Delší doba držení–druhý díl

Stock-OptionsV minulém díle této série jsme si ukázali, co všechno je třeba zvážit před nákupem nějaké akcie, kterou chceme dlouhodobě držet. A protože přišla řada dotazů, podívejme se nyní na nejčastější otázky a odpovědi. Musím přiznat, že některé z nich jsem čekal, zatímco jiné mě docela zaujaly, protože mě ani nenapadlo, že by je mohl někdo položit. Seřadil jsem je v pořadí, v jakém přišly, pojďme se na ně podívat.

10% je málo, kvůli tomu přece nebudu investovat!

V minulém článku této série jsme sice opravdu mluvili o zhodnocení 10%, ale ne o časovém horizontu. Může jít o 10% za dva roky, anebo také o 10% za půl roku. Úvahy o tom, jestli je to výhodné či nikoliv nebyly předmětem této úvahy. Jde o instruktážní článek, který se nezabývá historií, tzn. “co jsem mohl udělat před dvěma lety, abych teď byl bohatý”, ale zabývá se současností. Čili čísla, která předkládám jsou aktuální data z trhu. Nevím, co bude za rok či za dva. A jiný obdobný článek v češtině, který by takto ON-LINE ukazoval co při dlouhodobém investování zvážit neznám.

Na druhou stranu jsem si všiml, že řada investorů vůbec nemá představu o tom, jakého zhodnocení chce dosáhnout, což je podle mě jeden z důvodů jejich neúspěchu.

Akcie jsou moc složité, to raději deriváty!

Přiznám se, že nevím, co na to říct, a že je mi z toho smutno. Dotaz nejspíše pochází od nějakého účastníka kurzu obchodování s deriváty. Tam mu asi bylo vtloukáno do hlavy, že deriváty jsou nejjednodušší a nejrychlejší cestou ke zbohatnutí. Jinak si to nedokážu vysvětlit.

Takže: Akci jsou samotnou podstatou trhu a jsou ze všech obchodovatelných aktiv snad úplně nejjednodušší na vysvětlení. Opce už jsou na pochopení trochu složitější, ale stále na to nepotřebujete vysokou školu. Pokud s tím nesouhlasíte, obchodujte deriváty.

Proč jste si vybrali zrovna Pfizer?

Sice se netajím vřelým vztahem k akciím firem, které uspokojují základní lidské potřeby, ale důvod byl i instruktážní. Potřeboval jsem rozumnou akcii v ceně mezi 20 USD a 50 USD za kus, s rozumným objemem denního obchodu, dostatečně známou a takovou, na níž jsou vypisovány opce.

Má dneska vůbec smysl investovat do akcií?

Ano, má. Do akcií firem, které mají solidní management, nějakou historii, podnikají v zavedeném oboru a jsou na světové špičce má vždy smysl investovat. Například cena akcií Google se za poslední dva roky zdvojnásobila. Cena akcií Pfizeru za posledních 5 let rovněž. Coca-Cola za 5 let má rovněž dvojnásobnou cenu. MC-Donald také.

Proč kombinujete akcie a opce?

Prostým držením akcií lze v horizontu několika let zbohatnout, nebo si alespoň přilepšit. Ale kombinací akcií a opcí můžete jednak podstatně zvýšit svou šanci na úspěch, a jednak získat mnohem více peněz za stejnou dobu.

Smyslem seriálu je vysvětlovat kombinování akcií a opcí na aktuální situaci v trhu. Podle mého názoru je tato kombinace pro individuálního investora nejlepší variantou investování.

Ostatní články tohoto seriálu

 1. Delší doba držení–12. díl (17.1.2015)
 2. Delší doba držení–11. díl (28.11.2014)
 3. Delší doba držení–10. díl (22.11.2014)
 4. Delší doba držení–9. díl (7.10.2014)
 5. Delší doba držení–8. díl (24.8.2014)
 6. Delší doba držení-7. díl (2.8.2014)
 7. Delší doba držení–6. díl (30.7.2014)
 8. Delší doba držení–5. díl (22.6.2014)
 9. Delší doba držení–4. díl (8.5.2014)
 10. Delší doba držení - 3. díl (11.4.2014)
 11. Delší doba držení–druhý díl (18.1.2014)
 12. Jak vybírat a obchodovat akcie s delší dobou držení (15.1.2014)
Příspěvek byl publikován v rubrice Co používáme se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.