Co je potřeba k úspěchu na burze?

uspech

Co je potřeba k úspěchu na burze? Podle mě je to kombinace jedné nebo několika mála věcí. Když je máte, uspějete, když ne, selžete. Takhle je to prosté. Z věcí uvedených v seznamu je pochopitelně nejlepší, když jich máte co možná nejvíc najednou. Ale i jednotlivě se hodí. A ještě malá poznámka na úvod – pokud tak nějak cítíte, že nemáte žádnou z uvedených vlastností / schopností / věcí, tak zvažte, jestli se do investování na finančních trzích vůbec pustit. Takže, tady je můj seznam:

Štěstí

Nejzrádnější atribut – největší mrcha. Existují totiž zdokumentované případy unaveného štěstí, co si sedlo na vola. Zmíněný vůl potom vydělal třeba peníze. Štěstí je poťouchlá věc a i když je super ho v investování mít, nedá se zaručit (leda byste uměli naklonit příslušná božstva).

Štěstí je bohužel (bohudík?) statisticky nepostižitelné, a proto se může investora držet řadu měsíců i let. Většinou do prvního vážného propadu, kdy ho bez varování opouští.

Velký balík peněz

Všeobecně se ví, že celosvětový dividendový výnos je v těchto dnech cca 3% ročně. Takže, když budu mít 2000000 USD na investování, roční výnos z dividend bude kolem 60000 USD, měsíčně 5000 USD, po zdanění 4250 USD, na české cca 100000,- Kč měsíčně, z toho se dá pohodlně vyžít.

Velký balík peněz prostě vede k tomu, že na burze není potřeba nic vymýšlet, vše se dá pokrýt z dividend, které mohou chodit i třebas každý měsíc (z ETF jako je SDIV).

Dlouhý investiční horizont

S opravdu dlouhým investičním horizontem (10 let a více) na burze nelze neuspět. Peníze v libovolné výši se zkrátka na začátku vloží do něčeho široce diverzifikovaného, a pak se nedělá nic (to mi jde ze všeho nejlépe).

Je zajímavé, že většina lidí takto neuvažuje, a z nějakého důvodu potřebují (nebo chtějí) mít investiční horizont kratší. Čili, tuhle luxusní výhodu hodně lidí za svůj život nikdy nevyužije.

Trpělivost

Člověk by si na první pohled myslel, že trpělivost a dlouhý investiční horizont jsou jedno a to samé – nejsou. Klidně můžete mít božskou trpělivost, ale z nějakého důvodu si nemůžete dovolit dlouhý investiční horizont (trpíte smrtelnou nemocí, dejme tomu); a samozřejmě i naopak, máte dlouhý investiční horizont, ale malou trpělivost a peníze určené na deset let po dvou měsících vyberete.

Trpělivost je nesmírně cenná deviza na burze. Nemyslím, že bych byl nějak trpělivý člověk, ale třeba při sestavování a testování strategií jsem opravdu dřel den za dnem řadu měsíců, i roky. Trpělivost a s tím spojenou jistou houževnatost bych dal určitě na jedno z prvních míst v seznamu.

Fundamentální analýza

Schopnost rozpoznat mezi stovkou firem těch 5 úspěšných podle toho, jak si podnik stojí jsem vždycky obdivoval (a nikdy neměl). Nechápejte mě špatně – jistěže umím vysvětlit pojmy jako P/E nebo P/B. Ale nikdy jsem nedošel tak daleko, abych podle těchto kritérií byl schopen nějak systematicky obchodovat.

Přesto – jsou-li k dispozici nezkreslené údaje z účetní historie společnosti a investor se v tom umí vyznat, pak to jistě lze považovat za obrovskou výhodu, protože zobchoduje ty „správné“ firmy, zatímco se vyhne těm „špatným“.

