CFD – Contract for difference

rukaKdyž jsem uváděl sérií článků o AOS s velice vysokým procentem úspěšnosti obchodů, vůbec jsem netušil, kolik lidí nezná a nepoužívá finanční deriváty, respektive CFD. V dnešním článku si tedy ukážeme pár základních faktů o těchto instrumentech a poukážeme na jejich výhody a nevýhody při swingovém obchodování akcií. Ono to celé není zase až tak složité, takže vzhůru do toho.

Co to je

Započněme tedy citátem z Wikipedie:

Jako contract for difference (CFD) se ve finančnictví označuje smlouva mezi dvěma stranami, „kupujícím“ a „prodávajícím“, která přikazuje prodávajícímu zaplatit kupujícímu rozdíl mezi aktuální hodnotou aktiva a jeho hodnotou k okamžiku uzavření smlouvy. Je-li tento rozdíl záporný, platí místo toho kupující prodávajícímu. CFD jsou finanční deriváty, které umožňují investorům těžit z nárůstu (dlouhá pozice) nebo poklesu (krátká pozice) cen podkladových finančních instrumentů a často se používají ke spekulaci na tyto ceny.

Například v případě akcií se jedná o derivát, který umožňuje spekulovat na pohyby cen těchto akcií, aniž by investor musel podkladové akcie sám vlastnit.

Polopaticky: Je to něco skoro jako akcie, ale je to derivát. Tudíž to má svoje výhody a nevýhody.

K čemu je to dobré – výhody

Jednoznačně největší výhodou při obchodování CFD je možnost použití větší páky, než při obchodování podkladové akcie. Můžete tak buď zvýšit zisky, nebo při stejných ziscích snížit alokaci kapitálu a ušetřené prostředky použít na něco jiného.

CFD mají, alespoň u IB, vždy stejné nebo nižší poplatky než akcie, tudíž i toto je výhoda. Malá, ale je. Pro úplnost dodejme, že při splitech a dividendách se CFD chová jako akcie, tzn. dostanete např. dividendy, nepřijdete o ně.

Rizika CFD – nevýhody

Tržní riziko u CFD je stejné jako u akcií. Jelikož držitel CFD nedrží podkladovou akcii, nemá práva akcionáře (např. nemůže hlasovat na valné hromadě). Za držení CFD může emitent inkasovat poplatky (kromě poplatků za nákup a prodej). Největší riziko spočívá v insolvenci poskytovatele – CFD je kontrakt, takže při krachu emitenta nedostanete nic.

Hodně tedy záleží na tom, kdo CFD vydává. Pokud je to solidní brokerská společnost (jako např. Interactive Brokers) nebývá s tím problém. U firem s pochybnou pověstí nebo u firem z daňového ráje s tím problém bývá.

CFD u Interactive Brokers

V USA, resp. pro lidi s trvalým pobytem v USA je obchodování s CFD zakázáno (viz například zde). Pokud ale máte trvalé bydliště jinde (například v ČR) a účet u IB, pak si můžete zažádat o povolení s těmito instrumenty obchodovat. Ve správě účtu kliknete na “Manage account” / “Trade configuration” / “Permissions” a v řádku “Global” zaškrtnete “CFD”. Po odsouhlasení dokumentů budete mít na tyto trhy přístup. Vyřízení trvá jeden až dva obchodní dny.

Jinak mají u IB vyřešen přístup k CFD moc hezky. Vše je zcela transparentní, peníze se dle potřeby samy “přelijí” z účtu v USA na účet v UK, margin se počítá z celkových peněz a IB Trading API umožňuje obchodovat CFD pomocí AOS úplně stejně, jako by šlo o akcie. Ceny CFD jsou vzaty z cen podkladového aktiva. CFD existují jak na akcie, tak na některé ETF, tak na některé ETN, takže opravdu je z čeho vybírat.

Perlička na závěr

CFD jsou tak univerzální, že IB umožňuje pomocí nich obchodovat dokonce i české instrumenty, a to už je co říct.

