Co dělat s účtem o velikosti 10000 USD

moneyNedávné články na blogu mě přiměly uvědomit si jednu podstatnou věc. A sice tu, že moje články nečtou jen obchodníci s akciemi, ale i lidé, kteří by se jimi teprve chtěli stát. Není na tom nic špatného, ale pro tohle skupinu čtenářů tady zoufale chybí relevantní články, a já to chci napravit. Začneme tedy dnešním “pilotním” článkem na téma malých účtů. Pokusím se shrnout, co v takovém případě dělat, ale hlavně co nedělat. Dám tipy na 5 věcí “co dělat”, 5 věcí “co nedělat” první rok na burze a jako bonus přidám vždy jednu věc navíc. Pojďme na to a snad se tento článek bude číst aspoň trochu hezky a bude mít vysokou návštěvnost.

Výchozí stav

Mějme tedy Jeníčka s 10000 USD, které jsou momentálně volné a s nimiž se mu zachtělo obchodovat na burze. Pro účely výpočtů budeme brát částku 10000 USD jako pěkně kulaté číslo, a pokud to budeme přepočítávat na české koruny, tak se dopustíme nepřesnosti a prohlásíme to za 200000 Kč. (článek píši 16.11.2014 a dolar je za 22.19, ale pro ilustraci počítáme 20, lépe se nám v tom bude orientovat).

Co nedělat

Za prvé:

Jeníčku, absolutně největším nepřítelem začínajícího burzovního obchodníka s malým účtem je spěch. Honem, založit účet. Honem, převést peníze. Hurá, už jsou na obchodním účtu. Honem, vyzkoušíme nějakou strategii. Rychle, co bys ještě mohl udělat? Šup, šup, trhy se hýbou, nesmíš propásnout šanci na … No moment, opravdu to je to, co jsi chtěl? Je tvým snem s penězi na burze neustále někam spěchat? To opravdu zítra už nebudou obchodní příležitosti? Příležitosti jsou neustále, burza nikam neuteče a zítra je taky den.

Za druhé:

Když už máš Jeníčku 10000 USD, na každém druhém webu se dočteš, že by měl intradenně obchodovat e-mini indexy, protože to je ta “správná” a “jediná” cesta ke zbohatnutí. Pozor, je to past. Chtějí Tě oškubat. Obchodování takových futures trhů v sobě zahrnuje obrovskou páku. Páka není nic jiného než úvěr a jako začínající obchodník si v takových trzích můžeš rozbít hubu, a většinou si ji také rozbiješ. Jeníčku, nedělej to, tudy cesta nevede.

Za třetí:

Jeníčku, ať tě ani nenapadne využít pro svůj malý účet služby místních – rozuměj českých – brokerů. Je například velmi důležité nechodit k Patrii. Nahlédnutím do jejich ceníku totiž zjistíš, že za 1 obchod si účtují 14.90 USD, a to je jen nákup. Celé kolečko “nákup + prodej” by činilo 29.80 USD, což jsou tři promile z velikosti účtu. Tři promile za 1 obchod. Při 100 obchodech ročně by byly poplatky již 100 x 14.9 x 2 = 2980 USD a to je třetina účtu o velikosti 10000 USD (!) Jeníčku, o třetinu účtu na poplatcích přijít nechceš!

Za čtvrté:

Jeníčku, nechoď na školení k místním českým pohádkářům. Ti mají za cíl z Tebe dostat nějaké peníze za školení, ideálně ještě v době, kdy toho o obchodování moc nevíš. Při velikosti účtu 10000 USD vnímám 4400,- Kč za sadu videí nebo 20000,- Kč za kurz jako finanční sebevraždu. Tomuto fenoménu říkám “nákup snu”, kdy po vyslechnutí pohádky budeš sice o 10% účtu lehčí, ale zase budeš motivovaný zbylých 90% účtu rychle rozfofrovat za vydatného potlesku burzovních matadorů. Takže Jeníčku, bez kurzů, ano?

