Co jsem dělal v prvním kvartále 2016

kvartalCo jsem dělal v prvním kvartále roku 2016? Všechno možné, a každou chvíli se mě na to někdo ptá. Čili, abych alespoň trochu odpověděl na dotazy a nenechal tenhle blog úplně umřít (kupodivu to stále někdo čte), tak posílám dnešní krátkou informaci – snad to odpoví alespoň na některé otázky, co mi píšete.

Burza

Na burze jsem se soustředil na obchodování strategie „devadesátky“, stejně jako v minulých měsících. Strategie byla za všechny tři měsíce roku 2016 zisková, celkový zisk překonal index SPY o více než 10% a jen v březnu byla šňůra myslím dvanácti výdělečných obchodů za sebou. Čili maximální spokojenost s dosavadním vývojem v rámci roku. Nicméně, je to burza, stát se může cokoliv.

Kromě „devadesátky“ jsem začal investovat pomocí jedné dlouhodobější strategie. Ona to ani není „strategie“ v pravém slova smyslu. Prostě jsem část zisků z trhu (a devadesátky) přesunul do ETF SPLV, což je burzovně obchodovaný investiční fond vybírající z koše SP500 akcie s nízkou volatilitou. Čili letošní pokles SPY (cca 10%) ustál SPLV se zhruba polovičním poklesem, okolo pěti procent. Fond navíc vyplácí měsíčně dividendy, čili chápu to celé jako komponentu pro snížení volatility portfolia a zvýšení stability investic.

P2P půjčkové portály

Jak víte, skončil jsem rok 2015 se zhodnocením prostředků 29.9%. Ačkoliv to není vůbec špatné, rozhodl jsem se letos více zaměřit na půjčování peněz lidem, protože v tom cítím obrovský potenciál. Zde cílím na zhodnocení kolem 12% ročně, což je nějakých 1% měsíčně. To se zatím daří.

Obecně mám z P2P půjček podobný pocit, který jsem měl v životě pouze dvakrát – když jsem poprvé viděl mobilní telefon a když jsem poprvé viděl fungovat google ;-). V těch dvou historických případech mi bylo úplně jasné, že tohle je něco, co zkrátka musí fungovat – a že to úplně může změnit svět, na který jsme byli zvyklí, a ono se to stalo. Mobilní telefony změnily způsob komunikace, a google změnil počítačové sítě na mašinu na peníze.

P2P půjčky – a vůbec celý svět P2P financí – může za pár let zrušit banky, jak jsme na ně zvyklí. A nemusí jít jen o banky – následovat budou nejspíš pojišťovny, hypotéční úvěrové instituce a nakonec se asi dav vrhne na P2P investování do firem (nezávislé burzy? přímý vstup do podniků? možností je moc…).

Ano, projde se pár slepých cest (například P2P půjčky po česku jsou zatím spíš parodie než podnikání, Bondory umřou, sníží se úroky a odvětví se stabilizuje) a najde se pár cest nových (finační magnáti založí P2P portály, crowdfunding bude sanovat vznik nadnárodních konglomerátů atd.). To celé se ještě prováže s kryptoměnami a bude to.

Tak, ale zpátky ke mě: Momentálně půjčuji peníze na

 • Mintosu
 • SavingStreamu
 • Twino

(v tomto pořadí portály preferuji). Proč? Jeden portál mi přišel na diverzifikaci málo, a více než čtyři by mi zase přišlo hodně na správu, takže současný stav mi docela vyhovuje. Mimochodem, nemáte někdo tip na další portál? Aby měl nějakou formu garance v případě nesplácení, přístup pro investory z ČR a sekundární market? Pokud ano, písněte do diskuse.

Co se nepovedlo

V uplynulé době se ekonomicky nepovedla investice do Bondory – přesto, že se mi podstatnou část peněz povedlo z portálu stáhnout, tak celkově jsem ve ztrátě cca 400 EUR. To není tak strašné – dovolená by za to nebyla – ale zamrzí to.

