Backtestnig / Testování a jak na něj (1/6)

backtestingTeď nedávno mě v komentářích k článkům několik lidí poprosilo, abych napsal pár myšlenek ohledně testování investičních strategií, tedy ohledně tzv. backtestingu. Já myslím, že to je zajímavé téma, které tady dlouho nebylo, a že to je dobrý nápad. V dnešním příspěvku se tedy podíváme na to co, proč a jak testovat, když si chceme ověřit nějakou investiční myšlenku, investiční strategii nebo postup. Původně to byl krátký článeček, ale nějak se to zvrtlo, a je z toho šestidílný miniseriál. Snad se bude líbit, jsou tu informace pro začátečníky i pokročilé.

Co to je

Nejprve tedy povinná definice pro lidi, co o backtestování nikdy neslyšeli. Backtesting je proces, při kterém pouštíme prediktivní model na historických datech a testujeme, co by to dělalo, kdybychom jej obchodovali v minulosti (to je, co?!).

Když to řeknu o něco více česky a o něco méně odborně, tak to funguje zhruba takto:

 1. “Vymyslíme” nějaké pravidlo pro nákup / prodej investičního aktiva (třeba akcie, to je teď jedno)
 2. “Budeme se tvářit”, jako bychom toto pravidlo vymysleli už někdy v minulosti
 3. “Budeme se tvářit”, jako bychom to v minulosti opravdu používali a podle tohoto pravidla nakupovali a prodávali
 4. Budeme sledovat “co by to bylo bývalo dělalo” a zda bychom podle tohoto pravidla vydělali nebo prodělali

Pozn.: Když říkám “pravidlo”, můžu tím ve skutečnosti myslet “sadu pravidel”, ale to je teď jedno.

Proč se to dělá

Backtestování se vlastně dělá kvůli jedné jediné myšlence, respektive šanci, která zní:

Pokud to fungovalo v minulosti, mělo by to přece fungovat i v budoucnosti, nebo né?

Tohle je důležité. Backtesting se dělá kvůli financím, kvůli možnosti, že objevíme funkční způsob jak vydělat peníze na burze. Pokud se testuje jen jako intelektuální cvičení, jde jen o matematiku a pravděpodobnost.

Jak na to

Především, backtesting vyžaduje určitou morální odvahu prohlásit, že jsem génius, a tudíž jsem přišel na myšlenku, která ještě nikoho nenapadla a mohla by (mi) na burze vydělávat nějaké ty peníze. Z jiného důvodu totiž snad ani backtesting dělat nejde.

Nechápejte mě špatně. Ačkoliv neznám mnoho géniů (když nad tím tak přemýšlím, tak vlastně neznám žádného), znám hodně průměrných lidí, co mívají “záchvaty geniality”. Čili každý z nás má právo na geniální myšlenku, a pokud se tahle myšlenka týká vydělávání peněz na burze, sem s ní. I kdyby to nakonec nevyšlo, člověk se udržuje tak nějak myšlenkově v kondici, když zkouší nové a nové věci.

Druhá věc, která se mi osvědčila je pokusit se napsat tuhle myšlenku na papír. Co nejpřesněji popsat princip “vydělávání peněz”, který mě “právě napadl” a který chci pomocí backtestingu ověřit. Napsání na papír se mi osvědčilo proto, že pak při práci se soustředím na podstatu a nedělám hodně věcí kolem. Naopak, pokud je myšlenka hodně široká nebo pokud se nedá snadno přetavit do řady přesných pravidel, tak se s ní většinou rychle rozloučím, protože pak nejde o testování, ale o filozofii. A filozofie sama o sobě nevydělává.

Třetí věc: Když je to jen trochu možné, snažím se myšlenku někomu popsat. Ideální je pro tyhle účely kamarád, co buď sám taky investuje, nebo má prostě jen trochu o tyhle věci zájem. Další možnost je popsat to na blogu, to taky čas od času dělám. Proč toto? Ze dvou důvodů. Jednak – určitě to taky znáte – když něco někomu vysvětlujete, tak se utvrzujete v tom, že tomu opravdu rozumíte, a jednak můžete získat zpětnou vazbu. Když se Vám povede myšlenku někomu vysvětlit tak, aby ji pochopil, pak je vysoká šance, že ji i smysluplně otestujete. Bohužel platí to i naopak, když nejsou obrysy jasné, k výsledku se většinou nedopracujeme. Zní to drsně, ale je to tak.

Čtvrtá věc je – a to vyžaduje ještě větší morální odvahu než ta první – uznat, že většinou ten génius nejsem. Čili přistoupit k myšlence na vydělávání peněz jako kritik a alespoň na chviličku připustit

 • možnost, že by to taky fungovat nemuselo, a/nebo
 • možnost, že by to klidně i fungovat mohlo, ale že už to někoho napadlo přede mnou

Není třeba se bát slepých cest, je prostě občas potřeba je vyzkoušet. Třeba v mém případě vypadala nadějně tahle strategie, ale pak mi ji kolegové rozcupovali. Po čase to napadlo zase třeba Honzu, ale ten si to rozcupoval sám. Tyhle věci se stávají a není potřeba se za ně stydět.

Pátá věc je umět být líný. Ano, zní to zvláštně, ale je to tak. Pokud již moje geniální myšlenka napadla někoho přede mnou, a publikoval to, není přece potřeba znova vynalézat kolo, stačí se podívat na závěry, případně si je vypůjčit. Hodně investičních přístupů a strategií se již vyzkoušelo a opravdu není ostuda podívat se na výsledky, pokud jsou na internetu k dispozici.

Tak, to byl malý úvod, a abych Vám trochu naladil, tak ještě prozradím, co se dozvíme v dalších dílech minisérie. Budou to díly o

 • Datech pro backtesting
 • Možnostech uložení dat
 • Testovacích platformách
 • Rozdílech mezi testováním a obchodováním
 • A moje doporučení k testování
Příspěvek byl publikován v rubrice AOS, Selský rozum se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře: Backtestnig / Testování a jak na něj (1/6)

 1. Jellyman napsal:

  super nápad, těším se na další díl:)

 2. Pingback: Backtesting / Testování a jak na něj (2/6) | Akcie

 3. Eggoide napsal:

  Ahoj, realizoval již někdo backtesty pro 90ku v Quantopianu a byl by ochoten poradit? Díky moc

  • admin napsal:

   Já osobně ne, ale kdyby se našel někdo, kdo to udělá a nasdílí, určitě bych to kvitoval s povděkem a linkoval …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.