AOS

computerJe to zatraceně lákavá představa. Nějaký chytrý počítačový program bude “sedět” na drátě místo Vás, bude za Vás obchodovat a Vy budete jen hrát golf, jezdit v superrychlých autech, užívat si pohledy davů dlouhonohých ženštin a občas zkontrolujete výši svého přibývajícího konta. Tohle všechno slibují automatizované obchodní systémy – zkráceně nazývané AOS. Je proboha alespoň něco z toho pravda?

O co tam tedy jde?

AOS znamená, že nějaký počítačový program bude napojen

  • na data z burzy, tzn. bude mít neustálý a v podstatě okamžitý přístup k informaci o ceně podkladového aktiva, a
  • na vlastní obchodní účet, tzn. bude moci okamžitě koupit (prodat) podkladové aktivum v případě, kdy mu jeho výpočet dá odpovídající signál ke vstupu do pozice nebo k výstupu z pozice

Pro někoho to může znít jako pohádka, nicméně technologicky jsou podobné systémy již dávno na světě, a v posledních několika letech jsou k dispozici i pro běžné tradery – tedy i pro mě nebo pro Vás. To, že jsou „k dispozici“ znamená, že si je můžete koupit nebo sami napsat (nebo obojí).

Výhody

Jedna věc je neoddiskutovatelná – počítač neudělá to, čemu eufemisticky říkáme “lidská chyba”. Počítač je stroj, nikdy si nesplete tlačítko “nákup” s tlačítkem “prodej”, nikdy si nesplete číslo 100 s číslem 1000 a nikdy nezapomene, kolik je hodin. A nikdy nepodléhá emocím.

Ty nejtrapnější chyby v tradingu vznikají kvůli emocím, případě ze stresu či nedostatečné koncentrace.

Počítač tedy může nahradit člověka v tom, k čemu byl stvořen – k rychlému a bezchybnému provádění řady matematických operací v (téměř) reálném čase. Vypočítá, odkliká a je hotovo.

Úskalí

Hlavní úskalí vývoje a provozování AOS vidím ve třech věcech:

  • Počítače pracují s čísly. Houby vědí o tom, jestli je nebo není venku hezky, jestli včera vyhrál ve fotbale můj oblíbený tým nebo jestli  reálně hrozí, že zítra vypukne nějaký vojenský konflikt (a všechny tyto věci ovlivňují investiční rozhodování řady lidí).
  • Pokud Vás napadlo, že vyvinete nějaký fikaný AOS, pak nejste první. Už to před Vámi napadlo řadu velkých, institucionárních investorů, kteří mají k dispozici nejnovější počítače, nejschopnější programátory a analytiky, přímý přístup k datům rychlejší než je ten Váš, a roky zkušeností. Tohle nevyhrajete.
  • Je samozřejmě logické, že počítač dokáže porazit člověka v rychlosti, s níž provádí matematické operace v (téměř) reálném čase. Ale dneska obchodují na burze nejen lidé, ale hlavně počítače. Sytém, který eventuálně vyvinete, pravděpodobně nebude ani rychlejší, ani sofistikovanější než ty, které už jsou v provozu – a tak i když bude provádět ty “správné” obchody, nebude je provádět dostatečně rychle.

Řešení

Nějaké AOS používám, takže tu postupně budu zveřejňovat detaily. Nicméně jediné, co lze v AOS doporučit je – převeďte do počítačové řeči něco, co jste schopni obchodovat “ručně, lidsky”, a potom si užívejte to zjednodušení. Tak například pokud Vám nějaký výpočet trvá ručně 5 minut a další 3 minuty Vám zabere zadání odpovídajících příkazů do obchodní platformy, tak vhodným použitím počítače lze toto období zkrátit na pár vteřin. A rozdíl mezi 8 minutami a 8 vteřinami je obrovský – zvažte jen, že byste toto dělali 5 x denně.

Příspěvek byl publikován v rubrice AOS. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.