Statistická výhoda

Máme-li nějakou myšlenku, která podle všeho může vydělávat, a dostatečný počet obchodů uskutečněných podle této myšlenky, pak jsme našli statistickou výhodu. Podle mě jeden z nejsilnějších momentů na burze vůbec.

Například zde tisíckrát omílaná devadesátka má už v praxi 455 obchodů, z toho 395 ziskových, 60 ztrátových. Dá se tedy předpokládat, že po dalších 455 obchodech bude poměr podobný a statistická výhoda je tak dostatečně prokázána.

Co dál?

Ono toho asi bude víc, například jsem neuvažoval výhodu hrubé síly v HFT tradingu, kdy prostě mám server co nejblíže burze a mohu zareagovat na změnu ceny o setinku vteřiny dříve než ostatní; tohle ale není výhoda, kterou by mohl běžně požívat obyčejný smrtelník.

Za výhodu nepovažuji ani to, když někdo sice neumí nic, ale zase se dokáže tvářit tak, že přesvědčí ostatní, že je (to nic, co neumí) může učit! Je pravda, že na školeních lze vydělat, ale článek je o úspěchu na burze, ne v přednáškových sálech.

Čili podle mě je úplně nejlepší mít kopec štěstí, k tomu obrovský balík peněz, dlouhý investiční horizont, velikánskou trpělivost, schopnost rozumět účetním závěrkám a nějaký ten automatizovaný obchodní systém k tomu.

Zapoměl jsem na něco? Pište do diskuse!

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 komentářů: Co je potřeba k úspěchu na burze?

 1. PetrS napsal:

  Rekl bych, ze v posledni dekade hlavne zaludek :)

  Vizi, nebo insider informace. S tema to jde i s nachylnejsim zaludkem. Treba 2009 by se hodilo vedet, ze prijde FED s nadilkou.

 2. OliverB napsal:

  Díky za článek.

  Nedávno jsi psal, že by se hodila nějaká větší korekce..Já na ní čekám taky, protože na burze nemám ani cent a moc se mi nechce vstupovat na historických maximech. Myslíš, že se dočkáme něčeho opravdu velkého třeba příští rok? :D

  Vždy když pomyslím na to, že taková krize jako byla v 2008 by vůbec nevadila tak trochu uvnitř zápasím s vlastní morálkou (protože sice já úspory mám, ale spousta lidí ne a spousta lidí potom umírá hlady a pod. ). Je každý úspěšný investor tak trochu sobec?
  “Be Fearful When Others Are Greedy and Greedy When Others Are Fearful” W. Buffett

  • admin napsal:

   Ono jde o to, co myslíme tím „něco velkého“. Pokud 15-20%, tak to je klidně možný, pokud 30-50%, tak tam by to chtělo nějaký globální spouštěč.

   Nemyslím si, že by úspěšný investor byl sobec. V tomhle ohledu to beru jako podnikání – stejně jako úspěšný podnikatel nemusí být „tak trochu sobec“ ale spíš „tak hodně dříč“, podobně to vidím i v investování.

 3. Pjot napsal:

  1. Podle mě by člověk neměl být na burze optimista a měl by být nedůvěřivý skeptik, informace ověřovat a podrobit kritické analýze.
  2. Také je dobré být žena, protože statisticky portfolio manažerky dosahují lepších výnosů (vyšší pud sebezáchovy, nemají takovou potřebu na trhu gamblit).
  3. Reálné nepřehnané investiční cíle.
  4. Sledovat prokazatelně úspěšné investory a obchodníky.

  • admin napsal:

   Zajímavé. Trochu bych oponoval u toho sledování úspěšných, protože oni mohou mít něco co my ne (a tím pádem se budeme na ně jenom závistivě koukat), ale ty ostatní body stojej za úvahu.

