Devadesátka v roce 2018

V diskusích poměrně často zazněl požadavek na nějakou sumarizaci výsledků strategie “devadesátka” v roce 2018. Připomínám, že ohledně této strategie zveřejňujeme průběžně otevřené i zavřené pozice, ale to myslím všichni čtenáři tohoto webu již vědí. Takže následující sumář je pouze jakýmsi ročním shrnutím výsledků, kterých jsme dosáhli.

Tabulka s výsledky

Docela dlouho jsem si lámal hlavu tím, jak výsledky odprezentovat, aniž bych zacházel do přílišných podrobností, ale na druhou stranu abych taky lidem něco řekl. A vyšla z toho tabulka, kde jsou zobrazeny uzavřené pozice v roce 2018, pak procentuální zisk / ztráta za každý obchod a nakonec (lehce hypotetické) číslo udávající absolutní zisk (ztrátu) z tohoto konkrétního obchodu za předpokladu, že jsme vyčlenili pro strategii konkrétní balík peněz.

Pro hnidopichy – šlo by to udělat lépe, ale strávil bych tím spoustu času. Musel bych vzít výpisy, očistit je o obchody se strategií nesouvisející (měl jsem jich v roce 2018 dost) a pro zbytek obchodů rozpočítat poplatky. Děsná práce. Takže tak moc tento blog rád nemám.

Jak tabulku číst

Čili až si stáhnete tabulku v Excelu uvedenou pod článkem, tak zjistíte, že obchody jsou sumarizovány podle data uzavření. Sloupeček “USD” označuje “normalizovaný” zisk pro situaci, kdy na strategii je vyčleněno 250 000 USD a použita páka 2:1. Neboli, celkový kapitál k dispozici je 500000 USD, jedna dvacetina je potom 25000 USD.

Čili první obchod jako příklad: “Scale” bylo 1, tudíž nakoupena jedna dvacetina. Což je v absolutní hodnotě 500000 / 20 = 25000 USD. Zisk je 1.62% (na listu je toto číslo přesněji), 1.62% z 25000 USD je 405 USD (na listu je 404, protože procenta mám kapánek přesněji).

Toto uspořádání výsledků mi přišlo nejrozumnější, protože eliminuje navyšování / snižování částky, která se nastaví jakožto celková částka k dispozici a zároveň ponechává prostor pro reprezentaci výsledků, aby se z nich dalo něco vyšíst.

Pro hnidopichy – pevně doufám, že se nám v diskusi zase nestrhne argumentační smršť ohledně páky. Ale pokud ano, pak

 • můžete výsledky brát jako s použitím kapitálu 500000 USD a pákou 1:1
 • můžete výsledky brát jako s použitím kapitálu 250000 USD a pákou 2:1 – toto bude nejblíže mým reálným výsledkům
 • můžete výsledky brát jako s použitím kapitálu 166666 USD a s pákou 3:1

Pro hnidopichy – když se strategii v závěru roku nedařilo, tak já s “kapitálem k dispozici” nehýbal, tudíž při ztrátách jsem de facto zvyšoval páku. Zase, nerad bych, aby se to nějak rozplizlo v diskusi; chápu samozřejmě, že někdo tyhle možnosti nemá a že samotná schopnost toto udělat závisí jak na kapitálu, tak na tom, zda na účtu jsou strategie vydělávající v době poklesu nebo zda tam nejsou.

To snad bylo všechno k úvodu. Vlastně ještě něco: Portfolio tickerů jsem upravoval až v lednu 2019, tudíž můžete mít jiné výsledky než já. Pokud se chcete zeptat, proč máte jiné výsledky než já, nejspíš to bude něco z věcí uvedených zde.

Výsledky

Celkový počet obchodů za rok 2018 byl u mě 156. Z toho 116 bylo ziskových, 40 ztrátových. To znamená, že ziskových obchodů bylo 74.3%, což ani náhodou nedosahuje “projektovaných” 90%.

Absolutní zisk (při kapitálu 250 000 USD a páce 2:1, viz výše) byl –59259 USD. Tedy ztráta. Konečný stav účtu je potom (při těchto číslech) 190741 USD. V procentech je ztráta poměrně výrazných –23.7%.

Srovnání s indexem SP500 – podle YAHOO byl celkový výnos SPY kolem –4.45%, takže strategie zaostala za indexem o brutálních 19.25%.