Stále nevím, co s WinPsem. Na jednu stranu nechci úplně přestat blogovat, protože mi to zkrátka chybí, a na druhou stranu nechci skončit jako vidělatNaBurze tečka cézet a mít tam dva články za rok. Tak nevím, ještě o tom pouvažuju. Kdyby někoho něco napadlo, tak šup s tím do diskuse.

A poslední věc: Článek sice zveřejňuji 1. dubna, ale rozhodně to není apríl, jako vloni.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

58 komentářů: Co jsem dělal v prvním kvartále 2016

 1. aendrea napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat jaké máte zkušenosti s danění zisků ze zahraničních P2P portálů. (Mintos, Savestream) Jakým způsobem se daň počítá? děkuji A

  • admin napsal:

   Zdaňuje se různě podle toho, zda je investováno jako fyzická osoba nebo jako osoba právnická. Pokud jako fyzická, tak podle § 8 DZP. A pro přepočet měny se použije normálně podle § 38 ZDP pokyn GFŘ D-25 na příslušný rok. Ale bacha, nejsme daňový portál, takže to chce nastudovat a v případě pochybností si najmout daňového poradce ;-)

 2. Lukáš napsal:

  Mám stejný problém s hledáním dalších portálů, kde by byly peníze alespoň trochu chráněné v případě nesplácení. Měl bych dotaz na ten SavingStream. Četl jsem že je rozdíl mezi půjčkami před rokem 2015 a po něm. Staršími půjčkami člověk půjčuje platformě a novějšími přímo žadatelům. Dají se tyto půjčky nějak rozeznat v systému? Jak jsi spokojený s množstvím nových půjček?

  Co se týče WinPsa, ten je pro mě, začátečníka opravdovou studnicí informací s cenou zlata – včetně diskusí. Tvůj blog má smysl a 2 články za rok na tom nic nezmění. Přimlouvám se tedy alespoň za to :).

  • admin napsal:

   Ty půjčky se – pokud vím – v systému nijak rozeznat nedají. Množství nových půjček je tak 4-5, ale je zde velice čilý sekundární trh, takže pokud chci něco realokovat, tak s tím ještě nikdy nebyl problém. Jinak ale jsem na SS nováček, takže mě ber s rezervou.

 3. Tomkins napsal:

  V poslední době šla GBP o 10% dolů. Přepočítáváš svůj zisk do českých korun? Protože v GBP je to 6% za posledních 6 měsíců, v CZK je to ale -4%.

  • admin napsal:

   Kurzové rozdíly neřeším, to bych se z toho zbláznil. Tam je prostě nějaké pásmo, co se to v něm houpá, no … u GBP je to dokonce 13% od listopadu …

 4. Petr napsal:

  Ahoj,

  píšeš, že český portály jsou spíš komedie. Jaké vidíš hlavní slabiny?

  Já koukal na zonky a benefi. Zonky je komedie s těmi úroky co nabízí. Z hlediska risk managementu ale neumím posoudit.

  Budu rád za tvůj pohled, díky :).

  • admin napsal:

   Zonky je jasný a benefi? Když vyjdu z české reality, že splácet se přestává po třetí splátce, připíšu si k tomu, že benefi nemá žádné schéma kompenzace a přečtu si na stránkách benefi, že:

   „Poté co je vymožena nějaká částka od dlužníka, jsou z ní jako první uhrazeny tyto náklady na vymáhání do max. výše advokátního tarifu (tedy náklady přiznané soudem) a poté je zbylá část (jistina, úrok a penále při zesplatnění) rozdělena mezi investory 70 % a Benefi 30 %. Toto rozdělení je při každé platbě dlužníka až do úplného umoření dluhu nebo ukončení případu.“

   … tak to je opravdu komedie, nemyslíš?

   • admin napsal:

    Neboli např. MINTOS – 61. den je Ti vrácena jistina plus úrok, Benefi – nejdřív se nakrmí spřátelení vymahači, pak se nakrmí benefi – za to, že nebyla schopna ohlídat dlužníka si naúčtuje 30% odměnu a zbylých 70% půjde věřiteli? To jako fakt??? Vážně ???

