Dividendové akcie–otázky a odpovědi

V tomto díle povídání o dividendových akciích – který vůbec neměl vzniknout – se podíváme na otázky a odpovědi, které jste k předchozím dvěma dílům série o dividendách měli. Zájmem o tento druh investování jsem mile překvapen, dividendové investování je rozhodně cesta, jak v delším časovém horizontu a s mozkem v hlavě zhodnotit peníze. Takže pojďme na to!

Otázky

Jak se liší dividendové strategie např. od “devadesátky”?

To jsou dva úplně jiné světy. “Devadesátka” je trading. Tak nějak se u ní předpokládá, že obchody budou trvat mezi 1-20 obchodními dny, bude tedy celkem dost nákupů a prodejů za rok, budou náhlé propady a bude se používat páka. Naproti tomu dividendové investování je spíš o nějakém tom jednorázovém nákupu a pak dlouhém čekání kolik to vynese.

Tyhle věci není možné žádným rozumným způsobem srovnávat. Na druhou stranu samozřejmě nikdo Vám nebrání mít část portfolia v dividendových strategiích a část věnovat aktivnějšímu tradingu. Je to další forma diverzifikace.

Jak často bych měl dividendové portfolio obměňovat a jak často ho sledovat?

Ideální portfolio nebude potřebovat ani obměňovat ani sledovat. Ale všichni víme, jaká je praxe – zkrátka nám to nedá a budeme se co chvíli přihlašovat k portálu a koukat, o kolik procent to stouplo / kleslo, i když jsme včera přísahali, že to je portfolio na 10 let. Jsme už prostě takoví.

Sledovat dividendové portfolio by mělo stačit 1 x měsíčně a obměňovat pololetně. Fakt mě nenapadá, proč to dělat častěji.

Jedeš dividendové strategie v reále? S jakými akciemi?

Ano a ne. V reále mám pár dividendových akcií, jako je například SPLV nebo O, ale nemám je vyloženě na dividendy. Navíc, často “schytám” dividendu prostě proto, že držím v rámci strategie “90%” akcie, co dividendu zrovna vyplácejí. V době psaní článku je to například ABT, a tam bude dividenda tučná, neb jsme naškálováni v pozici co to jde.

Proč to tak je? Jednak ta nuda u dividendových akcií je pro mě prostě příliš veliká a nesnesitelná, a jednak u mě hrozí, že budu peníze v horizontu roku či dvou potřebovat na něco jiného, takže nechci dividendové portfolio budovat. Což souvisí s další otázkou Mrkající veselý obličej.

Kolik let minimálně musím držet dividendové portfolio, aby se mi to vyplatilo? Je nějaká hranice? A u devadesátky, tam je hranice?

Začnu tou devadesátkou: Při cca 13 obchodech měsíčně a době obchodování 18 měsíců dojdeme vynásobením k tomu, že za rok a půl uděláme přes 230 obchodů. To už je dostatečně reprezentativní vzorek na to, aby výsledky mohly odpovídat představám, resp. statistice. Čili u devadesátky budeme po roce a půl tak nějak v pohodě.

U dividend bude pochopitelně hodně záležet na

 • ceně akcie při nákupu
 • poplatcích
 • daních
 • ekonomické situaci v době kdy akcie držíme
 • očekávaném zhodnocení

Obecně bych si ale troufl tvrdit, že 5 let a déle by mělo být dostatečně dlouho na to, aby se efekt z dividend vyplatil. Jinými slovy, na méně než 5 let bych to nedoporučoval, od pěti let výše už ano.

Dopředu vím, kolik dividend a kdy mi má přijít. Fakt to sleduju. Jsem úchylnej?

Nejsi úchyl, jsi jen dobrý hospodář. Dělám to taky. Vědět, kdy mi přijde dividenda a v jaké výši je moje svaté právo.

Konec konců pokud bych například chtěl dividendu reinvestovat, tak musím vědět, kdy ji dostanu, že?

Opravdu jsou firmy vyplácející dividendy “lepší” než ty, co je nevyplácejí? A je k něčemu sledovat, jak dlouho už firma vyplácí / zvyšuje dividendy?

Obecně řečeno nejsou firmy co vyplácejí dividendy o nic lepší než ostatní. O drobném živnostníkovi, který vráží všechen zisk zpátky do firmy přece taky nejde říct, že je horší než ten, kdo se umí odměnit a trochu si za pracně vydělané peníze užít.

