Co si myslím o … ???

questionNevím proč, ale poslední dobou jsem zavalený dotazy na posouzení různých stránek, blogů či projektů s tím, že tazatel by byl moc rád, kdybych mu řekl, co si o tom či onom myslím. Možná si za to můžu sám, když jsem zveřejnil článek o Grimmech, možná ke mně máte prostě důvěru. Tak či tak, v dnešním krátkém příspěvku se k tématu “co si myslím 0 …” vyjádřím stručně, krátce a slibuju, že to bude opravdu naposledy.

Ono to není tak složité, pokud si uvědomíme, že v souvislosti s trhy či burzami existují pouze 4 druhy internetových stránek:

Nekomerční blogy

Je jich jako šafránu. WinPes je příkladem takového blogu. Píší je lidé protože chtějí – ne kvůli zisku – a informace na nich většinou nebývají podvodné. V poslední době jsem narazil na dva takové hezké blogy – blog Martina Humpolce, který píše i o akciích, a blog Honzy Jůny, který píše o kdečem, a autor se občas objevuje se i tady na našich stránkách.

Čtení takových blogů ještě nikomu neublížilo, sám je občas pročítám a často jsou na nich kvalitní informace, které jsem třeba do té doby neznal. Nekomerční blogy lze jen doporučit. Samozřejmě, že z povahy věci většinou vyjadřují osobní názory autorů, ať už s nimi souhlasíme či nikoliv.

Komerční blogy

Komerční blogy mají za cíl lidi buď skrytě nebo otevřeně nahnat na nějaké školení, na nějaké konzultace anebo na nějaký produkt (AOS, třeba). Můj názor na školení ohledně trhů, burzy a vydělávání peněz je doufám dostatečně známý, takže jen krátce: Většinou je to ztráta času.

To samozřejmě neznamená, že byste neměli takové stránky číst, znamená to ale, že byste měli dát pozor na to, co se na nich dočtete. Z logiky věci totiž bude 99% obsahu přizpůsobeno jedinému cíli: prodat produkt. A zatímco úspěch nekomerčních blogů by se snad dal měřit návštěvností, u komerčních blogů je to jediná věc – konverze, resp. obrat, který to vygeneruje.

“Oficiální” stránky

Sem patří stránky burz, brokerů, zpravodajské servery a stránky velkých finančních institucí. Informace na nich budou typicky celkem důvěryhodné, takže je čtu. Zde opravdu není co zkazit.

Pozor je potřeba dávat pouze na jednu věc, a to je úhel pohledu. Jinak bude o krizi rublu informovat ruská oficiální stránka, a jinak americké zpravodajství. Tady už je to o zdravém selském rozumu.

Stránky podvodníků

Tady jsou lvi! Stránky podvodníků jsou často k nerozeznání od těch seriózních, doporučují nějakou službu či produkt, ale bývá to služba nevalné kvality či pochybné pověsti.

Mezi typické zástupce těchto podvodníků patří stránky “neregulovaných rádobybrokerů”, “forexových AOS”, “binárních opcí”, “zázračných lektorů” či “zaručených způsobů, jak zbohatnout”.

Budete se divit, ale tyhle stránky čtu. Čistě proto, abych viděl, jak veliká je lidská blbost, a na co všechno můžou lidi v dnešní době ještě kliknout.

Příspěvek byl publikován v rubrice Selský rozum. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů: Co si myslím o … ???

 1. Vaclav napsal:

  Dobrý dne, mohu prosím znát Vaší emailovou adresu?

  díky,
  vn

 2. Honza2 napsal:

  Děkuji za sdílení blogu .. :-)

  Teď na něj bohužel nebyl absolutně čas, ale za měsíc už budu mít klid a začnu se tam věnovat i základům tradingu a dalším chuťovkám..

  A za tip na blog Martina Humpolce děkuji – pořádných webů, kde lidé píšou o investování v Česku moc není. V tomhle je winpes jednička.

  • admin napsal:

   Oh, díky. Nemyslím si, že bychom byli nějaká jednička, ale mít kolem sebe stejně naladěný lidi nikdy není k zahození, že … a ta komunita traderů je tak zoufale NEEXISTUJÍCÍ, že je to až škoda.

