Devadesátka a opce–byl by zájem?

Dostal jsem několik e-mailů s dotazy, zda se dá strategie “90%” obchodovat pomocí opcí a jestli bych byl ochoten něco takového předvést v praxi. Dá a byl, otázka je, jestli by o něco takového byl ze strany čtenářů blogu zájem. Než to v anketě uvítáte nebo odsoudíte jako špatný nápad, popíšu Vám, jak bych si něco takového představoval.

Co navrhuji?

Tak především, celá akce by se odehrávala v měsíci září nebo říjnu (o prázdninách se mi do toho nechce) s tím, že pokud by byl tento měsíc ziskový, na jeho konci bychom to vyhodnotili a zastavili, pokud by byl ztrátový, pokusili bychom se obchodovat i v dalších měsících (listopad, event. prosinec) tak, abychom měli alespoň jeden ziskový měsíc pro porovnání.

Dále, na tento měsíc či měsíce bych znovu zavedl zveřejňování výsledků strategie “90%”, a to jak průběžné, tak – po skončení měsíce – nějaké souhrnné. Samozřejmě zveřejňovaly by se výsledky OSTRÝCH obchodů na skutečném účtu tak, jak jsme byli zvyklí v minulosti. Ještě bych promyslel, v jaké výši by byla celková částka k investování.

Strategie nakoupí / prodá AUTOMATICKY ve 21:59 každý den příslušný počet akcií a já bych následující den RUČNĚ zkusil toto replikovat pomocí opcí a sady pravidel, kterou bychom si upřesnili předem (střelba od boku – MKT příkaz na nákup CALL opce s tříměsíční expirací v počtu kontrolujícím přibližně stejný počet akcií, jako má strategie v případě, kdy cena té AKCIE se během dne dostane na “podobnou” úroveň, za jakou se obchodovala ta akcie). Tohle by bylo na diskusi.

Co by mě zajímalo

Zajímala by mě hlavně odpověď na otázku, kolik kapitálu by bylo třeba k alespoň přibližné replikaci devadesátky pomocí opcí. Zajímalo by mě, jak moc by mohli tuhle strategii provozovat lidé s menšími účty a zajímalo by mě, jestli je tenhle koncept životaschopný do budoucnosti.

Zajímalo by mě, jak moc se mění křivka výnosů a ztrát a byl bych strašně zvědavý, jestli by ruční přístup mohl alespoň trochu simulovat automat, co máme teď.

Rizika

Největší riziko vidím ve vlastní lenosti, protože je úplně jasné, že by se ode mě očekávalo, že budu každý obchodní den psát jeden článek. Myslím ale, že bych se k tomu během těch 20 dnů snad dokázal dokopat.

Druhé riziko vidím v tom, že by se mohlo třeba v červenci nebo v srpnu stát něco, co změní charakter trhu na prudký sešup. Principiálně mi sešup trhů nevadí, ostatně jednou to přijít musí. Ale asi bych v takové chvíli nechtěl psát o opcích a obchodovat je na ostrém účtu. A obchodovat opce na demoúčtu je naprosto o ničem.

A konečně se může stát, že budu v říjnu tak vytížený prací nebo čímkoliv jiným, že to zkrátka odpískám.

Tak – co Vy na to?

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

28 komentářů: Devadesátka a opce–byl by zájem?

 1. admin napsal:

  V podstatě bych chtěl udělat něco jako toto: http://www.krizakblok.cz/, ale trochu na vědečtější úrovni, no …

 2. Honza napsal:

  Za me jsem jednoznacne pro.. Oproti akciim by se u opci dalo vymyslet hodne zpusobu, jak pozice managovat v ruznych situacich. Jen je skoda, ze se to bude tezce backtestovat.

