CFD – Contract for difference

rukaKdyž jsem uváděl sérií článků o AOS s velice vysokým procentem úspěšnosti obchodů, vůbec jsem netušil, kolik lidí nezná a nepoužívá finanční deriváty, respektive CFD. V dnešním článku si tedy ukážeme pár základních faktů o těchto instrumentech a poukážeme na jejich výhody a nevýhody při swingovém obchodování akcií. Ono to celé není zase až tak složité, takže vzhůru do toho.

Co to je

Započněme tedy citátem z Wikipedie:

Jako contract for difference (CFD) se ve finančnictví označuje smlouva mezi dvěma stranami, „kupujícím“ a „prodávajícím“, která přikazuje prodávajícímu zaplatit kupujícímu rozdíl mezi aktuální hodnotou aktiva a jeho hodnotou k okamžiku uzavření smlouvy. Je-li tento rozdíl záporný, platí místo toho kupující prodávajícímu. CFD jsou finanční deriváty, které umožňují investorům těžit z nárůstu (dlouhá pozice) nebo poklesu (krátká pozice) cen podkladových finančních instrumentů a často se používají ke spekulaci na tyto ceny.

Například v případě akcií se jedná o derivát, který umožňuje spekulovat na pohyby cen těchto akcií, aniž by investor musel podkladové akcie sám vlastnit.

Polopaticky: Je to něco skoro jako akcie, ale je to derivát. Tudíž to má svoje výhody a nevýhody.

K čemu je to dobré – výhody

Jednoznačně největší výhodou při obchodování CFD je možnost použití větší páky, než při obchodování podkladové akcie. Můžete tak buď zvýšit zisky, nebo při stejných ziscích snížit alokaci kapitálu a ušetřené prostředky použít na něco jiného.

CFD mají, alespoň u IB, vždy stejné nebo nižší poplatky než akcie, tudíž i toto je výhoda. Malá, ale je. Pro úplnost dodejme, že při splitech a dividendách se CFD chová jako akcie, tzn. dostanete např. dividendy, nepřijdete o ně.

Rizika CFD – nevýhody

Tržní riziko u CFD je stejné jako u akcií. Jelikož držitel CFD nedrží podkladovou akcii, nemá práva akcionáře (např. nemůže hlasovat na valné hromadě). Za držení CFD může emitent inkasovat poplatky (kromě poplatků za nákup a prodej). Největší riziko spočívá v insolvenci poskytovatele – CFD je kontrakt, takže při krachu emitenta nedostanete nic.

Hodně tedy záleží na tom, kdo CFD vydává. Pokud je to solidní brokerská společnost (jako např. Interactive Brokers) nebývá s tím problém. U firem s pochybnou pověstí nebo u firem z daňového ráje s tím problém bývá.

CFD u Interactive Brokers

V USA, resp. pro lidi s trvalým pobytem v USA je obchodování s CFD zakázáno (viz například zde). Pokud ale máte trvalé bydliště jinde (například v ČR) a účet u IB, pak si můžete zažádat o povolení s těmito instrumenty obchodovat. Ve správě účtu kliknete na “Manage account” / “Trade configuration” / “Permissions” a v řádku “Global” zaškrtnete “CFD”. Po odsouhlasení dokumentů budete mít na tyto trhy přístup. Vyřízení trvá jeden až dva obchodní dny.

Jinak mají u IB vyřešen přístup k CFD moc hezky. Vše je zcela transparentní, peníze se dle potřeby samy “přelijí” z účtu v USA na účet v UK, margin se počítá z celkových peněz a IB Trading API umožňuje obchodovat CFD pomocí AOS úplně stejně, jako by šlo o akcie. Ceny CFD jsou vzaty z cen podkladového aktiva. CFD existují jak na akcie, tak na některé ETF, tak na některé ETN, takže opravdu je z čeho vybírat.

Perlička na závěr

CFD jsou tak univerzální, že IB umožňuje pomocí nich obchodovat dokonce i české instrumenty, a to už je co říct.

Příspěvek byl publikován v rubrice Trading se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

56 komentářů: CFD – Contract for difference

 1. Pingback: Další strategie? Ale prosím … | Akcie

 2. Zmena typu účtu napsal:

  Ahoj, nezabudol si náhodou nato, že v prípade IB je najprv potrebné si zmeniť typ účtu na Portfolio margin ? Nie som si teraz úplne istý, ale pri účte Reg T margin nie je možné obchodovať CFD na americké akcie, alebo sa mýlim?