Příspěvek byl publikován v rubrice Trading se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

26 komentářů u CFD – Contract for difference

 1. Pingback: Další strategie? Ale prosím … | Akcie

 2. Zmena typu účtu napsal:

  Ahoj, nezabudol si náhodou nato, že v prípade IB je najprv potrebné si zmeniť typ účtu na Portfolio margin ? Nie som si teraz úplne istý, ale pri účte Reg T margin nie je možné obchodovať CFD na americké akcie, alebo sa mýlim?

 3. Boris napsal:

  Ahoj, nedávno jsem zaznamenal že IB účtuje každý den Long CFD Interest. V měsíčním součtu to není zanedbatelná částka. Právě se zamýšlím, zda tento úrok převáží výhodu větší páky u CFD. Zřejmě ano. Není blokován tak velký margin a lze provádět vedle geniální P90 i další obchody.

  • admin napsal:

   Moje řeč. Výhody převáží. U akcií by se úrok účtoval taky, ale páka by byla nižší, resp. Nešlo by dělat tolik dalších jiných obchodů.

   • Martin napsal:

    Zdravím, můj první příspěvek zde na fóru, nejprve chci tedy poděkovat a pochválit excelentní web, pro mě nejen na české, ale i na světové poměry naprosto nevídaný (bohužel). Za cca rok, co ho čtu, a rád se k celé řadě článků opakovaně vracím, mi zdejší příspěvky již mnohokrát „otevřely oči“, díky!

    A teď proč píšu – po prvních pokusech s 90kou na CFD jsem také došel k nepříjemnému zjištění, že účtované Long CFD Interest u IB není zanedbatelné. V uplynulém týdnu byla 90ka několik dní téměř plně v trhu a proto se logicky denně strhával úrok. Prohnal jsem pár jednoduchých výpočtů kalkulačkou. Teoreticky, kdyby byla 90ka celý rok plně v pozici (1. nesmysl) a já používal maximální možnou páku přes CFD (2. nesmysl), vychází mi celková roční částka zaplacená na Long CFD Interest ve výši 24% účtu (který by byl celý blokovaný na margin, protože využíváme plnou páku). To mi přijde strašně moc. Samozřejmě výpočet obsahuje dva nesmysly (o kterých vím). 90ka není celý rok s celým kapitálem v pozici a používat plnou páku přes CFD je sebevražda. Ale i tak jsem očekával jiné číslo. Na stránkách IB (https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=interest&p=cfds1) se píše aktuálně o 2,678%, jestli koukám na správnou hodnotu.

    Nyní tedy pár dotazů:
    1. Těch 2,678% na stránkách IB je myšleno jako jimi účtovaný úrok za jaké období a z jaké hodnoty? Je to roční sazba z celé hodnoty (value) pořízených CFD? Nebo je to denní sazba z blokovaného marginu na CFD? Nebo úplně jinak?
    2. Testoval jsem zatím jen 1 měsíc, červenec, na pidi účtu, kde byl maximální držený margin jen $2500. Z toho mi IB účtovala za každý den, kdy byla 90ka plně v pozici, včetně víkendů, cca $1,6/den. To by bylo necelých $600 za 365 dní, tedy cca 24% z blokovaného marginu $2500. Bylo by to na smysluplně velkém účtu (třeba $40000) ale procentuálně jinak? Měl jsem za to, že IB účtuje Long CFD Interest procentuálně, proto by i na velkém účtu měl úrok vycházet podobně vysoké %/margin, nebo se pletu?
    3. Máte někdo statistiku, jak velké má 90ka průměrně denní otevřené pozice? Kolik částí kapitálu je průměrně využito?

    • admin napsal:

     Pokud si pamatuji, IB vždy uvádělo roční sazbu. A počítá se to jednoduše – z peněz, které Ti broker půjčí na nákup toho kterého instrumentu.

