Kupování call opcí

Dnes se omlouvám všem zkušeným obchodníkům s opcemi, protože tento článek bude o naprostých základech opčního obchodování a bude tak vhodný spíše pro příležitostné čtenáře. Nebo pro ty, kdo touží nějakým způsobem začít obchodovat s opcemi, ale pokročilé strategie jim přijdou příliš … pokročilé. Pojďme rovnou na konkrétní případ toho, kde se dá využít nákup call opce.

Je pondělí 8.8.2014 a trader Honza Lama si všimne, že zítra bude Apple představovat novinky. A protože Honza Lama je fanoušek Apple, koupí 30 ks akcií AAPL s nadějí, že akcie budou na novinky reagovat a vyrostou. Půjde o krátkodobou spekulaci v řádu několika dnů. 30 akcií se koupí za 98.80 USD za kus, celkem tedy 2964 USD. 12.9. v 17 hodin Honza zjistí, že si vydělal na nové pouzdro pro svůj iPad a tak pozici uzavře na ceně 101.80 USD za kus, což je 3054 USD a 90 USD je zisk.

Jiná situace: Je pondělí 8.8.2014 a trader Franta Geňa si všimne, že zítra bude Apple představovat novinky. A protože Franta Geňa je fanoušek Apple, koupí 1 ks opce na akcie  AAPL s nadějí, že akcie budou na novinky reagovat a vyrostou. Půjde o krátkodobou spekulaci v řádu několika dnů. 1 opce na strike 100 USD s expirací 17. října se koupí za 305 USD za kus. 12.9. v 17 hodin Franta zjistí, že si vydělal na nové pouzdro pro svůj iPad a tak pozici uzavře na ceně 400 USD za kus a 90 USD je zisk. Obchod je reálný, sám jsem jej udělal, viz obrázek:

aapl

Jaký je mezi oběma tradery rozdíl?

 1. Obrovský rozdíl je v risku. Kdyby Tim Cook na prezentaci oznámil, že AAPL právě zkrachoval a akcie by se propadly na nulu, Honza Lama by přišel o 2964 USD, zatímco Franta Geňa by přišel o 305 USD.
 2. Obrovský rozdíl je v percentuálním zisku. Honza Lama má zisk 3% z investované částky, Franta Geňa má zisk 30% z investované částky.
 3. Obrovský rozdíl je v blokovaném marginu na tento obchod. Zatímco Honza Lama má na účtu blokováno 1482 USD jako margin na svůj obchod, Franta Geňa má blokováno pouze 305 USD, což je 20%.

Opce tedy není nutné používat vždy jen jako součást komplexních strategií, ale lze je uplatnit i samostatně jako nástroj na krátkodobou spekulaci na růst (a samozřejmě i pokles).

A co Vy? Děláte taky jednoduché opční obchody? Pochlubte se v diskusi!

Příspěvek byl publikován v rubrice Co používáme se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 komentářů: Kupování call opcí

 1. markus napsal:

  Ahoj,
  promin ze to sem nepatří, ale mohu se zeptat na jakých datech testuješ AOS, furt hledám nějaky použitelný systém který by mi dokazal 99% kvalitu dat a furt to nějak nejde :-(
  Prošel jsem vše z http://www.trading24.cz/zdarma-historicke-data-forex-komodity-testovani-mt4 tedy kromě Oandy a ani jedno jsem nezprovoznil

 2. Jellyman napsal:

  Zdravím, prosím Vás jaké máte zkušenosti/co si myslíte o vypisování opčních spreadů?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.