 3. merlinx napsal:

  Zdravím,

  za mě také jednoznačně ano. Velice rád se přiučím. S opcemi se nyní seznamuji a obchodovat devadesátku pomocí opcí už mě také napadlo. Bohužel, jsem zatím na začátku a neumím to dobře ještě uchopit. Zatím si to představuji jednoduše tak, že bych kupoval ATM opce s expirací např. 2 měsíce na stejných vstupech jako nákup akcie, prodej opce nad sma5. Hlavní výhodu vidím v přesně definovaném risku. Problémy vidím hlavně u IV, tu nevím jak smysluplně zbaktestovat, historická opční data jednotlivých tickerů, zahrnout do obchodů případné dividendy, gapy, earnings a další věci o kterých zatím nemám ani tušení. Otázkou také je, jak by se to chovalo v případě že podklad bude déle padat, při dokupování dalších opcí vypsat nějaké ochranné opce na vyšším strike. Bohužel zatím přesně nevím jak to dobře backtestovat a hlavně mít k dispozici historická data. ty bohužel nemám.

 4. Myk napsal:

  Tak já jedu 90tku pomocí call opcí ručně už 3/4 roku. Loni jsem to i 3 měsíce zvěřejňoval na jednom fóru.

  Mohu k tomu stručně napsat pár postřehů:
  – není to tak jednoduché koupit jen call opci, musíte vybrat strike a expiraci. Kritéria se dají nejak stanovit, ale je problém je, že je těžké to nadefinovat tak, aby to fungovalo na celý SP100, viz dále.
  – expirace – čím kratší expirace, tím rychlejší časový rozpad. Původně jsem měl 30-60 dní do expirace, ale stávalo se mi, že časový rozpad požral významnou část zisku. Posunul jsem to na 60+ a zkouším i 90+. To ale zdražuje opce a ale je i podstatně horší likvidita. Zatímco na 30-60 nebyl problém kupovat +1 nad mid, u 90+ opcí už je to 5-15USd nad mid.
  -strike – vybírá podle delta, aby to mělo dostatečnou reakci na posun podkladu. Problém je u dražších akcií, kde jsou striky po 5ti, tam už je často volba, jestli menší deltu nebo větší deltu, ale výrazně dražší opci (opce může být i 5 ITM). Většinou jsem akcie s cenou nad 100 USD vynechával a kupoval další v pořadí levnější akcie. Nejlíp mi to fungovalo u akcií s cenou 20-50USd
  – dividenda! bacha na dividendy, u akcií se nemusí řešit, protože dividendu dostanete, u call opce jen spadne cena opce a dividenda nepřijde. Ze začátku jsem to ručně ověřoval, pak už jsem to nakupoval bez ověřování a párkrát se mi stalo, že mě hned IB varovalo, že bude divi a musel jsem to se ztrátou bid/ask prodat.
  -IV u některých akcií před earnings nebo nějakou extra událostí (třeba merge) je IV tak vysoká, že ztráta IV ukrojila zisk nebo i poslala opci do ztráty.
  – u malého účtu je problém vybalancovat money management. Opce jsou po 100 ks, takže pokud mi vychází na účtu 10K 1/20 500 USD, tak opce u akcie s cenou 100 USd mě bude stát třeba 600 USD, u akcie 80USD třeba 400USD, u akcie s cenou 50USD stojí opce třeba 300 USD. Takže když má 90tka scale 10 akcií s cenou 100 a scale 10 akcie s cenou 50 usd, tak v opcích budu mít 10 opcí koupených za 6000 a 10 opcí za 3000 USD. Sice se vejdu do 10K, ale v 90tce v akciích to má stejný podíl, kdežto v opcích má jedna akcie váhu 2/3 a jedna 1/3

  Shrnuli-to, po 3/4 roce jsem v ručním provozu na nule. Může za to pár nepovedených improvizací buď z výše popsaných důvodů, kdy jsem se musel odchýlit od systému 90tky, ale taky pár improvizací, které byly pokusem o vylepšení systému (zkoušel jsem dokupovat jinak než 1,2,3,4 a odprodávat postupně než všechno najednou).

  Nicméně jsem nabral zkušenosti a momentálně testuji u dražších akcií balancování thety tím, že vypisuji OTM callku a přecházím na vertical spread. To ale otestováno nemám, mám první dva nákupy SBUX a CL.

  • merlinx napsal:

   Myk , děkuji moc za velice přínosný rozbor a podělení se se zkušenostmi. To mě posunulo o pěkný kus dál.

   Ať se daří !:-)

  • admin napsal:

   To jsou cenné postřehy, díky za ně. Evidentně to není tak jednoduché jak to vypadá. Možná udělám jen nějaké namátkové, edukativní obchody namísto celého měsíce.