    • Petr napsal:

     Tak pokud to má Mintos takhle, tak je to bomba. Zatím jsem ve fázi průzkumu, takže díky za cenné info :).

    • Pjot napsal:

     Ahoj Admine,
     úrokem myslíš AUV (alikvotní úrokový výnos) po dobu trvání té investice? Např. přestane platit 30. měsíc, tak za 32 měsíců mi dají úrok z celé investované částky za 32 měsíců + zbytek nominální hodnoty dluhu? Respektive mi ho nechají?
     (Je mi jasné, že to vždycky dlužníci splácí na anutitní splátknou, ale pro stručnost… :) ) To pojištění (buy back) je tedy zahrnut už ve v úrokové míře nic nepřiplácím?

     Jinak se mi moc tvůj blog moc líbí! (y)

     • admin napsal:

      Ahoj, pokud dobře rozumím podmínkám na Mintosu, pak ano, je to jak píšeš.

      BuyBack je v režii Mintosu a už nic nepřiplácíš. Pozor, tuhle funkci nemají všechny půjčky (ale většina ano).

      Nicméně, i kdybys přišel o úrok za 1-2 měsíce, tak se zase tolik neděje, když máš alespoň celou jistinu. Resp. neděje, pokud to udělá pár lidí, pokud by to dělal každý dlužník, tak bys půjčoval na 2 měsíce zadarmo.

 5. Robo napsal:

  Ahoj, ak mozes, vies prosim zverejnit vysledky za Januar 2016? Mne tento mesiac vysiel vyrazne v zapore a ty spominas kladny vysledok. U mna boli najhorsie trades 12.1 GM Sell a 22.1 DOW Sell. Zatial robim iba simulaciu nad hist. datami, takze je mozne ze nejaky detail mi usiel.
  Dakujem

 6. TOMAS napsal:

  Za mě a po mých zkušenostech, ruce pryč od P2P půjček!
  Jak se psalo, že se přestává splácet po 3 splátce… to je proto, že ze zákona by to byl od počátku úvěrový podvod, kdyby nedošlo aspoň ke třem splátkám. Takže oni moc dobře vědí proč si půjčují. Jsou všichni předlužení a tohle je většinou poslední možnost jak sehnat peníze na zaplacení firmě co jim sestaví insolvenční papíry. Z mých asi 20 půjček už mám po roce 17 v insolvenci.
  Ale je to jen moje zkušenost. Třeba jsem měl smůlu na lidi. :-)

  • admin napsal:

   A to byly české nebo zahraniční?

   • TOMAS napsal:

    Zkušenost mám jen s českým. Ale už do něčeho podobného peníze vrážet nebudu. :-) Je to velké ponaučení, že zhodnocovat peníze mám jen a pouze na kapitálových trzích a to svépomocí.

    • Clay napsal:

     Jen pro zajímavost – to bylo konkrétně Benefi, Zonky, nebo ještě něco dalšího kde jsi měl tuhle zkušenost? Dík

 7. TOMAS napsal:

  Ted jsem koukal, že vy tady řešíte nějaké zahraniční a asi u rychloobrátkové. To s mojí angličtinou nejsem schopný dávat. :-)
  Proto jsem musel vzít tenkrát za vděk českým.
  Pro upřesnění je to Bankerat.

  • admin napsal:

   Počkej, tam ale není žádná dramatická angličtina ;-) BUY je koupit, SELL je prodat a to je tak všechno, fakt není potřeba z toho dělat vědu. Klidně Ti pomůžu se v tom nějak vyznat, budeš-li chtít. Ohledně délky půjček: mám půjčky na měsíc a taky na 5 let, tohle jde v pohodě namixovat. Čili za mě P2P ano, ale jen ne proboha v ČR! Tady to samozřejmě vzhledem k zákonům a prostředí fakt nemá cenu ani zkoušet.

