Devadesátka a opce podruhé

Před nedávnem jsem tu pustil “do placu” nápad, který vyvolal hezkou diskusi, a sice zda by byl zájem replikovat “devadesátku” pomocí opcí s cílem pomoci začátečníkům s malými účty. Zajímá Vás to. Reakce mě mile překvapily a tak se dnes pokusíme na článek navázat dalšími úvahami a nabídnu jedno “polořešení” k dalším úvahám.

Ale než zapomenu …

Než zapomenu, rád bych poděkoval všem diskutujícím z minulého dílu. Nevím, jestli jste si toho také všimli, ale na WinPsu už prakticky nejsou trolové. Z toho jsem šťastný. Diskutující se nám tak převážně dělí mezi

 • lidi se zkušenostmi, kteří k tomu mají co říct, protože něco takového už dělali nebo tím prošli, nebo
 • lidi se zkušenostmi, kteří dělají něco jiného a rádi by si rozšířili obzory, nebo
 • lidé sice bez zkušeností, kteří by se ale rádi něco přiučili, eventuálně by si vzali něco z našeho blogu pro svoje vlastní obchodování.

Musím přiznat, že tohle byl vždycky můj sen, mít na blogu inteligentní čtenáře, co se nebojí podělit o vlastní úspěchy / neúspěchy, případně přispět něčím konstruktivním do diskuse. On ten boj s troly na jiných portálech je dost deprimující, takže hurá, že to nemusíme dělat i tady. Nyní tedy k původnímu článku

Hlavní problémy, které vyplynuly z diskuse

Především mi došlo, že jsem si vytkl dva protichůdné cíle, a to

 1. udělat systém pro začátečníky s malými účty,
 2. zapojit do tohoto systému opce

Tohle je myslím chyba, protože si to protiřečí. Sám tady na blogu mnohokrát zdůrazňuji, že opce jsou spíše pokročilejší nástroj a že by měl obchodník nejprve vyzkoušet ETF a akcie. A potom teprve opce.

Navíc, porozumění opcím nemusí být pro začátečníka úplně triviální, je třeba to nastudovat a winpes.cz není vůbec ideální web pro nastudování základů opcí. Prostě proto, že tady na to máme málo článků. De facto tedy pro začátečníky půjde o vstupní bariéru, kterou ne úplně snadno překonají.

Pak tady máme “technické” zádrhele. Jak víme, opcí na jeden podklad je řada, a liší se směrem (PUT / CALL), hodnotou strike (ITM, ATM, OTM) a expirací. Všechny tyto faktory ovlivňují cenu opce, a ovšem rovněž dividendy a volatilita. Už z principu tedy nepůjde devadesátku opcemi replikovat v poměru 1:1, protože cena opce je určena více faktory než cena akcie. Na to jste v diskusi poukazovali a je to pravda. Nyní pojďme rozebrat jednotlivé faktory s tím, že se pokusím navrhnout řešení u každého z nich.

PUT anebo CALL?

Tady bude řešení jednoduché. Lze buď vypisovat naked put, nebo koupit naked call. Výpisem naked put si začátečník vůbec nepomůže, protože mu bude blokován značný margin. A upřímně, vůbec bych začátečníkům nedoporučoval nahaté PUTky vypisovat. Jak jste správně navrhli v diskusi, řešil by to opční spread, ale to přidává další “vrstvu” složitosti k celé problematice, takže to zavrhuji a navrhuji řešení:

kupovat pouze CALL opce

ATM / ITM / OTM?

Cílem je získat nějaké peníze při několikadenním pohybu akcie, ale zároveň samozřejmě mít blokovaný co možná nejnižší margin. Hluboko ITM opce budou mít pochopitelně vysokou deltu (čili budou se při pohybu podkladového aktiva hýbat nejvíce), ale zase budou stát hodně peněz. Tady půjde o kompromis, takže navrhuji řešení:

kupovat CALL opce ATM

Pozn.: Tohle řešení nemusí být správné; možná, že 1 strike ITM opce budou vhodnější. Dávám do diskuse.

Expirace

No, babo raď. Logika velí kupovat opce s co nejbližší expirací, protože ty budou reagovat na růst ceny nejprudčeji. Zároveň ale samozřejmě nechceme, aby nám opce vypršela jako bezcenná dřív, než obchod dokončíme, protože to bychom přišli o všechny peníze za její nákup.

