Devadesátka – když přijde ztráta (aktualizováno)

Tak jsem se vcelku pobavil – a taky docela poučil – když včera uzavřela se ztrátou jedna z pozic našeho portfolia obchodujícího strategii “90%”. Šlo o ticker AGN – Allergan. A protože jde o událost, která si zaslouží samostatný článek na náš blog o akciích, píšu ho, jakmile jsem se dorůžova vyspinkal.

Co se stalo

Nic zvláštního.

Akcie AGN byla v rámci strategie nakoupena 3.8 za cenu kolem 250 USD na akcii, dále byla pozice dokoupena 4.8 za 242.655, dále 7.8 za cenu kolem 241 USD a konečně 8.8 za 239.60 dolarů za kus.

Vtipné je, že pozici se nějak nechtělo skončit, protože pětidenní prostý průměr překonala až včera, tedy 25.8, kdy uzavřela na ceně 223.70 USD. Celý obchod tedy trval 12 obchodních dnů a protože pozice se ne a ne prodat, skončil poměrně výraznou ztrátou. Celou situaci ilustruje graf:

AGN

Co má být?

Být nemá nic, z hlediska strategie jde o relevantní obchod, který proběhnul přesně podle pravidel. Celková ztráta byla zhruba následující:

 • Pozice skončila cca 7% ztrátou, čili pokud někdo obchodoval bez páky, šlo o 3,5% pokles celkové hodnoty portfolia (pozice totiž zabírá maximálně polovinu portfolia).
 • Při dvojnásobné páce (tu používám třeba já) pak jde o 7% pokles z celkové hodnoty portfolia
 • Při páce trojnásobné potom jde o cca 10.5% pokles hodnoty portfolia.

Tahle čísla jsou zcela normální, je to v pořádku a podle pravidel. Přijdou další obchody, které budou buď ziskové nebo ztrátové.

Co nedělat

Řada čtenářů v diskusi navrhovala věci, s nimiž nesouhlasím. Pokusím se hlavní dvě věci pojmenovat a trochu rozebrat

Návrh “upravit strategii” – jsem 100%ně přesvědčen, že nejhorší období pro úpravu jakékoliv strategie je bezprostředně po inkasované ztrátě. Jde o obvyklou začátečnickou chybu spočívající v touze “aby se to již neopakovalo”. A tak se navrhovala různá doplňující pravidla, kombinace denních a intradenních dat a jiné přístupy.

Nechápejte mě špatně – takové věci mohou fungovat, ale jako jiná strategie. Šlo by prostě o jiný přístup, který by se musel navrhnout, pečlivě otestovat na historických datech, porovnat z hlediska výkonnosti s existující strategií a pak – eventuálně – nasadit do praxe. Práce na měsíc, když má člověk chladnou hlavu.

Do toho nejdu.

Návrh “nevystoupím, vysedím ztrátu, počkám” – tady jde o známou chuť “pomstít se trhu”, protože “vidím, že se to obrací” a proto “počkám pár dnů” a “ztrátovou pozici uzavřu s menší ztrátou” nebo “dokonce se ziskem”. Zní to logicky, protože “když burza okradla mě, okradu já jí”.

Takový přístup je nejen zbrklý, nekoncepční a neotestovaný, ale má i další dvě slabiny:

 • Domnívám se, že to ani otestovat nejde, že je tam prostě diskréční složka ve smyslu “rozhodnu se intuitivně co dál”. A to může být zatraceně špatný přístup. Prostě bychom se dostali z oblasti systematického přístupu do oblasti náhodných vstupů a výstupů. Brr.
 • A jedna technická – nezapomínejme, že peníze uvolněné prodejem pozice začaly včera okamžitě pracovat v jiných pozicích (konkrétně KO, MDT, PEP), kdežto ten, kdo si pozici ponechal, nemá na další obchody volný kapitál. To je myslím škoda.