  • mir++ napsal:

   … tak to je, proto mám podstatně méně obchodů než u klasické devadesátky. Ale kdyby admin zkusil něco jiného, rád se přiučím nebo vylepším svůj systém.

 5. Anonym napsal:

  Byl by zájem.

 6. Chodec napsal:

  Ano, ale jen pokud je taková strategie nenáročná na svou správu. U akcií mě vyhovuje jednou za týden zkontrolovat portfolio a případně jednou za měsíc něco dokoupit, ne častěji. Čili časová náročnost takové opční strategie by neměla přesáhnout jednu hodinu týdně. Jinak osobně nemám o její implementaci zájem, ale pro zajímavost budu sledovat.

 7. Jelimán napsal:

  zdravím, také bych něco takového uvítal, zřejmě i kvůli tomu, že se o něco podobného snažím. zatím jsem lama a neumim si naprogramovat aos, tak než se naučim s pythonem tak zkouším tuto strategii na jedné akcii a to konkrétně na applu, resp jsem si z ní půjčil rsi2 protože dává hezké signály i na nižších TF a sma5 jsem „vyndal“ chci to zbackestovat ale sem hrozně línej a ručně projíždět grafy 10 let dozadu na např. 2H TF se mi jako moc nechce, jestli se mi to někdy povede a bude to někoho zajímat tak se rád podělím o výsledky.jinak signály co dává RSI vypadají zajímavě (mají slušný potenciál) v uptrendu i v chopu, . ještě chci zkusit na 1D TF nakupit při signálu opci a pak řídit pozici jak je popisováno na blogu Dobré Trejdy v článku long call – to vše zatím na paper protože, jak už bylo řečeno, špatně se to backtestuje a navíc protože jsem ještě zelenáč :) (a asi i věčně budu) jinak díky za tento web a budu se těšit na další články z „praxe“ velké zisky a malé ztráty :) Jelimán

  • admin napsal:

   Držím palce. Jedna akcie bude málo, resp. ono to může fungovat, ale už to nebude to, co dělám já, bude to prostě jenom devadesátkou inspirováno.

   A jestli můžu poradit, tu práci si rozděl na menší kroky; ty potom plň a budeš mít radost, že ses posunul dál.

 8. Hanz napsal:

  Za mě jednoznačně ano.
  Na podzim, jak bude trochu času, se chystám předělat můj loop backtesting na event driven backtesting a opce bych mohl zapracovat pokud to zvládnu. S výsledky se násldně rád podělím :-)
  Hanz

  • admin napsal:

   To máš mou nehynoucí úctu a obdiv, protože opce se opravdu blbě backtestují. Podělíš-li se o výsledky či alespoň pustupy, bude to moc cenné. A budeš-li chtít, rád Ti dám prostor i tady na blogu.

   • Hanz napsal:

    Uvidíme, volný čas vše rozhodne a podmínkou je, abych opce pochopil, tzn. nějaký pěkný návod a best practice se budou hodit:-)

 9. Ales napsal:

  Jsem také pro, praktické zkušenosti se nedají dost dobře nahradit testováním a zvláště u opcí. Osobně se ale dlouhým opcím vyhýbám a používám je jen výjimečně jako pojistku, nebo k dotvoření pozice. Nerad bojuji proti časovému rozpadu.

  K navrhovanému postupu – akcie se samozřejmě následující den nemusí vrátit na close předešlého dne, tím ubude počet nákupů. Dávám k úvaze zadat příkaz nákupu call opce ještě před open, vázaný na podmínku když cena akcie během dne poklesne nebo na openu bude pod close.

  Pokud jde o vazbu na devadesátku, nákupní signály zkouším používat k výpisu OTM putek s expirací tak 3-4 týdny. Obvykle naked, výjimečně s pojistkou a to jen kvůli kontrolovatelnému marginu. Zatím nemám jednoznačný náhled na výstup, někdy je výhodnější počkat do expirace, jindy dám na SMA5. Ale jak píše myk, jedna opce je přece jen při přiřazení 100 akcií a chce to hlídat MM.

