Burza a multi-level-marketing

pyramidPravděpodobně většina čtenářů mého blogu – pokud ne úplně všichni – slyšela o fenoménu multi-level-marketingu. Prodej zboží či služeb síťovým způsobem získává na popularitě, a zastánci MLM tvrdí, že tento způsob podnikání je nejlepší, nebo že alespoň je nadřazen tradičnímu modelu distribuce pomocí velko a maloobchodů. Jelikož řada MLM firem je kótována na burze, pojďme se v dnešním článku podívat na to, jak se jim daří a srovnat jejich výkonnost v posledních pár letech s indexem.

Můj názor na MLM

Úvodem chci předeslat, že principy MLM znám velice dobře. Tak dobře, že jsem v uplynulých deseti letech vytvořil celkem šest informačních systémů pro výpočty provizí MLM pro 6 společností, z nichž některé byly nadnárodní. Nicméně můj názor na MLM (možná i právě proto, že mám informace “z druhé strany barikády”) je celkem neutrální.

Pokud pominu podvodné firmy typu “letadlo”, kde provize získáte pouze za přivedení zákazníka, samotný princip MLM závadný není. Jde prostě jen o jiný model přerozdělování peněz, které by se musely vynaložit na podporu prodeje. Co ale “závadné” je, že lidé se občas snaží podvádět uvnitř samotné firmy, ať už pomocí cen, či pomocí nekalých praktik v přerozdělování peněz. Řekl bych, že Češi jsou v tom (bohužel) na světové špičce.

MLM firmy na burze

Které známé firmy jsou kótovány na burze v USA? Pomohl jsem si tabulkou na stránkách MLM legal. Pokud budu jako kritéria používat

  1. Na burze více než 5 let
  2. Metoda distribuce MLM
  3. Kotace na NYSE nebo NASDAQ

vyjdou mi v seznamu následující společnosti:

FirmaTickerNa burze od
HERBALIFE LTD.HLF16.12.2004
MANNATECHMTEX16.2.1999
MEDIFAST, INCMED31.12.1993
NATURE’S SUNSHINE PRODUCTSNATR25.6.2009
NUSKIN ENTERPRISES, INCNUS22.11.1996
RELIV INTERNATIONALRELV15.3.1993
USANA, INCUSNA1.2.1995

Kdybychom do těchto firem investovali před 5 lety, tedy 1.7.2009, jak bychom na tom byli dnes? Uvažujme o investici 70000 USD, rovnoměrně rozdělené do 7 částí (tedy nákup 10000USD do každé z firem uvedených výše) a porovnejme to celé s indexem SPY. Model by dopadl následovně:

graf

Není to žádná sláva, co? MLM společnosti sice v drtivé většině případů překonávají index, ale sešup portfolia z 250 000 USD na 170 000 USD během osmi měsíců bych asi těžko snášel. Pokud bych tedy před pěti lety investoval do 7 uvedených firem nebo do indexu, byl bych na tom dnes prakticky stejně. Ekonomický zázrak se tedy nekoná. Osobně bych volil investici do indexu, bylo by to klidnější.

Excelový soubor ke stažení

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře: Burza a multi-level-marketing

  1. Lovec napsal:

    Když už tu rozebíráš konkrétní tituly, obchoduješ i s ETP na volatilitu?

  2. radim2 napsal:

    Pokud jsou ty grafy správně, má to zobchodovatelný potenciál. Samozřejmě ne long MLM od 1.7.2009. a držet do 1.7.2014 :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.