Trik je ale v něčem jiném. Firma, která leta platí (a třeba i zvyšuje) dividendy typicky bývá “proakcionářská”, tedy myslí na držitele akcií a to je dobré znamení. Další věc je ta, že pokud chci vyplácet stabilně dividendu (a třeba ji i rok od roku zvyšovat), musím na to někde vydělat a musím to dopředu dobře naplánovat. V tom je ten rozdíl oproti firmám, co dividendy nemají.

Jaké očekávání zisků mám mít u dividendových akcií?

Myslím, že předchozí článeček se docela trefil do průměru. Dividendové akcie mohou mít ročně cca 6-7% zhodnocení dané cenou akcie a 2.5%-3.5% zisk z dividend.

Konkrétně to bude pochopitelně záviset na ekonomickém cyklu a skladbě portfolia, ale pokud budou podmínky na trhu podobné těm v době psaní článku, tak by to mohlo takhle nějak vycházet.

Jaká je objemová hranice do kdy je lepší mít fond vs. koš akcií?

Tohle bude hodně záviset na poplatcích. Osobně bych u portfolia do nějakých cca 40000 USD použil spíše jeden (nebo pár) ETF fondů a při částce 50000 USD kapitálu či výše bych potom vybíral ty jednotlivé akcie.

Není to ale tak jednoznačné, jak to může vypadat. Například při 10 titulech a rovnoměrném rozložení 40000 USD na části vychází 4000 USD na jeden titul. To by mělo být v pohodě.

Je lepší při budování portfolia nejdříve mít fond a pak při dostatečném objemu prodat a nakoupit jednotlivé tituly?

Ano, je, a to minimálně ze dvou důvodů:

 • Poplatky – ETF fond lze koupit jednou a mít ho třeba rok, dva (tři kvůli časovému testu u daní) a pak prodat. To bude levné.
 • Psychologie – už i ta investice do ETF ponese dividendy a Ty si osaháš, jaké to je být rentiér. Pokud se Ti to začne líbit, tak super, časem půjde jít i do jednotlivých akcií. Pokud ne, tak se nic neděje, fond se prodá a je to.

Lze použít u dividendového portfolia páku?

Technicky to jistě možné je. Poučka praví, že výhodné je to tehdy, pokud cena za vypůjčení peněz (tedy úrok zaplacený brokerovi) bude nižší než přijatá dividenda po zdanění. Což může být klidně dnešní situace, protože půjčení peněz je levné (u IB hodně levné).

ALE – ani tak bych to nedělal. Sazba úroků u brokera bude 100%ně vyhlašovaná a bude se moci měnit ze dne na den, a navíc může klesat i hodnota podkladu a ztratíme tak další peníze. U dividendového portfolia tedy doporučuji žádnou páku nepoužívat a investovat pouze vlastní prostředky.

Mají mít v portfoliu dividendových akcií všechny tituly stejnou váhu (jako jsi to měl v příkladech), nebo mohu rozdělit kapitál nerovnoměrně?

Já jsem rozdělil kapitál na 20 dílů rovnoměrně víceméně z výukových důvodů. V praxi k tomu nebývá vždy důvod. Spíše by ale asi bylo dobré si stanovit, kolik procent z celkové hodnoty portfolia smí maximálně obsadit jedna akcie. Například mám 10 titulů a pravidlo, že žádný z nich nesmí mít více než 20% portfolia.

Takové pravidlo (které si musí stanovit každý sám) mi pak zabrání nadvážit nezdravě tu či onu akcii na úkor ostatních. Ale úplně rovnoměrné to být opravdu nemusí.

Je lepší snažit se kupovat postupně pozice při příležitostech? Tedy podle čísel článku teď nakoupit TGT a VOD?

To si nemyslím. Spíš je správné udělat si vlastní analýzu toho, co za akcie chci držet a pak je koupit. Jinými slovy, důvodem k nákupu dividendových akcií by nikdy neměla být historická výkonnost – dobrá ani špatná. Vždy by měly přijít ke slovu i další faktory.

TGT i VOD (zmíněné v předchozím článku jako nejhorší akcie z koše) mohou na tom být za rok nebo za dva úplně jinak a mohou příjemně překvapit. Tož asi tak.