Pomoci si můžeme lehkou statistikou mapující délku trvání existujících obchodů v “devadesátce”. Já jsem použil “živou” databázi a zmapoval jak dlouho trvaly během historie ostrých obchodů tyto obchody a došel jsem k následujícím číslům:

DnůPočetProcentKumul.
114711,67%11,67%
216913,41%25,08%
313410,63%35,71%
41189,37%45,08%
515111,98%57,06%
616112,78%69,84%
713010,32%80,16%
8675,32%85,48%
9483,81%89,29%
10302,38%91,67%
11211,67%93,33%
12171,35%94,68%
13292,30%96,98%
14141,11%98,10%
15131,03%99,13%
1630,24%99,37%
1720,16%99,52%
1830,24%99,76%
1910,08%99,84%
2020,16%100,00%
Celkem1260

Pozn 1: je-li obchod škálován, beru jej v této statistice vícekrát, tzn. pokud jsme například škálovali 1-2-3-4, beru to pro tyto účely jako 4 obchody, proto je celkový počet obchodů mnohem větší než počet zveřejněných obchodů “devadesátky”

Pozn 2: tabulka uvádí kalendářní, ne obchodní dny

Jak to číst? 147 obchodů, tzn. 11.67% ze všech obchodů bylo uzavřeno hned druhý kalendářní den. Do sedmi kalendářních dnů (tedy do týdne) bylo uzavřeno celkem 1010 obchodů, což je 80% z celkového počtu 1260 obchodů. Do 20 dnů pak byly uzavřeny všechny obchody.

Jinými slovy, pokud bychom pomocí dělali podobné obchody a udělali jich 1260, bude velká pravděpodobnost, že všechny skončí do 20 kalendářních dnů. A 80% z nich skončí dokonce do týdne.

Abychom dali opci nějaký prostor pro dýchání, zvolíme tedy

expiraci ve druhém měsíci po měsíci, v němž nakupujeme

Příklad: Článek píši koncem července, pro obchody bych tedy volil zářijové opce. Pokud je akcie nemá, volily by se opce říjnové.

Dividendy

Držitel akcie dostává dividendy, pokud je v době držení akcií na ně nárok. Držitel opce nedostává nic. Tohle vadí, protože to zkresluje výsledky opční strategie oproti devadesátce. Jenomže, co s tím?

Napadají mě pouze dvě možnosti

 1. Prostě to překousnout a počítat s tím, že žádnou dividendu nedostanu, nebo
 2. Zavést nějaké pravidlo stanovující, že se vyhnu obchodu, pokud za x dnů má nastat výplata dividendy

tohle je do diskuse, osobně bych volil variantu č. 1 a neřešil to, chápu ale, že to může vést ke ztrátám. Nevím, co s tím.

Volatilita

Volatilita hýbe cenou opce možná více než ostatní faktory. Problém je, že volatilitu nelze předem určit. Obecně lze pouze vypozorovat, že volatilita vzrůstá před tím, než firma oznámí výsledky kvartálního hospodaření a klesá poté, co jsou tyto výsledky oznámeny. Nabízejí se zase dvě řešení:

 1. Prostě to překousnout a obchodovat bez ohledu na to, zda se v dohledné době budou vyhlašovat výsledky, nebo
 2. Zavést nějaké pravidlo stanovující, že X obchodních dnů před vyhlašováním výsledků se obchod vynechá.

Nevím, co s tím.

Škálování

A na konec jsem si nechal něco, s čím si vůbec nevím rady, a to je škálování, resp. jak to technicky provést.

U devadesátky obchodované pomocí akcií nebo CFD to bylo jednoduché. Prostě se kapitál rozdělil na 20 kousků a za každý kousek se koupilo tolik akcií, na kolik to “zrovna vyšlo”. Jestliže například celkový kapitál (včetně páky) byl 100000 USD, pak dvacetina byla 5000 USD a při ceně akcie 206 USD za kus se nakoupilo (5000/206 po zaokrouhlení) = 24 kusů.

Dražších akcií se nakoupilo méně kusů, takže celková cena zkrátka tak nějak poměrově korespondovala.

Bohužel problém je, že u opcí toto nejde. Například nedávno jsme obchodovali titul BLK, a tam jedna akcie stojí cca 420 USD. Říjnová ATM opce (zářijové nejsou) stojí v době psaní článku cca 1846 dolarů za 1 kus, to se nedá rozumně vyškálovat, tam by 1+2+3+4 kusy vyšly na 18460 USD a to je na malé účty zkrátka moc.

Nevím co s tím.

Slovo do pranice

Dva hlavní problémy, které nám zůstaly jsou volatilita a škálování. A tady si pohrávám s myšlenkou, která by vůbec nemusela být špatná a která by mohla pomoci systém vrátit zpět “na koleje”, respektive udělat něco “trochu jinak” a ono by to šlo.

Návrh spočívá prostě v tom, že bychom pomocí pravidel z “devadesátky” neobchodovali ani tak akcie z indexu S&P100, nýbrž vybrané ETF fondy!

Proč? Protože

 1. Devadesátka v podobě, v jaké jí Connors navrhl byla původně určena pro ETF.
 2. Na trhu existuje řada ETF s cenou mezi 20 – 90 USD, dalo by se škálovat.
 3. ETF nemají nic jako “vyhlašování výsledků”, obecně tedy menší volatilita.
 4. ETF mají většinou opce s rozumným objemem obchodování.
 5. Některé ETF nemají dividendy, čímž odpadá jeden z problémů

Které ETF zvolit? Zatím mám v hledáčku dvě skupiny:

 1. USA sektorové fondy, tedy XLB, XLE, XLF, … XLY
 2. “Country” fondy zemí, tedy EWA, EWC, EWJ … EWZ

Případně si nechám poradit a můžeme navrhnout další skupiny fondů či jednotlivá ETF.

