Dá se vydělávat na opcích?

Článek je určen spíše začátečníkům, zkušení obchodníci prominou, asi se nedozvíte nic nového. Tak tedy především, na opcích se vydělat dá, a to mnoha způsoby. Tyto způsoby se dělí zhruba řečeno na dva druhy, a to podle toho, zda chci nebo nechci vlastnit podkladové aktivum.

Opce jsou vždy “na něco”

Opce se neobchodují ve vzduchoprázdnu, ale jako kontrakty “na něco”. Tomu “něčemu” se říká podklad a bývá to nejčastěji akcie nebo ETF. Často tedy slýcháme výraz “opce na SPY”, což prostě znamená, opce, při jejichž obchodování slouží SPY jako podklad, podkladové aktivum.

Pokud chci vlastnit podklad

Já osobně používám opční strategie hlavně v případě, kdy chci vlastnit podkladové aktivum, nebo kdy mi to alespoň nebude vadit, pokud by k tomu došlo. Takže například v seriálu o opcích jsem často vypisoval nekryté PUT opce na akcie Pfizeru, prostě proto, že jsem ty akcie ve skutečnosti chtěl koupit.

Jak bylo v seriálu hezky vidět, výpis nekrytých opcí lze opakovat, a člověku se tak může relativně bez rizika kumulovat kapitál. Rizikem je samozřejmě přiřazení a následný pokles podkladu, ale to už je tržní realita.

Může existovat i zrcadlová varianta, kdy si přeji “dlužit” akcie, neboli kdy chci vstoupit do krátké pozice. Pak vypisuji nekryté CALL opce, jako tomu bylo v tomto případě. Tato varianta se jmenuje naked CALL.

Pokud nechci vlastnit podklad

Situace je o něco složitější, pokud podkladové aktivum vlastnit nechci. Například – budu obchodovat opce na SPY, ale samotné SPY mě zase až tolik nezajímá. V takovém případě se budu muset postarat o to, abych

 • SPY nikdy neobdržel, nebo
 • Pokud jej obdržím, abych se jej mohl co nejdříve a ideálně se ziskem zase zbavit.

Obojí lze zajistit pomocí opcí. Tak například pokud nechci nikdy obdržet podklad, mohu nakupovat CALL opce. Tyto opce nám dávají práva – nikoli však povinnosti – kdykoliv až do expirace koupit podkladové aktivum za předem danou cenu – anebo mohu samotnou opci zase prodat někomu dalšímu (se ziskem nebo se ztrátou).

Situace je nejkomplikovanější, pokud opce vypisuji a zároveň nechci vlastnit podkladové aktivum. Pokud totiž opci vypíši, vzal jsem na sebe roli jakési pojišťovny a jakožto správná pojišťovna musím počítat s tím, že občas budu muset poskytnout pojistné plnění. A tady přicházejí ke slovu nákupy ochranných opcí, kdy já sice získám výhodu v podobě prémia z vypsané opce, na druhou stranu za tuto výhodu platím jistou částku za nákup opce ochranné. Tomu se říká opční spread. Omezený risk, ale i omezený zisk.

Co je lepší?

Těžko říct. Osobně bych každému doporučoval začít s opcemi následovně:

 1. Nejprve nákup CALL opcí (i za cenu drobné ztráty, je třeba pochopit, jak to celé funguje).
 2. Následně výpis naked PUT při nějakém větším poklesu (i za cenu přiřazení)
 3. Následně si vyzkoušet covered CALL.
 4. Následně opční collar.
 5. Potom teprve začít s opčními spready, eventuálně s dvojitými spready, ale to už je pro začátečníka vysoká matematika.

A jak jste začínali s opcemi Vy?

Příspěvek byl publikován v rubrice Investování, Trading. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

24 komentářů: Dá se vydělávat na opcích?

 1. foglik napsal:

  S opcemi právě začínám – jsem už trošku dále než je tento článek (to neznamená, že jsem si ho s chutí nepřečetl), takže dotaz – bude něco dále;)?

  Hele nějak jsi to vydávání zrychlil… – mimochodem, co znamená, když mnohdy píšeš v množném čísle?