 8. Pixel napsal:

  Chtěl bych Ti poděkovat za tento blog. Jsem teprve začátečník ve světě investování, ukázal jsi mi možnosti kde se dají mnohem lépe zhodnocovat prostředky než v ČR. Proto bych Tě chtěl poprosit, vydávej články i dva ročně, ale neruš to tu :)

  V komentářích píšeš, že neřešíš převody měn. Podle mě, to je ale v případě SavingStreamu s GBP nyní hodně aktuální téma. GBP jde dolů kvůli referendu o BREXITU v červnu tohoto roku. EU dokonce hrozí, že pokud Británie odejde z eurozóny, pak může být 1 GBP = 1 EUR. Což by pro nás, investory z ČR, znamenalo velkou ztrátu (z 34Kč na 27Kč).

  Navíc další problém – silná česká koruna, kterou teď oslabuje ČNB. V únoru 2017 by měly být intervence zrušeny a koruna v období půl roku měla zase posílit. Reálné odhady jsou, že pak bude zase 1 EUR za 25Kč…

  V případě Mintos a Twino, kde jsou EUR, jsem podle propočtů dospěl k závěru, že je lepší tam peníze dát než nechat ležet. V případě SavingStream už teď budu vyčkávat na to, jestli se 1 GBP přiblíží 30Kč. Pak bych si tam zase převedl.

  Chtěl bych jen upozornit, že toto je můj soukromý názor. Budu velice rád, pokud mě někdo přesvědčí o opaku.

  • admin napsal:

   Ahoj, především díky za slova povzbuzení, to vždycky potěší. Pokusím se to tady tedy nerušit a vydávat byť jen pár článků ročně.

   Pokud jde o kurzové zisky a ztráty, tak máš (resp. můžeš mít) samozřejmě pravdu. Ono je to ale třeba vidět v širších souvislostech. Tak například ČR klidně může přijmout EUR a pak asi nebude úplně k zahození mít nějaká ta éčka už k dispozici.

   V případě Británie … tam je to kapánek složitější, alespoň pro mě. Já používám ten SavingStream nejen jako platformu pro diverzifikaci měny, ale taky jako platformu pro diverzifikaci rizika. Tudíž mám – dejme tomu 2/3 P2P peněz v EUR a 1/3 peněz v P2P v GBP. A, aby to nebylo tak jednoduchý, tak ještě peníze na burze denominovaný v USD.

   Čistě pokud bychom VĚDĚLI, že máš pravdu, tak se můžeme proti propadu libry (dolaru, eura, koruny) zajistit na měnovém trhu, ale tohle zajištění taky něco stojí a konec konců, my to nevíme. Čili obchodujeme relativně bezpečné P2P půjčky a negativem je mimo jiné i měnové riziko.

   Jak to řeším já? Prostě každý měsíc malinkatou část investic z P2P trhů stahuji a ty peníze si užívám. Respektive, zavedl jsem si model, kdy momentálně jak z Mintosu, tak z Twino, tak z SavingStreamu vždy jednou za měsíc vyberu všechny zisky a převedu za aktuální kurz (a utratím, většinou). Čili jsem si z toho udělal takový maly rituál, kdy první úterý v měsíci stahuji peníze z SS, druhé úterý v Mintosu, třetí úterý z burzy a čtvrté úterý v TWINA. Tím trochu vyprůměruju kurzy, no …

   • Pixel napsal:

    Díky, tohle byl asi můj první komentář na blogu v životě… A to programuju weby :-)

    Samozřejmě diverzifikaci mezi několik společností a měn EUR/GBP/USD moc dobře chápu. Jen jsem chtěl upozornit lidi co teď investují do GBP, že můžou mít za pár měsíců míň a přispět svou troškou do mlýna.

   • JetPack napsal:

    Ahoj admine, a jak je to s transakčními náklady při výběru „po drobcích“? Lze to z výše zmíněných P2P platforem poslat rovnou na IB obchodní účet a tam provést konverzi, nebo z bezpečnostních důvodů pouze na tuzemský účet? Přecejen pokud budu vybírat po 100EUR a proženu to přes běžný účet, je tam 1.5EUR poplatek za 2x SEPA platbu, to už je znát.

