Co se událo v březnu 2017

jaroNejcennější komoditou je bezesporu čas, a toho jsem měl v březnu pomálu. K tomu nějaká ta “povinná” jarní nemoc, a hned se nakupí povinnosti hezky do fronty. Času není nazbyt bohužel ani na blog, takže se to pokusím alespoň trochu napravit dnešním souhrnným článečkem. Snad tím odčiním smrtelný hřích pravidelného nepřispívání na winpsa.

Devadesátka

Pokud sledujete strategii “90%”, tak ta utrpěla v březnu ztrátu cca 2%, zatímco index SPY ztratil sice také, ale pouze nějakých 1.1%. No fuj. Březen 2017 se tak zařadil ke ztrátovým měsícům. Pokud sledujete strategii pravidelně, pak víte, že ztrátové měsíce mají být 3-4 v roce a tohle byl jeden z nich.

Někdo to trochu prožívá, někdo to prožívá moc, ale mě to nechává klidným. Jednak proto, že 1% není na akciovém trhu žádná ztráta, ale hlavně proto, že moc dobře vím, jak by se systém choval v krizi a mám všechny scénáře pěkně rozmyšlené. Je klidně možné, že duben na tom bude lépe, a je taky možné, že to bude další ztrátový měsíc, aby pak mohlo přijít více ziskových měsíců pěkně najednou. Necháme se překvapit.

P2P portály

Já jsem si zhruba před měsícem stěžoval, že mě Mintos a Twino začínají zlobit. Ale měsíc je dlouhá doba a změnilo se toho moc, pojďme se na to trochu podívat.

Mintos

U Mintosu mi v době psaní článku, tedy 2.4.2017 pěkně funguje autoinvest, který “chytá” půjčky nad 11% a do 6 měsíců, občas sáhnu i po půjčce s delší durací. Původně jsem měl trochu psychický blok investovat do půjček třeba na 60 měsíců, ale z různých diskusí jsem zjistil, že i ty půjčky do aut se na sekundárním trhu vcelku dobře a rychle prodají, takže jsem zkusil i ty. Mají garanci a 12%, no neberte to.

Do českých půjček jsem přestal investovat úplně, a vůbec mi přijde, že ta možnost měnové konverze a následného investování v různých měnách přináší spíš víc problémů než užitku. Co ale vítám je možnost převést si EUR na CZK a poslat si je obratem na svůj korunový účet v tuzemsku, toto jde Mintosu moc dobře a je to o fous levnější než služby typu TransferWise. Což má asi Mintos jako záměr. Jinak s výnosy to vypadá dobře, viz obrázek:

myntos

TWINO

Na TWINO se děly veliké věci. Nejprve došlo k navýšení počtu půjček, co jsou k dispozici, a následně Twino zavedlo nový způsob garance – “payment guarantee”. Máme to tedy takto:

  1. Původní garance u existujících půjček se jmenuje “buyback guarantee”, ta  u existujících půjček stále trvá a funguje následovně: Když je klient v opoždění s platbou déle než 60 dnů, Twino půjčku vykoupí a věřitel dostane zpět jak jistinu, tak i úrok. To moc hezky funguje, potíž je jen v tom, že půjčka může být až 6x prodloužena, takže v reále je jistota, že se peníze vrátí, ale až po osmi měsících.
  2. Nová garance u nových půjček se jmenuje “payment guarantee” a znamená v podstatě to, že platforma uhradí měsíční splátku úvěru věřiteli vždy včas i v situaci, kdy dlužník je se splátkou opožděn. To zní zajímavě, protože to znamená jistotu pravidelného příjmu.

Protože je na TWINO stále hlad po půjčkách a občas nejsou ke koupi žádné, využil jsem hysterie a prodal půjčky v prodlení – šlo to rychle a teď to u mě vypadá následovně:

twyno

Průměrný výnos mi platforma ukazuje kolem 12.21%, to je stále velice dobré číslo.

SavingStream

SavingStream se rebrandoval zpět na Lendy, jinak jsem na něj sice zaznamenal pár stížností v diskusích, ale osobně jsem spokojený.

Například – nikdo mě přece nenutí mít v portfoliu půjčky, u nichž se blíží splatnost. Oproti tvrzení je sekundární trh neustále velmi likvidní a já prodal všechny půjčky, jimž se blížila splatnost (30 dnů a méně) pohodlně do dvou dnů. Trochu nesympatické je, že Lendy během těchto dvou dnů, kdy se půjčka prodává neplatí investorovi úroky, ale za ten komfort to stojí.

Nyní mám tedy zainvestováno pouze v půjčkách, jimž se neblíží splatnost a zvládám to včas prodávat, když je třeba. A na platformě jsou stále nové a nové půjčky za 12%, čili vše v pohodě.

Jediné, co mě trochu zlobí je fakt, že Lendy minulý měsíc moji pravidelnou platbu, kdy jsem 1.3 chtěl výnosy vybrat a poslat zpět do ČR, poslalo až 6.3 a já obdržel peníze sedmého. To není úplně košer a měli by na tom zapracovat.

FundingSecure

Opravdu malou část prostředků mám nyní nově na FundingSecure, ale po zralé úvaze jsem se rozhodl, že recenzi na tuto platformu psát nebudu. Už jich je k dispozici několik, i v češtině a bylo by to nošení dříví do lesa.

A co to ukončení intervencí?

Už v lednu jsem tvrdil, že nebudu zajišťovat eura, neb se mi to nevyplatí. To tvrdím stále, nicméně 30.3 jsem stáhnul nějaké menší peníze z Mintosu a Twina za super kurz 27.05 a tím jsem snížil velikost svého EURového majetku z původních cca 24% na nynějších cca 23%.

To jedno procento není tolik, aby to stálo za řeč, chtěl jsem jen ukázat, že to šlo. Pokud by  po ukončení intervencí koruna vlivem výkyvů na okamžik znovu oslabila, klidně odporodám další jedno nebo dvě procenta svých EURových investic. Pokud ne, počkám měsíc, dva a začnu eura zase nakupovat.

Závěr

Když si odmyslím hnusné povinnosti typu “podej daňové přiznání”, pak březen byl pohodový měsíc. Nestalo se nic dramatického, a i když jsem si v úvodu stěžoval na čas, tak ten u investic vždy pracuje pro nás. Což je dobře, ne?

Příspěvek byl publikován v rubrice AOS, Trading. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Co se událo v březnu 2017

  1. Pingback: Algoritmické obchodování – březen | Jan Jůna

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.