Akcie, opce nebo deriváty?

tradePři diskusích o investičních nástrojích (instrumentech) se na diskusních fórech objevují často až bratrovražedné názory. Každý obchoduje s něčím a hájí to oproti ostatním. Situaci navíc znepřehledňuje to, že v poslední době vzniklo (či přidalo na popularitě) mnoho nových nástrojů (binární opce například). V dnešní úvaze se tedy zaměříme na to, zda a případně proč obchodovat s akciemi, s opcemi anebo s deriváty. Protože se tento blog věnuje převážně akciím, asi tušíte, jak to celé dopadne, nicméně volba investičního nástroje může pochopitelně podstatně ovlivnit zisky a ztráty ze všeho obchodování.

Pojďme tedy na věc a lehce prozkoumejme jednotlivé třídy aktiv.

Akcie

Nejstarší, nejjednodušší a pro mě osobně často preferovanou formou investice jsou samotné akcie. Akcie je cenný papír potvrzující, že jeho majitel vložil nějaké peníze (kapitál) do akciové společnosti a tento papír může být obchodován. Akcie jsou velmi jednoduché na pochopení. Můžete je používat v libovolném investičním horizontu (vteřiny až roky), mohou přinášet dividendy, a neobsahují v sobě žádnou páku (pokud je tedy nepořizujeme na dluh).

ETF

ETF neboli burzovně obchodované fondy jsou takové “koše” akcií. Mají v podstatě všechny výhody akcií, a mají rovněž dvě či tři podstatné nevýhody:

 1. Koupí ETF se trader nestává majitelem akcií, ze kterých se ETF skládá, tudíž nemůže hlasovat na valné hromadě a rozhodovat tak ve společnostech, z nichž je ETF tvořen.
 2. Občas mají (zejména exotická) ETF nízkou až žalostnou likviditu, což znamená, že může být dočasně problém se jich zbavit, případně že je vysoké rozpětí mez nabídkou a poptávkou.
 3. ETF mají tracking error, neboli nepříjemnou vlastnost spočívající v tom, že cena se někdy mírně liší od té, kterou bychom dostali přesným součtem cen jednotlivých komponent. Čím je ETF větší, tím je tracking error menší, ale existuje vždy.

Opce

Striktně vzato, už i opce jsou finanční deriváty, nicméně zařadil jsem je k “základním” instrumentům. Opce dávají právo prodat (koupit) finanční instrument za předem dohodnutou cenu a po nějakou předem známou dobu. A protistraně pochopitelně povinnost takový obchod uskutečnit. Opce už v principu v sobě zahrnují páku, za relativně nízkou cenu lze tedy kontrolovat akcie v mnohem větší hodnotě. Opce mají ovšem z definice vždy omezenou platnost, expirují, „vyprší“ (týdně, měsíčně, ročně). Nevyplácejí se z nich dividendy.

Deriváty

Mám na mysli hlavně futures. Futures mají rovněž časově omezenou platnost, ovšem na rozdíl od opcí nezakládají právo, ale povinnost obou smluvních stran dodat / odebrat ve stanovený čas za stanovenou cenu podkladové aktivum (případně dorovnat rozdíl v penězích). Futures obsahují páku (typicky obrovskou, třeba kontrakt ES má v sobě páku 16:1).

Deriváty jsou finanční zbraně hromadného ničení. – Warren Buffett

Futures pochopitelně z principu vyžadují protistranu – někoho, kdo s Vámi do obchodu “půjde”, ale protože jsou standardizované, jejich likvidita – zejména na hlavní světové indexy – je typicky obrovská.

A co z toho vyplývá?

Neobchoduji futures – opravdu ne. Uvědomme si, prosím, že abychom na futures vydělali, někdo jiný musí prodělat. Navíc futures jsou snad více než cokoliv jiného předmětem vysokofrekvenčního obchodování, kdy veliké procento obchodů sestavují a provádějí počítače. Oproti této mašinérii v dlouhodobém horizontu drobný obchodník v podstatě nemá vůbec žádnou šanci.

Pokud jde o zbytek, zastávám názor, že každá práce vyžaduje správný nástroj. Jestliže tedy předpokládám vývoj směru celého trhu, kupuji ETF. Pokud chci akcii, ale za jinou cenu než momentálně má, použiji opce. Jestliže se chci podílet na ziscích či ztrátách jednotlivé firmy, sáhnu po akcii.

Příspěvek byl publikován v rubrice Trading. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Akcie, opce nebo deriváty?

 1. Admin upravil název napsal:

  Ja bych to rozdělil hlavně podle toho, kdo má jaký kapitál

  Akcie – kapitál 100 000 Kč a více
  Komodity – kapitál 100 000 Kč a více
  ETF – 5000 kč a více
  Opce – kapitál 100 000 Kč a více
  Forex – 10 000 kč a více

  • foglik napsal:

   Moc tomu nerozumím – možná je to myšleno, když máš takovou sumu, tak asi bude vhodné toto… Neměly by místo Kč být USD? 100K v CZK na komodity? To nemusí stačit ani na margin!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.