    • admin napsal:

     Tyhle peníze neposílám IB, utrácím je. Jinak lze to poslat jen na účet vedený na tvé jméno qůli AML.

     • JetPack napsal:

      Otázka asi měla znít, jak optimalizovat výběr malých částek z P2P. Intuitivně mě to vede dostat peníze na IB, provést konverzi EUR(GBP) => CZK a jednou měsíčně výplata na běžný účet bez transakčních poplatků. Otázka do pléna, jaké jsou vaše zkušenosti s portály typu CurrencyFair apod (likvidita, kurz, poplatky)?

      • admin napsal:

       Používám CurrencyFair a TransferWise a oba jsou srovnatelné a v pohodě…

       • Lujius napsal:

        Ať počítám, jak počítám, tak mi CurrencyFair i TransferWise oproti RoklenFX vychází výrazně dráž. To už vychází líp i Exchange.cz :-O

        • admin napsal:

         Počítáš asi špatně, neboť RoklenFX sám v ceníku píše:“Prosím vezměte na vědomí, že při mezinárodním platebním styku může být účtován poplatek tzv. korespondenčních bank, který Roklen nemůže ovlivnit a není jeho příjmem“, jinými slovy „milá trubko, tento ceník neodráží všechny poplatky, pokud by ses snad dopustil platby do zahraničí“. ;-)

         • Lujius napsal:

          Hmm, takže to posílájí se SHA – toho bych se bál u posílání někam mimo EU. Zlé české banky si účtuji za příchozí SEPA platbu od 0,- do 250,- Kč, takže u Mintosu/Twina bych to viděl spíš na tu 0,- Kč… I kdyby to ale bylo těch 250,- Kč, tak mi to stále vychází přes RoklenFX nejlevněji. Musím ale uznat, že jejich obrovský nápis na hlavní straně „Nejtransparentnější přístup“ dostává jednu trhlinu za druhou :)

          • Lujius napsal:

           Update: Poslal jsem z AirBank SEPA převodem se SHA poplatky €1.00 na Twino a započítalo se mi celé €1.00.

           Jdu tedy zkusit RoklenFX a pak dám vědět :)

          • MartyP napsal:

           Mohu potvrdit – pri odeslani EUR z EUR uctu v Airbank se mne odecetl poplatek za platbu 0.94 EUR a na Mintos prisla cela odesilana castka. Je to sice SEPA platba se SHA poplatkem, ale vypada to, ze jejich banka si zadny poplatek za prichozi platbu neuctuje.

          • admin napsal:

           To, že za SEPA platbu v rámci evropského prostoru si banka příjemce nic neúčtuje, i když jsou poplatky SHA, to je logické. To je totiž konkurenční boj. Prostě poplatek za příchozí platbu není IN.

           Já se ale obávám, že pokud bychom se bavili o librách nebo dolarech mimo SEPA, budeme úplně někde jinde. Jinými slovy na SEPA mít účet v EUR je asi v pohodě, kdežto na dolary mít účet v dolarech a posílat to přes korespondenční banku může být nemilé. A tam já právě vidím prostor pro tydlecty transfervajsy a kurecyféry ;-)

        • Ondrej napsal:

         Exchange.cz opravdu vychazi lepe nez CurrencyFair/TransferWise :) , nad 100k CZK neuctuji poplatky. Navic jsou mnohem rychlejsi, vecer penize k nim, rano penize od nich.

         • admin napsal:

          Počkej, bavíme se oba o tom samém? Já řeším problém, jak poslat z účtu v ČR peníze např. na SavingStream, a k tomu používám CurrencyFair nebo TransferWise. Neřeším konverze mezi dvěma mými účty. Navíc tazatel se ptal na „výběr malých částek z P2P“, tak tipuju, že „nad 100k CZK neuctuji poplatky“ mu asi bude nanic.

