Co se urodilo v lednu 2017

Na blog winpes.cz bohužel poslední dobou nemám tolik času, kolik by se mi líbilo, takže alespoň krátce na téma úspěchy / neúspěchy v lednu 2017. Nestalo se toho tolik, aby si to zasloužilo nějaký zvláštní článek každá den, tak jen telegraficky.

Devadesátka

Index SPY poskočil v lednu o nějakých 1.7% nahoru. Strategie vydělala při trojnásobné páce něco kolem 3.69%, takže jsme jak překonali index, tak splnili cíl 3% měsíčně.

Bohužel, jak jste si všimli sledováním ON-LINE dat, měl jsem technické problémy způsobující, že se mi některé příkazy k prodeji korektně neprovedly a neotevřely se mi ani nové pozice. Celé to trvalo tři dny a pak se to (víceméně samo) dalo zase do pořádku. Nemám tyhle “náhodné” chyby vůbec rád; kdyby to šlo, vyměnil bych brokera, ale neznám jiného, který by měl alespoň tak “dobré” API jako má Interactive Brokers, tak to nechám být.

Mimochodem, Honza Jůna bude u této strategie navyšovat jak kapitál, tak páku, snad mu to půjde dobře. Honzo, držím place.

P2P portály

Jak jsem se obával, Mintos zavedl ON-LINE směnárnu. zatím bez poplatků a se sympatickým kurzem, tak uvidíme. Twino kolísavě má a zase nemá půjčky k zainvestování, nicméně přes autoinvest se to dá. Jinak jsou mé investice na portálech Mintos, Twino a SavingStream prakticky beze změny – stále generují cca 1% měsíčně (všechny tři) a nevidím důvod o tom více psát. Nicméně potvrzuji, že i nadále funguje výpočet procent jak má.

WinPes

Úplně jsem žasnul, kolik diskusních příspěvků měl článek o zajištění koruny. Tohle rozsekne až budoucnost. Protože jste nebyli úplně proti, zařadíme občas na winpes diskusi nad převzatými články. Pár jich mám připravených, tak jakmile se k tomu dostanu, pustíme se do toho.

Co mě zaujalo jinde

RoklenFX zdražil. Takže za mě už nejen “zatím ne”, ale “nikdy ne”. Na FinLordu vyšel zajímavý článek “Do důchodu ve čtyřiceti – jde to?” . Na vodnickém blogu vyšel článek o P2P investicích za leden.

Jak se dařilo Vám?

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 komentářů: Co se urodilo v lednu 2017

 1. papo napsal:

  My jsme technické problémy neměli a možná proto jsme v lednu, stejně jako v prosinci, na devadesátce prodělali. Tentokrát míň. Tak snad od února zase začnou lepší časy. Nebo aspoň v pravou chvíli nějaký ten technický problém s IB… :)
  S P2P stejná zkušenost. Korunu nezajišťujeme. Do důchodu ve čtyřiceti už nestihnu, takže článek nečtu. :)

  • admin napsal:

   V prosinci jsem prodělal taky, jako všichni. Tam bylo BIIB s velikým mínusem.

   Na optimistické vlně: V únoru jsou zatím uzavřeny 3 obchody (COP, CVX, MA) a všechny v zisku. Jinak podle testů mají být 3-4ztrátové měsíce ročně s tím, že vloni byly ztrátové pouze jeden nebo dva.

 2. papo napsal:

  My jsme měli v r.2016 ztrátový jen ten prosinec, to byl neskutečný rok. Párkrát nám pomohla technická chyba na VPS, kdy jsme následně obchodovali při OPEN ručně a vždy za lepší cenu (náhoda), a jednou jsme ve vhodný moment s velkým ziskem (náhoda) uzavřeli a vyřadili titul s velkým (myslím to by 3,5-násobek) marginem. Za únor máme kromě tří zmíněných ještě i ziskový RTN, takže zatím spokojenost.

  • admin napsal:

   RTN se má ještě držel, únor ale i tak vypadá dost optimisticky. Tož, ať se daří !!!

   • papo napsal:

    Nevidím u Tebe RTN mezi otevřenými. Ono někdy hrají roli vteřiny a centy. Nám se zavřel 1.2. těsně po 21:59 za 144.831, o necelou minutu později byla cena close 144.81.