A jaká data použít při backtestování dividendové strategie? Close ceny, nebo Ajdustované close ceny + přičíst dividendu každý rok?

Používal bych NEadjustovaná data a dividendy bych přičítal, protože tak to je i v reále. Čili test by pak byl hodně podobný tomu, jak to chodí i v praxi.

Samozřejmě, tohle jde u dividend. U splitů je potřeba si to kontrolovat, tam by se to hlídat mělo kvůli počtu kusů, z nichž se pak počítá dividenda. To musí sedět. Když jsem měl vloni 30 kusů akcie XYZ, tak jsem dostal dividendy z 30 kusů a je úplně jedno, že teď jich kvůli splitu mám třeba 60 (nebo 15).

Kolik akcií v portfoliu bys doporučil?

Odpovím šalomounsky: 10 je málo a 30 je moc. 10 je málo, protože nezvládnu diverzifikovat mezi všechny základní sektory. Což mi může vadit a nemusí, ale to portfolio nebude sektorově vyvážené.

30 je moc, protože to prostě (bez pomoci počítačů nebo dalších lidí) nezvládnu sledovat. Kdy koupit, kdy prodat. A taky budou růst poplatky za nákup / prodej, což je nezanedbatelná položka.

Doporučil bych tedy mezi 15-20 tituly, to myslím je docela dobrý kompromis mezi diverzifikací a potřebou se z toho nezbláznit.

Je cesta kdybych místo dividendových akcií kupoval dividendové ETF, není v tom zakopaný pes?

Je to cesta, zejména pro malé účty. Jen pozor na tři věci:

 • Každý fond má poplatky, jednotlivé akcie ale ne. Poplatky sice jsou malé, výkonnost portfolia by zásadně ovlivnit neměly, ale jsou tu.
 • Nákupem dvou (nebo více) fondů se snadno můžeme dostat do situace, kdy koupíme fondy držící stejné akcie. Koncentrujeme pak vlastně jednotlivé tituly v portfoliu a ani o tom třeba nevíme.
 • Nákupem fondu vždy koupíme i komponenty, které jsme nechtěli mít, protože fond je z nich prostě složen. To je život.

Můžu kombinovat dividendy s opcemi a např. provozovat Naked PUT a Covered Call? Je v tom nějaký háček?

Ano, to je dobrý nápad. Viz seriál o Pfizeru, tam jsme přesně toto dělali.

A je v tom malý háček, ovšem pouze pokud se o něm neví. Držením opce NEVZNIKÁ nárok na dividendu. Čili je s tím třeba počítat. Jiný háček mě nenapadá.

Koupit vše najednou, postupně nebo nějak jinak?

Tohle je vlastně dotaz na velikost portfolia. U malých portfolií bude asi nejlepší koupit všechno najednou kvůli poplatkům. Naproti tomu u velikých portfolií bude nejlepší použít nástroje typu Scale trader.

A pak jsou tu takové ty “prostřední” účty, kde se nevyplatí to ani to. Tam prostě doporučím limitní objednávku kousek pod aktuální cenu a problém bude vyřešen.

Jsi proti fundamentální analýze? Neměly by se divi akcie vybírat právě podle fundamentů?

Nejsem proti fundamentální analýze, jen ji prostě neumím dělat a nestydím se to přiznat. Samozřejmě chápu pojmy jako P/E nebo P/B, ale vyvěštit z toho, které akcie koupit na dividendy na dalších 20 let – na to nemám.

Proto dělám tu nejprostší věc na světě – dívám se, jaká akciová portfolia mají ostatní a opisuji. Na burze se to smí. Oněch 20 titulů byl stejně jen nástřel, jak by to mohlo vypadat, nic víc.

Dá se dividendami uživit?

S malým portfoliem ne. Máme-li 100000 USD, bude ročně na dividendách kolem 3000 USD, po zdanění pak 2550 USD, to je 212 USD měsíčně, neboli 5300,- Kč. Jinými slovy, pokud bychom chtěli na živobytí z dividend 53000,- Kč měsíčně, bylo by třeba disponovat desetkrát tak velikým portfoliem, tedy cca jeden milión dolarů.

Co společnosti typu MLP, které běžně nabízejí dividendu přes 10 %?

