Buy & Hold, aneb Nakup a drž

buy-holdStrategie “nakup a drž” patří na akciovém trhu k nejstarším, je úplně nejjednodušší na pochopení, samozřejmě že v delším časovém horizontu perfektně funguje, a přesto má v současné době více odpůrců než zastánců. Pojďme si tedy v dnešním článku zrekapitulovat o co při této strategii vlastně jde a jak to může dlouhodobý investor využít ve svůj prospěch. Nakonec, jak už je v poslední době zvykem si ukážeme na nějaký menší příklad.

Časování trhu – ano či ne?

Na trhu existuje skupina traderů, která se velmi zabývá otázkou kdy které akcie koupit. Toto takzvané časování trhů samozřejmě má smysl, protože – pokud se to povede – pak se akcie levně nakoupí a draze prodají. jenomže kdo vlastně pozná, kdy je daná akcie levná nebo drahá? A právě tímto argumentují zastánci strategie buy & hold. Podle nich je třeba akcii nakoupit, a pak ji držet “ať se děje cokoliv”, protože výsledky ve dlouhodobějším časovém horizontu budou vždy lepší než při časování trhů.

Koupit a držet je samozřejmě ta technicky úplně nejjednodušší akciová strategie. Je ovšem velice náročná na psychiku, když se na trzích nedaří.

Proto je třeba, aby trader, který tuto strategii používá, byl psychicky odolný. Může se totiž stát, že strategie bude krátkodobě vykazovat ztráty, někdy i výrazné.

Strategie “kup a drž” má ovšem ještě jednu nezanedbatelnou výhodu – a to jsou poplatky, respektive to, že žádné nejsou. Neustálým nakupováním a prodáváním akcií totiž živíme pouze svého brokera, což asi původně nebylo naším záměrem.

Příklad

Chudák akciový trader se rozhodl nakoupit a držet akcie 30 nejlepších amerických podniků, a to právě těsně před vypuknutím finanční krize, tedy řekněme 2. září 2008. Uvažujme o nákupu 1000 akcií akciového ETF fondu DIA, které ten den stály 103.71 USD za kus (cena je upravená o dividendy). Obchod jej tedy vyšel na cca 103710 USD (poplatky pro jednoduchost vynechávám).

Jak asi víte, vypuknutím světové finanční krize se akcie dostaly pod značný tlak. Tlak byl takový, že například 5. března 2009, tedy nějakých půl roku po nakoupení se akcie dostaly na 60.64 USD za kus, což pro tradera představovalo fakt, že reálná hodnota jeho investice byla tou dobou jen 60640 USD. Zkuste si představit, že byste za půl roku byli v takové ztrátě , tedy celková ztráta činila hrozných 103710 – 60640 = 43070 USD, což je ztráta hodnoty původní investice o více než 40%!

Trader ale počítal se strategií buy & hold a rozhodl se akcii dále držet. Vyplatilo se to? V době, kdy píšu tento článek (22.7.2012) je hodnota akcie DIA na 128.04 USD, to znamená, že z původní investice 103710 USD by trader byl v zisku  24330 USD, neboli cca 23,5%. To sice za téměř 4 roky není mnoho, ale je to rozhodně více, než by dostal v bance.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dlouhodobé investování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.