    • Honza napsal:

     Sakrys – prehlidl jsem se. V unoru se u me prodalo i RTN:
     Nakup:
     [2017-01-26 15:59:01.756] [INFO] STRATEGY – OPEN: 7x RTN for 143.15285714285713 with rsi: 5.98
     Prodej:
     [2017-02-01 15 :59:01.941] [INFO] STRATEGY – CLOSE: 7x RTN price 144.83 > SMA5 144.66 PROFIT: 11.74

     • admin napsal:

      jj, mě se to taky už zavřelo. Roli hrají vteřiny, a to jak při zjištění aktuální ceny, tak při „odpálení“ obchodu…

 3. Honza napsal:

  Taky pujdu s kuzi na trh..
  P2P se u me konecne rozjelo s novym kapitalem a za posledni mesic tak mintos udelal 0.8%.

  90tka byla mirne ziskova – oproti puvodni strategii mam nastavene dokupy, kdyz cena dal klesa pod RSI10 a tusim, ze to opozdilo jeden dokup, coz udelalo ten mirny zisk. Unor oproti tomu zacal nadejne – jak pise admin, zatim 3 ziskove obchody ze 3 a aktualni stav je u me tedy 1.3% po navyseni kapitalu. Vse se ale jeste muze zmenit.

  Neco vydelaly i opcni premia + divi (cca 1.5%), zatim to cele vstrebavam a jeste se musim zbavit par akcii co mam z PUTek, nez zacnu delat zavery.

 4. Teil napsal:

  Gratuluju k devadesatce a hlavně k odvaze ji obchodovat v těchto časech. Jsem hodně zvědavý, co bude dělat při medvědím trhu. Za mně P2P portály stabilně 1% a nově začínám kumulovat menší short pozice na logických zónách sp500 s pákou 3x. Hodně zdaru všem!

  • admin napsal:

   O medvědím trhu se mluví už rok. Ten rok, za který jsem na devadesátce vydělal 43.6% ročně. Vloni touhle dobou byla „logickou zónou“ na SP500 úroveň 191 USD. nyní je SPY na 229 USD, to je dvacet procent nad.

   SP500 s trojnásobně negativní pákou ztratil od loňského února půlku svojí hodnoty ;-) Ale chápu, jak to myslíš, začínáš prostě medvědovatět.

   • Teil napsal:

    Tak tak ) nicméně jedná se o dlouhodobé kumulovani pozic, stejně jako klasický investor pravidelně nakupuje… Vycházím z prekoupenosti trhu, i když půjde třeba ještě bez jasných fundamentu nahoru, dřív nebo později se vrátí sp500 nekam níž než je teď )
    Nikdy bych nezpochybnil vaši strategii, naopak, jen jsem prostě přirozeně zvědavý )

    • admin napsal:

     To je v pohodě. Strategie je typu jen-long, tzn. udělá pár ztrátových obchodů a pak se vypne. Vypne se sama, protože nebudou akcie nad SMA200. A pak to nastane. Udělejte si backtest na 2008 – 2009, abyste pochopil ;-)))

     • Teil napsal:

      Jo to chápu, ale tím pádem bude strategie několik měsíců neobchodovat vůbec. Proto shortuju, to v tuto chvíli „umím“. To mi dává spoustu času naučit se vše potřebné na spuštění 90ky, až bude zpět býčí trh )

      • admin napsal:

       Ano, podle testů v případě krize podobné roku 2008-2009 nebude strategie obchodovat 3-4 měsíce vůbec, načež v případě růstu to celé za 8-9 měsíců dožene. Já Tě samozřejmě nechci od shortování trhů odrazovat – koneckonců shortovat neumím, tak do toho nemám co mluvit – chci jenom říct, že nějakých 10-20% do plusu může trh klidně ještě udělat. A že produkty s vestavěnou pákou v delším časovém horizontu vždy jen a pouze ztrácejí.

       Držím palce, ať se vede!

       • Teil napsal:

        Bezva informace, dík )
        Mám ještě jednu otázku, co mi leží k 9pce delší dobu v hlavě. Nebojíte se situace, že naakumulujete plné pozice na jedné akcii a přijde na onom titulu šok, jako byl např na volkswagenu před rokem a půl? S 3x pákou by takový pokles o 25% byl téměř devastacni… Pokud jsem správně pochopil, máte kapitál na 20 dílku, do jedné akcie tedy 50% kapitálu max. Stoploss není a výstup na základě až překonání 5ma… Není nto trochi doufání ve stabilitu? Děkuji z odpovědi! )

        • glader napsal:

         Backtest, backtest, backtest, kolikrát se to stalo v minulosti? Kolik to ztratilo atd., byla to akcie na které jsem vstupil? (nejnižší RSI) atd. atd. atd. samozřejmě také testuji, snažím se přijít na stejné odpovědi.

        • admin napsal:

         Ano, backtestujte a začít můžete třeba tím, kolik akcií z koše je více než 25% nad svým dvěstědenním průměrem, aby byly při 25%ním poklesu ještě „koupitelné“. Já toto číslo vím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.