Tak nám zabili Bondoru, paní Müllerová!

Na portále Bondora jsem investoval od února letošního roku a plánoval jsem poskytovat i nějaké smysluplné reporty o tom, jak to probíhá, čeho se vyvarovat a co naopak dělat. Dneska ráno jsem se přihlásil na portál, a zjistil jsem, že na stránkách již zcela chybí možnost manuálně investovat, ručně si vybrat komu, za jakých podmínek a za jaký úrok chci svoje pracně vydělané peníze poskytnout. Jediné, co zbývá je nechat všechno na automatu, který bude údajně investovat podle předem nastavených kritérií.

V oficiálním oznámení k tomu píší:

 • We will replace Portfolio Manager and Portfolio Builder with a new product that will be free of unnecessary complexities, such as allocations, bid amounts, etc., and will fully automate achieving the preferred rate of return at the desired risk level;
 • The above product will be a sole option for investing (or selling your investments) through the web layer; thus, we will sunset both Primary and Secondary Markets;
 • We will consolidate reporting (such as Investment List, Transactions, Account Statement, Data Export, etc.) into a single section making it the sole “go to place” for regular or adhoc reporting purposes.

Co já na to ?

Je to poslední hřebík do rakve investorské trpělivosti a výsměch každému, kdo na Bondoru poslal nějaké peníze. Konkrétně mě to nevadí, protože v současné době potřebuji zainvestovat jen cca 60 USD, což si myslím, že mohu na automatu nechat. Nicméně do budoucna již žádné peníze této P2P půjčkové společnosti nepošlu, ani nebudu reinvestovat zisky.

Ve světě půjček se nyní soustředím na portály MINTOS a TWINO. Oproti Bondoře  oba poskytují nějaký stupeň garance za půjčené peníze. Mintos poskytuje půjčky oproti kolaterálu, zatímco Twino odkoupí zpět všechny půjčky jsoucí 60 dnů po splatnosti. Nic z toho Bondora nenabízí a podle všeho zmizí v propadlišti dějin.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

28 komentářů: Tak nám zabili Bondoru, paní Müllerová!

 1. MartyP napsal:

  Jak jsem jiz psal v komentari k minulemu clanku, prestal jsem na Bondoru posilat nove penize, jen jsem za pomoci Peerlanu a filtru reinvestoval zisky. Ted uz to je opravdu black-box a nechavat investice na jejich automatu rozhodne nehodlam.

  Ale co by mohlo byt reseni, je pristup k Bondore pres API. Ne ze bych chtel neco programovat sam, ale pokud nekdo udela za rozumny poplatek sluzbu, ktera bude splnovat predstavy investoru o vybirani pujcek a i automatickem investovani, tak proc nepokracovat.

  Jen nevim, jak to bude s prodavanim pujcek na Secondary Marketu – pokud bych se ted chtel svych pujcek zbavit, nebude to asi jednoduche.

  • admin napsal:

   Well, souhlasím s Tebou pouze částečně. Vysvětlím:

   P2P je pro mě způsob, jak získat nějaké finance bez toho, aniž bych se o to musel starat. A jsem smířený s tím, že to bude cca 1% měsíčně oproti cca 3% měsíčně, co chci z burzy. O burzu se samozřejmě starat musím.

   A pokud bych měl psát (nebo platit někomu, kdo napíše) můstek na API na Bondoru, tak to už raději budu stejné úsilí věnovat burze. Tam jsou totiž alespoň garance v tom smyslu, že víš co prodáváš/kupuješ a za kolik.

   Jinými slovy, P2P je pro mě zajímavé, pokud tím strávím 10 minut měsíčmě, což momentálně u MINTOSu a TWINO splnit jde, zatímco u Bondory nikoliv. Čili pro mě to znamená začít vybírat zisky, jak budou chodit prachy, a přelít to někam jinam. Jako o nic nejde, mám na Bondoře celkem 5200 EUR, to není pro mě likvidační.

   • Tomkins napsal:

    Tak na Bondoře se zapnutým autonatem nestrávíš ani minutu měsíčně a slibují výnos 15 procent. Co je na tom pravdy, nevím – autopilota nepoužívám. U Twino mám strach, v ČR taky byla p2p firma, co garantovala odkupy, ale teď vypadá, že co nevidět zkrachuje. Pak je ti garance k ničemu. Mintos zase za posledních 14 dnů nezveřejnil jedinou aukci, nevím, co si o tom myslet (možná byly hned rozebrané – nevím). Navíc díky krátké historii nikdo nedokáže odhadnout default rate, ani vymahatelnost pohledávky. Každopádně Bondora udělala krok, který mně osobně vadí, ale věřím tomu, že pro určité skupiny lidí (které neumí investovat), je to plus..

    • admin napsal:

     Vzhledem k tomu, že 15% nemáš ani náhodou při ručním výběru těch nejkvalitnějších půjček, tak bych tomu nevěřil ani za mák. Problém je (například) v tom, že při automatickém půjčování se půjčí Španělům, kteří houfně a permanentně nevracejí. A když to nemůžeš ovlivnit, tak celkově budeš mít tak 8%, za 5 let a budeš rád, že je máš.