Za páté:

Jeníčku, asi Tě napadne postavit si AOS a nechat na burze vydělávat počítač. Zlaté oči! Náklady na infrastrukturu, data, programátory, vývoj, testy, nastavení a implementaci mohou ukrojit podstatnou část Tvého desetitisícového účtu, nebo jej mohou zcela zlikvidovat. Je to hezká představa, ale počkej s tím rok nebo dva, ano?

Bonus:

Jeníčku, nedělej ještě jednu věc. Neřvi v diskusích. Ani jako člověk, který si hraje na Boha, ani jako člověk, který nízké účty obhajuje. Obojí vyzní poněkud komicky. Mařenkám ve stejné situaci budeš celkem ukradený, opravdovým obchodníkům budeš k smíchu a burzu tím nijak neovlivníš.

Co dělat

Za prvé:

Může to znít divně, ale vypozoroval jsem u takto malých účtů jeden fenomén: Jeníček vlastně neví, proč chce na burze obchodovat. Je to kvůli ochraně úspor? Kvůli rozložení rizika? Kvůli absolutnímu zhodnocení? Kvůli tomu, aby mohl machrovat před kamarády? Kvůli adrenalinu? Chce se vzdělávat? Má to jako koníčka? Mohl bych pokračovat; jedna věc je však velmi důležitá a Jeníček ji často ignoruje. Nějaký dobrý důvod by měl mít – jinak se mu může stát, že “vleze” na burzu a bude se tam plácat od nuly k nule, nebude spokojený a vlastně ho to ani nebude bavit.

Za druhé:

Cíl nebo cíle na první rok. Jeníček si takové cíle nedal. Je to až komické. Možná rok, možná několik let šetřil, stálo ho to úsilí jak hrom, nyní má ty peníze pěkně pohromadě a neví, čeho chce s nimi v nejbližším období dosáhnout? Zvláštní, viďte! Je pochopitelné, že cíle by měly souviset s důvody. Jestliže je například Jeničkovým důvodem ochrana úspor, jeho cílem může klidně být překonat inflaci. Jestliže důvodem je rozložení rizika, cílem může být nízká volatilita. Jestliže důvodem je absolutní zhodnocení, cílem může být provedení mnoha obchodů s vysokou pákou. Jestliže chce machrovat před Mařenkou, může být cílem fotka s nejlepšími světovými investory při příležitosti konání nějaké konference. Pokud chce adrenalin, cílem může být tvorba AOS. Jestliže se chce vzdělávat, může být jeho cílem vyzkoušet mnoho přístupů, aktiv a způsobů obchodování. A konečně pokud chce mít investování jako koníčka, může být jeho cílem prostě strávit denně 2 hodiny burzou, protože ho to baví. Tak či tak, cíle by si měl stanovit předem, aby pak po roce mohl zjistit, jestli se mu jich povedlo dosáhnout.

Za třetí:

Jeníček s takto malým účtem může koupit a držet ETF. A to v mnoha variantách:

 1. Může hned koupit a držet nějaký široký indexový fond, jako je SPY nebo DIA.
 2. Může měsíc co měsíc nakupovat tyto fondy. Třeba prvního v měsíci za 1000 USD.
 3. Může nakupovat při poklesech, třeba když je RSI(2) menší než 10.
 4. Může nakupovat před dividendami po dividendách držet dál.
 5. Může mixovat dva fondy, např. SPY a HYG pro rozložení rizika.

Jeníčku, uvědom si, že ETF jsou nástroj, který Ti umožní přežít v trzích první rok. Jsou široce diverzifikované a pravděpodobně neztratí 20% své hodnoty přes noc. Jestliže do nich budeš investovat uvážlivě, získáš na burze cenné zkušenosti a první rok skončíš se ziskem, nebo se ztrátou, která ale bude poměrně nízká.

Za čtvrté:

Jeníčku, máme tady na webu seriál o obchodování opcí na akcie. Uvědom si, že úplně stejně lze obchodovat i opce na ETF. Znamená to, že se budeš muset pár věcí naučit, ale to už k burze patří. Jestliže se naučíš, jak vypisovat naked PUT a potom covered CALL na ETF SPY, jsi na nejlepší cestě skončit první rok v plusu. Já mám takto už 6% zisku z podkladu, který je od začátku roku na nule.