Fenomén MLP (master limited partnership) je samopzřejmě v dividendovém světě pojmem, který se nedá přehlédnout. Jde převážně o výrobce či distributory energií a vývoj ceny takových společností bývá navázán na vývoj ceny ropy. Abych byl úplně upřímný, často ceny ropy téměř dokonale kopírují.

Přiznám se, osobní zkušenost s těmito společnostmi nemám. A proto bych si netroufal zařadit je do portfolia ani to někomu radit. Kdybych měl ale připojit dva univerzální postřehy, byly by to tyhle:

 • MLP by určitě měly tvořit jen zlomek objemu dividendového portfolia – řekněme maximálně 15%. Kdyby tvořily více, bude to prostě portfolio zaměřené na energie, ne na dividendy.
 • Netroufl bych si na výběr jednotlivých MLP společností. Tady bych určitě sáhl po ETF fondu, a to by podle velikosti a objemu byl vždy jen a pouze AMLP. Ovšem pozor, historická výkonnost nic moc.

Ptejte se dál

Pod článek klidně házejte další otázky a pokud budu znát odpověď, článek zaktualizuji a doplním otázky a odpovědi přímo do článku, takže šup sem s tím!

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

35 komentářů: Dividendové akcie–otázky a odpovědi

 1. mir++ napsal:

  admin – Proto dělám tu nejprostší věc na světě – dívám se, jaká akciová portfolia mají ostatní a opisuji. Na burze se to smí. Oněch 20 titulů byl stejně jen nástřel, jak by to mohlo vypadat, nic víc.
  já – asi tak. Ale i tak dá práci vytipovat dobré portfolio a kvalitní tradery. Proto i opisování je docela časově náročné a odměna „nejistaá“ a zasloužená.

  • admin napsal:

   Ano, nejistá a zasloužená. Ale vezmi to takhle:

   1) vytipuješ si dejme tomu 10 blogů / stránek / služeb zveřejňujících divi portfolia
   2) opíšeš co doporučujou
   3) podíváš se, kterých 20 akcií je nejčastěji doporučovaných

   práce na 1 odpoledne.

   Pak samozřejmě přidáš nějakou vlastní invenci, to dá rozum, ale do týdne bys to měl mít a pak se už jen vezeš, samá pozitiva a sociální jistoty

   https://www.youtube.com/watch?v=fIWtXWZyv-M

 2. Lukas napsal:

  Poznas Dave Fish CCC list? pri DGR akciach by to malo rast este lepsie.

  A reklama na koniec, robil som portfolio manager pre dividendove akcie – http://www.digrin.com Mozno niekomu pomoze, pocitam tam dgr(3,5 a 10 rokov), xirr(spolu s dividendami), reinvestovanie dividend sa da nastavit na kazdu dividendu. Zobrazujem grafy, dividend calendar(odhady kedy a aku dividendu vyplati spolocnost), … Avsak neviem, ako uzitocne to bude na tradovanie dividendovych akci, ja planujem drzat desatrocia.

  • Gio napsal:

   Clovece ani nevis jakou jsi mi udelal radost. Diky! Kdyz posles mail, rad se odvdecim necim uzitecnym ;-)

  • admin napsal:

   To vypadá jako užitečný nástroj. To je zdarma, nebo za peníze?

   • admin napsal:

    Zkusil jsem to nakrmit daty z článku a nevypadá to špatně: https://www.digrin.com/portfolio/96-dividendy-20

    • Lukas napsal:

     Gio: Nie je zaco. Kontakt na mna je na webe v mene ;)
     admin: zdarma, bolo to v ramci skolskej prace a teraz uz len rozsirujem po vikendoch podla vlastnych potrieb.

     V pripade akychkolvek napadov, ake grafy/data/cokolvek by mohli byt uzitocne dajte vediet. Rad tam cokolvek uzitocne implementujem.