 3. Boris napsal:

  Ahoj, nedávno jsem zaznamenal že IB účtuje každý den Long CFD Interest. V měsíčním součtu to není zanedbatelná částka. Právě se zamýšlím, zda tento úrok převáží výhodu větší páky u CFD. Zřejmě ano. Není blokován tak velký margin a lze provádět vedle geniální P90 i další obchody.

  • admin napsal:

   Moje řeč. Výhody převáží. U akcií by se úrok účtoval taky, ale páka by byla nižší, resp. Nešlo by dělat tolik dalších jiných obchodů.

   • Martin napsal:

    Zdravím, můj první příspěvek zde na fóru, nejprve chci tedy poděkovat a pochválit excelentní web, pro mě nejen na české, ale i na světové poměry naprosto nevídaný (bohužel). Za cca rok, co ho čtu, a rád se k celé řadě článků opakovaně vracím, mi zdejší příspěvky již mnohokrát „otevřely oči“, díky!

    A teď proč píšu – po prvních pokusech s 90kou na CFD jsem také došel k nepříjemnému zjištění, že účtované Long CFD Interest u IB není zanedbatelné. V uplynulém týdnu byla 90ka několik dní téměř plně v trhu a proto se logicky denně strhával úrok. Prohnal jsem pár jednoduchých výpočtů kalkulačkou. Teoreticky, kdyby byla 90ka celý rok plně v pozici (1. nesmysl) a já používal maximální možnou páku přes CFD (2. nesmysl), vychází mi celková roční částka zaplacená na Long CFD Interest ve výši 24% účtu (který by byl celý blokovaný na margin, protože využíváme plnou páku). To mi přijde strašně moc. Samozřejmě výpočet obsahuje dva nesmysly (o kterých vím). 90ka není celý rok s celým kapitálem v pozici a používat plnou páku přes CFD je sebevražda. Ale i tak jsem očekával jiné číslo. Na stránkách IB (https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=interest&p=cfds1) se píše aktuálně o 2,678%, jestli koukám na správnou hodnotu.

    Nyní tedy pár dotazů:
    1. Těch 2,678% na stránkách IB je myšleno jako jimi účtovaný úrok za jaké období a z jaké hodnoty? Je to roční sazba z celé hodnoty (value) pořízených CFD? Nebo je to denní sazba z blokovaného marginu na CFD? Nebo úplně jinak?
    2. Testoval jsem zatím jen 1 měsíc, červenec, na pidi účtu, kde byl maximální držený margin jen $2500. Z toho mi IB účtovala za každý den, kdy byla 90ka plně v pozici, včetně víkendů, cca $1,6/den. To by bylo necelých $600 za 365 dní, tedy cca 24% z blokovaného marginu $2500. Bylo by to na smysluplně velkém účtu (třeba $40000) ale procentuálně jinak? Měl jsem za to, že IB účtuje Long CFD Interest procentuálně, proto by i na velkém účtu měl úrok vycházet podobně vysoké %/margin, nebo se pletu?
    3. Máte někdo statistiku, jak velké má 90ka průměrně denní otevřené pozice? Kolik částí kapitálu je průměrně využito?

    • admin napsal:

     Pokud si pamatuji, IB vždy uvádělo roční sazbu. A počítá se to jednoduše – z peněz, které Ti broker půjčí na nákup toho kterého instrumentu.

     Máš-li na účtu například 10000 USD, pak

     a) koupíš-li instrumenty za 10000 USD, tak jedeš za svoje a není proč úročit
     b) koupíš-li instrumenty za 20000 USD (páka 2:1), pak sis půjčil 10000 USD a ty se Ti úročí po dobu zápůjčky
     c) koupíš-li instrumenty za 30000 USD (páka 3:1), pak sis půjčil 20000 USD a ty se Ti úročí po dobu zápůjčky

     Margin do toho není třeba plést, ten s tím souvisí pouze okrajově. Prostě Ti půjčili peníze a chtějí za to (malý) úrok.