          • Ondrej napsal:

           Asi ne ;), odpoved na puvodni otazku je opravdu TransferWise/CurrencyFair.

           Alternativou by mohl byt v Cesku vedeny ucet v cizi mene (idealne napriklad s jednou transakci mesicne v cene), na nem male castky schromazdovat a pak najednou lepe prevest.

 9. Jeepers napsal:

  Pises ze si doplnil portfolio o SP s polovicnou volatilitou aby si znizil vykyvy na ucte… ale predsa ak pojde 90-tka do minusu tak pojde aj toto etf do minusu cim sati strata prehlbi, preto chapem k stabilite skor nieaku strategiu ktora profituje zo short pozicii, ked bude 90 nakupovat alebo klesat bude tato druha strategia vyberat zisky… alebo strategiu nezavislu od pohybu akcii.. nieake futures, opcie atd… alebo? navyse zacat dlhodobo investovat do kosa akcii teraz? po tolkych rokoch rastu a aktualnej situacii vo svete?

  • admin napsal:

   Pokud uvažuješ o akciích v horizontu deset let a více – jako já – pak je každý den správný na to, abys zahájil dlouhodobé investování ;-)

 10. Monte Cristo napsal:

  S potěšením sleduji tento web již dlouhou dobu. Rád bych znal váš názor na jeden aspekt P2P. Již od loňského léta investuji v Mintosu a jsem s tím spokojen. Jako i jiní uvažuji o diverzifikaci a SavingStreamu. Ještě jsem se tam neregistroval, takže mám jen limitovaný přístup na web. Ale něco mě zaráží. SavingStream dává 1% měsíčně investorům, sám bere 1,5%. To je ok. Ale když se dívám na ty projekty typu nemovitostí a pozemků v řádech milionů liber – a s požadavkem úroku kolem 20% p.a. – no nevím, ale přijde mi, že v dnešní době jsou peníze dost levné a tyto projekty musí řešit úplně jiná sorta lidí, než ti, kteří jsou spojeni třeba s Mintosem. Osobně bych předpokládal, že kienti těchto projektů si mohou půjčit od bank za mnohem lepších podmínek. Opravdu mě to zaráží a rád bych znal na to váš názor. Předem díky.

  • admin napsal:

   Ale u SS přece nejde o úrok, jako spíš o rychlost. Vždyť jsou to překlenovací úvěry než seženou kevnější peníze od bank…

   • Monte Cristo napsal:

    Aha, to jsem netušil. Zatím se mi nechtělo jen otevírat účet bez toho, že bych tam dával peníze. Jinak mi přišla zajímavá diskuze s Pixelem ohledně kurzového rizika. Osobně to také vidím, že s velkou pravděpodobností koruna oproti € posílí, ale dívám se na to z dlouhodobé perspektivy, tak to asi také nebudu řešit. Jinak se připojuji k ostatním, co vyjadřují svůj dík za tvůj web. Jednička!! Pokud bys uveřejnil alespoň nějaký příspěvěk za čas, bude to jistě všemi vítáno! Ještě jednou díky.

    • admin napsal:

     Zítra vyjde článek, kde se zmiňuju i o kurzovém riziku. Netvrdím samozřejmě, že můj názor je „jediný správný“, ale vidím to asi takhle:

     a) jsem výrobní firma, obchoduji se zahraničím a vstupy i výstupy mám v různých měnách -> zajišťuji kurzové riziko pomocí swapů, forwardů, opcí nebo forexu. Jde o týdny až měsíce.

     b) jsem dlouhodobý soukromý investor, investuji v CZK, EUR, GBP, USD a jde mi o roky až desetiletí -> kašlu na kurzové riziko, protože to s vynaložením rozumného času a rozumných peněz zkrátka nejde řešit.

