Co se P2P portály musejí ještě naučit

P2P portály ušly za poslední dva roky obrovský kus cesty, a tím myslím portály zahraniční – Mintos, Lendy, prostě ty největší. Nicméně, tyhle společnosti by neměly usnout na vavřínech a měly by implementovat ještě řadu dalších funkcí, aby bylo investování na nich za odměnu a ne za trest. Pokusil jsem se sepsat ty největší bolístky, které ještě nejsou implementovány a měly by být.

Vklad pomocí kreditní / debetní karty

Základní problém. Pokud vím, neumí toto žádný portál z těch, na kterých investuji. Takže člověk musí použít TransferWise, tam lze vložit peníze kartou, převést na “Borderless account”, z něj poslat na (třeba) Lendy a ono jim to za 20 minut dorazí. Opruz.

Proč nechávají všichni vydělat TransferWise namísto toho, aby to uměli sami, to je mi vážně záhada. Že by poplatky karetním společnostem byly tak veliké, že by je to zruinovalo?

Kdo to má nejlíp? – paradoxně asi Amazon. Tam samozřejmě nejde o investici, ale platbu za zboží. Vyberete si měnu kreditní karty a při platbě si pak lze zvolit, jestli se při konverzi měny nechat oškubat vlastní bankou, nebo Amazonem. Ale jde to Mrkající veselý obličej.

Automatický opakovaný výběr

Ono je hezké, že můžu mít například na Mintosu portfolio o hodnotě 10000 EUR a že si můžu každý měsíc nechat poslat 100 EUR na svůj účet (přičemž hodnota portfolia zůstává plus mínus stejná), nicméně těch 100 EUR si musím jako požadavek na výběr zadávat měsíc co měsíc. Znova a znova.

Docela to kazí onen “rentiérský” pocit. Přitom by opakovaný výběr, tedy nějaký “trvalák” nemohl být z hlediska technologie oříšek, když už umějí výběry jednorázové.

Kdo to má nejlíp? – Interactive Brokers! Tam lze zadat trvalý příkaz pro výběr a šlape to jako po másle. Lze dokonce vybrat měnu, kterou člověk na účtu nemá, pak se objeví jako záporná forexová pozice a jde to zavřít v Trading Workstation. Tak by to mělo být.

Směnárna

V ideálním světě bude mít každý P2P portál možnost automaticky měnit přímo na svých stránkách jednu měnu za jinou, a to za sympatický kurz. Nechápejte mě špatně – nikdo nechce, aby portály podporovaly takové obskurní měny, jako je třeba česká koruna, ale USD, GBP a EUR by měla být svatá trojice.

Nechci prostě přemýšlet, jakou měnu kam poslat, a upřímně řečeno nevím, proč mít zvlášť korunový, dolarový, eurový a librový účet. V dnešní době. No, řekněte, ne?

Kdo to má nejlíp? – Mintos. Tam směnárna funguje a chová se to přesně tak, jak bych si představoval. Dokonce umějí měnit do všech měn, co se na portálu vyskytují, což je z jejich pohledu samozřejmé a z mého pohledu super.

Kryptoměny

Tohle vlastně souvisí s předchozím bodem – proč dosud nejsou provázány půjčkové portály třeba s bitcoinem? V době, kdy s ním jde platit už i v Alze a v našem obchoďáku na rohu ulice je bitcoinový automat, tak já bych se toho nebál. Slyšel jsem o nějakém startupu (tuším dokonce z Čech?), kde kluci umějí poskytnout libovolnému e-shopu platební bránu, klient platí bitcoinem, obchodník obdrží fiat měnu.

Kdo to má nejlíp? – Obávám se, že nikdo. Tohle na půjčkové portály teprve čeká.

Lepší statistiky

Co si budeme povídat – všechny portály nějaké statistiky mají. Obvykle ty, s nimiž se mohou chlubit, jak rostou. Tedy typicky kumulativní počet registrovaných uživatelů služby a podobné ptákoviny.

Ony jdou pochopitelně statistiky dodělat třeba v Excelu, kdo se s tím má ale drbat. Ideální by bylo mít co nejvíce tabulek a grafů řešících stav portfolia z pohledu investora.

Kdo to má nejlíp? – Co si vzpomínám, tak tohle měla jako jednu z mála věcí zmáknutou Bondora. Sice už na ní dávno nejsem, ale po vizuální stránce a z pohledu grafů to vypadalo moc hezky.

Více formátů pro export

V zásadě, pokud už vůbec lze z portálu něco vyrazit, tak to je buď ve formátu CSV, nebo v Excelu. To nejsou tak špatné volby, připadám si ale u toho jako v minulém století.

Ocenil bych nějaké více “analytické” formáty exportu dat, třeba XML, JSON a podobně. Abych na to mohl navázat další nástroje.

Kdo to má nejlíp? – Obávám se, že nikdo.

API

A končíme funkcionalitou ze říše snů, a to je API, neboli možnost investovat automatizovaně pomocí příkazů zadaných z vlastního software.

API by umožnilo ON-LINE sledovat stav účtu, počet půjček, sekundární trh. Šlo by kupovat nové půjčky splňující předem definovaná kritéria a samozřejmě taky prodávat.

Kdo to má nejlíp? – Interactive Brokers, ovšem to samozřejmě není půjčkový portál, nýbrž broker.

Závěr

Tak, zpátky na zem, některé z uvedených věcí snad budou implementovány brzy, jiné později, některé vůbec. Tak už to holt chodí. Nicméně FinTech je prudce se rozvíjející odvětví, doufejme tedy, že to nebude trvat věčnost, než se portály pochlapí.

A co Vy, které funkce na půjčkových portálech Vám nejvíce chybí?

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře u Co se P2P portály musejí ještě naučit

 1. MartyP napsal:

  Bondora API ma, ale co presne nabizi a jak to funguje, uz nevim. Odesel jsem z ni, kdyz to zrovna zavadeli. Na ruznych forech jsem cetl, ze je to stejne marne, ze nez clovek zainvestuje pres API, pujcky davno vyzobe jejich automat – ale je to uz skoro rok zpet, treba se veci pohnuly kupredu.

 2. Jiří napsal:

  Bitcoiny už také několik P2P sítí bere (Bitbond a pár dalších), ale zkoušet je zatím nehodlám…
  Přehled: https://coinsutra.com/bitcoin-loan-networks/

 3. Aleksandra napsal:

  Hello, I would like to discuss cooperation opportunity with you. Can you please contact me via email or provide me with your contact details?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.