Co se urodilo v říjnu 2016

covzari

Konečně jsem se dokopal k sepsání nějakého reportu o tom, jak se mi dařilo v říjnu z hlediska investic, automatických obchodních strategií, a pochopitelně taky půjčkových portálů. Nebyl to špatný měsíc, a stalo se toho opravdu dost, tak se na to pojďme podívat.

Strategie 90%

Strategii se bohužel opět dařilo. Říkám bohužel, protože to už není normání, letos se nám už nepovede „splnit“ cíl mít 3-4 ztrátové měsíce ročně.

 • Zase 17 obchodů, stejně jako v září, a to je opravdu dost vysoké číslo. Možná je to „nový normál“. Vysoký počet obchodů mě baví, protože statistická výhoda se ukáže dříve (než kdyby byly trhy líné).
 • Šest obchodů ztrátových, 11 ziskových. Celoková úspěšnost obchodů tedy 64%, to je hluboko pod očekávanými 90%. Nevadí, nic to neznamená.
 • Celkový zisk byl cca 4.8% při použité páce 3:1.
 • Index SPY za říjen klesl o cca 1.73%, strategie tedy jak překonala index, tak splnila cíl zhodnocení o 3% měsíčně (při té páce).

Upřímně to celou dobu vypadalo, že říjen ztrátovým měsícem bude, ale nakonec rozhodl poslední obchod – PG. Krásně jsme se trefili.

Půjčkové portály

Každý z portálů mě něčím drobným zklamal, ale v součtu to všechno dobře dopadlo. Popořadě:

 • SavingStreamu vypršel 7.10 certifikát a v prohlížeči se objevila hnusná hláška o tom, že připojení je nedůvěryhodné. Samozřejmě to nic neznamená a hodně rychle to opravili, ale člověk si říká, za co tam ty ajťáky asi platěj. Jinak klasika, všechno funguje jak má. Zajímavostí je, že na portále je v pipeline jedna půjčka, co nebude mít výnos 12%, ale jen 9%. Osobně mi není jasné, proč by do ní někdo investoval, ale třeba plánují snižovat u více nových půjček.
 • U Mintosu chvíli nebyly půjčky. Pak jich bylo cca až 10000, nyní zase už jen 2300. Kolísá to. Buď stahují půjčky z trhu, nebo se na portále objevují investoři s velkými balíky peněz. Podrobněji jsem to nezkoumal, tak nevím.
 • U Twino překopali stránky. Nové stránky cílí na idioty a to se mi nelíbí. Zločinem proti lidskosti je například fakt, že u manuálního investování člověk nevidí, kolik volných prostředků mu zbývá k proinvestování. U Mintosu nebo SavingStreamu a to krásně vidět vpravo nahoře v rohu stránky (a tak to, Twiňáci, má správně být!)
 • No, a Viventor. Zmizela ze stránky informace kolik EUR je rozpůjčováno a objem vydaných půjček klesl asi na 400 kousků. Svých 50 EUR jsem zhodnotil (asi o dvě EUR) a nechal jsem si je včera poslat zpět na účet. Snad dorazí. Na tomto portále už investovat nebudu, nebudí ve mě důvěru.

WinPes

Uveřejnili jsme jeden externí článek o obchodování devadesátky pomocí opcí. To je dobré. Malinko se pod ním „sesunula“ diskuse směrem k (ne)možnosti automatického testování opčních strategií, ale to už je prostě osud. Když se vydá článek, člověk nikdy neví, kam se bude diskuse ubírat. Jinak se nic podstatného nedělo.

Co mě zaujalo jinde

Pavel Bambásek napsal vtipný článek o tom, jak vydělat miliony intradenním obchodováním s malým účtem. Bravo Pavle, připomnělo mi to můj článek o intradenních pokusech.

Pak taky čtu FinLordy, tam byl pro mě nejpřínosnější článek s reportem o stavu investic za říjen. Takových stránek je třeba si vážit, protože ukazují reálnou tvář obchodování a ne nějaké sliby. Eh, a taky se zamýšleli, zda publikování strategie zničí její potenciál (zajímavé počtečníčko).

Honza Jůna – velmi korektní a cenný článek o čtvrt roce algotradingu! Jo, a Honza zveřejnil výsledky, takže byste mu měli věřit (ano?!) Je až s podivem, jak se jeho zkušenosti podobají mým v době, kdy jsem před lety s automaty začínal.

Vodníci shrnují investování na P2P portálech za říjen. Hezké shrnutí, jsem rád, že se mu daří.

Petr Šach aneb blogfin.cz popisuje, jak končí s podnikáním jako investiční zprostředkovatel. Vzpomněl jsem si přitom na svůj článek co je potřeba k úspěchu na burze.

Čas od času zavítám na stránky prodavačů kurzů, ale tam mě nezaujalo nic. To proto, že se nás snaží oblbnout triky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

17 komentářů: Co se urodilo v říjnu 2016

 1. Finlord napsal:

  Děkujeme za zmínění našich stránek i za odkazy na další blogery. Plus držíme palce, ať devadesátka nadále hezky funguje – zdá se, že ji začíná používat docela hodně investorů/traderů :)

 2. Honza napsal:

  Zdravim a take dekuji za zminku v clanku. Posledni mesic byl hodne volatilni a predpokladam, ze jeste par takovych mesicu brzy prijde, takze preji at se dari.

