Brokeři–čeští a zahraniční

Každý, kdo chce obchodovat na burze (a třeba tak nakupovat či prodávat akcie), tak musí využít služeb nějakého toho brokera. Broker je společnost, která pro nás akcie obstará (za úplatu) či nás jich (bohužel typicky za další úplatu) zase zbaví. Brokerů je k dispozici celý řada, zkušenosti mám se dvěma konkrétními – s jedním českým a jedním zahraničním.

Patria

Patria Direct je český broker. Umožňuje Vám obchodovat jak s českými, tak se zahraničními akciemi. Fungoval jsem u něj cca rok. Výhoda pochopitelně je, že všechna komunikace se odehrává v češtině. A Patria má na české poměry poměrně slušně udělané zpravodajství. Tím, ehm, jaksi seznam výhod končí. Všechno ostatní, co tento broker páchá, by se totiž s klidným svědomím dalo označit spíš za nevýhody.

Mezi dvě největší nevýhody patří zpackaná webová aplikace pro zadávání obchodních pokynů a poplatky. Aplikace pochází svým layoutem z dob tak před pěti lety, v horním menu se vůbec nedá vyznat, platforma umožňuje obchodovat pouze s omezeným počtem zahraničních akcií a podílových fondů.

Poplatky jsou naprosto brutální. Stručně řečeno, nákup USD akcií Vás vždy vyjde minimálně na 15 USD. Pokud se tedy například pokusíte koupit 100 akcií něčeho po 10 USD za kus, získáte akcie v hodnotě 1000 USD a zaplatíte za to 15 USD na poplatcích. To je cca 280,- Kč, nebo chcete-li v tomto případě 1,5% z celkové ceny koupených akcií. Když budete ty samé akcie chtít prodat (například proto, že se jejich cena nehýbe), tak opět zaplatíte 15 USD. Celkem tedy zaplatíte za každý nákup a prodej akcií minimálně 30 USD, neboli 560,- Kč. To je v našem hypotetickém případě 3% z celkové ceny akcií.

Interactive Brokers

Interactive Brokers patří mezi špičku zahraničních retail brokerů. Účet si u tohoto brokera může otevřít i občan z ČR (zmiňuji se o tom proto, že to není vždy tak úplně automatické). Pro založení účtu je potřeba znát alespoň trochu anglicky, jinak ale vše probíhá přes webové rozhraní. IB umožňují fungovat na řadě burz jak v USA, tak i v Evropě či v Asii (např. Japonsko).

Pro samotné obchodování lze použít jak otřesný Web Trader (to je prohlížečová platforma), tak i naprosto strašného desktopového klienta, kterému se říká “Trader Workstation”. Ta aplikace je příšerná primárně proto, že ke své činnosti potřebuje Java Runtime, a sekundárně pak proto, že je VELMI nepřehledná. Dá se to zvládnout, ale není to nic pro slabé povahy. Lokalizace do češtiny není, vše je v angličtině. Naštěstí se dá s trochou intuice po pár týdnech v aplikaci vyznat.

Ale ty poplatky jsou o něčem úplně jiném. Tak například za nákup 100 ks akcií jako v tom prvním příkladu zaplatíme pouze 1 USD, a při prodeji opět pouze 1 USD. Celkem tedy 2 USD, na naše tedy nějakých 37- Kč. Zatímco u Patrie tedy činí poplatky 30 USD, zde pouze 2 USD, ušetřených 28 USD za jeden nákup a prodej 100 ks akcií nám jde vlastně “do kapsy”. 28 USD je cca 523,- Kč – to není málo!

Co s tím?

Osobně jsem samozřejmě váhal, zda svěřím své peníze zahraniční společnosti, ale během let jsem jen na poplatcích ušetřil tolik, že se to určitě vyplatilo. Problém není ani s převodem peněz „tam“ či „zpátky“, vše se odehrává v řádu hodin, maximálně 2-3 dnů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Trading se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

15 komentářů: Brokeři–čeští a zahraniční

 1. Honza napsal:

  Jen dodám, že fundování účtu u Interactive Brokers lze nyní dělat i přes českou banku, takže zpracování je ještě rychlejší.

  Jinak hezký článek :-)

  • admin napsal:

   Jak? To neznám …

   • Honza napsal:

    Viz Ales dole v komentari.. Vyberu ze chci poslat penize v CZK a IB me nasmeruje na cesky ucet u HSBC..

    Penize se prevedou na cesky ucet u IB a pak se ve vhodnou chvili pres forex prevedou na USD..

