Bondora po třech měsících

Stále pokračuji v experimentu nazvaném “testujeme P2P půjčky”. Nyní již více než čtvrt roku půjčuji peníze na portále Bondora a rád se podělím o nějaké ty zkušenosti, postřehy a poznatky. V květnu jsem pracoval s částkou 3000 EUR, připomínám, že od tohoto druhu investování si slibuji výnos kolem 1% měsíčně. To se podařilo, nicméně pojďme popořadě.

Novinky na Bondoře

Ona to vlastně není žádná novinka, ale sluší se připomenout, že po technické stránce je portál i nadále spíše parodií vytvořenou smečkou nýmandů, než funkčními stránkami. Myslím to tak, že pokud by podobnými neduhy trpělo internetové bankovnictví Vaší oblíbené banky, pak by tato banka zkrachovala již před několika měsíci. Stránky jsou pomalé, nefungují ani základní výpočty ROI, prakticky nefunguje automatizované investování a jakákoliv stránka se načítá dlouho (případně se při jejím načítání zobrazí hláška “Údržba portálu”). Zřejmě i díky tomu se v posledním měsíci snížil počet investorů z původních 9100 na nynějších 8500.

Další novinkou, tentokrát pozitivní je to, že Bondora se pokouší zprůhlednit proces vymáhání pohledávek po splatnosti. A to například tak, že jsou pohledávky po splatnosti rozděleny do etap

 • Úvěr v prodlení
 • Vydán příkaz k urgentní platbě
 • Rozhodnutí učiněno a oznámeno (ať už to znamená cokoliv)
 • Odesláno soudnímu vykonavateli
 • Dluh plně splacen

A dále, ve Statistikách pak máte přehled o tom, kolik kusů půjček máte v jaké fázi průšvihu, a kolik Vám v tom “visí” peněz. Vypadá to nějak takto:

zotaveni

Samozřejmě, proces vymáhání to nezlepší, pouze to zlepší informovanost nebohého investora o tom, kde se jeho peníze toulají.

Bondora a já

Cíl je 1% měsíčně a zbytek reinvestovat. Jak vyplývá z přehledu, který jsem na Bondoře právě vygeneroval, mám za období od 1.6 do 19.6 na úrocích vyděláno 42 EUR, což je vysoko nad očekávanými 30 EUR (neboli jedním procentem z 3000 EUR). 42/3000 = 1.4%. Je samozřejmě naivní si myslet, že 1.4% měsíčně bych měl neustále, ale bylo by to velice příjemné, to nepopírám.

Níže ještě nějaké ty screenshoty ze statistik obchodního účtu:

bondora-0

bondora-1

bondora-2

Co mě otravuje asi ze všeho nejvíc je fakt, že smysluplné půjčky nelze získat pomocí automatického investování, je spíše potřeba investovat ručně a příležitosti si hlídat. Naštěstí kluci z peerlan.com zařídili, aby to bylo trochu snesitelnější.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 komentářů: Bondora po třech měsících

 1. Troll napsal:

  Tak podle vyjadreni na blogu snad i zkouseji do vymahani hned zapojit nejake externi agentury. Ja jsem na to zvedav, jak to bude fungovat. Me jeste do kroku 1 zbyva par dnu. Trosku se toho bojim, jelikoz tech par zmen co jsem zazil bylo vzdy velmi „zabavnych“.
  S tim ROI to uz snad nema ani cenu komentovat, funguji cca 6 let a za tu dobu nebyli schopni poladit jeden vypocet?!?
  Mel bych dotaz k tomu tvemu cili 1% mesicne. To asi nebude problem dosahnout, ovsem jak do toho budes zapocitavat odepsanou jistinu? To si myslim, ze pekne zahybe ziskovosti.

  • admin napsal:

   Ahoj, díky za dotaz. Vysvětlím na číslech: ze 3000 USD si měsíčně nechám 30 USD v hotovosti z peněz, co přijdou (což bude kus jistiny + kus úroku + kus poplatku za pozdní platby a tak dále) a zbytek reinvestuju. A za úspěch bych považoval, kdyby to, co měsíčně reinvestuju vedlo ke konstantním příjmům 1%. Tzn. abych měl další měsíc zase možnost vybrat 1% a zbytek reinvestovat a aby se přitom pokud možno nesnížila hodnota portfolia.

   Prostě dojná kráva na 1% měsíčně, no …

 2. MartyP napsal:

  Ahoj,

  pouzivas Portfolio manager nebo to vsechno vybiras rucne? Popr. jake mas kriteria pro vyber pujcek?

  Ja vsechno vybiram rucne – pouze Estonske pujcky, rating AA-C, Credit Group A 1000. Je to konzervativni, pujcky po splatnosti mam 7 %, ROI mne to jeste nepocita.

  S temi kriteriemi mne trva umistit 300 EUR tak 14 dni, po 10 EUR na pujcku. Prumerny urok mam 21 %, prumerny vynos to odhaduje na 16 %. Pokud to bude nad 15 %, budu spokojeny.

  Mas pravdu v tom, ze Peerlan.com to ted zjednodusil – ten plugin do browseru dost pomaha.

  • admin napsal:

   Já to mám v podstatě stejně až na to, že investuju po cca 20 EUR. Menší částky by způsobily, že to budu dělat nadosmrti ;-)

 3. Pingback: Bondora popáté, aneb ach jo… | Akcie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.