Česká burza–co byste poradili?

logoPřišel mi e-mailem zajímavý dotaz, na který neumím odpovědět. Neporadil by s tím někdo, kdo má v tomto oboru zkušenosti? Dotaz se týká české burzy a možnosti uplatnit na ní nějakou strategii, snad i automatizovanou. Pokud někdo fundovaně odpoví, budu rád. Sám se pohybuji výhradně na burze americké, takže fakt netuším co a jak.

Dotaz

Dobrý den,

rád čtu Váš blog a díky němu jsem se mnohému přiučil. Například nástroj na grafy www.freestockcharts.com, zdroje historických dat z Yahoo, praktické využití opcí atd.

Zajímalo by mě, zda má nějaký potenciál česká burza a zda lze na ní uplatnit nějakou rozumnou strategii. Vím, že preferujete tu americkou a chápu to, nicméně pro začátečníky, kteří si to potřebují vyzkoušet jsou americké trhy všeobecně drahé (IB -> min. 240 Kč/měsíc, Fio -> 210Kč/obchod).
Ze zvědavosti jsem se snažil otestovat Vaší strategii 90% na historických datech ČEZu a výsledek nic moc, ale chápu, že to není na jedné akcii příliš vypovídající.

Jinak já jsem na české burze zhruba rok, kupuji v podstatě jen dividendové tituly a zatím se to daří.

S pozdravem
podpis

Tak, co s tím?

Musím se přiznat, že jsem se poprvé v životě podíval na stránky české burzy (http://www.bcpp.cz/). Zjistil jsem, že se na ní obchoduje s asi 14 tituly ve velice nízkých objemech. Z toho pro mě osobně vyplývají následující věci:

 1. Burzička bude zřejmě hodně ovlivněná makroekonomikou, eurem, fundamentem,
 2. Jakýkoliv větší nákup / prodej bude asi hýbat trhem,
 3. Vypořádání v českých korunách může být pro někoho výhodou

Tazatel poukazuje na to, že přístupy na zahraniční burzy (NYSE, AMEX, NASDAQ …) jsou v principu dražší a někde (IB např.) se platí za každý měsíc poplatky za neaktivitu.

Z toho mě napadá jediná otázka – je problém v tom, že se tazatel vstupu na zahraniční trhy bojí, nebo je problém v tom, že mu přijdou drahé? Pokud je to otázka ceny, pak je to také otázka brokera, a tady mi papírově přijde nejlevnější ten http://www.lynxbroker.cz/. Srovnání cen s ostatními českými brokery je pak zde: http://www.lynxbroker.cz/tarify.php

Poradíte někdo?

Mám tedy dva dotazy – zda tu někdo obchoduje nějakou strategii na české burze, a zda má někdo zkušenosti s tím lynxbrokerem (zejména, zda se opravdu neplatí za neaktivitu).

Můj názor

Já bych se zahraničních trhů nebál. Oproti českým patnácti je na americkém trhu několik tisíc obchodovatelných společností a několik set obchodovatelných fondů. Je z čeho vybírat. A poplatek 5 USD za obchod? Je to sice více než 100,- Kč, ale za tu zkušenost to podle mě stojí. Co myslíte?

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 komentářů: Česká burza–co byste poradili?

 1. Mandarin napsal:

  V ČR je na US asi nejlevnější stox.cz, platí se podle objemu 6-10 USD.

  Pokud jde o CZ burzu, podle mne tam člověk nevymyslí nic. Navíc je to otázkou pěti let, než přestane existovat. Pád Capital Partners ji vzal s sebou, dělali tam víc jak polovinu obchodů.

  Jinak hodně titulů se obchoduje v zahraničí a v podstatě je kopíruje – Erste, VIG nebo CETV. Jediná cesta je na ty dividendy, ale mít peníze jen tam… Pokud mám pár desítek tisíc tak proč ne, ale jinak je to nesmysl.

  • admin napsal:

   Taky jsem si něco podobného myslel, ale netroufl jsem si to tvrdit, když na té burze neobchoduju. Díky za postřeh.

  • MakeITrain napsal:

   Levný je i broker DeGiro. Americké akcie i za míň než 1 USD, taky podle objemu.

   • admin napsal:

    DeGiro je ECN broker, ne?

    • MakeITrain napsal:

     Jo jo, je

     • Mandarin napsal:

      U těch ECN je vždycky otázkou i spread, ten si mohou natáhnout jak chtějí a dohnat tím poplatky. Neříkám, že je navyšují, ale mohou. Na netu jsem moc info nenašel, abych to mohl porovnat.

      • admin napsal:

       Já bych se právě z těchto důvodů toho bál. Přece jen burza je burza a ECN je ECN. Jsou to dva odlišné světy, bohužel lidi mezi tím moc nerozlišujou.

   • Jenik napsal:

    Resil jsem vyber brokera loni v listopadu, i tady na foru. Nakonec jsem se rozhodl zacit s DeGiro, prave pro nizke naklady na hrani. Mohu doporucit, predevsim pro otestovani vlastniho chovani, pocitu, predpokladu a planu se kteryma zacinate…

    Napr. jsem strasne „resil“ jestli koupit USD za 22.5 :)))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.