Samozřejmě, že obchodovat opce na ETF přináší i nevýhody. Rovnou je zmíním, abychom na ně nezapomněli. Napadá mě například:

 1. Hodně ETF obsahuje podobné složení akcií a chová se tedy podobně.
 2. Volatilita ETF je nižší a zisky budou taky nižší.
 3. U některých ETF se opce málo obchodují a bude velké rozpětí mezi Bid a Ask.

Obecně mě ale tahle myšlenka poměrně nadchla a těším se na Vaše reakce v diskusi!

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 komentářů: Devadesátka a opce podruhé

 1. Jelimán napsal:

  zdravím, to vypadá zajímavě a budu se těšit jak to bude vycházet. Jen jestli můžu přidat můj skromný začátečnický názor k té volatilitě, co takhle používat VIX jako filtr? Přeci jenom když je vysoko tak jsou OPCE relativně dražší a vzhledem k tomu, že u volatility se předpokládá návrat k „normálu“ čímž by vlastně klesala hodnota nakupené call opce. Jinak jestli ještě mohu, tak pro mě jsou „přitažlivější“ ty ETFka na US sektory.díky

  • admin napsal:

   Obávám se, že ten filtr by mohl vést klidně k celým kvartálům, kdy by se neobchodovalo. Nevím, jestli by taková strategie měla úspěch. Nápad dobrý, ale zase – přidává to složitost.

   I pro mě jsou přitažlivější ty sektory, a samozřejmě mám v době psaní komentáře koupené opce na XLI ;-)

 2. misch napsal:

  Ohledně škálování: nedalo by se to emulovat přes deltu? Tzn. pokud bych normálně místo 100 ks akcií koupil 1 ATM opci (s deltou 0.5), tak v případě že by mi systém navrhnul „kup 40 ks akcií“, pořídil bych opět jednu opci, ale s deltou odpovídající nižší hodnoty, tzn. 0.5*40/100 = 0.2, tzn. výrazněji OTM. Taková opce by byla jednak levnější (zhruba by to odpovídalo tomu, jako bych koupil jen 40 % původní opce), a její pohyb by kopíroval podklad odpovídajícím způsobem.
  Je to ale jen myšlenka v rámci brainstormingu, netestoval jsem to (opční obchody zatím nijak neautomatizuju), a je možné že spread u takovéto OTM opce by se v praxi ukázal jako nepoužitelný, protože by sežral veškerý zisk.

  • admin napsal:

   To není úplně špatný nápad, bojím se jenom, že ty výsledky budou dost nelineární. Zkusím to příležitostně natestovat.

 3. Richard napsal:

  A preco vlastne kupovat putky? Ked pri 90tke nakupujeme, volatilita stupa lebo podklad klesa (pada). Nebolo by lepsie urobit kreditny spread..vypisat putku a kupit k nej aj poistku na obmedzenie marginu?

  • Richard napsal:

   Oprava:myslel som samozrejme preco kupovat CALLky .. a este mi chyba myslienka ze preco vlastne spekulujeme nad 90tkou s opciami..lebo podla mna ta vyhoda je prave v tom ze po negativnom vyvoji sa da pozicia rozne upravovat..

 4. Ales napsal:

  K té volatilitě – možná by stálo za úvahu (zejména u opcí na akcie) zavést při nákupu kritérium, vyjadřující poměr IV a HV, bez ohledu na to jestli se blíží Earnings. A nakupovat pouze pokud tento poměr nepřekročí jistou hodnotu.

  Škálování u opcí vidím také jako problém, spíš bych je asi nepraktikoval.

  • admin napsal:

   Upřímně mi poměr mezi historickou a implikovanou volatilitou přišel vždycky jako magie, ale nápad to není špatný. S tím škálováním – proč ne? To je přece podstata devadesátky, ne?

   Samozřejmě bychom se mohli bavit, jestli kupovat stejné opce nebo škálovat (třeba) na nižším strike, ale to už je na detailnější rozbor…

 5. Ales napsal:

  Myslím, že nárůst očekávané volatility proti historické vždy něco signalizuje, třeba právě to blížící se Earnings nebo výprodeje akcií manažerů firmy či spoustu jiných zpráv z branže i politiky. Sledovat a vyhodnocovat všechny tyto signály mají šanci jen velcí profesionální hráči a jejich reakce se pak promítá do volatility na trhu. My malí hráči se můžeme pak snažit číst právě z pohybu volatility.A vliv volatility na cenu opce jsi v článku dostatečně zdůraznil.

  Hlavní důvod proti škálování jsi popsal sám, nebude to pro malé účty, nehledě na nárůst komisí. Jinak s tím nemám u opcí žádné zkušenosti, takže budu se zájmem sledovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.