Co se urodilo v září

covzariAsi jsem našel optimální formu publikování článků na WinPsu. Jednou měsíčně se pokusím vyplodit souhrnný článek o tom, co se za ten měsíc stalo, a když bude čas, chuť, nálada a o čem psát, tak se budu snažit mimo tyhle měsíční souhrny publikovat konkrétní myšlenky ve formě nepravidelných „štěků“, jak jste zvyklí. Takže – co se stalo a nestalo v září 2016?

Strategie „90%“

Strategii se nesmírně dařilo, na mém účtu skončila s následující statistikou

 • 17 obchodů, to je vcelku nadprůměrné číslo a hezky to odpovídá „swingovému“ průběhu celkem divokého obchodního měsíce;
 • dva obchody ztrátové, 15 ziskových, celková úspěšnost obchodování za září je tedy 88.2%, to je něco málo pod cílovou úspěšností 90%,
 • celkový zisk byl cca 8.4% při použité páce 3:1.
 • Široký index SPY za měsíc ztratil půl procenta, strategie tedy jak překonala index, tak splnila cílové zhodnocení

P2P portály

Půjčkové portály, na kterých investuji, se chovaly podle očekávání, více je uvedeno níže:

 • SavingStream vygeneroval „svoje“ 1% ze zisku měsíčně, úrok byl připsán včera kolem čtvrté hodiny odpoledne a protože si ho vybírám (nedělám reinvestice), tak jsem hned zadal pokyn k převodu pomocí TransferWise. Kurz libry – koncem srpna byl na 31,76, nyní je na 31,24, to je o více než 1% níže, pokud klesne pod 31, navýším mírně na portálu pozici. Jinak není co řešit
 • Mintos mě trochu trápí. Ne snad, že by bylo něco špatného s platformou jako takovou, ale za poslední týden povážlivě klesl počet půjček (z cca 5000 na cca 1900) a u zajištěných úvěrů v některých dnech prakticky není do čeho investovat. Uvidíme, zda se situace zlepší v následujících dnech.
 • Twino – občas nejsou k dispozici půjčky s 12% výnosem a já tak musím vzít zavděk těmi desetiprocentními; není to ale častý jev, takže portál vypadá v pohodě.
 • Viventor – pravděpodobně půjde nakonec o průšvih, zde již vydaný článek se snažím pravidelně doplňovat o postřehy.

WinPes a co je tady nového

Zajímalo mě, jestli byste neuvítali nějaký návrat přehledových dat pro „devadesátku“ a tak jsem na to napsal anketu. Protože celkem 90% hlasujících čtenářů bylo pro, vyslyšel jsem a nějaká statistická data na portál vrátil.

Diskuse je vždycky správná věc, a proto jsem předložil kacířskou myšlenku – zda by se dala strategie „90%“ nějak vylepšit. Asi dala, pod článkem je 31 diskusních příspěvků.

Co se chystá

Vyzval jsem čtenáře winpsa, aby pokud chtějí a mohou posílali články, které zveřejníme. Tohle je dlouhodobá záležitost a výzva; mám nicméně v e-mailu první vlaštovku – článek o obchodování „naší“ strategie pomocí opcí (!) a to je úplná bomba. S autorem to trochu doladíme a hádám příští týden by to mohlo vyjít. Článek je typu „neříkej, že to nejde, protože se vždycky najde někdo, kdo to zkusí“ a já mám z toho počinu (i z autora) radost jak malé dítě ;-)

Co čteme / napsali o nás / spřátelené weby

A na závěr si dovolím určitý linkovník na zajímavé články z minulého měsíce, co vyšly na webech / blozích podobného ražení, kdyby snad někomu uniklo, co se šustlo.

