmulovat. Nebo se pletu? Jinak jeste existuji evropske alternativy ETF a ty casto divi reinvestuji, takze to neni potreba resit.

 12. Petr Z napsal:

  Mam účet u Patrie Direct. Poplatky jsou troche vyšší a design stranek zastaralý, nicméně mi to z nějakého důvodu vyhovuje. Skromne portfolio, které pravidelně rozšiřuji. Kupuji dividendově silné ETF, jako například SDOG nebo EDOG. Mám v plánu se naučit dělat technické analýzy ať můžu investovat do konkretních titulů a za několik let to předám dětem, ať můžou jít studovat to co je baví, a neohlížet se na slevy v supermarketech.

  • Honza napsal:

   Zas bacha.. v posledni dobe o tom premyslim a prijde mi, ze prave to „ohlizeni se“ a „umeni si spravne zvolit“ je dulezite, abys ziskal to spravne know how jak se k tem penezum dostat.

   Mozna mam jen takovy pohled na svet, ale prijde mi, ze kdyz vis jak na to, tak penize sezenes vzdycky. Takze pro lidi jsou, dle meho, dulezitejsi spise ty vedomosti a zkusenosti.

   • admin napsal:

    Potvrzuju obojí. jednak je samozřejmě pravda co říká PetrZ, že investovat do dětí je „správně“, přinejlepším morálně, na druhou stranu samozřejmě Honza má pravdu v tom, když tvrdí, že zkušenost nenahradíš.

    Co mi z toho vyplývá (mám 1 ks dítěte chlapec 8 let) je, že docela dobrá deviza může být naučit dítě investovat. Sice na budoucnost bude ve dvaceti letech asi kašlat, ale později v životě se mu to může hodit.

 13. Kolman napsal:

  Pěkný přehled nákladů na několik brokerů při různých velikostech účtu a různých strategiích zpracoval Finlord: https://finlord.cz/2016/12/srovnavame-ib-lynx-degiro-fio-patria/

 14. Anonym napsal:

  Chtěl bych se zeptat jestli se dá vůbec založit portfolio s malou částkou například 5000,- Kč i za cenu že veškeré byť drobné výnosy reinvestovat? Mám rodinu čerstvě rodinu a i když má finanční zkušenost se rovná nule vím, že spořit dítěti na spořícím účtu je zhruba stejné jako strkat peníze nékam do kasičky.

  • AnybodyElse napsal:

   no s 5.000 Kč je to maximálně zkusit P2P, ideálně asi české Zonky, kde odpadají problémy s převodem měn, kurzové riziko atd…

   • Anonym napsal:

    O tom už jsem přemýšlel, ale je tam hned několik faktorů, které mě odradily.
    1. Nabídek je tam jen velmi málo a když už se nějaká objeví celkem rychle zmizí.
    2. V podmínkách jsem se dočetl o investorském poplatku a upřímně jsem v ten moment ztratil chuť pátrat jak je vysoký.

    • AnybodyElse napsal:

     u Zonky je poplatek 1% ročně z investované částky.
     Jinou možností může být Mintos, který před pár dny spustil investování v korunách, tedy i zde odpadá starost s převodem CZK-EUR. Poplatky nejsou žádné, ale půjček v CZK je zatím pomálu.

 15. Pingback: Replikátor „koše akcií“ – existuje to? | Akcie

 16. Martin napsal:

  Dobrý den,
  měl bych na vás dotaz z praktického obchodování s akciemi. Chtěl bych začít investovat – momentální kapitál by byl cca 150-200tis CZK, následně bych pak chtěl dlouhodobě investovat cca 50tis CZK každý kvartál.
  Můj cíl je takový, abych si vytvořil dostatečný pasivní příjem díky těmto investicím. Logika by mi napovídala, abych sáhl po akciích s dividendy. Nicméně při průměrné výplatě dividendy 2%-3% z ceny akcie by bylo třeba investovat touto formou takřka astronomickou částku a splacení ceny akcií dividendou by trvalo více než 30let. Je zde něco, co přehlížím, nebo je to skutečně tak?
  Případně při možnostech a cíli výše – zvolil byste jiný druh investic? Rád bych, aby se jednalo o pravidelné investování na určité bázi.
  Předem dekuji za vaše postřehy.

