Co mi pomůže překonat příští krizi?

chartDostal jsem zajímavý dotaz ohledně “příští” krize na akciových trzích. Tazatel nepochybuje, že “to” jednou přijde, dále tazatel si je téměř jistý, že na akcie nechce zanevřít ani v dobách poklesu a konečně do třetice tazatel není úplně bez pravidelných příjmů.

Myslím si, že podobné otázky si čas od času klade většina čtenářů toho webu, takže neuškodí se na věc podívat v samostatném článku. Nuže, můj pohled.

Psychika a psychologie

Poznal jsem – a teď nevím, jestli říct “bohužel” nebo “bohudík” řadu lidí, kteří se bili v prsa a tvrdili, že dvacetiprocentní pokles na burze s nimi

 • buď vůbec ni neudělá
 • nebo je dokonce přiměje přidat k investicím další peníze

Problém je v tom, že většina takových lidí nemá podobné situace odžité a v praxi se potom chovají jinak. Úplně jinak. Panikaří, stahují peníze z trhu, často v tu nejméně vhodnou dobu, telefonují a píší na všechny strany. A to nemusí jít jen o pokles o dvacet procent, úplně stačí deset.

Protože na vlastní psychiku musí jít každý sám a univerzální rada v tomto neexistuje, přidám jen postřeh. Úplně nejlépe podobné situace zvládají ti, kdo už něco podobného zažili. Takový podnikatel, který nasypal milión korun do projektu, co za rok zkrachoval, pravděpodobně pokles portfolia o sto tisíc korun přežije.

Jinak ale radu nemám – kdo tvrdí, že poklesy zvládne, měl by je zvládnout. Kdo ne, ať nechodí na burzu.

Páka

Well, pokud by přišel na burzu pokles jako v roce 2007 – 2008, je jasné, že při indexovém investování se hodnota portfolia z vrcholu na dno sníží asi o 50%. Čili člověk, který měl v indexu řekněme SP500 v říjnu 2007 milión korun, smutně koukal v březnu 2008 na výpis z účtu u brokera a na něm byla polovina. Ve skutečnosti ještě o něco méně. Tudíž, s pákou 2:1 by byl už v krachu.

Není samozřejmě žádná záruka toho, že příští krize bude podobná jako ta předchozí. Ale čistě pragmaticky, uvedená situace řešení má. Napadají mě hned tři:

Řešení číslo 1 – pravidelné investování stejné částky v dolarech. To se stanoví pravidlo, že každý měsíc se od akcie XZY nakoupí stejné množství kusů vyjádřeno v dolarech. Tudíž, při nižší ceně se koupí více kusů a naopak. Je to chronicky známá metoda průměrování ceny. Přitom se dbá, aby se nikdy nekupovalo na dluh, jinými slovy páka je maximálně 1:1.

Řešení číslo 2 – to se investor, který je přesvědčený, že krize je na spadnutí opravdu každým dnem, prostě “odpákuje”. Myslím tím situaci, kdy investor má v současné době páku například 1,5:1 nejenom prodá odpovídající počet akcií tak, aby neměl žádný úvěr, ale ještě si nechá nějakou hotovostní rezervu. Dejme tomu například, že při uvedeném miliónu Kč investor nechá v akciích polovinu (a má tak vlastně páku 0,5:1) a druhou polovinu si nechá v penězích na dobu, kdy pro něj bude vhodnější přikoupit. Jestliže je pak někdo přesvědčen, že přijde padesátiprocentní pokles trhu, může dokoupit třebas 25% pod vrcholem a potom dalších 25% pod vrcholem.

Řešení číslo 3 – to se kus portfolia prodá a kupí se za něj něco s inverzní korelací k akciím. Drahé kovy, dluhopisy, cokoliv. Tady nechci jít moc do hloubky, protože na to by se daly napsat tuny dalších článků, princip je ale myslím jasný. Za cenu nižších zisků, resp. nižších ztrát získáme portfolio s nižší volatilitou.

Všechna řešení z uvedeného ranku mají samozřejmě jeden společný podstatný problém. A to ten, že pokud se realizují dneska a krize nepřijde zítra, tak to snižuje výkonnost existujících portfolií. A lidi jsou někdy jak malí a chtěli by mít všechno, a ono to nejde.

Prostě je třeba si uvědomit, že i názor “už zítra vypukne krize” je svým způsobem investiční doporučení a může se člověku vyplatit nebo ho může vytrestat.