Tak, snad jsem na nic důležitého nezapomněl, pokud ano, šup s tím do diskuse!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

23 komentářů: Co se urodilo v září

 1. L. napsal:

  Preklepy opraveny, diky za info. Psal jsem to fakt ve spěchu a par tam toho uteklo :)

 2. Dobrý den, děkujeme za zmínku. Jen šlo by napsat „Boris Tomčiak a Eva Mahdalová nevidí Viventor…“? Na naše stránky Finlord píšeme články společně.
  A malé doplnění: total return SPY byl 0,01 % :-)
  http://performance.morningstar.com/funds/etf/total-returns.action?t=SPY&region=usa&culture=en-US

  Gratulujeme k hezkému zářijovému výnosu devadesátky.

 3. Honza napsal:

  Zdravim :-) a dekuji za zminku ve clanku. Tento mesic se povedl.

 4. PetrS napsal:

  Zdravím, rádo se stalo. Gratuluji k výsledkům, a musím se přidat, září + 5.27 % (bez páky) – opravdu fenomenální :))

 5. Pixel napsal:

  Ahoj, jenom jsem chtěl doplnit, že teď čistě podle mého názoru nemá smysl dávat více do Saving Streamu ani dalších. Libra by podle odhadů (pokud Britové opustí unii měla klesnout až na úroveň eura = 27 za Kč) – aspoň jim takhle vyhrožovali. Vem si, že ještě nezahájili jednání o odchodu (co se stane až požádají EU o odchod?).

  Kvůli intervencím ČNB, které by měli nastat cca za rok. Koruna by měla jít dolů cca o 8% (27 / 25). To znamená, že ten den přijdeme o 8% vložených zahraničních prostředků pokud jsme vkládali z Kč. Tzn. výnos za rok 4% a zkrátí se nám hlavně základ.

  Je to jenom můj pohled na věc – může to tak být a nemusí. Jenom mi přijde dobré to sem napsat pro kompletní informace.

  • admin napsal:

   Jistě, kurzové riziko bylo, je a bude. Moje filozifie je, že pokud/až libra spadne na 27 a euro na 25, naleju na portály ještě víc ;-)

   Jinak až británie požádá EU o odchod, nestane se nic dramatického, vše už je započítáno v kurzu.

   • Lujius napsal:

    Posun kurzu libry bych neřešil, protože je to všechno spekulace. Trh si s tím nějak poradí.

    Bojím se ale syntetického kurzu eura. Všichni moc dobře víme, že to brzo příjde a že to bude bolet, tak je blbost s tím nic nedělat. Osobně počítám s poklesem spíš na 24 CZK, což by znamenalo ztrátu kolem 12%, tj. stejně, jako je roční výnos na P2P. Kdyby intervence skončila za rok, tak celý rok ponesu riziko pádu marketplacu/originatora a pokud se nic nepokazí, tak stejně skončím na nule? Pokud nebude další update z ČNB, tak plánuji v průběhu června eurové P2P rozprodat a po spadnutí eura to tam vrátit zpět…

    Případně se podělte, jak se připravujete vy ostatní :)

    • Lukáš napsal:

     Já si dovolím pohled začátečníka. Klidně mě opravte, rád se nechám poučit.

     Za sebe si myslím, že řešit výběr a následný vklad nemá moc smysl. Ano z hlediska kurzů člověk přijde o 1 rok zisku. Na druhou stranu, výběr a následný vklad také není zadarmo. Prodat něco na sekundárním trhu se čím dál více rovná malému zázraku a s cenou bude muset jít člověk hodně dolů. Při návratu může nastat situace, kdy budou dobré investice vyprodané. Nehledě na časování celé akce, kdy 1 měsíc nepřesnosti = další 1% dolů, protože ztracená příležitost (pokud bych vracel peníze zpět na Mintos). A člověk vlastně nikdy neví o kolik dolů ten kurz půjde. Ve finále je to jen jeden rok a osobně bych spíš dokupoval a nestahoval – ale jak říkám, jsem zelenáč a tohle je můj subjektivní dojem.