  • admin napsal:

   Myslím, že je tu něco, co přehlížíTE, a to je růst samotného podkladového aktiva. Ona totiž akcie tím, že vyplácí dividendy samozřejmě nepřestává růst na ceně, jen roste pomaleji (o ty dividendy). Jinak dle parametrů co poPisujete, při průměrném ročním zhodnocení trhu o 10% na tom za 10 let budete následovně: 200000 + (40 kvatrálů * 50000)=2200000 Kč, to je cca 88000 USD. Průměrně z tohoto v dalších letech vygenerujete příjem cca 8800 USD ročně na zisku a cca 2200 USD na dividendách. Takže cca 11000 USD pasivního příjmu za rok, to je cca čtvrt miliónu korun. přitom Vám samozřejmě nic nebrání ukládat dál. Je to dobrý plán.

 17. Pingback: Dividendové investování – rok poté | Akcie

 18. Michal napsal:

  ve státech je na burze spousta finančních firem, takové ty americké penty, ppfka,J&Tčka ap.
  Např tituly jako WHF,KKR,CG,AINV,BKCC, NMFC a spousta dalších. Většina z nich vyplácí i slušné divi.
  Byl by to dobrý tah nebo myslíte, že to smrdí investičním průserem?

  • admin napsal:

   Záleží v jakém je to kontextu. Pokud jako „koření“ většího portfolia, tak je to asi v pořádku, ale na finanční sektor sám od sebe bych nespoléhal…

 19. glader napsal:

  Dnes mi přišel email od IB a podle mě je zrušen minimum monthly fee.

 20. Honza napsal:

  Zdravím, chlapi prosím o radu pro divi USA, kde se píše “ for shareholders of record Aug. 11; ex-div Aug. 9″, kde jeden broker mi říkal, že 9. aug. již můžu akcii prodat , jenže abych mohl získat divi si myslím, že ji musím držet do 11.aug a 12. prodat. Můžete prosím někdo poradit? Děkuji Vám všem za cenné diskuze, podněty a info, které využívám. Kdyby třeba byl někdo z Vrchlabí a okolí s kým bych mohl probrat více, využil bych . Pěkné dny.
  H.

  • admin napsal:

   Ex-dividend date je první den, kdy lze prodat akcie bez ztráty nároku na výplatu dividendy neboli také první den, kdy kupující již nemá nárok na nejbližší dividendu. Pro získání dividendy musíte tedy akcie koupit PŘED ex-dividend date. Pokud koupíte akcie v ex-dividend date, již nebudete mít nárok na nejbližší dividendu.

   • Honza napsal:

    Děkuji za odpověď, a co potom ještě znamená “ for shareholders of record Aug. 11″? To je nějaká registrace? Děkuji.

 21. Ales napsal:

  Record Day je den, ve který musí být zapsán akcionář v seznamu akcionářů, aby obdržel dividendu. Pro získání dividendy je ale rozhodující držení akciové pozice při open v Ex-dividend day, který je nejčastěji dva dny před Record Day. Znamená to, že po otevření příslušných trhů v Ex-DD je již možno dotyčné akcie prodat bez ztráty divi.
  Vypadá to trochu podivně, ale je to tak ;-)

 22. Martin napsal:

  Ahoj, jak uz jsem zde nekde zminoval, tak ja investuji presne takto, resp. pouzivam fundamentalni analyzu, dle ktere vybiram spolecnosti, resp. jejich akcie s dividendou. Akcie budu drzet par desitek let (v idealnim pripade) a trpelive cekat ;-) Nahlednuti, jak to delam a ze to neni opravdu nic tezko (byt jsem znacny amater) je mozne najit v clanku o me analyze spolecnosti AT&T => http://www.akcie2.cz/2017/08/27/investice-do-akcii-att/ ;-) Pekny den;