Za páté

Pokud se Jeníčku cítíš na obchodování ETF i na opce na ETF, pak se můžeš pozvolna rozhlížet i po jednotlivých akciích. Pozor, jsou zákeřné. Jejich ceny mohou kolísat mnohem více než u ETF a tak pokud bys s tak malým účtem chtěl obchodovat akcie, vybírej si jen obrovské zavedené firmy uspokojující základní lidské potřeby, protože takové firmy pravděpodobně nezkrachují ani v krizích.

Bonus:

Jeníčku, taky si prosím tě stanov, kolik obchodů budeš chtít první rok udělat. Cože, stovky? Ty ses snad zbláznil! Desítky? I to je moc. Doporučil bych Ti maximálně 20 – 30 obchodů ročně. Ano, jeden za 14 dnů v průměru. Jsi totiž na burze nový a chceš první rok přežít, viď? Tak neobchoduj příliš. Hodně štěstí Jeníčku! Budeš ho potřebovat!

Příspěvek byl publikován v rubrice Selský rozum. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

25 komentářů: Co dělat s účtem o velikosti 10000 USD

 1. Mira napsal:

  Premyslel jsem jestli se k tomuto clanku vyjadri, nechci totiz zbytecne rypat nebo neco podobneho, ber to jen jako 1 feedback na poskytovanou kvalitu.

  Nemyslim ze je potreba delat z tech novacku furt takove joudy a dobirat si je v kazdem odstavci, ano maji nasazeny ruzove bryle, ale uz jsi jim tyto bryle nekolikrat rozbil pomoci jinych clanku… Zkratka mi vadi styl „egoistickych“ clanku, neni to nejlepsi pojmenovani ale nevim jak to nazvat jinak, snad rozumis co myslim.

  • admin napsal:

   Ahoj, rozumím tomu částečně.

   Článek je samozřejmě psán s nadsázkou, to snad napadne každého. Nicméně pokud beru egoismus jako „moderní označení pro sobectví, obvykle ale s méně pejorativním významem. Znamená (přílišné) sledování vlastního prospěchu a zájmu, případně i na úkor druhých“ (Wikipedie) pak tam opravdu nic takového nevidím.

 2. Mirek napsal:

  No můj skromný názor je, že 9 z 10 lidí co čtou tyto stránky jsou jak jsi napsal „lidé kteří by se obchodníky chtěli stát“. Protože upřímě, dosáhnout kapitálu 100k USD který bych si mohl vyčlenit na obchodování na burze je pro drtivou většinu lidí nemožné:)

  • admin napsal:

   Právě, asi jsem neodhadl cílovou skupinu čtečnářů. No, tím lépe, pokusíme se psát více článků pro nováčky.

   Jinak můj názor je, že kdo chce, tak ty dvě mega za 10 let musí dát do kupy, byly tady na to články někde v historii webu, stačí pohledat. Burza ale asi opravdu není pro všechny…

   • Mirek napsal:

    Nechci o tom rozpoutávat diskusi, ale opravdu to vidíš až moc „růžově“. 2mega za 2 roky = 16 666Kč měsíčně. Člověk který je na burze nováčkem nemůže počítat s konstantním měsíčním zhodnocením ani 1% (jak jsi uváděl v minulosti v článku), proto bude muset šetřit 16 666Kč měsíčně ze svých pravidelných příjmů. A upřímně kdo je schopen po dobu 10 let měsíčně tuto částku dávat bokem? Těžko by se hledal někdo kdo by tuto částku byl schopen šetřit už jen půl roku:)

    Na jedné straně tě chápu, díváš se na to z pohledu kdy už jsi na druhém břehu a tato částka je pro tebe směšná – tomu taky odpovídá styl tvých článků. Nicméně opravdu málo kdo je schopen této částky v životě dosáhnout (natož za účelem obchodování na burze).

    Ještě jednou říkám nechci se o tom dohadovat, nicméně ten přístup kdy levou zadní našetřit 100k USD a až poté začít obchodovat je možná tak pro 1% obyvatel ČR. Je potřeba být střízlivý a hledět na tento fakt reálně.