     TWINO je nové a strach je samozřejmě oprávněný, mám ho taky a na TWINO mám zatím jen 500 EUR.

     Mintos za posledních 14 dnů sice žádnou aukci nezveřejnil, to je pravda, ale stále máš tu možnost investovat do půjček, co už jsou na trhu třeba rok a Ty vidíš, kolik lidi platěj a kdy. Jinak u Mintosu je sekce „Statistics“ a tam vidíž, že v defaultu je 36293 EUR z 5622958 rozpůjčovaných EUR. Pokud je to pravda a já čtu správně, tak v defaultu je 6.5 promile rozpůjčovaných peněz.

     Samozřejmě půjčovat cokoliv komukoliv je riziko už z principu, to je jasný.

 2. Pingback: P2P–Mintos v srpnu | Akcie

 3. Pingback: P2P půjčování peněz v září | Akcie

 4. MartyP napsal:

  Moznost manualniho vyberu pujcek se sice pred casem na Bondoru vratila, ale po dnesnim „upgradu“ a predelani stranek s informacemi o pujckach zmizelo info o celkove vysi pujcky a duvodu pujcky – pro me dost podstatne informace.

  Bud to bude dostupne jen pres API, nebo nas chteji vsemi moznymi zpusoby dotlacit k pouzivani jeji PM.

  Pokud nebude mozne smysluplne vybirat pujcky rucne, tak koncim taky.

  • admin napsal:

   Jenomže API je nestabilní a furt se mění, tohle prostě nemá cenu s nima dál zkoušet. A mimochodem, klesá jim v poslední době celkový objem půjček, řada lidí od nich zkrátka prchá, to je záležitost na půl roku, rok než je to položí.

  • Troll napsal:

   ja tam loan amount vidim, a kdyz v tom seznamu pujcek najedes na tu znacku(ktera je tedy u vsech pujcek stejna) ve sloupci purpouse tak se v bubline zobrazi i ucel…otazka je zda to je zamer nebo chyba, u nich clovek nikdy nevi…o tom tlaku k pm podle me nemuze byt pochyb. jak pise admin, jde to tam od 10 k 5…

   • MartyP napsal:

    Vcera to opravili a tyto informace pridali.

    • admin napsal:

     Takhle, kluci: Tenhle kůň už dávno chcípnul. Z celkem 579 mých půjček je v defaultu 63, po necelém roce a to jsem vybíral spíše A-B a žádný Španěly. A víte, kolik z těch 63 půjček je ve stage 1? Tedy ve stavu „dlužník sice nesplácí, ale my jsme na nějaký vymáhání zatím vys**li“? 63! Jinými slovy – klidně investujte, garance je v tom, že když Vám dlužník nezaplatí, tak to stejně nikdo vymáhat nebude.

     • glader napsal:

      Jakou vidíš neefektivnější možnost vyndat peníze z Bondory? Prodat ty půjcky mimo default a stahnout penize?

      • admin napsal:

       Prodat půjčky mimo default s nějakou slevou, páč přijít o 3% je lepší než nic ;-(

       • MartyP napsal:

        Glader, pak dej vedet, jak ti to jde, jsem pred stejnym rozhodnutim. Zkousel jsem prodat Estonske pujcky A-B s dobrou historii splaceni za nominal a nic. Do slevy se mne jit nechtelo, ale asi to bude nutne.

        • glader napsal:

         V prodavani pujcek jsem naprosty zelenac. Ale dam vedet!

         • Troll napsal:

          Tak to mě taky zajímá. Prodávání půjček bylo součástí mojí strategie. Čili jsem toho prodal docela dost než se to zadrhlo. Před cca 3 měsíci ale jaksi vymizeli kupci, takže nebylo komu prodávat. Ale prodával jsem většinou půjčky v prodlení…

    • Troll napsal:

     aha, ja jsem ani nevedel, ze se neco menilo. jsem se tam podival az kdyz jsi psal, ze je zas neco nove abych videl jak to zas „vylepsili“…

 5. Ondrej napsal:

  Proc k teto situaci u Bondory doslo a proc by k ni casem nemelo dojit i u Mintosu apod.?

  • Troll napsal:

   To samozřejmě netuším. Nicméně moje soukromá teorie(nemám pro to žádné dukazy) je následující:
   Na Mintosu a twinu (např.)nejdříve zafinancuje poskytovatel půjčky tuto 100% z vlastních zdrojů a pak ji následně nabízí investorům. V okamžiku zafinancovani netuší zda a jakou cast se mu podaří prodat či ne. Čili je dost opatrnější jelikož investuje vlastní prostředky. Bondora žádné vlastní prostředky nemá, tudíž poté co zinkasuje poplatek za sjednání půjčky je jí jedno zda dlužník splácí nebo ne.
   Navíc vidím v chování Bondory snahu se právě k nějakým prostředkům dostat, přes ty portfolio managery, kde vlastně mají 100% kontrolu nad tím co se s penězi děje narozdil od majitele který nad nimi naopak kontrolu ztrácí.