     Este trochu bojujem s tym, ake je to pomale :(

     • admin napsal:

      Super, tak jestli můžu, pár tipů, které by to hodně vylepšily / posunuly a (snad) by nebyly moc náročné na implementaci:

      1) Na stránku s portfoliem „overview“ bych někam umístil informaci o celkovém počtu titulů v portfoliu (u mě to je 20 titulů třeba)
      2) tamtéž, jak máš ty koláčové grafy „portfolio“, „sector“ a „industry“ tak jestli by u každého koláče nemohl být proklik na stejný koláč, ale veliký, v samostatném okně
      3) u sekce „Dividend calendar“ by mohly být šipky umožňující vidět nejen aktuálních 12 měsíců, ale i více historie (příp. budoucna)
      4) nevím, jak moc by to bylo náročné, ale tabulka „dividend calendar“ by snesla export do Excelu
      5) sekce „dividend calendar“ přímo volá po tom, aby dole pod ní byl sloupcový graf s měsíčními dividendami (prostě grafické vyjádření toho řádku „total“)
      6) a pak je tu ta rychlost, resp. pomalost. Tam může být problém se železem, optimalizací nebo něčím v databázi.
      7) grafy by mohly jít exportovat jako obrázek, ale to už bys nás fakt rozmazloval.

      prosím, neber to že kritizuju, ten nástroj je super a budovačům portfolií umožní krásně modelovat chování koše. Tohle přesně jsem hledal.

      • Lukas napsal:

       Pisem si, hadam si na to najdem cas tento rok.

       Tu rychlost som uz par krat riesil, je tam problem, ze portfolio pocitam vzdy na datach – kazdu akciu, kazdu tranzakciu, kazdu dividendu. + to potom este upravujem pre vsetky grafy, XIRR. Vsetky stranky portfolia su vyrenderovane naraz. Skusim to asi rozdelit na viacere podstranky a ak to bude stale zle, cachovat. Zisiel by sa mi to na to frontendak :D

       Diky za navrhy!

       • Duby napsal:

        Ahoj,

        jsem python programator a investor. Mam par vlastnich nastroju ale ne tak vizualne pokrocilych jak ty.

        Pokud bys mel zajem muzu ti s nekteryma taskama pomoct. Zalezi jak jsi ochotny si nechat koukat pres rameno.

 3. Pravidelný čtenář blogu napsal:

  Jakožto dlouhodobý investor (akcie a nemovitosti) a krátkodobý spekulant (futures), mám jen pár doplňujících otázek.

  Proč dividendy/část dividend pravidelndě nereinvestujete a nevybíráte si i akcie s nižší tržní kapitalizací pro dosažení zajímavějšího zhodnocení (usuzuji z prezentovaných titulů – všechny large cap)? Proč neprovádíte dokoupení titulů v pravidelných intervalech pro minimalizaci výkyvů způsobených nákupem jen v určitém odbobí ekonomického cyklu? Proč neberete v potaz v odpovědi na otázku zhodnocení i potenciální nárust vyplácených dividend v dlouhém období? Proč investovat do fondu, když obsahuje akcie, jejichž valuace jsou vysoké a které byste si za normální okolností jednotlivě ve stejný čas nikdy nekoupil?

 4. admin napsal:

  Proč dividendy/část dividend pravidelndě nereinvestujete? – původní článek byl „Kolega má nezanedbatelný balík peněz z prodeje jakéhosi domu po rodičích a je přesvědčený, že by chtěl investovat do dividendových titulů s vidinou relativně pravidelného pasivního příjmu“, čili tam bylo vybírání dividend jako součást zadání.

  Proč nevybíráte si i akcie s nižší tržní kapitalizací pro dosažení zajímavějšího zhodnocení? – protože nejsem přesvědčen, že nižší tržní kapitalizace znamená zajímavější zhodnocení. Samozřejmě se mohu mýlit, to je jisté.

  Proč neprovádíte dokoupení titulů v pravidelných intervalech pro minimalizaci výkyvů způsobených nákupem jen v určitém odbobí ekonomického cyklu? – protože v uvažovaném objemu cca 5000 USD na akcii mi to nedává smysl; ale otázku chápu a v článku je napsáno „Naproti tomu u velikých portfolií bude nejlepší použít nástroje typu Scale trader“. To není totéž jako dokupování v intervalech, ale je to podobná věc.

  Proč neberete v potaz v odpovědi na otázku zhodnocení i potenciální nárust vyplácených dividend v dlouhém období? – protože do budoucnosti nevidím a nikdo netuší, kdy a zda se budou dividendy zvyšovat. Ale tip dobrý!

  Proč investovat do fondu, když obsahuje akcie, jejichž valuace jsou vysoké a které byste si za normální okolností jednotlivě ve stejný čas nikdy nekoupil? – protože poplatky ;-)

  Díky za doplnění otázek!