     Máš-li na účtu například 10000 USD, pak

     a) koupíš-li instrumenty za 10000 USD, tak jedeš za svoje a není proč úročit
     b) koupíš-li instrumenty za 20000 USD (páka 2:1), pak sis půjčil 10000 USD a ty se Ti úročí po dobu zápůjčky
     c) koupíš-li instrumenty za 30000 USD (páka 3:1), pak sis půjčil 20000 USD a ty se Ti úročí po dobu zápůjčky

     Margin do toho není třeba plést, ten s tím souvisí pouze okrajově. Prostě Ti půjčili peníze a chtějí za to (malý) úrok.

     Jinak, Tvůj komentář mě přivádí na myšlenku, že by bylo dobré porovnat, zda (nižší) poplatky za obchodování s CFD než při akciích vyváží ty úroky oproti úrokům při půjčování na acie nebo ne. Hádám ale, že to bude šul-nul.

     Klidně bych posloužil statistikami ze svého účtu, ale protože mám na účtu volné peníze nezapojené momentálně do žádné strategie, tak mám prakticky nulové úroky letos, no …

     • Martin napsal:

      Díky za rychlou odpověď, je to opravdu tak. Až po dopsání dotazů mi z těch mých čísel došlo, že:

      1. Sazba ze stránek IB je roční sazba, kterou vynásobí celkovou hodnotu pořízených CFD mínus blokovaný margin, tedy celkovou poskytnutou páku. Příklad z jednoho dne, kdy jsem měl po close dne celkovou value pořízených CFD $22 372,65. Z toho blokovaný margin 10% tedy $2 237,265. Po odečtení $20 135,385 páky, vynásobeno 2,678% a vyděleno 365 dny dává $1,47, které mi následně za daný den skutečně strhli.

      2. Na velikosti účtu by tedy opravdu nemělo moc záležet, procenta budou stejná, násobí se poskytnutá páka. Rozdíl bude až při páce nad $100 000, kdy u CFD klesne úrok o 0,5% bodu.

      3. Tohle by mě pořád zajímalo, jestli někdo máte spočítané :) Ale i bez toho půjde spočítat od jak časté aktivity, použité páky a velikosti účtu se už nevyplatí CFD. Sazba IB na páku u akcií je, jestli se nepletu, aktuálně 2,66%.

      • papo napsal:

       Ahoj. Nedávno jsem se taky zabýval myšlenkou, jestli u Devadesátky nepřejít z CFD na akcie, hlavně kvůli vysokým long interest. Zatím zůstáváme u CFD, protože na poplatky to dle vyjádření IB vychází při větších objemech s CFD levněji. Nepřepočítával jsem to zatím, ale je fakt, že na konci měsíce mi část zaplacených poplatků vracejí (dle objemu):

       … Basically the commission for the CFDs are lower than the commissions for the stocks (US).
       The more you trade less commissions you will have to pay.
       I can’t tell you what is the best type of assets you have to trade , it depends about your trading style and your own strategy.

       Otherwise, you could check to these links the detail of our commissions:
       https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=commission&p=cfd1
       https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=1590&p=stocks1

       Nepřepočítával jsem to po nich, ale je fakt, že sice CFD long intere

       • papo napsal:

        Ta poslední nedokončená věta tam být neměla, nějak se nedodilítla. :)

       • Martin napsal:

        Ještě doplním jeden odkaz, kde mj. IB uvádí příklad situace, ve které se CFD vyplatí na celkových poplatcích více, než samotné akcie:
        https://ibkr.info/node/1912

        Samozřejmě ale záleží na obchodovaném objemu, to si musí každý propočítat sám.

       • MartyP napsal:

        Ahojte,

        resime to stejny, jestli prejit u 90ky z CFD na Akcie. Pisete tu, ze CFD maji nizsi poplatky za obchodovani a to by mohlo vyvazit Long CFD Interest. Ja se ale k tem nizsim poplatkum za CFD pri „rozumnych“ objemech nemuzu dopocitat.

        Zde: https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=commission&p=cfd1 se uvadi, ze u CFD je pri Volume <=300 000 poplatek 0,0050 / share a od 300k – 3000k pak 0,0045.