     Jinak, Tvůj komentář mě přivádí na myšlenku, že by bylo dobré porovnat, zda (nižší) poplatky za obchodování s CFD než při akciích vyváží ty úroky oproti úrokům při půjčování na acie nebo ne. Hádám ale, že to bude šul-nul.

     Klidně bych posloužil statistikami ze svého účtu, ale protože mám na účtu volné peníze nezapojené momentálně do žádné strategie, tak mám prakticky nulové úroky letos, no …

     • Martin napsal:

      Díky za rychlou odpověď, je to opravdu tak. Až po dopsání dotazů mi z těch mých čísel došlo, že:

      1. Sazba ze stránek IB je roční sazba, kterou vynásobí celkovou hodnotu pořízených CFD mínus blokovaný margin, tedy celkovou poskytnutou páku. Příklad z jednoho dne, kdy jsem měl po close dne celkovou value pořízených CFD $22 372,65. Z toho blokovaný margin 10% tedy $2 237,265. Po odečtení $20 135,385 páky, vynásobeno 2,678% a vyděleno 365 dny dává $1,47, které mi následně za daný den skutečně strhli.

      2. Na velikosti účtu by tedy opravdu nemělo moc záležet, procenta budou stejná, násobí se poskytnutá páka. Rozdíl bude až při páce nad $100 000, kdy u CFD klesne úrok o 0,5% bodu.

      3. Tohle by mě pořád zajímalo, jestli někdo máte spočítané :) Ale i bez toho půjde spočítat od jak časté aktivity, použité páky a velikosti účtu se už nevyplatí CFD. Sazba IB na páku u akcií je, jestli se nepletu, aktuálně 2,66%.

      • papo napsal:

       Ahoj. Nedávno jsem se taky zabýval myšlenkou, jestli u Devadesátky nepřejít z CFD na akcie, hlavně kvůli vysokým long interest. Zatím zůstáváme u CFD, protože na poplatky to dle vyjádření IB vychází při větších objemech s CFD levněji. Nepřepočítával jsem to zatím, ale je fakt, že na konci měsíce mi část zaplacených poplatků vracejí (dle objemu):

       … Basically the commission for the CFDs are lower than the commissions for the stocks (US).
       The more you trade less commissions you will have to pay.
       I can’t tell you what is the best type of assets you have to trade , it depends about your trading style and your own strategy.

       Otherwise, you could check to these links the detail of our commissions:
       https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=commission&p=cfd1
       https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=1590&p=stocks1

       Nepřepočítával jsem to po nich, ale je fakt, že sice CFD long intere

       • papo napsal:

        Ta poslední nedokončená věta tam být neměla, nějak se nedodilítla. :)

       • Martin napsal:

        Ještě doplním jeden odkaz, kde mj. IB uvádí příklad situace, ve které se CFD vyplatí na celkových poplatcích více, než samotné akcie:
        https://ibkr.info/node/1912

        Samozřejmě ale záleží na obchodovaném objemu, to si musí každý propočítat sám.

       • MartyP napsal:

        Ahojte,

        resime to stejny, jestli prejit u 90ky z CFD na Akcie. Pisete tu, ze CFD maji nizsi poplatky za obchodovani a to by mohlo vyvazit Long CFD Interest. Ja se ale k tem nizsim poplatkum za CFD pri „rozumnych“ objemech nemuzu dopocitat.

        Zde: https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=commission&p=cfd1 se uvadi, ze u CFD je pri Volume <=300 000 poplatek 0,0050 / share a od 300k – 3000k pak 0,0045.

        U Akcii pri Fixed Pricingu je to vzdy 0,0050 / share (s maximem 0,5% z objemu transakce).

        To se opravdu bavite o rozdilu 0,0005 USD / share pri objemu nad 300 000 / mesic? Nebo jsem neco prehledl?

        Uctovany urok za paku je srovnatelny: U Akcii je to 2,66% (resp. 2,16% pri objemu nad 100k USD). U CFD je to 2,678% (resp. 2,178% pri objemu nad 100k USD).

        Pri PM je blokovany margin cca 15% z hodnoty Akcii, CFD maji margin variabilni, minimum je 10% a ze zkusenosti je to bezne tak 12-14%, takze bych rekl ze i objem vypujcenych a urocenych penez bude podobny.