   Přitom se můžeme všichni vzájemně obohatit a ztratit v podstatě není co, leda tu trochu času strávenou psaním ;-)

 3. Václav napsal:

  jistě, díky za tu Vaši:)

 4. Martin napsal:

  Nic proti tvému názoru, ale ono je to trošku širší téma než se zdá.
  Znám tuto oblast z obou stran, takže bych přičinil svůj názor.

  Nemyslím, že kurzy a školení jsou ztráta času – naopak.
  Málokdo má štěstí a schopnosti, aby hned na začátku pobral vše potřebné a především aby kolem sebe měl od začátku real time tradery, kteří poradí.
  Hodně začátečníků si zpočátku myslí, že „vše je na netu zdarma“. Leda kulový. Zdarma jsou kvanta věcí, ale jak je skloubit do fungujícího systému – tak to je řehole.
  Hodně lidí píše, co že jako obchoduje – ale často s dodatkem typu „to nejlepší si ale nechávám pro sebe“. Hm, to je pro začátečníka taková informace, jako nechat ho stavět motor a pro sebe si nechat princip zážehu svíčkou :)

  Ono je pro většinu lidí nakonec dost frustrující, když se sami plácají v neznámých vodách. A když vidím, jaké „rady“ si vzájemně dávají na fórech …. hmm, od ničeho k ničemu.
  Je to jako být samouk při učení jazyka nebo řemesla – asi to jde, ale bude to dost pracné.

  Takže nakonec každý zkusí nějaké to školení – fakt neznám nikoho (osobně), kdo by:
  1) profitoval na burze
  2) aniž by navštívil nějaké školení, kurz, seminář, webinář, konzultaci

  Rozumné školení může hodně nastartovat.
  Třeba i tak, že začátečník zjistí, že školení stálo za pendrek, že ho vedl marketér a ne trader.
  A že musí hledat jinde, znovu, dál.

  Mimo jiné může zkoušení různých mentorů atd. začátečníka časem dostat do komunity těch, kteří obchodují.
  Kontakt s real tradery velmi pomáhá – mluvím o svých začátcích před deseti lety.
  Jenže zeleného začátečníka žádný reál trader jen tak „pod křídla“ nevezme.
  To musí prokázat, že za něco stojí.
  Z vlastní zkušenosti zase vím, jak dlouho mi trvalo, než jsem se dostal k těm, kteří něco umí. A sám si také dnes vybírám, s kým budu dál „chodit na kafe“ – už z časových důvodů, jinak to nejde.

  Faktem je, že z původní komunity nás zůstalo v pravidelném kontaktu 6.
  Zbytek časem odpadl – ono není taková sranda vytrvat a dostat se přes všechna úskalí do stavu, kdy má potřebné „v palci“.
  Prostě přirozená selekce.
  Zase je fajn, když se můžu třeba ohledně volatility nebo ohledně tracking erroru u ETF obrátit na kolegy, kteří jsou v tom dál než já.
  Mám dva kolegy, kteří jako já obchodují opce a volatilitu (btw. spravují ve fondu půl miliardy), další dělá spready, další je value investor atd. Všichni trejdí x let reál, scházíme se na pivo minimálně třikrát ročně.
  Neskutečná výhoda pro mne, mám se na koho obrátit a na koho spolehnout.

  Ale zpět ke kurzům – a znám je z obou stran barikády.
  Prošel jsem, jestli dobře počítám, celkem 16ti kurzy a školeními. Nelituju, protože některé mi pomohly, některé mne naopak odradily od pro mne nepřijatelné cesty (skaping, intraday emini). Jiné mi pomohly najít to co mi sedí (opce) a nástroje (volatilita). Další mi pomohly najít vylepšení (perfektní koučing Petera Murina ohledně PA).
  A zaplatitl jsem i za totální propadák – člověk, kterého jsem znal léta, se nakonec ukázal jako podvodník manipulující data a výsledky (rozkryl jsem ho přes Novu s velkou chutí, typická škodná: http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/domaci/ukazu-vam-jak-vydelat-miliony-vykuk-pritom-sam-dluzi-73-milionu.html)

  A teď k druhé straně barikády.
  Protože se o mně celkem ví, že obchoduju opce s dobrými výsledky (uživí mne to, rozumné zhodnocení za rok, nemám rád riziko a naopak mám rád hladkou ekvity), obrací se na mne dost lidí s dotazy.
  Proč to dělat zadarmo? Není důvod. Mám v tom roky vlastní práce. Umím moje zkušenosti předat, umím ukázat cestu.
  Vím, jaký má čas cenu – takže si samozřejmě nechám zaplatit.
  Samozřejmě je na každém, jak s tím naloží – lenoch a lempl prostě lenochem a lemplem zůstane.

