Bondora po dvou měsících testování

Nějakým způsobem jsem se dokopal k tomu, abych shrnul svoje zážitky s investováním na portále Bondora. Pokud nevíte, o čem je řeč, přečtěte si prosím nejprve předchozí dva články “Půjčujete rádi peníze?” a “Bondora po měsíci testování”. Bondora udělala zajímavý pokrok ve svou oblastech, a já se s Vámi v dnešním krátkém vstupu podělím o to, jak to vnímám a jak moc jsem “úspěšný” s investicemi na tomto portále v uplynulém měsíci.

Plusy a hezké změny

Minule jsem si trochu stěžoval na technickou stránku portálu, časté výpadky a nesmyslné hlášky v procesu investování. Musím uznat, že na tom hoši zapracovali a celý proces práce s webem je v posledním měsíci jednak mnohem rychlejší, a jednak vcelku bez otravných chyb.

Ovšem za mnohem důležitější změnu považuju to, že půjčky, které se nepovedlo nakonec sjednat (například proto, že dlužník lhal) již nejsou uváděny ve statistikách jako splacené. Peníze se v takovém případě samozřejmě vrátí investorovi na účet, to ano, ale půjčka se chová jako by vůbec neexistovala a statistiky jsou tak o mnoho transparentnější než doposud. Toto je veliké obrovské plus.

Moje investice na Bondoře

Ve dvou nebo třech várkách jsem na Bondoru poslal celkem 2950 EUR. Ty jsem pečlivě rozdělil do více než 300 půjček, což (doufám, tedy) bude již dostatečný testovací vzorek. Snažil jsem se vybírat pouze půjčky s “Bondora ratingem” AA-C, půjček “D” mám v portfoliu pouze 10, půjčky “E”, “F” a “HR” nemám žádné.

Při takovém portfoliu by podle úvěrových statistik neměl počet nesplacených půjček přesáhnout 5%, což by tedy bylo nějakých 15 kusů ze tří set.

Stále ještě je brzy na hodnocení. Momentálně mám v prodlení 8 půjček (prodlení je do 60 dnů) a v defaultu nemám půjčku žádnou. Ovšem pozor, bude třeba minimálně dalších tří měsíců, než se nějaké ty defaulty projeví.

Podle údajů na záložce “Cash Flow” v okně investic bych měl mít v květnu celkem 38 EUR na splacené jistině a 41 EUR na splacených úrocích. V souvislosti s článkem o Mintosu se budu snažit, abych prvních 25 EUR nechal v hotovosti a zbytek reinvestoval. Čistě teoreticky tedy 25 EUR nechám v hotovosti a 38+41-25=54 EUR reinvestuji do dalších půjček. To bude v souladu s koncepcí “chci 1% měsíčně” a zbytek ať vydělává.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dlouhodobé investování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 komentářů: Bondora po dvou měsících testování

 1. Troll napsal:

  take shrnu svoje pocity. v zasade souhlasim s adminem.
  stabilita se vyrazne zvysila, krome vypadku na pul dne nekdy minuly tyden jsem zadne nezaznamenal. z meho pohledu jako uzivatele to ale vypadalo, ze byl cely stroj dole, na rozdil od predchozich vypadku kdy to spise vypadalo na pretizeni…
  co se tyce statistik je tu videt nejaka prace. jednoznacne je pozitivni, ze se jiz nezapocitavaji vracene uvery do uspesnosti. ovsem asi doslo k nejakemu nakopnuti vypoctu vynosu. od 12.4. do 1.5. se drzel na cca 9% i kdyz chodily platby, pak nahle behem 2 dnu vyletel na 224% a vcera uz klesl na pouhych 217%! :D paradoxni je za tu dobu co doslo k takovemu prekotnemu vyvoji nedosla zadna platba…cili zde je asi misto na vylepseni…
  no a co se tyce mych uveru? tam je velmi brzy hodnotit, jelikoz zatim doslo k malo splatkam, ktere nastesti zatim vsechny probehly s max 3 dennim zpozdenim. uvidi se ted v kvetnu kdy se ma splacet podstatna cast uveru.

 2. Troll napsal:

  nene tajne to nejni. je to asi tak 70:30 ve prospěch automatického profilu. ty rucni jsem delal hlavne abych si vse osahal…do budoucna urcite neplanuji rucne investovat a to kvůli vysokému procentu zrusenych půjček.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.