 2. Mirek napsal:

  Jakou máte zkušenost se SW pro backtesty opčních strategií? Jaké jsou na trhu dostupné? Předpokládám že není jednoduché něco sehnat, už kvůli historickým datům…

 3. Scapegrace napsal:

  koukám na nákup putu na VXX resp. callu na XIV, SVXY nebo co je ještě inverzní. Trošku jsem testoval RSI(2) překoupenost a zdá se, že by to mohlo dávat spolehlivé signály při „spike“. Bollinger bands taky nevypadali úplně špatně. I to škálovaní jako u 90% by byla cesta. Ještě vykoumat nějaký profit target. Na výpisy těchto podkladů mě moc neužije. Koupit něco co má min. 30 dní do exp. ATM možná lehce ITM. Jak se k tomu dostanu tak udělám nějaký test. Jinak nedávno jsem vypsal pár kondorů na SPY když se podklad dostal do krásné range a definoval S/R úrovně. Na kondora ideální. IV byla taky velice slušná. Doletěl do cíle bez problémů. Ale opce dělám opravdu už jenom okrajově.

  • admin napsal:

   Problém s kondorem je, že na něj musí bát nějaká volatilita, aby mělo vůbec smysl se s tím patlat. S tou volatilitou jsi nicméně uhodil hřebíček na hlavičku, udělej testy a sám budeš překvapený, jak to šlape. Na XIV myslím nejsou opce, ale na SVXY myslím ano.

 4. Scapegrace napsal:

  Kondory se nevyplatí, když jsou trhy up a IV nízká, tak ty premia nestojí za ten risk. Jeden z hlavních důvodů proč jsem těch opcí nechal. Myslím klasickejch vertikálů a kondorů. Když jsou trhy rozlítané, tak je to zajímavá strategie. Posledních pár let těch příležitostí nebylo. Osobně očekávám návrat volatility 2015 a dále, ale jenom názor. Jinak farmačky jak vypisuješ ty puty, stabilně slušná prémia… se ví.

 5. Milaneeee napsal:

  Momentálně jsem ve fázi, kdy se rozhoduji zda začít s binárními opcemi nebo s akciemi (o nich čerpám informace tady http://www.investice.cz/akcie/t99/). Předpokládám, že u vás se dočkám odpovědi, že bych měl jít do binárních opcí (jinak byste tenhle článek asi nepsal :) ), kažopdáně mohl byste se k tématu nějak vyjádřit? Zajímá mě pohled více lidí na téma akcie x binární opce :) Díky.

  • AKCIE vs BINÁRNÍ OPCE napsal:

   Poměrně zajímavá otázka, ač mně osobně přijde trochu nelogická. Jde o naprosto odlišné investiční nástroje. Do akcií má smysl investovat ve chvíli, kdy máte větší finanční prostředky a hodláte peníze skutečně spíše „uložit“ tak, aby vám přinesly výnos. (Ano, existují i rychlé investice, ale i tam potřebujete větší částky než u binárních opcí.) Opce jsou oproti tomu spíše „casino“, kde by hlavním cílem nemělo být uložení či zhodnocení peněz, ale spíše HRA. Jsou mnohem méně předvídatelné, existují sice strategie, ale ty, jak známo, buď nefungují, nebo se neprozrazují. Při průměrném výnosu 80% a statistické pravděpodobnosti 50 na 50 je většina obchodníků s opcemi ráda, když skončí zhruba na nule. A neprodělá na opcích kalhoty. Opce mají v každém případě tu výhodu, že si je mnohem častěji můžete vyzkoušet nanečisto, na nějakém demo účtu, což vřele doporučuji. Osobně bych dal ale přednost akciím. :)

   • admin napsal:

    Opce a binární opce jsou dvě natolik odlišné věci, že … mají společný snad fakt jen ten název a princip. Binární NEE.

 6. Teil napsal:

  Dobrý večer, jde k tréninku a dokonalému pochopení opcí používat demo u interactive brokers? Jsou tam reálné výsledky? Ptám se protože např. scaletrader při určitých nastavení obchoduje pri papertradingu nesmysly (bid vyšší než ask a tím vygeneruje šílené nesmyslné zisky…) děkuji )

  • admin napsal:

   K tréninku bohužel nelze používat demo u Interactive Brokers, protože tam jsou nesmyslná data.

   Když se ale podíváš třeba na http://www.krizakblok.cz/, hodně lidí opce obchoduje v reále a třeba by i něco poradili…

   • Teil napsal:

    To je veliká škoda. Není totiž nad vlastní zkušenost „zadarmo“.
    Za odkaz děkuji, prozkoumám.

    • merlinx napsal:

     Vyzkoušej platformu thinkorswim. Demo účet je na tuším 60 dní a data jsou u nich v celku přesná, pouze asi o 10 minut zpožděná

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.