 5. heechee napsal:

  Co společnosti typu MLP, např. ETP, MMLP, které běžně nabízejí dividendu přes 10 %?

  • Tom napsal:

   Taky mě zajímá adminův názor.

  • Gio napsal:

   Na výrazně vysoké dividendy pozor. Je vhodné dávat míru dividendy a její růst do určitého vztahu, aby plnil určitou balanci, která je dlouhodobě udržitelná. Dividenda přes 10% bude znamenat nižší růst dividendy, resp. minimální. Zřejmě to bude jako v případě REIT závislost výkomu na úrokových sazbách/financování, v případě Utilities, jde zbytek cash po vyplacení divi do CAPEXu, který v přápadě problému a snahy vyplácet dividendu vlastně sníží možnosti obnovy po nějaké krizi („je krize, není zisk, musíme vyplácet divi, ale omezíme investice a rozjedem je až bude po všem“).

   Já osobně vybírám pouze ty tituly, které májí dostatek volného cash flow, aby byly schopni vyplácet dividendu ze svých zdrojů, takže žadné externí financování dluhem apod. Vřele doporučuju vzít roky 2007-2009 a pak 2010-2012 a vysledovat jak se jednotlivé firmy chovaly. Za zmínku stojí, že například americké firmy, které mají jiný styl dividendové politky (opční programy managementu, nepřerušené vyplácení divi apod.), například Exxon a Chevron v období 2005 až 2013 nikdy nemuseli a nesáhli na dividendy, oproti Totalu, Royal Dutch, BP či Petrobras.

   Abych se vrátil k původní otázce, vřele doporučuju použít například tento tool, který krásně ukáže jaký je rozdíl ve vztahu divi/růst v dlouhodobém investičním horizontu a vlivu na equitu: https://sugar.mhinvest.com/highcharts/investment.php

   • admin napsal:

    Super komentář, díky. Máš samozřejmě pravdu, pokud se z dividend pro společnost stane nepříjemná povinnost, logicky utrpí strategie rozvoje. To dá rozum a proto honba za společnostmi vyplácejícími vysokou dividendu může být cesta do pekel.

 6. MiniInvestor napsal:

  Gio, jenom upřesnění: Total ani Shell v Tebou jmenovaném období na dividendu nesáhli, pouze ji nezvyšovali. Shell již tak činí 57 let, kdy období růstu střídají období „zmrazení“ a několik let je dividenda sq. BP je jiný příběh – Deepwater Horizon. Petrobras z Brazílie opravdu raději ignorovat.

 7. Martin J napsal:

  Ahoj, skvělý článek. Zabývám se hodnotovým investovaním a učím se (snažím se) právě vykoukat z ukazatelu jako je P/E, P/B, jak na to. V článku jsou na tyto ukazatele odkazy na wikipedie, kde je však minumum informací. Sám si na tyto ukazatele zpracovávám slovníček, tak bych si dovoli nabídnout své odkazy, kde mám tyto ukazatele, myslím, dobře zpracované. Myslím, že pro čtenáře by to mělo být hodnotnější. Nechám na zvážení.

  P/E: http://www.akcie2.cz/2017/05/24/co-je-pomer-price-to-earnings/
  P/B: http://www.akcie2.cz/2017/05/28/co-je-pomer-price-to-book/

  Články ještě průběžně aktualizuji dle zpětné vazby, aby byly perfektní + budu přidávat další ukazatele.

  Díky a teším se na další posty!
  Martin.

  • admin napsal:

   Super, díky za odkazy a za Tvůj blog. Držím palce.

   Jestli můžu (a fakt v dobrém) malý postřeh – videa s Gladišem se Ti tam nehodí. A nedivím se, že se Tě tam lidi ptají, jestli je Gladiš vzor value investingu nebo ne.

   My totiž víme, že Gladiš je zejména brutální looser – http://www.investicniweb.cz/2017-2-13-proc-neinvestovat-podle-ceskeho-investicniho-gurua/

   jeho fond je typickou ukázkou toho, jak se to nemá dělat. Čili to na seriózně vypadajícím blogu bude vždycky působit trochu jako červený hadr na býka.