        Sekl jsem se nekde, nebo to opravdu pri PM vychazi sul-nul a drobne rozdily nema cenu resit? Pak by mne vychazelo, ze bez PM maji CFD smysl pro dosazeni vetsi paky, od PM to uz vychazi pro obe varianty hodne podobne.

        • leibst napsal:

         Ahoj, prijde mi zajimave, ze nikdo z Vas nezminuje vyhodu CFD z pohledu eliminace kurzoveho rizika, kdy je mozne mit drtivou cast uctu v korunach a jen male procento provoznich dolaru na vyrovnavanich dennich ztrat. Aktualne drzime v USD pouze 10 procent uctu a zbytek v CZK lezi ladem a pri tom slouzi na krzti marginu.

    • nemozny napsal:

     Ad 3. Můj AOS pro 90tku s výjimkou exitu na SMA10, s $50,000 mi říká v backtestu od 1.1.2016 do dneška avgExposure -31405, time in market 99.4962217%.
     Ale jelikož 90tka obchoduje malé množství pozic a škáluje, jsou výsledky dost závislé od data, od kterého ji spustíš.

 4. AnybodyElse napsal:

  Jen poznámka k Long CFD Interest.
  Nevím jestli to mám tak jenom já nebo je to běžná praxe, ale přijde mi, že je účtovaný asi s šestidenním zpožděním. Je to poznat pokud dojde k velké změně v otevřených pozicích (například včera se uzavřely tři obchody za 16 dílů kapitálu), ale k poklesu u Long CFD Interest dojde až za šest dní.
  Asi to není velký problém, i když občas to účtuje jiné poplatky přes víkend, než jaká je skutečná výše podle aktuálně otevřených pozic.
  Máte to taky tak?

  • admin napsal:

   Já se tedy pokrytecky přiznám, že v současné době obchoduji systém přes AKCIE a ne přes CFD, ale zkusím se někde podívat.

   • MartyP napsal:

    A 3x paku dosahujes jak, diky Portfolio Marginu?

   • VM napsal:

    Ahoj, mohu se zeptat na duvod? Diky.

    • admin napsal:

     Můžeš. Od Portfolio Marginu výše (tedy cca od 120000 USD) už nechceš obchodovat deriváty, když můžeš mít za stejných nebo lepších podmínek přímo podklad. Eliminuješ tím riziko defaultu vydávající strany. A peníze se nepřelévají mezi mým „americkým“ a „evropským“ podúčtem.

     Ovšem pozor, pokud se bavíme o Interactive Brokers, tak tam je riziko krachu brokera brutálně nízké, čili znovu zdůrazňuji, že bych se v takovém případě obecně CFD nebál a klidně je obchodoval.

 5. jsemZ5 napsal:

  Zdravím,
  nesnížili ten úrok na 1.5% ? Nebo to je od 1.5% ? viz věta na této stránce https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=1170 “ Overnight financing rates start at only 1.5%, also with lower rates available for larger balances. We challenge you to find a better offering. „

 6. krokr napsal:

  Jaka je rychlost plneni prikazu u CFD? V paper accountu mi koupe 100 APPL CFD trva klidne i pres minutu, zatimco u akcii je to prakticky hned. Je ta exekuce v realu take tak pomala?

 7. krokr napsal:

  To rad slysim. Diky za odpoved.

 8. Boris napsal:

  Zdravím, přistál mi mail od IB, který chápu jako další „ochranu“ obchodníka. Zvedají od 1.8.2018 initial margin u CFD – cituji: „Minimum Initial Margin– ESMA has established minimum initial margin requirements, for example 20% for stock CFDs and 5% for major indices.“ Z toho mi plyne, že může být i vyšší než 20%. Výhoda použití CFD se začíná pomalu vytrácet. Zvážím na devadesátce přechod z CFD na STK. Páku 2 lze prozatím zachovat.
  Ať se daří.

  • anybody.else napsal:

   Tak od dneška platí nové pravidla pro Init Margin pro CFD, a rázem se mi zvětšil IM, tak že nejsem schopný přikoupit do stávajících pozic (mám nakoupeno trochu jinak takže ještě volné díly kapitálu mám). Aktuálně mám IM 42% z otevřených pozic. To už ty akcie vypadají skoro lépe.