  Proč to dělám?
  No samozřejmě ze dvou důvodů: baví mne to a mám to zaplacené. Je to stejné jako u všeho ostatního v životě – dělám co mne baví a můj čas má svoji cenu.
  Zrovna tak když vyvinu a na svém účtu živě vyzkouším obchodní systém, není důvod jej házet zdarma. Proč bych to dělal? Nejde o nějaký pofiderní backtest, ale o reál výsledky.
  Svoje výsledky dokladuju, viz screeny z IB live účtu.
  Takže mi nic nebrání rozhodnout se, kolik lidí jsem ochoten za rok školit, čili kolik mého volného času směním za peníze.
  A pozor, ještě jedna důležitá věc: Kontakt s těmito lidmi mne vede od stereotypu. Nutí mne přemýšlet znovu optikou těchto nováčků.
  Druhý benefit: Z některých lidí vyrostou časem velmi schopní tradeři, kteří mi dál pomáhají. Jeden třeba vykoumal systém na nakupování opcí (zírám, protože já jsem vypisovatel), další umí market profile (jsem líný se to učit) a hodně mi pomáhá s obraty korekcí. Atd atd.
  Takže tolik k druhé straně barikády.

  Jak jsem za ty roky zjistil, jsou tři druhy traderů:
  1) Věční začátečníci, kteří budou do smrti na demu bádat a debatovat. Věční hledači nekonečně funkčních řešení bez ztrát. Jejich údělem je neúspěch, protože zpravidla berou rozumy od stejných lam. RIP
  2) Občasní koketovači s trhem. Občas pocítí záchvat potřeby stát se traderem, ale nevydrží. Neumějí pracovat se změnami trhu, nechápou fundamenty. Nechápou nutnost upravovat systémy a přizpůsobit se trhům. Po čase tradingu nechají, vydýchají ztráty a jdou zase zkusit štěstí. Než je smete další změna charakteru trhu. Zanadávají si v diskuzi a proces se zase opakuje.
  3) Ti, kteří se řemeslo naučili. Vydělávají. Zpravidla hledají podobné lidi, protože s klasickou sortou kamarádů ze střední nebo z vejšky (nepíšu z práce, protože do „práce“ nechodí) si nemají moc co povídat.

  Takže tolik můj komentář k problematice, kterou znám velmi dobře z obou stran.
  Ono to prostě není jen tak černo-bílé.
  Jinak tu děláš dobrou práci, byť tvoje postupy v reálu využije asi jen zlomek zájemců – většina začátečníků je ráda, že dá dohromady limit pro IB (opět znám z praxe, vím s čím je většina lidí schopna začínat a jaký má přístup k riziku).

  • admin napsal:

   Odnesl jsem si z toho následující:

   1) Obchoduješ 10 let
   2) prošel jsi za tu dobu šestnácti kurzy
   3) ještě v roce 2013, když už jsi měl za sebou 9 let obchodování jsi zaplatil Gordonovi
   4) Obchoduješ opce s dobrými výsledky
   5) Svoje výsledky dokladuješ, viz screeny z IB live účtu

   Já myslím, že mě to bude asi takto stačit ;-)

   • Martin napsal:

    admin:
    ano, to jsou základní body toho, co píšu k ne/použitelnosti kurzů.

    Jen ti doplním:

    6) Komunity traderů existují. Jsou lidi kolem mišáka (určitě náš Jacoma – nesmírně fajn kluk, Mkh, trjar, šedá hlava, kmbt atd., však jsi svého času psal na finančníka, jestli jsi tedy xzajic jak si myslím), kterým to jde. Já se osobně s mišákem sice moc nemusím, ale to je o osobních preferencích. Každopádně je mišák velmi schopný, ve volatilitě a prémiích SPY udělal výbornou práci.
    Dál jsou lidi kolem Petera Murina (všechna čest, umí), kteří se tu CZ setkávají a sdílejí. I když Peter žije tuším ve Španělích.
    Zdenda Zaňka kolem sebe má zase lidi k AOS (to mne míjí – btw. jeden z kurzů, na kterém jsem byl, který byl skvělý i když já sám ho nevyužiju ve svém tradingu – nemám vůbec buňky na komp).
    O lidech, které mám kolem sebe bezprostředně, jsem psal.
    A existují další skupiny, na které nemám kontakt (třeba forexáci, já FX neobchoduju a nemám tedy potřebu s nimi navazovat kontakty).
    Takže komunita / komunity traderů tu jsou.
    Ale není snadné se mezi ně dostat.