   • Eggoide napsal:

    Promin, ale nemuzu si pomoct:) http://loseloose.com/

   • Jakub napsal:

    Ahoj,

    vlastnim obe Gladisovi knihy a mam ted trochu dilema jak nakladat s informacemi v nich obsazenymi. Na tuto Gladisovu kritiku jsem uz narazil, ale znamena to podle tebe, ze hledat a kupovat akcie podle doporuceni v jeho knihach je spatne?

    Selsky rozum mi rika, ze nekdo kdo kaze jak delat value investing ale pritom to sam neumi v praxi asi nebude dobrym ucitelem. Na druhou stranu ale myslenky, ktere v knihach popisuje, pochazeji uz od Grahama, takze by nemely byt uplne mimo…

 8. Waldemar napsal:

  Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na nasledujúci scenár: o 20 rokov by som rád poberal pravidelnú rentu z dividend. Do tej doby budem akumulovať kapitál investovaním do akcií ale skor do ETF (podkladove aktivum akcia, index) a poberanie renty ma nezaujíma. Momentálne mám na investovanie k dispozicii 1 milion czk, ktorý možem kedykoľvek v čase použiť a taktiež možem pravidelne investovať čiastku 10 000czk mesačne.

  Napadol ma takýto sposob: Každé 3 mesiace vložím 30 000czk do vybraného ETF (nevypláca a ani nereinvestuje dividendy). Ak by došlo k významnejšej korekcii, tak by som milion rozdelil na 2-3 časti, a s odstupom času zainvestoval do vybraného ETF (nechce sa mi v dnešnej dobe vložiť celý milion). O 20 rokov by som odpredal celé portfolio a nakúpil ETF/akcie, ktoré vyplácajú dividendu.

  Je lepšie tých 20 rokov investovať do ETF, ktoré reinvestuje dividendy alebo sa vykašľať na dividendy a radšej nech podkladové aktivum rastie maximálne? Ako by sa dal tento scenár vylepšiť, resp. je v tejto úvahe niečo na čo si dať pozor? Čo v prípade, že by napríklad v 19. roku došlo ku korekcii na trhu?

  Ďakujem vopred za odpoveď.

  • admin napsal:

   Já bych si skoro troufl tvrdit, že při tak precizní úvaze, jakou jste tady předvedl a vzhledem k tak dlouhému investičnímu horizontu to bude vcelku jedno.

   a) Pokud investujete rovnou do ETF, které vyplácí dividendy, a tyto dividendy reinvestujete, máte výhodu, že 1) vidíte od začátku, že ty dividendy fungují, a 2) pokud náhodou budete nějaké malé peníze pořebovat, utratíte dividendu a nemusíte sahat na vklad.

   b) Pokud investujete do něčeho, u čeho se čeká maximální růst, tak to za dobu cca 20 let bude každopádně vydělávat. A nevím, zda víc či míň než v prvním případě, každopádně tu dividendu nebudete mít průběžně k dispozici

   Klidně se ptejte dál…

   • Ondrej napsal:

    „Ak by došlo k významnejšej korekcii, tak by som milion rozdelil na 2-3 časti, a s odstupom času zainvestoval do vybraného ETF (nechce sa mi v dnešnej dobe vložiť celý milion).“

    K tomu bych jeste doplnil pekny clanek od Finlordu:
    https://finlord.cz/2017/05/prijit-penize-cekanim-korekci/

    • Waldemar napsal:

     Ďakujem za zaujímavý článok. Nepovažujem sa za burzového makléra, tobôž vyhorelého. :-)

     V článku sa píše, že „čekáním na korekci akorát dlouhodobě přicházejí o peníze“ čo je pravda. A pravda je aj keď to zovšeobecním na „akýmkoľvek čakaním z dlhodobého hľadiska prichádzame o peniaze“.

     • Ondrej napsal:

      „A pravda je aj keď to zovšeobecním na „akýmkoľvek čakaním z dlhodobého hľadiska prichádzame o peniaze“.“

      Presne tak; sice to zni jako nemistna generalizace, ale hodne lidi tomu (alespon pro americke akcie) veri; specialne pri vyhledu na dalsich 20 let.

      A to se bavime jenom o ztrate prilezitosti, uz jenom inflace, kterou tak tlaci centralni banky, vam to cekani s vlastnim kapitalem zneprijemni.