    • Anonym napsal:

     U toho převodu je potřeba použít FXCONV ne IDEALPRO – kdyby to někdo potřeboval. Jinak není potřeba (pokud to nechcete) převádět CZK na Base Currency. Pokud je účet v USD a převedl jsem CZK s tím že vím, že za čas si ho pošlu zpátky ve formě měsíčních výběrů na život zpátky, tak je zbytečné měni tam a zpátky a dělat si hlavu s kurzovým rizikem. IB půjčí USD na margin (ekvivalent dle příslušného kurzu k CZK prostředkům na účtu) – samozrřejmě za úrok, ale není to tak strašné – a výdělky pak připisuje v Base Currency, tedy obvykle USD. Domů si pak posíláte CZK… Taky jsem dříve měnil na USD a pak posílal do IB (když IB nemělo ještě CZK účet), dneska už pravidelně „spořím“ k IB v CZK a nechávám ležet v CZK. Jinak ten CZK převod je připsán u IB do pár hodin:), pokud to neposíláte 23.12.2014 večer:))))

     Jinak se dá IB používat jako výborná směnárna (je pak potřeba mít také účty v příslušné měně doma) – kurz je v každý okamžik např. u USD, lepší proti bance o cca 0,50-0,80 Kč, ale co je lepší, zkouknu průběh třeba USD.CZK nebo EUR.USD atd., posadím LMT na SR, která se mi líbí a čekám. Takto se dá proti výměně v tuzemské bance ušetřit hodně. Navíc poplatek jen 2 USD za převod…

     • foglik napsal:

      Soráč, nevěděl jsem, že nemám nastavené jméno.

      • Joystick napsal:

       Fogliku, jak potom funguje dotazovaní na stav účtu přes API, když budu mít v base currency vlastně 0,- USD, ale v CZK třeba 100000,-?

       • foglik napsal:

        To nevím – neprovádím takové dotazy. Když mi sem dáš „formuli“ pro dotaz z excelu, pak vyzkouším – nyní mám na účtu tři měny. Sám jsem zvědavý, ale tipuju, že se vrátí stav v base currency.

       • Kolous napsal:

        Položky vidíš automaticky převedené na dolary (resp. base currency) např.: AvailableFunds, BuyingPower, EquityWithLoanValue, NetLiquidation,…
        Některé položky ti přijdou dvakrát a druhý parametr ti určuje o jakou měnu se jedná např. fiktivně:
        CashBalance CZK 200000
        CashBalance USD -1500
        Jak vidíš, tak kouruny tam zůstanou sedět tak jak jsou a zisk/ztráta se počítá zvlášť v dolarech (může být i mínus).
        Nejjednodušší je si udělat program co ti vypíše všechny údaje vrácené přes callback updateAccountValue a pak se v tom probrat…

 2. Ales napsal:

  U IB jsou relativně velmi nízké ceny i pro obchodování opcí – běžně pod 1 USD/kontrakt. Přidal bych ke kladům IB i možnost ovládání přes API i když to opravdu není pro slabší povahy.Ale to už bylo na tomto výborném webu diskutováno u témat AOS.
  Z českých brokerů využívám jen BrokerJet, kde dlouhodobě držím nějaké pozice u dividendových titulů (ČEZ, Philip Morris).Ale pouze z pocitu potřeby jisté diverzifikace obchodního kapitálu.

  • admin napsal:

   Pravda, opce jsou také za slušné peníze. S BrokerJet zkušenosti nemám, ale jak píšeš, diverzifikace je vždy krok správným směrem.

 3. Ales napsal:

  K tomu dotazu o fundování přes českou banku – když v nabídce vybereš, že chceš poslat peníze v Kč, tak IB tě přímo nasměruje na pražskou pobočku HSBC, tj. uvede účet, který IB u HSBC má.Pokud máš účet u FIO nebo ZUNO (třeba jak já), jde pak o tuzemskou platbu zdarma.Zpětný převod do tuzemska opět provádím v Kč na svou banku.Předtím se samozřejmě pokusím ve vhodnou dobu (s co nejlepším kurzem) překonvertovat požadovaný obnos na Kč.

 4. G napsal:

  Ty řeči u IB – TW o nepřehlednosti jsou úplně mimo, naopak je to špičková aplikace , neustále vyvíjená, maximálně konfigurovatelná, flexibilní a navíc poskytuje API pro propojení s dalším SW. Java je naopak obrovská výhoda protože aplikace funguje mulitplatformě, v Linuxu/Unixu …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.