Zdravý selský rozum

Protože jsme všichni neustále bombardováni tím, že cena akcie může jít na nulu, zapomínáme na jednu věc. Cena indexu jít na nulu nemůže. Tečka.

Vezmeme-li například index SP500, jedná se o 500 největších firem v USA. Jistě je možné, že v době nějaké krize třeba 20 firem utrpí vážné potíže. Nelze ale čekat, že by potíže všech firem z tohoto indexu dosáhly takového stupně, že by se ceny jejich akcií propadly na nulu. Proč? Protože to by znamenalo, že všech 500 firem, které jsou dnes největšími firmami v USA bude mít v krizi nulovou hodnotu – šílená představa, že?

V diskusi můžete samozřejmě cítit potřebu argumentovat velkou krizí z roku 1929. Klidně to můžeme rozebrat. Já jsem ale přesvědčený, že krize tohoto rozsahu nebude.

Statistika

Klikejte chvíli na grafy. Třeba na tento:

https://www.macrotrends.net/2324/sp-500-historical-chart-data

Když se dá “by Year” a “30 Years”, tak se zjistí, že v posledních 30 letech trh 8 let prodělal a 22 let vydělal. A index z původních 350 bodů v roce 1989 vystřelil na nynějších 3000 bodů v roce 2019. I přes poklesy v letech 1990, 2001, 2002 a 2008.

Já bych do takového podniku šel znovu a znovu. Bez váhání.

Závěr

Ono investování fakt není pro každého. Pro spoustu lidí bude lepší spotřebu neodkládat a vydělané peníze utratit dřív, než je spolyká inflace. Je ale potřeba uvědomit si jednu věc – takoví lidé ale nebudou nikdy bohatí.

Bohatí riskují. Burza je rizikové prostředí. Riziko lze omezit, ne vyloučit. Tak snad jsem odpověděl tazateli na to, co se ptal. Pod článkem klidně diskutujme Winking smile

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

40 komentářů: Co mi pomůže překonat příští krizi?

 1. Supermuf napsal:

  Ano, pokud se podíváme na holá čísla tak má jistě Admin pravdu. Je však nutno si uvědomit, že tento stav, ve kterém se teď nacházíme, je přímým důsledkem obrovské monetární expanze a stimulem centrálních bank. Pokud např. porovnáme s grafem US base money supply za posledních 10 let, uvídíme doslova přímou korelaci ( došlo násobnému navýšení objemu peněz). Zrovna min. týden, v rámci „we not call it QE4“ FED vytiskl dalších 165 miliard.. V září 75 miliard.. Překvapuje mě kolik lidí ještě dnes věří že inflace se je na úrovni 2,5 %. Inflace se skrývá v akciových trzích a tato nahromaděná energie (až bublina praskne) se uvolní a postupně přenese do ostatních spotřebních cen.

  Viz nedávný článek zerohedge: https://www.zerohedge.com/news/2019-04-16/where-inflation-hiding-asset-prices

  V podstatě jsem přesvědčen že není úniku. Tahle show nejakou dobu ještě bude trvat („král dluhu“ Trump chce po FEDu negativní urokové sazby), ale podíváme-li se na ostatní aktiva, tak lze všude vidět podobný trend („everything bubble“).

  • admin napsal:

   Jenže co s hlediska ochrany aktiv s tím? Já chápu, že držet např. více hotovosti znamená držet více aktiva, které trpí inflací, ale co jiného s tím? Prostě nevím…

  • venka napsal:

   V Japonsku bublina splaskla před třiceti lety a inflace pořád nikde :-). Asi dobře schovaná.

 2. Supermuf napsal:

  S tím si už lámu hlavu hodně dlouho. Vpodstatě jak říkám, není úniku. Dnešní investor nemá moc na výběr jak chránít své aktiva. Nízké úrokové sazby, manipulace a inflace doslova trestají investora za to, že drží přebytečou likviditu. Buď bude investor hrát jejich hru, zůstane v akcijích nechá se vézt na vlně i za cenu zvyšujícího rizika, nebo prostě vyčkává a hledá příležitosti v aktivech které jsou relativně „podhodnoceny“ (zde už není moc kam investovat, snad jen drahé kovy)