Shrnu-li cíle, o kterých průběžně mluvíme:

 • Cíl překonat index – NESPLNĚNO.
 • Cíl 3% měsíčně – NESPLNĚNO.
 • Cíl 90% úspěšných obchodů – NESPLNĚNO.

Zajímavosti

Nejhorší obchod – to je obchod USB (US Bankcorp), který byl zahájen 4.12.2018, trval 14 obchodních dnů a uzavřel 26.12. Více na přiloženém obrázku:

usb

Nezbývá než si trochu zaspekulovat: jak je možné, že akcie podniku v indexu SP100, podniku, který je sedmou největší bankou v USA spadnou během necelého měsíce z 55 na 43 USD? O skoro 22%? To nevím. Jen tato jedna ztráta tvoří polovinu z celkové ztráty za celý rok. Akcie ze indexu SP100 by měly být mnohem vychovanější!

Po bitvě je každý generálem

Nechci se v tomto příspěvku pouštět ani do úvah “co se mohlo / mělo udělat jinak”, ani do úvah “co se bude moci / musí udělat jinak”. Pro mě je strategie i nadále životaschopnou součástí obchodního přístupu. Ostatně – první kvartál roku 2019 vytváří zase úplně jiný obraz než ten v roce 2018.

Rád bych ale uvedl ještě jednu věc – bez ladu a skladu sem dám tři odkazy (dva české a jeden zahraniční) s jenom krátkým komentářem:

Ten zahraniční – byl tu už zmíněn v diskusi nedávno – díky Honzovi: https://alvarezquanttrading.com/blog/how-is-mean-reversion-doing-dead-shrinking-or-doing-just-fine/

(Alvarez dokládá že strategie podobné té naší mají v poslední době kratší dobu držení, nižší volatilitu a procentuálně nižší zhodnocení. V zásadě není důvod mu nevěřit; i tak se stále jedná o profitabilní přístup) .

Ten český – samozřejmě na dobretrejdy.com o betě: http://dobretrejdy.com/?p=868 

(mapler tady rozebírá známou myšlenku, že pro každé portfolio lze s nějakou poměrně slušnou pravděpodobností určit míru závislosti pohybů tohoto portfolia na pohybu trhu jakožto celku).

A další český – opět dobretrejdy.com o deltě: http://dobretrejdy.com/?p=2887 

(toto je pro změnu o tom, že při práci s opcemi lze vypočítat míro závislosti ceny opce na pohybu podkladu).

… cokoliv dalšího byste chtěli vědět, tak šup s tím do diskuse!

Excelový soubor ke stažení

Devadesátka

Příspěvek byl publikován v rubrice AOS. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 komentářů: Devadesátka v roce 2018

 1. Kuba napsal:

  Ahoj admine, díky za další příspěvek. Jak se tak koukám, tak jsi dopadl trošku lépe než já, já mám včetně poplatků a dividend ztrátu z 90ky -30,76% při použití páky 1:2. Na tuto strategii jsem měl vyčleněno 100K USD, což je jenom část mého celkového obchodního účtu, ale i tak už šlo o celkem dost peněz a ke konci roku byl trochu stresík :-). Strategii jsem přesto nevypnul a jedu ji dále se stejnou alokací, resp. s trošku větší ;-), tak snad se ztráta stihne umazat, než přijde nějaká větší krize.

  Zajímalo by mně ještě něco, jak jsi dopadl alespoň řádově se zhodnocením celého účtu v roce 2018? Díky

 2. nemozny napsal:

  Ad Alvarez – Ten pokud vím vždy obchodoval jen mean-reversion, takže je pochopitelné, že jej obhajuje.
  Ad post – Já bych jen znovu zopakoval, že podle mě je SMA200 na jednotlivých titulech příliš pomalé. Preferoval bych plošné zastavení strategie podle stavu indexu.

  Doplním o convexity a skewness
  https://knect365.com/quantminds/article/50cf12ae-64bd-4988-81c1-750d13b5fd70/assessing-risk-profile-of-quant-strategies-the-convexity-vs-skewness
  Mean-reversion strategie má negativní skew – ztrát bývá méně, ale průměrná ztráta je vyšší než průměrný zisk. Trend following je na tom přesně opačně, spousta malých ztrát a jeden velký zisk – positive skew.
  Stačí si udělat histogram výnosů a okometricky je zjevné, na kterou stranu kopečku vede modrá a na kterou černá sjezdovka.