        U Akcii pri Fixed Pricingu je to vzdy 0,0050 / share (s maximem 0,5% z objemu transakce).

        To se opravdu bavite o rozdilu 0,0005 USD / share pri objemu nad 300 000 / mesic? Nebo jsem neco prehledl?

        Uctovany urok za paku je srovnatelny: U Akcii je to 2,66% (resp. 2,16% pri objemu nad 100k USD). U CFD je to 2,678% (resp. 2,178% pri objemu nad 100k USD).

        Pri PM je blokovany margin cca 15% z hodnoty Akcii, CFD maji margin variabilni, minimum je 10% a ze zkusenosti je to bezne tak 12-14%, takze bych rekl ze i objem vypujcenych a urocenych penez bude podobny.

        Sekl jsem se nekde, nebo to opravdu pri PM vychazi sul-nul a drobne rozdily nema cenu resit? Pak by mne vychazelo, ze bez PM maji CFD smysl pro dosazeni vetsi paky, od PM to uz vychazi pro obe varianty hodne podobne.

        • leibst napsal:

         Ahoj, prijde mi zajimave, ze nikdo z Vas nezminuje vyhodu CFD z pohledu eliminace kurzoveho rizika, kdy je mozne mit drtivou cast uctu v korunach a jen male procento provoznich dolaru na vyrovnavanich dennich ztrat. Aktualne drzime v USD pouze 10 procent uctu a zbytek v CZK lezi ladem a pri tom slouzi na krzti marginu.

    • nemozny napsal:

     Ad 3. Můj AOS pro 90tku s výjimkou exitu na SMA10, s $50,000 mi říká v backtestu od 1.1.2016 do dneška avgExposure -31405, time in market 99.4962217%.
     Ale jelikož 90tka obchoduje malé množství pozic a škáluje, jsou výsledky dost závislé od data, od kterého ji spustíš.

 4. AnybodyElse napsal:

  Jen poznámka k Long CFD Interest.
  Nevím jestli to mám tak jenom já nebo je to běžná praxe, ale přijde mi, že je účtovaný asi s šestidenním zpožděním. Je to poznat pokud dojde k velké změně v otevřených pozicích (například včera se uzavřely tři obchody za 16 dílů kapitálu), ale k poklesu u Long CFD Interest dojde až za šest dní.
  Asi to není velký problém, i když občas to účtuje jiné poplatky přes víkend, než jaká je skutečná výše podle aktuálně otevřených pozic.
  Máte to taky tak?

  • admin napsal:

   Já se tedy pokrytecky přiznám, že v současné době obchoduji systém přes AKCIE a ne přes CFD, ale zkusím se někde podívat.

   • MartyP napsal:

    A 3x paku dosahujes jak, diky Portfolio Marginu?

   • VM napsal:

    Ahoj, mohu se zeptat na duvod? Diky.

    • admin napsal:

     Můžeš. Od Portfolio Marginu výše (tedy cca od 120000 USD) už nechceš obchodovat deriváty, když můžeš mít za stejných nebo lepších podmínek přímo podklad. Eliminuješ tím riziko defaultu vydávající strany. A peníze se nepřelévají mezi mým „americkým“ a „evropským“ podúčtem.

     Ovšem pozor, pokud se bavíme o Interactive Brokers, tak tam je riziko krachu brokera brutálně nízké, čili znovu zdůrazňuji, že bych se v takovém případě obecně CFD nebál a klidně je obchodoval.

 5. jsemZ5 napsal:

  Zdravím,
  nesnížili ten úrok na 1.5% ? Nebo to je od 1.5% ? viz věta na této stránce https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=1170 “ Overnight financing rates start at only 1.5%, also with lower rates available for larger balances. We challenge you to find a better offering. „

 6. krokr napsal:

  Jaka je rychlost plneni prikazu u CFD? V paper accountu mi koupe 100 APPL CFD trva klidne i pres minutu, zatimco u akcii je to prakticky hned. Je ta exekuce v realu take tak pomala?

 7. krokr napsal:

  To rad slysim. Diky za odpoved.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.