 23. Max napsal:

  Je mi 21 let a po pár letech v práci mám již našetřeno přes 200 000 Kč. Dlouho jsem přemýšlel o spořícím účtu, nebo stavebním spoření, ale nakonec jsem zvolil investování do akcii. Mám účet u Patria a na začátek zkouším pouze nějaké české tituly jako, ČEZ, moneta, Philip morris…

  Chci se zeptat jestli by se tu nenašel nějaký investor s pěknou zkušeností v oboru? Rád bych se osobně setkal a probral plány investování.
  Finanční odměna nebude problémem :)
  Prosím o kontakt na mail: kkaallee@seznam.cz

 24. David napsal:

  Zdravím, je tato diskuze stále aktivní? Začínám se zabývat cestou investování jelikož mi lezlo na nervy jak me muj fin. poradce stale směřoval směrem kterým chtěl on.Pro začátek jsem zkusil doménu zonky a do konce roku chci zkusit i novou domenu bondster a koupit i par podilu nemovitosti na doméně rentiero. Uvažuji tak z toho duvodu že po přečteni komentářu jsem se utvrdil v tom že moje finance nejsou zatim natolik vysoke aby mělo smysl davat na divi, ale do budoucna bych rozhodně chtěl jit i touto cestou. Jak říkám pravě začinam. Chci se jen zeptat zda je to dobra cesta a nebo jestli zminovane domeny nikam nevedou. Ješte v tom docela tápu a mam se dost co učit :) Díky za rady a postřehy od zkušenějších investorů :)

  Dave

  • admin napsal:

   Ahoj Dave, jsme aktivní ;-)

   No, první otázka je, jestli se hodláš záměrně omezit jen na ČR, nebo jestli by ses nebál i třeba zahraničních portálů. Pokud nebál, tak o pár z nich tu máme články, to pro začátek. Mám na mysli třeba Mintos.

   Klidně se ptej …

 25. David napsal:

  Tak ja toho napiši vice o sobě. Je mi 25let .Vydělávám cca 20tis. 5600KČ platim hypoteku a 2000KČ k tomu mam investični fond generace X od AXY. Abych mohl splatit dřive (zhodnocení 7%). V prosinci vypovídám stavebko (75tis.) s tím že 50tis jsem chtěl někam vložit s měsičnim vkladem 1000kč. 20000kč jsem chtel dat na rentiero a koupit 2 podily nemovitosti a zbytek dat na zonky a nebo začit investovat na bondster. Plan muj je takovy, Do unora mit na zonky 50tis. abych tam už jen dorovnal mesične do 1000tis a každy měsic reinvestoval.Tím padem bych se mohl začit věnovaT vice domeně bondster kde je vyšši zhodnocení(10-12). A cca 2x ročně si vložit po 10tis na rentiero(ZHODNOCENÍ 10%) a koupit si další podíly.To by vycházelo vždy na premie atd. Otazka tedy zní. Znáte tyto domény? Má relný smysl tam investovat? Pokud ne.Realná častka odkladna by byla 75tis +2000tis měsične. Je to dostačujici častka na vklad na dividendy? A nebo to nemám uspěchat , založit si učet jako např. Conseqactiv a k dividendam se vratit později až to bude mit finančně větší smysl?

  DAVE

  Neovládám komunikativně angl. ted otazka jaké to má pro a proti zda bych zustal jen na českém nebo se porozhledl i v zahraniči.

  • admin napsal:

   Bohužel neznám Zonky ani Bondster. Ale jsou na ně dosti špatné ohlasy. Mintos má české rozhraní, českou podporu a lze investovat v českých korunách (ačkoliv se to nedoporučuje a lepší budou eura). Podívej se na Mintos, prosím, už proto, aby sis rozšířil obzory. Možná Tě úroveň toho portálu příjemně překvapí a zkusíš to tam (nejsem jejich agent, ale sám tam peníze mám).