     Asi tak, no …

     • Tomkins napsal:

      Ono to řešit jde. Bohužel zajištění měnovým forwardem se mi nikde nepodařilo dohledat za dobré peníze na delší dobu, než 1 rok. Můžeš ale např. u Citfin uzavřít měnový forward na 10.000 liber na dobu jednoho roku. Je to téměř zdarma. Za rok budeš mít na Savingstream vyděláno 12% a máš 3 možnosti:

      1) CZK posílila – prodáš své investice a provedeš směnu na CZK (směnou peněz ztratíš jen cca 2%)
      2) CZK oslabila – v tom případě nakoupíš GBP a ihned je použiješ na měnový forward. (Nejen, že profituješ z kurzového rozdílu, navíc tvých investic se to nedotkne)
      3) kurz CZK/GBP je neměnný – pak swapem protáhneš forward o další rok (bude tě to stát cca 2-4 pipový body ročně, tj. cca 1% ročně)

      Osobně jsem o měnovým forwardu přemýšlel při kurzu 38 CZK/GBP tak dlouho, až jsem promeškal příležitost a teď už se mi do toho při kurzu 33 CZK/GBP nechce. Tím bych si totiž zafixoval ztrátu 13%. Až za rok bych byl na nule.

      Ale až se to v následujících týdnech propadne až na 30 CZK/GBP, budu si rvát vlasy. A až dojde k Brexitu, můžu si to jít hodit :-)

      Jinak se taky přidávám k prosbě, abys v blogování pokračoval, čtu to hodně rád.

      • admin napsal:

       Člověče, já Ti nevím. Brexit přece není jistý, a jisté není ani to, co by po něm udělala libra. Chápu, že 10% může znamenat jakoby roční ztrátu, ale vždyť přece nikde není psáno, že ta libra (či cokoliv jiného) nebude kmitat dolů-nahoru v nějakém pásmu.

       Jako já bych třeba otevřel protipozici na forexu u Interactive brokers, nebo nechal peníze v CZK – kdyby mě to trápilo. Já zrovna to GBP mám opravdu jen na ten SavingStream, a tam prostě mám v plánu měsíční výběry po pár set librách. Nemělo by mě to nějak výrazně poškodit, aspoň doufám.

      • admin napsal:

       Strávil jsem hodinu hledáním tohodle komentu v historii a hurá, našel jsem ho. Nuže, Tomkins, v týdnech následujících (po 11.4, kdy jsi to psal) se libra nepropadla na 30 CZK/GBP, minimum bylo 31.57, vlasy tedy netřeba rvát. K Brexitu došlo, což pro Tebe nutně nemusí znamenat páchání sebevraždy, neb kurz CZK/GBP v době psaní tohoto komentu (21.7.2016) je 32.40. Nechť jsou Tvé investice úspěšné ;-)

 11. David napsal:

  Ahoj,
  také děkuji za tvůj blog, který jsem objevil sice teprve asi před půl rokem ale je velmi užitečný. Uvažuji o investici na Mintosu, ale přiznám se, že moc nerozumím těm hodnotám u půjček. např LTV. Investuješ i do půjček na sekundárním trhu? Možná bych bral nějaké zasvědcení do této platformy. Investuji za Zonky, ale ta roční úroková sazba není tak zajímavá, i když pořád lepší než spořící účet v bance :-)
  Děkuji a přeji hezký den
  David

  • admin napsal:

   Ahoj Davide,

   LTV je „loan to value“, neboli hodnota půjčky oproti hodnotě zástavy. Kdy si napříkad půjčíš 700000 Kč a ručíš bytem za milión, tak LTV je 70%. Na sekundárním trhu moc neinvestuji, on k tomu není příliš důvod, půjček je dost a dost.

   Klidně se ptej co potřebuješ vědět. U Mintosu je hlavní věc ta garance zpětného odkupu. Některé půjčky ji mají, jiné ji nemají, tak pozor na to. Aby to ladilo s Tvojí strategií.