  To že příští rok už zaručeně příjde krize slyšíme už několik let. Fundamentálně je toto tvrzení naprosto validní, je jen otázka jak daleko jsou schopni a ochotni to nechat ještě zajít (a o to více to pak bězného investora bolet). Podívejme se například na japonskou centrální banku která jako stimulus dlouhodobě pumpuje do trhů likviditu přímými odkupy a držením aktiv ( japonské akcie, ETFka atd.). Dle mého názoru jim ještě zdaleka nedošla munice a brzo můžeme globálně očekávat negativní úrokové sazby (ECB už má nejakou dobu -0,5% + tiskne Euro jak o život). Dle mého názoru to tentokrát to příjde od jinud (Evropa je prakticky v recesi, čísla mluví jasně, Čína je na tom špatně (meziroční růst „jen“5% a všichni víme jak soudruzi dlouhodobě růst přikrášlují)…
  BTW, Mám rozečtenou Kiosakiho novou knížku „Fake“, velice dobře je tam popsáno co se dneska děje.

  • admin napsal:

   To nepotěší. Svět hraje ruletu ;-(

   • Supermuf napsal:

    JJ je to tak. BTW pro ty z nás, co z důvodů zachování si duševního zdraví raději oranžového klauna na Twitteru nesledují, tak zrovna před hodinou tweetnul:

    Donald J. Trump@realDonaldTrump 1 h
    “Over in Europe and Japan they have NEGATIVE RATES. They get paid to borrow money. Don’t we have to follow our competitors?” @Varneyco
    Yes we do. The Fed doesn’t have a clue! We have unlimited potential, only held back by the Federal Reserve. But we are winning anyway!

  • venka napsal:

   Doporučuji si udělat googling na guru Kyiosakiho.

 3. nemozny napsal:

  Ray Dalio’s All Weather Portfolio

 4. Supermuf napsal:

  V podstatě nic, jen že:

  – globální dluh se vyšplhal na rekordní úroveň a objem dluhopisů se zápornými výnosy vzrostl na nový rekord (přibližně 35 % dluhopisů z celkového objemu dluhopisů z indexu Bloomberg Barclays Global Agg Index má záporný výnos).

  – se záporným výnosem už se obchodují i high yield dluhopisy (tj. BB dluhopisy se spekulativním ratingem ).

  – řada evropských zemí má zápornou celou výnosovou křivku a čím dál více zemí má inverzní výnosové křivky (např. i USA).

  • Supermuf napsal:

   Mimochodem inverze výnosových křivek je jeden ze spolehlivých indikátoru nadcházející recese (hystoricky ověřeno..). Problém je že nikdo neví jak dlouho se ještě globální ekonomika udrží na životní podpoře protože jak už jsem zmiňoval, jdná se o souhrn různých faktorů (nejen ekonomických ale i geopolitických). Paradoxně může klidně nastat i situace, kdy bude záporná úroková sazba veřejnosti připadat úplně normální.

  • admin napsal:

   neboli držel bys hotovost spíše než dluhopisy?

  • nemozny napsal:

   Tak si nekupuj záporný yield ani junk bonds :)
   All Weather Portfolio se myslí US treasuries a ty jsou kladné. Btw české také.
   Yield curve nemá žádnou spojitost s výnosem individuálních bondů.
   Je tam i zlato a komodity, nejen bondy.

   • Supermuf napsal:

    ad „a ty jsou kladné“.. Spíše bych formuloval větou „ty jsou ještě kladné“. Ne, opravdu dluhopisy jsou podle mně úplně tou nejhorší investicí kterou může v dnešní době člověk udělat. Je úsměvné když vidím jak Shillerová do nebe vychvaluje české „proti inflační dluhopisy“ a jejich výnos oproti běžným státním dluhopisům.. Nebylo to tak dávno kdy jsme měli stejný / nebo dokonce vyšší úrok na účtu v bance.. Pamatujete? Ale jak říkám, ve této všechno-bublině opravdu není úniku a psychika investora se mění..

 5. Supermuf napsal:

  Maximálně korporátní dluhopisy a to ještě s velkým ALE.. Od ostatních dluhopisů za současných okolností raději ruce pryč.

 6. Milo napsal:

  Zdravím, veľmi zaujímavý článok a diskusia. Predstavte si, že máte 4 000 000 CZ v hotovosti a okrem tejto hotovosti a jednej garáže nič nevlastníte, ani vlastné bývanie. Čo by ste aktuálne s touto hotovosťou robili? Investovali do nehnuteľností s pákou, nakúpili dlhopisy, vzácne kovy, akcie, či proste len držali hotovosť a nechali ju požierať infláciou?