    Ještě ke Gordonovi.
    Předem těžko zjistit, kdo je podvodník. O tom, co prováděl dřív a kolik dluží, o tom jsem nevěděl. Na čele to napsané nemá a já lidi předem nekádruju. Ani 9 let aktivního tradingu ti zde nepomůže :)
    Než jsem mu zaplatil, sešli jsme se párkrát na pivo a já s ním probíral, co bude obsahem kurzu a jak to lze v praxi použít. Nevypadalo to špatně.
    V čem byl u něj podvod v rámci jeho kurzů? Prezentoval něco, co neměl hotové. Takže na to dojel – kdyby přišel s tím, že potřebuje zadotovat vývoj systému, bylo to ok.
    A co je perlička: Jeho nosná myšlenka je sledování nástupu big money na začátku obchodování FGBL. Prostě se sleduje vliv velkých po open na německé dluhopisy.
    To ovšem vůbec není špatný nápad – a funguje. Třeba rombič (spolupracoval s Gordonem na vývoji této myšlenky) to s mírnou úpravou obchodoval už v době, kdy já se se systémem teprve seznamoval.

    Pak se ukázalo, že náš G tahá za fusekli, že vlastně zatím pořád jen laboruje. A začal zvyšovat požadavky oproti původní dohodě.
    Tehdy ve mně bouchly saze a Gordon si užil svých pět minut slávy na Nově.

    Myšlenku zobchodování nástupu big money dopracoval jeden z lidí, kterého jsem poznal právě na Gordonových akcích (dave). Dave z toho vypracoval kvalitní ID systém na obchodován FGBL, DAXu a částečně i SPX.
    Nakonec se peníze „utopené“ u Gordona vyplatily – poznal jsem daveho (plus 3 další lidi, se kterými jsem v kontaktu) a mám systém, který funguje (i když ho obchoduju jen v situaci, kdy jsou „rozdané karty“ – extra propad nebo extra růst). To, co jsem dal Gordonovi, se mi takto oklikou vrátilo bohatě zpět.
    Btw dave, který v té době spravoval tuším 5 mil, dnes obchoduje s 25 mio.
    To jen tak na okraj.

    Na kurzy chodí jak nováčci, tak zkušení matadoři.
    Mně třeba baví sledovat, co kdo vyvíjí, čím se zabývá.
    Občas jde jen o pohádkáře, no i to se stane – předem se to nedá vždy poznat. Nebo možná dá, ale já to neumím. Ale to patří k riziku podnikání a já to tak beru. Ne každý trade vyjde.
    Zpravidla si něco odnesu – nápad nebo kontakt na další lidi.
    Sezením u diskuzí bych nové lidi těžko poznal, komunity se budují právě osobním setkáváním, oťukáním co kdo ne/umí, s čím může pomoci atd.
    Naposledy jsem byl na akci k sezonalitě spreadů (takže 17tý kurz) a trefil jsem na kolegu, který jede dobře futra na kafe. Ne podle sezonality, ale podle COT. Já jedu kovy, ale on má takovou zajímavou vychytávku na pozice hedgerů, kterou jsem neznal.
    Zase – kdybych na kurz nešel, tak jsem se to nedozvěděl.
    Kolega K… to určitě do diskuze dávat nebude.

    Takže zase, nic není černé ani bílé.

    Burza je o tom, že dopředu není nikdy jistota.
    Stejně je tomu u kurzů a školení. Jistota dopředu není a nebude.
    Btw. co je pro jednoho přínos, pro druhého může být k ničemu.

    No bylo to dlouhé, sorry, ale jsou to moje osobní zkušenosti. Třeba to někomu pomůže překonat stereotypy a černobílé vidění světa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.