 3. Jenik napsal:

  Zdravim,

  me se ten clanek libi. Jsem presne ten zelenac, ktery zacina a informace na techto strankach mi prijdou vecne a uzitecne.

  O ETF jsem se dovedel cca pred pul rokem a to me privedlo na to myslenku, ze bych to investovani mohl taky zkusit. Zatim mam pripravenou hotovost 50k v CZK a chystam se udelat prvni krok. Prvni zmena v mysleni je, ze bezne vydaje delim 20 a rikam si kolik bych mohl nasetrit USD odlozenim okamzite spotreby, coz povazuji za pozitivni.

  Co se tyka cilu, je to mix – dluhodobe to je zajisteni na duchod. Ale take bych se rad zbavil hypoteky, casem bude treba poridit auto apod. Zatim nemam pocit, ze bych sledovanim indexu chtel travit veskery cas, ale hodina denne by mela byt OK.

  Momentalni blok na prvni nakup je „vysoka“ cena dolaru a SPY, vstup bych rad nacasoval na neco jako pokles kolem 16.10. letosniho roku.

  Zatim mam jen ucet u FIO, ani jsem jeste neprevedl penize na obchodni ucet. Mate jine doporuceni na brokera pro male obchodovani?

  Uz se tesim na rok 2024 :)

  • admin napsal:

   Brokera nevím, tam bych se prostě rozhodoval podle poplatků. Co se týče vysoké ceny dolaru a SPY, to asi bude pravda a počkal bych měsíc, dva. Ono to neuteče. Ideální by bylo přikupovat pravidelně, třeba měsíčně nebo kvartálně, pokud to poplatky dovolí.

   „Ideální“ ETFka budou SPY, DIA, VTI a podobné široké indexy. Vyhýbal bych se jednotlivým akciím, to s danou částkou nemá cenu riskovat.

  • Honza napsal:

   To: Jenik
   Ahoj, jsem na tom temer stejne jako ty – stejne plany, kapital i stejny cil…

   Zajimalo by me proto, jestli nechces obcas probrat aktualni moznosti, napady a popripade si i predat nektere zkusenosti a vedomosti.. precejen vice lidi vic vi. Kdyztak muj email: mail@janjuna.cz

   Ohledne brokera – vsude slysim chvalu na Interactive Brokers, kteri maji sice minimalni vstupni ucet 200’000Kč, ale pro studenty je to pouze 60’000Kč, takze pokud chces zacit s malem, jsi student (coz ted nevim podle te hypoteky) a jak rika xzajic, postupne prilejvat treba na mesicni bazi, tak bych vzal je – uz kvuli tem poplatkum a servisu.

   Preji hodne stesti v investicich..

   • Jenik napsal:

    Mozna by fungovala „ceska cesta“ 200k na zalozeni uctu a hned 150k zpatky :), ale myslim, ze pro zacatek nebudu tak aktivni aby se to vyplatilo.

    Chci se jeste podivat na Lynx, sice je to drazsi nez prima cesta, ale pri malem poctu transakci by to melo byt OK.

    • Honza napsal:

     Jeste jsem si vzpomnel na https://www.degiro.cz/ .. jsou ted novi na ceskem trhu a nevypadaji spatne.

     • foglik napsal:

      Mě vždycky zaráží, jaké usílí jsou lidi s pidi účtem schopni vyvinout proto, aby našli někoho kdo jim umožní hru /nic jiného to není/, než by stejné úsilí věnovali k vydělávání na zvýšení účtu.

      Omezení IB na 10K má svoji logiku!!! Navíc s pidi účtem při nějakém průseru reálně hrozí margin call.

      Název článku je „Co dělat s účtem o velikosti 10000 USD“ a překvapuje mě, že při postojích xzajice k velikosti účtu se vyjadřuje co dělat s kapitálem 2.257,54 USD (ani o cent víc, dnes ke kurz: 22,148).