Co dělat

Naopak zazněly některé konstruktivní návrhy, které se mi líbí. Ne snad, že bych je použil, ale mají alespoň hlavu a patu. Mezi dva nejlepší patří:

“Vystoupil jsem, ale přece to tak nenechám” – fajn. Existují přece nástroje, které umožní participovat na pohybu podkladového aktiva bez nutnosti jeho držení. Jsou to opce.

Sice tento postup také nepoužiji, ale má alespoň nějaký smysl. Pokud je někdo přesvědčen, že AGN se nachází na lokálním dně, z něhož “určitě” bude už jen stoupat, co takovému člověku brání koupit jednu či více CALL opcí, třeba zářijové nebo říjnové CALL na AGN 225 USD?

“Budu obchodovat jiné tituly s nižší volatilitou” – tohle je hnáno touhou vyhnout se podobnému obchodu do budoucna a je to pochopitelná úvaha. Nicméně moje testy ukázaly, že akcie s nižší volatilitou vykazují nižší zisky při prakticky stejných rizicích. Třeba někdo “svoji” skupinu akcií najde a nebudou to ty z indexu SP100, já ale zůstanu u původní verze i nadále.

Závěr

Asi tušíte, že já jsem včera z této pozice vystoupil klasicky podle pravidel, resp. zavřel mi to automat jako jakoukoli jinou pozici v jakýkoliv jiný den. Tomu, kdo se rozhodl jinak držím samozřejmě palce.

Diskuse vítána!

Aktualizace 3.9.2017

Abych nějakým způsobem udržel kontakt s těmi, kdo se chtěli „pomstít trhu“, koupil jsem jednu říjnovou CALL opci podle návrhu výše a 31.8 jsem ji prodal.

(výpis je z ostrého účtu)

Může to vypadat moc hezky, pravda ale je, že tenhle přístup- jak je ostatně uvedeno výše – má řadu omezení, například:

 1. Nejde to rozumně automatizovat. Všimněte si podle času obchodu, že jak nákup, tak prodej jsou zadávány ručně do platformy. Čili vyžaduje to sedět u počítače, což je přesně to, čemu jsme se chtěli vyhnout.
 2. Nejde to rozumně škálovat. Já jsem koupil a prodal jednu opci na ukázku. Sice 351 USD zisku ještě nikdy nikoho neurazilo, ale je to vytržené z kontextu. Měla se koupit jedna opce? Dvě? Deset? množství nějak korespondující s počtem původně nakoupených akcií? To samozřejmě nikdo neví.
 3. Nejde to rozumně testovat – tady je asi vše jasné.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 komentářů: Devadesátka – když přijde ztráta (aktualizováno)

 1. Sejna napsal:

  Přednĕ bych chtěl podĕkovat autorovi za tento skvělý web, na který jsem narazil teprve nedávno.
  Sice neobchoduji „devadesátku“, obchoduji jinou strategii založenou na návratu k meanu, která má výstup založen také na cross MA 5.
  Strategiii jsem začal obchodovat live 10.5.2017 a hned prvni obchod byl AGN, který skončil ztrátou 6%.
  8.8. 2017 strategie opět vstoupila do AGN a obchod jsem včera uzavřel podle plánu se ztrátou 7%.
  Za 3 měsíce AGN tedy ztráta portfolila 3,25% (obchoduji 4 pozice v portfoilu), tyto dva obchody tvoří celkem cca 80% všech dosavadních ztrát. Zkrátka pozitivní náhoda zatím nebyla příliš nakloňena…
  Nicméňe strategii mám otestovanou dlouhodobě, takže věřím v zisky..

  S autorem musím ve všech bodech souhlasit.

  Ať se daří.

  • admin napsal:

   Přesně tak. Udělal sis strategii „podobnou“ té naší, obchoduje podobným stylem podobné akcie, tudíž hádám, že bude mít hodně příbuznou distribuci zisků a ztrát.