 9. AnybodyElse napsal:

  Abych se přiznal, tak si nejsem moc jistý tím, co to má znamenat. V dubnu 2018 měnili výpočet marginu u CFD tak, že ze dvou největších pozic berou 30% a z ostatních 5%.
  Po těchto změnách se mi margin pohybuje v rozmezí 20%-30%.

  Takže podle mě by to nemuselo znamenat výraznější změnu. Páka 1:3 se dá stále použít, ikdyž občas to může být na hraně.

  Uvidíme jak se to změní po 1.8, já prozatím zůstávám u CFD.

  • zolo napsal:

   Tiež by som to tak videl. Čo sa týka blokovaného marginu – robil som si backtest od 2004 do 2018 a nikdy sa nevyskytla situácia, že by boli v dvoch pozíciach alokované všetky časti kapitálu: https://imgur.com/a/71exm0Z . Na druhej strane – tuším som nedávno videl presne tú situáciu tu u admina. Zrejme ale nastáva minimálne, takže obava, že by IB nepustil algoritmus k nákupu poslednej časti pri páke 1:3 a dvoch pozícíach je opodstatnená, ale daná situácia prakticky nenastáva.

   • AnybodyElse napsal:

    Mě se to včera stalo, nedovolil mi přikoupit do pozice :

    Error – id: 1257;errorCode: 201;errorMsg: Order rejected – reason:Your order is not accepted because your Equity with Loan Value of [35120.07 USD] is insufficient to cover the Initial Margin requirement of [36831.10 USD]

    Problém je, že se mi Initial Margin ze dne na den změnil z cca 30K na 36K

    • Balu napsal:

     Tak se mi v pátek dostalo té samé chybové hlášky a začal jsem to zkoumat.
     IB má nová pravidla pro Stock CFD přehledně popsaná zde https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=26665&hm=eu&ex=us&rgt=1&rsk=0&pm=0&rst=101006100801080808 . Bude se nás týkat pravidlo „Concentration Minimum“ a tedy MM 30%. Čímž se dostaneme na IM 60% a tím pádem na maximální možnou páku 1,666 s CFD. Professional Client si nepomůže, protože mé IM 37,5% a také nemůže použít páku 3. To je docela úlet, když to porovnám s posledním ESMA doporučením pro minimální margin (IM 20%, max páka 5).
     Vtipně pak na stránkách IB působí akcentace ‚Margin Efficiency‘ jako výhody CFD.

     Máte někdo nápad, jak z toho ven? Zkoušel jste někdo poslat ticket IB s dotazem, jak dlouho budou držet současná limitující margin pravidla? Nebo jestli pro evropské retail klienty nechystají něco blíže k ESMA doporučením? Chystám se jim kdyžtak napsat v pondělí nebo úterý.

     Zatím jsem přepnul zpět na akcie a páku 2.
     Devadesátku jedu naostro od března 2018 a zatím je to horská dráha jak v equity, tak přizpůsbování se novým pravidlům :)

     • Robo napsal:

      Takisto som prepol na Akcie,vypocital som to podobne ako ty. Realne som mal Init Margin na 2x vyske kapitalu.
      Zaujimave bude danove priznanie na konci roka, nakolko straty z obchodovania s CFD sa nedaju zapocitat so ziskami (verim ze budu) s obchodovania akcii. Aspon na SK to tak mame.

     • torgar napsal:

      Je to opravdu takovy problem? Jak psal zolo, 60 % se bude blokovat pouze v pripade, ze budou do plna dokoupeny dve pozice a stava se to velmi zridka. Pokud se to stane, tak strategie jednoduse neprikoupi ale otevre jinou pozici, pokud je to mozne.

      V patek byla plne dokoupena pozice FOXA a dokupovalo se plne do HD (tusim, nedokazu plne zrekonstruovat). Nicmene FOXA se v patek take prodala, takze dle meho by strategie mela nejdrive prodat, tim se uvolni blokovany margin a nasledne dokoupit HD. Problem by vzniknout nemel, nebo se pletu?

      • admin napsal:

       myslím, že se nepleteš. Strategie opravdu nejdřív prodává a pak nakupuje. když jsem to psal, tak jsem to sice nedělal primárně kvůli marginu, ale přijde mi to tak nějak logické …

       • Anonym napsal:

        Dobrý komentář. Věřím, že všichni nejdřív prodáváme a pak kupujeme.