  • admin napsal:

   Preferoval bych plošné zastavení strategie podle stavu indexu. – to ve světle nedávných zkušeností nenzní úplně špatně. Jak bys na to šel? Podle SMA200 indexu?

   • nemozny napsal:

    Ne, SMA200 je moc pomalé a když se cena strmě vzdálí, tak je SMA200 i moc daleko na to, aby bylo efektivní.
    Já řeším násobky X volatility Y (ATR nebo STDEV) od highest watermarku Z (highest high).
    X + Y + Z jsou proměnné, které si každý poladí podle svého.
    Více = „market regime filter“.

    • admin napsal:

     Díky. Směrodatné odchylky mi moc nefungovaly, když jsem to testoval, ale Average true range mi běhal. Tam je selský rozum, takže tenhle indikátor mám moc rád. Dík za námět k přemýšlení.

 3. Abakus napsal:

  Díky za zveřejnění výsledků, pokud stategie historicky dlouhodobě vykazuje s pákou 2:1 průměrnou výkonnost 36 % p.a. a současně její výkonnost za loňský rok není horší než -36 %, osobně hodnotím výsledky jako přijatelné. Ztráty jsou nevyhnutelné. Jak už jsem uváděl v minlých příspěvcích, jsem přesvědčen, že gro úspěchů (překonávání trhu) tkví ve správném nasazení strategie dle makroekonomického kontextu. Devadesátka je pro mě typickým zástupcem strategií, které budu excelovat v růstových fázích hospodářského cyklu, ale nevyhnou se stagnaci v období konsolidace, případně v období zpomalení růstu, pokud se začnou prohlubovat ukazatele indikující krizový stav, je na místě strategii zcela vypnout.

  Maplera sleduji už mnoho let, nepřekvapilo by mě, kdyby si postavil na opcích svou disertační práci, jeho texty patří k tomu nejlepšímu, co lze v česku o opcích najít, ale překvapilo by mě, kdyby v dlouhém období (10 let +) dokázal překonávat výkonnost trhu alespoň o 25 %. Kam tím mířím? Ať už se budeme bavit o principu delta neutrality, nebo o balancování portfolia prostřednictvím bety, pokud takto budeme činit dlouhodobě, získáme s vysokou pravděpodobností model portfolia velmi se blížící průměrné výkonnosti trhu (v případě USA S&P 500), což samo o sobě popírá základní tezi o snaze překonat jeho výkonnost s využitím vlastních strategií, viz první odstavec mého příspěvku.

  Pokud strategii přesto nevypínáme, je pro situace jako je tato, nutné mít v portfoliu nekorelované strategie, ideálně v poměru, který bude aktivně kopírovat vývoj hospodářského cyklu, čímž se ale zase začneme přibližovat výkonnosti trhu.

  Mohl jste zakončit celý příspěvek „s humorem“ :), a to tím že v letošním roce, díky ztrátě, nebudete muset platit žádné daně z příjmu. Hodně zdaru v letošním roce, zatím to vypadá, že je šance na úplné umazání ztrát z loňska, ovšem trhy „tak nějak podezřele“ vrávorají na historických maximech, takže opatrně.

  • admin napsal:

   Jasně. Touha překonat trh = ochota riskovat. Zbytek je o nástrojích, odolnosti a troše toho štěstíčka.

 4. Anonym napsal:

  Kam zmizely otevřené obchody 90ky?

  • admin napsal:

   Ahoj, v článku bylo, že pokud zaznamenám zneužívání uvedených informací, tak že to bez vyrování vypnu. Zaznamenal jsem zneužívání uvedených informací, takže jsem to bez varování vypnul. Čímž se omlouvám té poctivé většině, co to měla pro kontrolu vlastních obchodů ;-)

   • Kuba napsal:

    Admine jak informace ohledně otevřených / uzavřených obchodů někdo zneužívá? Nějak si nedokážu představit, k čemu by to komu bylo…

    • admin napsal:

     Ahoj Kubo,

     někteří lidi jsou tak líní, že místo vlastního výzkumu prostě opisují otevřené pozice. To mě docela mrzí a winpes nikdy neměl být místem, kde se dozvíš „kup XYZ a nepřemýšlej o tom“, jestli mi rozumíš.

 5. Supermuf napsal:

  Ahoj Admine, nešla by alespoň zachovat historie uzavřených obchodů? Měli bychom tak stále možnost srovnávat navzájem obchody a zároveň by se zarazili opisovači a boti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.