   • Pjot napsal:

    Určitě mají něco co my ne, ale i tak to stojí za to. Netvrdím, že bychom je museli kopírovat, spíš jsem tím myslel to, jak to mají nastavené v hlavě (invest. psychika je též důležitá). Na co se zaměřují, jak o investicích přemýšlí. A tak nějak hledat společné rysy jejich úspěšných investic, protože ty jdou poté okopírovat. Je levnější se učit z chyb jiných. Já se nejvíc zaměřuju na micro a trochu smallcaps v USA z hlediska fundamentální analýzy s následným dlouhým investičním horizontem a právě tady tento bod shledávám ohromně důležitý.
    Z hlediska tradingu to asi není zas tak důležitý parametr. To máš pravdu.

    • admin napsal:

     Well, tak to jsi ukázkový případ výhod „dlouhý investiční horizont“ + „fundamentální analýza“. To musí vyjít a já Ti držím palce!

 4. Carlos napsal:

  Vidím to podobně, jen nedávám štěstí jako jeden z hlavních atributů. Myslím, že pakliže (v akciích) dobře diverzifikuji (pak nutně nemusím umět fund.an.), mám investiční horizont a k tomu likvidní rezervy na dokupy + neočekávané výdaje, tak se štěstí hodí, ale není podmínkou.. Otázka je: „Co je to štěstí?“ :)
  Prostě dobře nastavený moneymanagement, který počítá i s labutí..

  • admin napsal:

   jasně že štěstí nepotřebuješ, pokud máš některé ze zbývajících věcí (nebo dokonce většinu). Já to tam ale dal z toho důvodu, že jsem v životě potkal pár lidí, co byli úspěšní fakt jenom kvůli tomu štěstí, a ještě se tím chlubili.

   Jak asi tušíš, neměli (skoro) žádné z ostatních věcí a dneska už neinvestují, protože (dosaď jakoukoliv myslitelnou výmluvu ;-)

 5. mir napsal:

  1. trpělivost
  2. trpělivost
  3. peníze, je rozdíl udělat 10% z $10T a $1M. Většina začátečníků peníze nemá a nechají se nalákat na to nejtěžší daytrading – futures , FX, – aby navýšili účet.

  • admin napsal:

   Jo, tak pod tohle bych se podepsal!

  • Teil napsal:

   Svatá pravda!
   Nicměné daytrading na FX je úžasná zábava a potenciální přivýdělek, když má člověk naštudováno, pevnou strategii, striktní MM. Ale to už se nebavíme o investování, je to obchod jako každý jiný, což si bohužel spousta lidí neuvědomuje…

   • Honza napsal:

    Podle me je cesta k bohatstvi nudny a zdlouhavy proces, ktery je hlavne o trpelivosti a ochote neustale se rozvijet.

    Intradenni obchodovani na FX (a dalsich) je pak naopak jen divoky zapad, kam lide chodi misto do kasina, aby si do zil nahnali trochu adrenalinu a citili se dulezite (jak rikas pro zabavu a emoce, coz je v tradingu spatne)
    http://www.investopedia.com/articles/investing/071713/downward-spiral-trading-addiction.asp

    Jako prave umeni naopak beru, kdyz clovek dokaze trpelive sedet a nic nedelat. A samozrejme nikomu neberu jeho predstavu o svete, jen pridavam pohled z druhe strany..

    • admin napsal:

     (sorry, spadlo to do spamu, vylovil jsem to po třech dnech)
     Ano, trpělivost je klíčem. Nedá se sice paušalizovat, že FX dělají netrpěliví lidé, ale protože jsem jich pár potkal, obávám se, že je to statisticky významná část z nich. Bohužel.

   • Tom napsal:

    Na dobré zhodnocení jde jít i swingově. Ale stejně se pak člověk přistihne, že na to kouká pořád, takže je nakonec takový intraday swing trader :)

   • admin napsal:

    No, já forex nedělám, tak netuším, jak moc je to zábava, ale proti gustu žádnej dišputát.

 6. Pingback: Akcie

 7. Pingback: Co se urodilo v říjnu 2016 | Akcie

 8. Pingback: Tak už si najdeš pořádnou práci?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.