        Zkusme to propočítat. Možná, že mi něco uniká.
        Uvažujme páku 3 a základní kapitál X. Budeme počítal Initial Margin(IM), který se porovnává se základním kapitálem.
        Násobitel 0,6 je IM pro CFD podle nových pravidel pro dvě největší pozice.

        Jedna plná pozice:
        IM=3*10/20*0,6*X= O,9X
        Ještě OK, ale moc na investování nezbývá.

        Jedna plná pozice a druhá pozice bez dokoupení:
        IM=3*11/20*0,6*X= 0,99X
        Už hodně na hraně.

        Jedna plná pozice a druhá pozice s jedním dokoupením:
        IM=3*13/20*0,6*X= 1,17X
        Tedy dokoupení do druhé pozice nás už IB nenechá udělat.

        Podle mě se tedy nejedná o žádné hraniční a nereálné případy. Stačí mít dokoupenou jednu pozici na max a pak už jste prakticky na limitu, co Vám IB s CFD umožní.

        • Balu napsal:

         Pardon, zapomněl jsem se podepsat :)

        • torgar napsal:

         Mas pravdu, spatne jsem si to spocital.

         Lze tedy nejakym zpusobem obchodovat s pakou 3:1? Jak to resi ostatni? Prechodem k akciim s pakou 2:1?

         • AnybodyElse napsal:

          ja jsem presel na akcie s pakou 2x

         • zolo napsal:

          Aby som mohol používať vyššiu páku potrebujem znížiť veľkosť mojich dvoh najväčších pozícii, tak aby som sa vošiel. Bez toho aby som nejak upravoval fungovanie algoritmu to môžem urobiť tým, že zvýšim počet dielov na ktoré kapitál delím.

          Pri 20 dieloch a páke 1:3 mi IB dovolí nakúpiť za 11.1 dielov. (20/(0.6*3)) – teda nestačí na dve plné pozície.
          Pre 30 dielov to je 16.6, čo mi stále nestačí.
          Pri 40 dieloch sa už dopracujem k nákupu 22.2 dielov a to už stačí – dve plné pozícíe budú obsahovať 20 dielov.

          Backtesty dopadli následovne. Je to na dátach od 1.1.2004 do 14.3.2018, so započítaním dividend a komisií, zloženie indexu menené ku dňu zaradenia/vyradenia danej akcie.

          • zolo napsal:

           páka 1:2, kapitál rozdelený na 20 častí

           Cumulative profit: 356160,55
           Trades count: 2391
           Winners / Losers count: 1985 / 406
           Winners / Losers pct: 83% / 16%
           Average win: 369,00
           Average loss: -926,86
           Average trade: 148,96
           Max drawdown: 18622,51 from: 2006-05-05 21:59:00.000 to: 2006-05-24 21:59:00.000
           Max stagnation: 200 days from: 2008-11-13 21:59:00.000 to: 2009-06-01 21:59:00.000
           Max consecutive wins: 42 from: 2009-06-26 21:59:00.000 to: 2009-09-18 21:59:00.000
           Max consecutive losses: 9 from: 2012-05-10 21:59:00.000 to: 2012-05-23 21:59:00.000

           páka 1:3, kapitál rozdelený na 20 častí

           Cumulative profit: 536397,78
           Trades count: 2391
           Winners / Losers count: 1985 / 406
           Winners / Losers pct: 83% / 16%
           Average win: 554,58
           Average loss: -1390,25
           Average trade: 224,34
           Max drawdown: 27924,92 from: 2006-05-05 21:59:00.000 to: 2006-05-24 21:59:00.000
           Max stagnation: 200 days from: 2008-11-13 21:59:00.000 to: 2009-06-01 21:59:00.000
           Max consecutive wins: 42 from: 2009-06-26 21:59:00.000 to: 2009-09-18 21:59:00.000
           Max consecutive losses: 9 from: 2012-05-10 21:59:00.000 to: 2012-05-23 21:59:00.000

           páka 1:3, kapitál rozdelený na 40 častí

           Cumulative profit: 412543,28
           Trades count: 2423
           Winners / Losers count: 2121 / 302
           Winners / Losers pct: 87% / 12%
           Average win: 354,17
           Average loss: -1121,33
           Average trade: 170,26
           Max drawdown: 18265,78 from: 2006-05-05 21:59:00.000 to: 2006-05-24 21:59:00.000
           Max stagnation: 186 days from: 2008-11-13 21:59:00.000 to: 2009-05-18 21:59:00.000
           Max consecutive wins: 46 from: 2009-06-24 21:59:00.000 to: 2009-09-18 21:59:00.000
           Max consecutive losses: 5 from: 2012-05-21 21:59:00.000 to: 2012-05-23 21:59:00.000

          • zolo napsal:

           Základný kapitál bol 100 000.