 26. David napsal:

  Pokud to dobře chapu tak to jsou p2p ?

 27. JosefL napsal:

  Ke zmíněné diplomce je pro pořádek třeba doplnit, že BENEFI již není aktivní, pouze dobíhají již otevřené půjčky.Stejní vlastníci pak rozjeli projekt RENTIERO.Byl bych tady hodně opatrný s investováním.

  • David napsal:

   Velice dekuji za info.Zkusim zatim mintos a uvidim co dale, na rentiero jsem chtel stejne vložit zatim max 30tis a sledovat jak se to bude vyvijet

 28. piftik napsal:

  Riesil sa tu v komentaroch broker pre Buy&Hold dividendove investovanie.

  Presiel som si podobnou cestou a po hladani som sa rozhodol pre brokera Zacks Trade, https://www.zackstrade.com/, ktory otvara ucty aj pre Non-US citizens/rezidents.

  Komisia je $0,01 za nakup/predaj jednej akcie, minimalne vsak $3. Mali „promotion“, kde minimalny poplatok znizili na $1, do zhruba polovice tohto roku. Neviem, ci je dana „promotion“ este platna, to si treba zistit.

  Co je podstatne, neuctuju ziadny poplatok za neaktivitu.

  Zaujimavy fakt o Zacks Trade je, ze pre exekuciu a clearing pouzivaju Interactive Brokers LLC a pre trading pouzivaju dobre znamu TWS platformu.

  Pre otvorenie uctu pozadovali minimalne $2500, peniaze na fundovanie sa posielaju na rovnake cisla uctov, ake ma IB. Tzn. ucet mozete fundovat v CZK do prazskej HSBC banky za lokalne bankove poplatky. Mrknite na nich, mozno vas zaujmu.

  Piftik

  • admin napsal:

   To je dobré, to by bylo lepší než Degiro a spol!

  • ZlýTrader napsal:

   Jaké jsou tedy výhody oproti Interactive Brokers? Otevření za $2500 (místo $10000). Pokud nemám subscribenuté žádné data feeds (což pro tento účel nepotřebuji), tak IB také nic neúčtuje za neaktivitu.

   • admin napsal:

    Zlý Tradere, nechci se hádat, protože to moc nesleduji, ale obávám se, že obě informace jsou špatně

    * U IB není již třeba 10000 USD, nýbrž otevřou účet „od nuly“,
    * U IB pro účty pod 100000 USD se inactivity fee platí jako 10 USD v případě, kdy komise nejsou, a 10 USD-komise, pokud jsou menší než 10 USD měsíčně.

    Může mi to někdo potvrdit / vyvrátit?

   • piftik napsal:

    Ako bolo napisane v odpovediach, pri uctoch pod stotisich dolarov uctuju $10 za neaktivitu, co pri Zacks Trade neplati.

    Mas pravdu ohladne poplatkov za data, tie nie su potreba, Zachs Trade (a aj IB) ti poskytnu data oneskorene o 15 minut. Na Buy&Hold to bohate staci.

    Je teda vhodne spomenut, ze pre porovnanie, Zacks Trade je vhodnejsi pre ucty pod stotisic dolarov, IB je asi vhodnejsi pre ucty nad stotisic dolarov (znova, pre Buy&Hold).

 29. kate napsal:

  K obchodování používám brokera Degiro a loni se nejvíce obchodovaly akcie Facebooku a Tesly podle Finexu: https://finex.cz/nejvice-obchodovane-akcie-na-degiro-za-rok-2018/
  Letos prý zatím letí ING a klasicky Apple (ale hodnota jejich akcií se hodně propadla díky tomu jejich obchodu v Číně…) Tak uvidíme :) já mám nakoupené nějaké akcie čezu teda a Santander. Nějaké další typy? Amazon?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.