  • Djm napsal:

   Ta cena dolaru by se dala celkem resit pomoci tzv. margin loan u IB (vysvetlene je to zde https://www.interactivebrokers.com/images/flash/tours/MechanicsOfForeignTransaction/index.html). Osetri ti to pekne kurzove riziko te vstupni market value pri otevirani pozice. Co to neosetri je kurzove riziko zisku/ztraty z obchodu.

   • admin napsal:

    Zatím je to tak, že „drahý“ dolar máme v ČR rádi, protože za něj dostaneme „více“ českých korun. Úplně jiná otázka samozřejmě je, jestli si za těch více Kč koupíme reálně více zboží (zejména tedy zahraničního, žejo …).

    V globální ekonomice tahle otázka není až tak úplně zásadní, pokud jsme ale na „českém písečku“ a měníme USD na Kč a zpátky, tak chápu, že nás to velice zajímá, o tom žádná …

    Osobně to moc neřeším, protože to rozumně řešit nejde ;-)

 4. Eddie napsal:

  Ahoj,
  jen dotaz: Jak jsi myslel nakoupit spy za 1000 USD ? přes jaký instrument ?
  100 sharu totiž stoji cca 20.000 UDS, které kontroluješ s nějakým normálním margin účtem za cca 10.000 USD.
  Možná přes CFD je větší páka a margin ti to dovolí.
  Nebo jsi myslel ESko ?
  Ještě mě napadla varianta mini opcí (je to 10 sharu), ale spread na těch opcích je teda pěkně mastnej.

 5. Martin napsal:

  Mně se ten článek naopak líbí.
  Burza je o tom, že větší kapitál znamená klidnější život a obchodování.
  Ono je prostě něco jiného, když máte 20% z 10.000 UD, to je tak na kafe a týden ve Špindlu
  20% z 100.000 už na žití stačí, tedy pokud nestartujete život tím, že si vpálíte do zad hypotéku a auto na splátky. Nevím proč, ale lidi začínají zpravidla právě tím, že si podříznou příjmy (hypotéka, kára, dovolené v Karibu…)

  Lidem říkám, že se mají naučit trejdit s 10.000 USD. A jet v klidu se dvěma kontraktama, nehrotit vstupy a hlídat výstupy.
  Nehnat se na XY% ročně, ale učit se řemeslo.
  K tomu malé peníze stačí.

  A pak vidím, že lidi, kteří začali s 10.000 USD, vydělají 15-30% a jsou v pohodě. A rychle se snaží neprožírat výdělek, ale zvyšovat si kapitál a pozice.
  To je cesta, kterou se lze vydat a v klidu si účet vybudovat. Neblbnout s hypotékou a kreditkama, ale šetřit a přemýšlet.
  Do 10 let se 100.000 USD dá zmáknout v pohodě.

 6. Honza napsal:

  Se vším se dá souhlasit.
  Jen bod 4 – místní pohádkáři jsou sice pohádkáři, ale za mě mohu říct, že některé jejich kurzy mi určitě pomohly. Sice jim nic moc neveřím jejich obchodním úspěchům a náhodou shlednuté „ego-masturbační“ video jednoho z Grimmů je tragikomedie, ale mě na začátku pomohli pochopit několik důležitých detailů a určitě pomohli s orientací třeba v software. Každopádně pro Jeníčka to před 9ti roky bylo docela dobré, než se prohrabávat všemi zmatenostmi na netu a marnit čas zkoušením všeho softu, na který mohl narazit.
  Možná jsem měl kliku, ale ze svých původních 10k USD už několik let žiju i díky pohádkářům.
  Asi i dnes bych jiným Jeníků s klidem řekl, ať si tam zajdou – ale neznám jejich dnešní kurzy ani ceny.

  • admin napsal:

   Každý, kdo Ti pomůže pochopit nějaké detaily je samozřejmě vždy veliké plus. A s tím software taková zajímavost: dodneška není na trhu nic, co by dokázalo uspokojivě vytvářet AOS a pak je s nějakou rozumnou mírou stability taky obchodovalo.

   Nicméně: řada lidí zkrátka není odolná proti „vyplachování mozků“, takže se jim to může vymstít. Ty, jak soudím, to máš v hlavě srovnané a tudíž se není čeho bát.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.