           Najlepšie výsledky má páka 1:3 a kapitál rozdelený na 20 častí. Pri rozdelení na 40 častí zisk citeľne klesne, ale je stále lepší ako pri použití páky 1:2. Drawdown je rovnaký ako pri 1:2, pomer ziskových obchodov ku stratovým dokonca lepší.

          • Balu napsal:

           Ahoj Zolo, diky moc za dobry napad a podrobnou analyzu. Zkusil bys prosim backtest pro 40 dilku a otvirani 2 novych pozic? Aby se penize vic tocily.

           A pokud by Ti to nevadilo, nasdilel bys historicke slozeni indexu? Respektive vstupni a vystupni datum kazdeho symbolu. Hodilo by se mi to pro vlastni backtesty. Diky.

          • admin napsal:

           To je dobrá práce a díky za ní. Čeho bych já se bál je, aby velkou část zisků nesežraly poplatky. Přece jen dělit například 100000 USD na 40 díků znamená, že 1 díl je 2500 USD. S menším kapitálem by to bylo ještě výraznější…

          • Zolo napsal:

           To by nemal byť problém – ten backtest je s komisiami a počet obchodov pri delení na 40 je vyšší len o pár desiatok.

          • zolo napsal:

           @Balu dobry napad s tymi 2 novými pozíciami, výstup z backtestu:

           Cumulative profit: 488888,53
           Control sum: 300000,00
           Trades count: 4100
           Winners / Losers count: 3415 / 685
           Winners / Losers pct: 83% / 16%
           Average win: 298,12
           Average loss: -772,51
           Average trade: 119,24
           Max drawdown: 24195,99 from: 2006-05-05 21:59:00.000 to: 2006-05-25 21:59:00.000
           Max stagnation: 219 days from: 2005-01-10 21:59:00.000 to: 2005-08-17 21:59:00.000
           Max consecutive wins: 59 from: 2005-10-14 21:59:00.000 to: 2005-12-21 21:59:00.000
           Max consecutive losses: 8 from: 2012-05-22 21:59:00.000 to: 2012-05-24 21:59:00.000

           Zvýšil sa profit za cenu zvýšenia drawdownu a dĺžky stagnácie. Počet obchodov tiež dramaticky stúpol. Ale celkovo to vyzerá podľa mňa dobre.

          • zolo napsal:

           @Balu

           Zloženie indexu: https://ufile.io/pkqe5

           Bola to celkom piplačka dať dohromady. Vyšiel som z tohto: https://seekingalpha.com/article/276350-s-and-p-100-shakeout-june-2004-to-june-2011 a do oboch strán som to doplnil zo správ z finančných serverov o zaradení/vyradení akcií.

          • torgar napsal:

           Diky za super praci. To vypada jako cesta k tomu jak se vyporadat se zmenou marginu a zachovat si podobnou ziskovost s podobnym rizikem.

          • Balu napsal:

           Čistě teoreticky, řešil by Portfolio margin account problém s pákou 3:1 u IB CFD? Nikde jsem bohužel nenašel informaci, jak se pro tento typ účtu počítá margin :(
           Proč to píšu, v současné chvíli je požadavek pro Portfolio margin account jen 110 000 USD v likvidní hodnotě.
           To už je velmi blízko částce, se kterou Zolo prováděl simulace.

           Jinak já zůstavám u akcií a páky 2:1. Jednak ještě nemám dostatečně velký účet na to, aby mě nezruinovaly poptatky při rozdělení na 40 dílků a pak také věřím IB, že má oprávněný důvod/strach, proč v současné době omezil páku u CFD.

          • Honza napsal:

           Vidim to stejne jako Balu.. IB zvysuje marginove pozadavky, aby se samo chranilo pred pripadnou korekci. Tak mi prijde dobre drzet si nejaky cash (a/nebo snizit paku) na pripadne reseni problemu, na ktere se vsichni kolem pripravuji.