  • admin napsal:

   To jsou dobré postřehy. Ovšem k těm nahatejm putkám je to jak píšeš, tam by pro lidi s malým účtem tohle ztratilo kouzlo kvůli blokovanému marginu.

   • Ales napsal:

    S tím blokovaným marginem máš samozřejmě pravdu. Řešením může být přikoupení putky s nížším strike jako pojistky či volit jen levnější akcie.

    Nevím jak jinde, ale IB chce za naked put (u akcií) margin:
    Put Price + Maximum ((20% * Underlying Price – Out of the Money Amount), (10% * Strike Price)) .

    Když vezmu na příklad využití posledního signálu devadesátky na akcii UNP s cenou něco málo přes 106 USD, pak mohu vypsat třeba putku Aug11 106p zhruba za 1,8. Požadovaný margin za naked put bude několik tisíc USD . Když ale přikoupím putku Aug11 101p za 0,5 zůstane mi stále slušné prémium 1,3 ale margin mi klesne na 500 USD. A navíc bude aspoň trochu jištěn před příletem černé labutě ;-)

    • admin napsal:

     Ano, spread samozřejmě margin sníží, proto se to přece dělá – a taky jako ochrana před pádem. To píšeš správně.

     ALE: Zkus tohle vysvětlovat začátečníkovi. Nepochopí to. Možná jsem si tím pokusem replikovat devadesátku opcemi vzal příliš velké sousto; protože služitost opcí je vyšší než složitost akcií. Zkrátka touha pomoct lidem s malými účty naráží na to, že by museli mít větší znalosti.

 10. JMT napsal:

  Ja bych pokus s opcemi taky velmi uvital.

  Taky uz jsem o obchodovani devadestaky pres opce premyslel, a dosel jsem k zaveru, ze bych to zkusil, podobne jako Ales v predchozim prispevku, pres vypis PUT. Jednoduse vypsat naked put za market, kdyz indikatory na devadesatku indikuji vstup, a nakoupit ji zpatky kdyz indikatory devadesatky indikuji vystup.

  + Na rozdil od drzeni akcii budu konzistentne vydelavat na casovem rozpadu.
  + Na rozdil od drzeni akcii budu casto vydelavat na zmene implikovane volatility – kdyz jde akcie kratkodobe dolu (tj kdyz se vstupuje do devadesatky), IV vetsinou roste, a tehdy se opce vypisuje. Zpatky nakupuju pri mirnem narustu, a to IV vetsinou klesa.

  – Stejne jako u drzeni akcii vetsinou vydelam na pohybu ceny akcie, s deltou <1.
  – Oproti drzeni akcii budu prodelavat na horsi likvidite.

  0 Nejhorsi pripad je stejny jako u drzeni akcii – ztrata cele ceny akcie.

  Samozrejme je tam zpousta neznamych, je otazka, jaky bude prumerny vysledek slozeni techto peti faktoru, v porovnani s drzenim akcie. U ruznych expiraci a ruznych strikes se tyhle faktory projevuji ruzne silne a je otazka, jestli existuje nejaky sweetspot, kde by to pres opce vyslo podstatne lip.

  Mam v planu se do backtestu tohoto schematu pustit, ale momentalne nejak nemam cas.

  Jan

  • admin napsal:

   Já to kdysi v pravěku testoval a vyšlo to moc hezky, bohužel ten test už nemůžu najít.

   • JMT napsal:

    Admin: Diky, vida, to je dalsi male zrnko motivace, abych do toho experimentu sel taky. Momentalne nemam cas, ale v ramci nekolika mesicu ho budu mit, tak uz o tom ve volnych chvilich premyslim. Muj trading funguje just OK, a nejak si myslim, ze by mohl fungovat lip, tak porad hledam dalsi cesty, jak to vylepsit. Muzu se zeptat, na jakych datech jsi to testoval?

    Jan

 11. JMT napsal:

  Pardon, mozna jsem se vyjadril nepresne, jak porovnavam opce s „drzenim akcii“, tim myslim obchodovani devadesatky „normalne“ nakupem a prodejem akcii. Neni tim mysleno buy and hold nebo neco podobneho.

 12. Pingback: Devadesátka a opce podruhé | Akcie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.