   • David napsal:

    Děkuji za vysvětlení, účet jsem si založil a prošel si ty jednotlivé body půjček tak snad to je srozumitelný všechno.
    Zatím moc děkuji a budu tvůj blog sledovat dál :-)
    Děkuji a hezký den
    David

 12. Jirka napsal:

  Ahoj vsem, pred nedavnem jsem zacal investovat na CZ serverech (Zonky, benefi, bankerat) a v zahranici (Bondora, Twino, Mintos, Finbee). Za cca tri mesice je moje zkusenost nasledujici:
  Zonky – uroky jsou fakt srandovni, i pro vice rizikove kategorie, ivestoval jsem spise ze soucitu do 3 uveru, zatim v pohode

  Benefi – default rate zatim po 3 mesicich 25%, penize podle mne v kelu, pocitam ze behem dalsich mesicu to muze byt i podstatne horsi. Navic skoro kazda pujcka byla tak do hodiny pryc 8:()

  Bankerat – zatim dve pujcky, jedna zrusena bankeratem a druha zadatelem

  Bondora – neustale zmeny (posledni DCA napr.) me zatim nedavaji moc velkou jistotu co bude dal, zatim jsem na ca. 8% a default rate okolo 5% (to ale urcite neni konecne)

  Twino – po intermezzu s pujckami 10% opet vratili 12% na trh s mesicni splatnosti. Zde se mi libi likvidita a Buyback (zatim byl spusten 2x vzdy bezproblemove 30-ty den po splatnosti. Default rate zatim lehce pod 10%.

  Mintos – obdobna situace jako na Twino, preferuji kratkodobe pujcky s BB do 6-ti mesicu, urok cas od casu chytnu i nad 13%. Default zatim take lehce pod 10%, BB jsem nemel moznost otestovat, protoze vse po splatnosti je zatim do 60-ti dnu. Par pujcek prodano i pres sekundar s prirazkou nad 1% (1% je fee Mintosu). U Mintosu i Twino pouzivam autopilota.

  Finbee – na me zatim moc slozite = casove narocne, i kdyz s vidinou vyssiho vynosu. Ale fakt nemam cas 3x denne sledovat kdyz me nekdo out-offeruje a upravovat nabidky. ARBU (automaticka nabidka na out-offer) me, priznam se, vubec nechodi, i kdyz jsem to zkousel nekolikrat nastavit.

  Moje shrnuti – pryc z CZ portalu a to co nejrychleji. Zonky je takova fakt sranda projekt (zatim) benefi a bankerat o nicem. Soustredim se na Twino a Mintos, kde nemusim travit hodiny denne a s relativne (pro moji lenost) zajimavym vynosem…

  Pokud nekdo prida svoje vlastni zkusenosti, budu rad za nasdileni, snad nam tom vsem aspon trochu pomuze pri rozhodovani kam s temi miliony pod perinou :)))))

 13. Lukáš napsal:

  Dnes jsem náhodou narazil na portál Viventor z Lotyšska. Sekundární trh, ochrana pomocí buyback guarantee + LTV. Vypadá to spíše na krátkodobé úvěry.

  https://www.viventor.com/

  • L. napsal:

   Viventor ma sice buyback, ale oproti ostatnim zminenym (Mintos, SavingStream, Twino) je nejslabsi. Jde videt, ze bezi teprv chvilku, web nic moc, statistiky nic moc. Zatim u mne uplne duvery neziskal, ale take ho zkousim.

   • admin napsal:

    Přesně tak, poslal jsem 50 EUR na Viventor čistě proto, abych věděl co a jak, ale beru to jako školné, ne jako investici. A uvidíme.

 14. Michal napsal:

  Zdravím,
  Skvělý web, chválím admina jak to tu vede a jak aktivně odpovídá na všechny dotazy. Chtěl jsem se zeptat, zdali by admin neměl zájem o článek o obchodování binárních opcí (prostě jako takovou zajímavost pro čtenáře webu). Já je tedka obchoduji aktivně asi třetím rokem a rád bych vám ho napsal. Kdyžtak mi napište email :)), díky.

  • admin napsal:

   problém je, že na binární opce tu nejspíš není cílová skupina čtenářů, takže nejspíš ne, díky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.