Ach, ta nešťastná procenta

blue_percent-128Člověk by skoro řekl, že na tom nemůže být nic magického. Pokud přece chci zjistit procenta zisku z nějakého obchodu, tak prostě podělím zisk (ztrátu) v měně obchodu kapitálem v měně obchodu a mám výsledek, nebo ne? Bohužel řada obchodníků to tak nedělá, někdy z pohodlnosti, jindy z nedostatku matematických schopností a ještě jindy proto, že Vám budou chtít prodat službu, kde percentuální zhodnocení bude velice důležitý marketingový údaj, a ten bude muset být co nejvyšší.

Školská matematika

Pokud mám 100 USD, provedu obchod a ten mi vydělá 8 USD, školská matematika a logika mi velí, že zisk bude 8%. Psáno v pseudokódu:

Dim Část as Currency

Dim Základ as Currency

Dim Procent as Currency

Část = 8

Základ = 100

Procent = Část / Základ ' vrátí 0.08, neboli 8%

 

Tohle je samozřejmě naprosto v pořádku. Legrace nastává, pokud namísto akcií obchoduji třeba s futures nebo opcemi. V takovém případě totiž vstupuje do hry margin. Namísto toho, abych počítal zisk jako procento z investované částky, tak jej počítám jako procento ze zablokovaného marginu, a rázem mohu dosáhnout i třeba 100% ročného zhodnocení!

Proč je to špatně ?

Tak především proto, že počítání zisku ze zablokovaného marginu nevypovídá nic o výkonnosti strategie. Broker nebo burza se například mohou rozhodnout, že zvýší marginy pro daný derivát, nebo pro daný účet. Margin pro opce může fluktuovat v čase. V případě panice na burze mohou být marginy zvýšeny plošně.

Druhý důvod, proč je takové počítání “špatně” spočívá v existenci tzv. “portfolio margin” účtů. Tyto účty počítají margin jinak, a setkal jsem se s případem, kde při výpisu opce bylo nelogicky uplatněno snížení celkového marginu namísto jeho zvýšení. Matematicky by tak zisk nešel ani spočítat, protože základ by byl záporný.

Třetím důvodem je existence páky. Pokud používám proměnlivou páku, mohu mít pro stejné obchody rezervován jiný kapitál – a tudíž by mi procentní zhodnocení udávalo pokaždé jiné hodnoty.

Jak to dělat správně?

Existuje způsob, jak vypočítávat percentuální zhodnocení “správně”, a je to ten nejstarší, nejlogičtější a nejsprávnější způsob. Počítat celkové zhodnocení z velikosti účtu! jestliže mám účet o velikosti 10000 USD k 1.1.2013 a 31.12.2013 vykazuje tento účet částku 12000 USD, pak mám zhodnocení 20% ročně. Nic jiného si nenechte od nikoho nalhat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Selský rozum. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: Ach, ta nešťastná procenta

  1. Pingback: Listopad 2013–výsledky | Akcie

  2. Pingback: Prosinec 2013–výsledky | Akcie

  3. Pingback: Leden 2015–výsledky | Akcie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.