   • Waldemar napsal:

    Ešte by ma zaujímalo ako naložiť so situáciou ak v 19. roku sa vyskytne významná korekcia. Predpokladám správne, že ETF orientované na maximálny rast sú volatilnejšie, zaznamenali by väčší pokles než dividendové ETF? Čiže pri odpredaji stávajúceho portfolia a nákupe divi ETF by som mohol čo to prerobiť (aj keď z dlhodobého hľadiska asi nie).

    Napadli ma tieto možnosti ako to ošetriť:
    1. Plán odpredaja a nákupu posunúť o niekoľko rokov skôr alebo neskôr.
    2. Od prvého roku investovať do ETF, ktoré reinvestuje dividendy. A v 20. roku by som odpredal a kúpil podobné ETF, ktoré vypláca dividendy. Existujú ETF, u ktorého si investor môže zvoliť či chce dividendy reinvestovať alebo vyplácať a v čase to meniť? V takom prípade by sa nemusel robiť žiadny predaj a nákup.
    3. Nešpekulovať a realizovať predaj a nákup v 20. roku podľa plánu.

    • Gio napsal:

     1) Pokud nebudeš nucenej prodat (zdravotní důvody, rodina apod.), tak bych držel ETF equitu nekonečně dlouho a jen začal čerpal divi.

     2) tzv. DRIP nejsou aplikovatelný na všechny TFT (myslím tím automatickou reinvestici dividendy), záleží jakého máš brokera apod.

     Já osobně bych se zamyslel ještě nad někola věcmi:

     a) pokud máš investiční horizont cca > 20 let, investice do stabilních dividend vyplácejících firem je sice fajn, ale v posledních letech firmy „vyvádí“ zisky i jiným způsobem (zpětné odkupy, snižování dluhu). Problém je tedy v tom se „uvázat“ u těch které jen vyplácí divi a moc nerostou (KO) a být v těch které mají před sebou ještě nějaký růst jak equity tak dividendy (APPL). Člověk by tak měl brát v úvahu i celkový shareholder yield, který často není to samé jaké dividend yield. V tvém případě bych se vůbec nebál jít do nějakého mixu růstových firem se stabilní finanční situací a na dividendu bych zas až tak nehleděl.

     b) celkové časování je komplikované z hlediska toho, že poslední krize a větší korekce je už 10 let za námi (https://finlord.cz/wp-content/uploads/2017/08/1708P%C3%A1d-akciov%C3%A9ho-trhu.jpg), indexové obchodování nasálo spoustu kapitálu a hlavně je to tak celé propojené, že nikdo nedokáže odhadnout, jak se to bude chovat při nižší/žádné likviditě. Také to má za následek, to že v ETF jsou často nadhodnocené některé tituly, které tam už dávno ani nemají být min. ne v takových váhách. Lidé kteří se zhoupli v roce 2007 a vydrželi museli čekat až do roku 2013-2015 dle instrumentu, než se dostali zpět na původní vklad (například klienti Vltava Fund se tam nedostali ještě ani do dnes :-0).

     Takže na časování záleží a nezáleží zároveň :-) – já osobně bych první velkou investici rozdělil do dalších 3 let s rostoucíma objemama k roku 3. a pak pravidelné průměrování při pravidelných měsíčních/čtvrtletních vkladech.

   • Honza napsal:

    Nehraji v otazce „etf s divi vs etf s reinvestici divi“ i dane? Dan z dividend muze byt dost velka v porovnani s odpustenou dani po vice jak trech letech drzeni akcie/etf. Teda pokud se tohle pravidlo vztahuje i na etf a pokud jsem nekde v uvaze neudelal chybu. Kdyztak me opravte prosim.

 9. Waldemar napsal:

  Ahoj, chcel by som sa opýtať: dajme tomu, že máte 500 000 czk a 25 000 usd v hotovosti. Ako by ste s nimi v súčasnej dobe naložili ak viete, že tieto prostriedky budete potrebovať v horizonte 3-5 rokov? Ďakujem.

  • admin napsal:

   On je rozdíl mezi 3 roky a 5 let. Samozřejmě bych se pokusil to nějak rozdělit, ale při investici na 3 roky bych se trochu bál. 5 let už by z hlediska akciového trhu mohlo přece jn být trochu v pohodě …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.