          • zolo napsal:

           Tak som ešte zbehol rovnaké testy pre účet o veľkosti 10000. V niektorých prípadoch je teda veľkosť základnej pozície taká, že neumožní obchodovať niekoľko pár najdrahších akcií. Výsledky sú takéto:

           20 1:2

           Cumulative profit: 30804,84
           Trades count: 2388
           Winners / Losers count: 1967 / 421
           Winners / Losers pct: 82% / 17%
           Average win: 34,97
           Average loss: -90,22
           Average trade: 12,90
           Max drawdown: 1860,09 from: 2006-05-05 21:59:00.000 to: 2006-05-24 21:59:00.000
           Max stagnation: 201 days from: 2008-11-13 21:59:00.000 to: 2009-06-02 21:59:00.000
           Max consecutive wins: 42 from: 2009-06-26 21:59:00.000 to: 2009-09-18 21:59:00.000
           Max consecutive losses: 9 from: 2012-05-10 21:59:00.000 to: 2012-05-23 21:59:00.000

           20 1:3

           Cumulative profit: 49291,80
           Trades count: 2391
           Winners / Losers count: 1978 / 413
           Winners / Losers pct: 82% / 17%
           Average win: 53,60
           Average loss: -137,33
           Average trade: 20,62
           Max drawdown: 2785,74 from: 2006-05-05 21:59:00.000 to: 2006-05-24 21:59:00.000
           Max stagnation: 201 days from: 2008-11-13 21:59:00.000 to: 2009-06-02 21:59:00.000
           Max consecutive wins: 42 from: 2009-06-26 21:59:00.000 to: 2009-09-18 21:59:00.000
           Max consecutive losses: 9 from: 2012-05-10 21:59:00.000 to: 2012-05-23 21:59:00.000

           40 1:3

           Cumulative profit: 35887,34
           Trades count: 2420
           Winners / Losers count: 2092 / 328
           Winners / Losers pct: 86% / 13%
           Average win: 33,44
           Average loss: -103,87
           Average trade: 14,83
           Max drawdown: 1820,89 from: 2006-05-05 21:59:00.000 to: 2006-05-24 21:59:00.000
           Max stagnation: 187 days from: 2011-07-22 21:59:00.000 to: 2012-01-25 21:59:00.000
           Max consecutive wins: 46 from: 2009-06-24 21:59:00.000 to: 2009-09-18 21:59:00.000
           Max consecutive losses: 5 from: 2012-05-21 21:59:00.000 to: 2012-05-23 21:59:00.000

           40 1:3 2 pozicie

           Cumulative profit: 39754,08
           Trades count: 4086
           Winners / Losers count: 3339 / 747
           Winners / Losers pct: 81% / 18%
           Average win: 27,93
           Average loss: -71,64
           Average trade: 9,73
           Max drawdown: 2404,80 from: 2006-05-05 21:59:00.000 to: 2006-05-25 21:59:00.000
           Max stagnation: 219 days from: 2005-01-10 21:59:00.000 to: 2005-08-17 21:59:00.000
           Max consecutive wins: 56 from: 2005-10-14 21:59:00.000 to: 2005-12-16 21:59:00.000
           Max consecutive losses: 8 from: 2012-05-22 21:59:00.000 to: 2012-05-24 21:59:00.000

        • Robo napsal:

         Este treba dodat, ze to tak plati, pokial strategia nieje v strate. Inak kedze drzime max allokaciu rovnaku, dochadza k zvysovaniu paky a nasledne k castejsim hranicnym pripadom.

 10. Zuk napsal:

  A nakupujes po ks alebo po balíkoch teda po 100ks?

 11. nemozny napsal:

  Pokud v IB zpřísňovali podmínky CFD, tak je zvláštní, že zřejmě margin na futures šel dolů. Teď se dívám, že u sebe mám napsán GC Intra initial margin 3675 a Overnight initial 5250, přitom aktuální specifikace kontraktu je 2713 a 3875.
  Btw tyhle marginy měl IB (dosud) strašlivě vysoké, nadsazené na 120-130%.

  Netušíte někdo proč to snížení? Nebo se mýlím?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.