     • admin napsal:

      No, můj pohled je to taky, plus kvůli (možnému) opoždění splátky bys vlastně musel stahovat 3 měsíce předem, abys byl na svém.

      V kocourkově měli taky 3 dny před požárem zkontrolovat stříkačku, jestli je v pořádku, tak plašit kvůli kurzu mi nepřijde o moc jiné. Ovšem tohle je jen můj názor, který nikomu nenutím.

      • Lujius napsal:

       Díky za reakce. Ještě to propočítám a promyslím…

       Na tomto se ale snad shodneme hned – nemá cenu do konce intervence nakupovat další eura, protože by se už neměla stihnout zhodnotit více, než by měla následně poklesnou :)

       • admin napsal:

        Na tom se samozřejmě neshodneme. Co mi brání vzít zítra ráno 100000 EUR, dát je třeba na Twino, koupit 1000 půjček po 100 EUR se splatností 1 měsíc, každý další měsíc 20000 EUR vybrat zpět a mít tak

        3.11 zisk 1% z 100000 za říjen a 20000 doma (zbývá 80000)
        3.12 zisk 1% z 80000 za listopad a 40000 doma (zbývá 60000)
        3.1 zisk 1% z 60000 za prosinec a 60000 doma (zbývá 40000)
        3.2 zisk 1% z 40000 za leden a 80000 doma (zbává 20000)
        3.3 zisk 1% z 20000 a vše doma

        navíc já nikde neřekl, že po ukončení intervencí zabalím investování na půjčkových portálech; bude-li např. kurz zmiňovaných 24 Kč, co mi brání peníze popsané výše na portál zase v roce 2017 natahat za lepší kurz?

  • heechee napsal:

   „aspoň jim takhle vyhrožovali“
   otázka je, kdo to říkal a s jakým úmyslem…

 6. Troll napsal:

  S tim mintosem bych se obaval toho, ze mogo to preklopilo/preklapi ze zajistenych na nezajistene…

 7. J. napsal:

  Gratulace k vydařenému září. Doufám, že stejně vydařené bylo i z jiných hledisek, než jen z finančního.

 8. heechee napsal:

  Tak na Mintosu je momentálně na primárním trhu jedna půjčka s garancí, a to hypo z ČR za 5.5 % :-(

  • admin napsal:

   No, průšvih je, že Mintos to nekomunikuje s investory. Jinak na tom nemusí být nic špatného, principiálně.

  • MartyP napsal:

   Taky me to vcera prekvapilo, tak jsem sel na sekundarni trh a nakoupil par Mogo pujcek s premiem 1%, je jich tam dost, porad to vychazi pekne. Ale nevypada to dobre, kdyz je primarni trh prazdny. No uvidime.

   • admin napsal:

    Ba právě, prázdný primární trh vzbuzuje otázky; nicméně kvůli pár dnům není třeba plašit. Nenarazili jste někdo na komunikaci od Mintosu, která by to vysvětlovala (blog nebo něco takového)?

 9. Krab napsal:

  Posledne dva mesiace primary celkovo klesaju s mnozstvom ponuk. Aj zatracovana Bondora (kt. mne s manualnym investovanim dava 17) je tento mesiac nejaka prazdna. SS sa po tom poslednom defaulte taktiez vycistil. Ze by bolo vela penazi v obehu? :-)

  • admin napsal:

   Na SS je fůra půjček, sám mám zainvestováno v 31 kouscích, to je podle mě úplně v pohodě.

   • Krab napsal:

    Dnes pred tromi minutami je v dostupnych pozickach jedna s volnymi na investiciu 214pound a ta spomenuta v defaulte 52000pound. Nevravim ze sa mi tam valaju nepouzite peniaze. Ale stav ked sa investovat len 214p nie je ako pred dvomi mesiacmi ked bolo dostupnych 20 kusov poziciek vo vyssich sumach.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.