  • admin napsal:

   To záleží na hodně věcech:

   * investiční cíl
   * investiční horizont
   * věk
   * tolerance k riziku
   * atd.

   … nedá se obecně radit…

 7. nemozny napsal:

  Správná odpověď je:

  (Ralph Kerr) Nitrogen packed food for at least a year for each family member and 3 strangers. Good water filters with instructions. Then depending on your investible resources, any of the following will provide some assurance of survival:

  Gold
  Silver
  Medical drugs
  Bottles of whiskey
  Toilet paper
  Small radios and batteries

  Anything else of intrinsic value that strikes your fancy. Make sure those items are easily stored and protected.
  A good shotgun. A .22 rifle with scope. and a .38 police special.
  Lots of ammunition.
  Maybe these things will never be needed but you can always drink the whiskey.
  Good luck and trust in Jesus.

 8. nemozny napsal:

  Zaznamenali jste IBKR Lite?
  https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=45196
  Spustili to údajně na konci září.
  Účet kompletně zdarma, stejně jako obchodování US Stocks a ETFs (ale nic dalšího), ale omezeno výhradně na mobilní appku.
  Podle mě chtějí konkurovat Robinhood a spol.

 9. Supermuf napsal:

  btw, jaký máte názor na E-toro? Nulové poplatky.. 200 babek min. vklad.. je to scam, není to scam ?

 10. Jorge napsal:

  Admine bude shrnuti za rok 2019? 🙂 Rad bych ( a asi nejenom ja ) si overil data.

  Diky!

  • Supermuf napsal:

   rok 2019 jsem neobchodoval, ale dle backtestu mi vychází 10,6 % (na 2x páku), o proti tomu např SPY 31.29%, z hodo plyne že 90tka letos idex nepřekonala (s 2x rizikem). Nejztrátovější tickery: MRK, CSCO, QCOM, GG, AMZN, WBA ..

   Je vidět že povaha trhů se změnila, pokud roste ballance sheet FEDu, roste index, pokud klesá ballance sheet, klesá index.. (+ do toho Trumpvy tweety).. žádný fundament.. prostě „ride the wave“ ale počkáme si na admina, jsem zvědavý na reálné čísla..

   • Emil napsal:

    A teraz opäť, keď sa zdalo, že sa 90tka z toho drawdownu konečně dostane sa to zas posralo. Aspoň to mohlo padnúť pred koncom roka, by človek nemusel z toho platiť dane.

    • Supermuf napsal:

     Trhy jsou ted znacne turbulentni, rozhodne nelze cekat klidne obchodovani… QE jede jak na steroidech v USA, Evrope, Cine.. proste vsude.. (trhy jsou zavisle na stale vetsi infuzi levnych penez a pokud ji nedostanou je to hned znat..) ..staci se mrknout na skladbu S&P100 a v nem celkovy podil 5-ti nejmenovanych spolecnosti .. kazdopadne uz se to blizi.. (klicovy termin jsou kazdopadne prezidentske volby v USA, bude jednoznacne platit „sell election“).

 11. nemozny napsal:

  Tak co, hodlujete?

  • Ondrej napsal:

   Opatrne prikupujeme. :)

   Virus je zda se pekny prusvih, ale panika ostatnich zase pekna prilezitost. Kazdopadne: „Markets can stay irrational longer than you can stay solvent.“

 12. Supermuf napsal:

  Zajimalo by mne jak si vede 90tka (realne) behem tehle korekce. Je tu nekdo kdo nevymekl ?

  • David napsal:

   Admin se podezřele dlouho odmlčel, taky budu rád za reakci. Osobně tipuji, že všichni při páce 4:1 a větší již vymazali své účty.

   • Balu napsal:

    Tak hrozny to zas neni :) Bez jakychkoliv manualnich intervenci jsem mel otevrenou ztratu nejvys 20% s pakou 2:1. Aktualne jsem plne alokovan do dvou pozic – MDT a RTN.

    • Ondrej napsal:

     Mam to uplne stejne.

    • Honza napsal:

     Moje instance je ted lehce nestabilni, takze misto MDT nakoupila MDLZ, CVS, GE a uz je dokonce stihla i prodat s 1.1% ziskem.
     RTN drzi take a tam je aktualne na -2,85% ztrate.

     Muj osobni tip ale je, ze to alespon ctvrt roku jeste potrva, nez se veci zacnou zlepsovat..

     (Ty procenta pocitam z celkoveho napakovaneho kapitalu.)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.