 3. mir napsal:

  Zdravím po měsíci. Shrnu jen ve zkratce výsledek za říjen u mého článku k opcím.
  „Opce na devadesátku“
  Proběhlo pouze 5 obchodů, zisk 426$ a %úspěšnost 8,52% k velikosti účtu.
  Proč 5 obchodů? – Velikost účtu nedovolila již do-nakupovat pozice. A také strach,volby nejsou zrovna pro trh dobrý.
  A taky to dělám ručně, bohužel se projevují psychologické situace , a nebude tato strategie pro každého.
  Měsíc zachránil titul PG ( jak uvádí admin) ztráta DUK.

  mir

  • admin napsal:

   Zisk 8.52% za měsíc (vzhledem k velikosti účtu) je tak brutálně dobrý, že se to až nechce věřit. Ovšem ono to vychází! Gratuluji, jsi lepší než já a držím palce.

  • mir napsal:

   Se souhlasem Petra-admina, vkládám odkaz na můj blok. Koho to zajímá, může omrknout výsledky, případně nějaký komentář. Nic nového ale nečekejte, vše zajímavé je tady. m

 4. misch napsal:

  Ty odkazy na další zajímavé články jsou super, díky moc. Není nad to si rozšířit obzory. A ten článek o návrhu falešných forexových robotů nemá chybu :)

 5. myk napsal:

  Já jsem za říjen dosáhl pomocí opcí 9,4% (je v tom započítán i v listopadu uzavřený CAT) na účtu 11K s pákou 1:1. Tak dobrý výsledek byl z velké části dosažen tím, že to bylo diskreční obchodování a bylo tam dost úprav proti AOS (zavírání pozic během dne za lepší cenu než close, držení pozic déle než SMA(5), vynechání některých vstupů).

  Ale pocity jsou smíšené, zisk sice výborný, ale prakticky 80% zisku bylo vytvořeno obchodem PG, který se otevřel před špatnými earnings. Pokud by PG ohlásilo zveřejnilo ještě hůře, než trh čekal, byl by výsledek záporný.
  Stejně tak CAT to otevřelo po ohlášení špatných výsledků a dokupovalo do fundamentálně špatné situace. Podařilo se mi to vytáhnout do zisku, ale za cenu zvýšeného rizika, kdy jsem dokupoval přes limit MM a koupil jsem 4tý a pak i 5tý dokup.

 6. Troll napsal:

  Jen bych jeste doplnil, ze z Twina taktez „zmizely“ uvery. I cerstve 24 mes, 13% s BB, kterych bylo vzdycky dostatek, nejsou. Denni prirustek je jeste behem noci vysosnut. Cili ososbne bych tipoval brzke snizovani uroku:(

 7. Tomas napsal:

  U Viventoru je půjček dost, podle statistik objem půjček dokonce roste. Nebo se dívám špatně?

  • admin napsal:

   Asi jo, díváš se špatně. Počet půjček se smrskl z původních více než 900 na současných 575, z čehož 350 má k zainvestování méně než 5 USD. Viventor totiž z mě neznámých důvodů nechává v seznamu i půjčky, které mají k proinvestování 0.01 EUR, tedy cent.

   Nicméně, právě dneska mi přišlo zpět vložených 50 EUR a tím pro mě tahle platforma prostě končí; tečka. Jinde budeme mít třeba více štěstí.

 8. heechee napsal:

  ad SavingStream „Zajímavostí je, že na portále je v pipeline jedna půjčka, co nebude mít výnos 12%, ale jen 9%. Osobně mi není jasné, proč by do ní někdo investoval, ale třeba plánují snižovat u více nových půjček.“

  Jsou tam i 2 půjčky s 10% úrokem. Nedávno psali, že jim některé obchody unikly, protože byli drazí, takže budou nabízet i nižší úroky. Teď si pochvalují, že i tyto půjčky byly několikanásobně přefinancovány, a tak v tom budou pokračovat :-(.

  Já si myslím, že byly profinancovány díky tomu, že investoři měli nastaven pre-funding, neboť tam se úrok nedá selektovat.

 9. papo napsal:

  heechee:
  Dá se selektovat. Jen nesmíš v pre-funding nastavit společnou částku pro všechny půjčky (tam nechej nulu), a nastavuj každou zvlášť.

  • admin napsal:

   Přesně tak, mám to taky diferencované a není s tím taková práce, když těch půjček v pipeline je jen pár.

   • heechee napsal:

    Já jsem přece nepsal, že to tak mám. Jen jsem se snažil přijít na to, proč do nich ostatní investují. Osobně bych raději investoval do půjčky se záporným „remaining term“, než přijmout o čtvrtinu nižší úrok.

 10. papo napsal:

  A taky si myslím, že lidi ty 9-10% půjčy určitě nekupují omylem, to by se jich pak zbavovali a visely by na sekundáru. To se ale neděje, když se tam nějaká vyskytne, je vždy hned za chvilku pryč.

 11. Pingback: Tak už si najdeš pořádnou práci?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.