   • admin napsal:

    Ono je totiž taky třeba se dívat na to, jak který portál komunikuje. Bondora se chová v komunikaci jako namyšlený fracek, kterému v podstatě stačí – jak píšeš – zinkasovat poplatky a je to. Veškeré řeči o tom, jak moc se budou peníze vymáhat jsou … prostě jen řeči. Tenhle model tu byl, vyzkoušel se, nefungoval, a přiznejme si, rokem 2015 zkrátka skončil.

    Portály typu Mintos (Twino, SavingStream…) jdou na to jinak, a poskytují půjčky oproti určité garanci. Tou garancí může být nemovitost, firma, nebo veřejný příslib, že půjčky zkrátka vykoupí. Vtip je v tom, že příčetná firma tohoto typu musí vykoupit půjčky v defaultu VE VŠECH případech, protože v okamžiku, kdy nevykoupí JEDINOU, tak zkrátka končí, tohle si investoři sdělí a takový portál jde ke dnu. Téhle věci jsou si všichni moc dobře vědomi, a tudíž:

    a) Mintos a Twino půjčují z vlastního, a pak si nechávají půjčit od investorů, přičemž občas něco vykoupí a statisticky se jim to stále ještě vyplatí.

    b) SavingStream poskytuje půjčky veliký, ale je jich málo a jsou moc dobře zajištěný kolaterálem.

    c) Tyto portály normálně komunikují s investory, protože chápou, že bez nás by tu nebyli ;-)

    Za nějakých 5-10 let se prostě bude vzpomínat na Bondoroidní portály jako na dinosaury tohoto odvětví. Pak je samozřejmě ještě varianta, kdy bude mít Partel záchvat příčetnosti, a půjčky se zajištěním zavede taky. Spíš ale podle mě zkusí Bondoru prodat nějakému zájemci o platformu a půjde od toho.

 6. jsemZ5 napsal:

  Ahoj,

  jaký máte nazor na : www . zonky . cz ?

  • admin napsal:

   Ahoj, tak předně, na Zonky píšou: „Průměrný očekávaný výnos na Zonky je 6,5 – 7 %“. To mi oproti portálům typu bondora, mintos, twino nebo třeba savingstream vychází na polovinu, a už to samo o sobě je argument, proč nedat do zonky ani korunu (když prostě můžu udělat to samý za dvojnásobek). Za druhé, v ČR žádají o půjčku přes P2P portály pouze zoufalci, co jim banky nepůjčí. A za třetí – zonky nenabízí u úvěrů žádnou míru garance či zaručení (kolaterálu) zatímco třeba mintos, twino anebo savingstream ano.

   Pokud tedy chcete sponzorovat lidi, co v bance na úvěr nedosáhnou, nemít garance návratnosti a vydělat v ideálním případě polovinu toho, co jinde, tak proč ne. V opačném případě to chce jít mimo ČR. Zde trh P2P zkrátka neexistuje.

  • admin napsal:

   Jinak, já ty FAQ na zonky dočetl až do konce a fakt jsem se musel smát. Například perly typu:

   „Případy z první skupiny okamžitě předáváme právníkům a snažíme se peněz domoci soudně“
   „Připravujeme ale tzv. sekundární trh“
   „Lidé, kterým poskytneme půjčku, platí jednorázově 2 % z vypůjčené částky“
   „Investor za možnost investovat přes Zonky platí 1 % ročně z proinvestované částky“
   „Pokud nebudou úvěry, do kterých jste investoval, řádně spláceny a pohledávku bude nutné vymáhat soudní cestou, tak si na pokrytí našich nákladů naúčtujeme poplatek ve výši 30 % ze skutečně vymožené částky“
   Zkrátka sto let za opicema, tohle tedy fakt neé.

 7. jsemZ5 napsal:

  Díky za info…
  abych se přiznal, já jsem to ani pořáně nečetl.. jen jsem na to narazil a vzpoměl si, že něco podobného řešite tady, tak jsem to sem dal.
  Proč se nezeptat na názor profíka žejo ;-)
  Ještě jednou díky a ať se daří !

 8. Renuše napsal:

  Taky mě chvíli zlobilo, že si nemůžu vybírat půjčky sama, ale teď se mi to docela líbí. Uměl byste mi někdo vysvětlit proč si z Bondory nemůžu vybrat celý Net profit, ale jen Available funds? Řešila jsem to s Bondorou, ale první odpověď jsem nepochopila a na další email už mi neodpověděli.

  • MartyP napsal:

   Net profit je rozdil mezi vlozenymi prostredky na ucet a hodnotou uctu – o kolik se ti zhodnotily vlozene penize.
   Available funds jsou volne penize na uctu, ktere nemas rezervovane ani zainvestovane. Ty muzes vybrat. Net profit nerika, kolik mas volnych prostredku k vyberu.

 9. Pingback: P2P–Mintos v srpnu | Akcie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.