   Jinak jak píšeš, 3 měsíce live je na statistické zhodnocení málo a zisky se samozřejmě dostaví, jen vydržet.

 2. Sejna napsal:

  Shodou okolnosti obchoduji také S&P 100, takže vstupy do tickerů jsou tak z 50% shodné.
  Jsem na 100% přesvědčený, že když systém říká exit, je potřeba vystoupit.
  Nikdo na světě neumí predikovat trhy…Doufat v obrat trhu svědčí o nevyzrálosti tradera.
  Porušovat otestovaný plán za pochodu, je solidní cesta jak postupně zrušit účet, to velice dobře znám z intradenního obchodování a trvalo dost dlouho, než to ta moje hlava pochopila…

 3. Kuba napsal:

  Perfektní článek admine. Zachoval jsem se úplně stejně jako ty, tzn. včerejší výstup se ztrátou. Vůbec mně to nevadí, naopak jsem spíš rád, že jsem se už tohoto „nepovedeného“ obchodu zbavil a zase můžu čekat spíše ziskové obchody.

  Dělám trošku něco jinýho než co bylo probíráno v diskuzi… Držet pozici dál a doufat, že se to určitě otočí nebo za běhu, bez řádného otestování, modifikovat strategii určitě NEE, ale vzhledem k tomu, že mám dostatek volného kapitálu, který nepotřebuji na nic specifického, tak po každé takovéto větší ztrátě navýším celkovou obchodovanou částku, která je určená pro 90ku (samozřejmě pořád s pákou 2:1).

  • admin napsal:

   Jo, dorovnat páku smysl dává, v podstatě to dělám taky. Protože tím nezvyšuješ riziko, pouze ho držíš ve stejné hladině.

 4. nemozny napsal:

  Co stock repair, když vím, že skončím ztrátou? Jen vím, že stock repair existuje, a vím, že se v opcích vyznáš, narozdíl ode mě, pane admine, tak se ptám.
  Vrátil jsem se, z dovolené, tak mi nějak nejde, psaný projev.

  • myk napsal:

   Podívej se na graf – stock reapir jen posunuje BE (v obrázku z 50 na 45), ale pokud akcie půjde pod BE, jdeš stále do ztráty.

 5. Robo napsal:

  Ahoj Admine,

  v tomto clanku si spominal ze ides na 2x paku. Kedy si sa rozhodol prepnut z 3x na 2x ?

  Dik, Robo

  • merlinx napsal:

   Zdravim,

   take by me zajimalo, zda admin zmenil max. paku 3:1 na 2:1 , nebo to je mysleno napr. tak, ze v dobe psani clanku mela strategie aktualne zaalokovan kapital s pakou 2:1 .

   • admin napsal:

    Ani jedno ani druhé. Já mám poměrně značný účet a obchoduji na něm jak tuhle strategii, tak i strategie jiné. A mám tam pochopitelně nějaký alokovaný kapitál.

    A teď babo raď, jak s tímhle spočítat páku, žejo. Takže to bude někde mezi 2:1 až 3:1 u mě. Přesně to ale spočítat nejde, to bych musel mít oddělené účty na tuhle strategii a na zbytek obchodování. A to mi přijde zbytečný. Stačí tak?

    • Robo napsal:

     Ahoj,

     Jasne staci, dakujem za uprimnost.

     Este jednu technicku. Obchodujes stale cfd? Jedinu vyhodu beriem vyssi margin 1:10 vs 1:6 na margin ucte, ale poplatkovo mi to vychadza citelne drahsie kvoli tomu interestu z celej sumy. Ak mas kvoli inym strategiam paku vo vysledku nizsiu, nerozmyslal si sa vratit k akciami?

    • Michal napsal:

     Také zdravím,

     máš nějaké tipy co obchodovat mimo 90ku?

     Internet je tipů spousta, ale to co ti funguje by mi hodně pomohlo, díky,

     Michael

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.